eraserhead eraserhead komentáře u knih

Hrůzy v Michiganu Hrůzy v Michiganu Pavel Bartáček

Drsná akční jízda schopně propojující prostředí sporadicky obydlených michiganských lesů konce 19. století, mrazivě krutou zimu a krví stříkající a až do morku zalézající bolestivé souboje. Na můj vkus se však nakonec až moc repetitivně opakují v podstatě jen dvě sekvence – souboj/odpočinek/souboj/odpočinek, až z toho vyprchá napětí a atmosféra a zůstane jen ta akce. Taky mě tu a tam za oči tahal slovosled a větná stavba. Milovníky a milovnice krvavé monster akce zcela jistě potěší potěší. Pochválit musím moc hezké ilustrace a plně funkční obálku.

09.11.2023 3 z 5

Loterie a jiné povídky Loterie a jiné povídky Shirley Jackson

Svým způsobem zvláštní kniha, u níž by díky jménu autorky mohl někdo očekávat horror. A pak dojde překvapení, že to není horrorová sbírka. Byť ji tedy uzavírá ultimátní horrorová povídka, jedna z nejlepších v žánru, co kdy byla napsána Loterie a i z některých dalších docela dost mrazí a při troše dobré vůle překračují či minimálně nakukují přes horrorovou hranici (DÉMONICKÝ MILENEC, MŮJ ŽIVOT S R. H. MACYM, ČERNOKNĚŽNÍK či SOLNÝ SLOUP). Jedno se Jackson musí nechat, až do morku kostí má přečtené lidi, všechny jejich očividné či neuvědomělé šmouhy a dokáže tím čtenáře chytnout, pobavit i jej vlastně zahanbit (když se v některé postavě pozná), případně rozesmutnit. Jackson neagituje, ale poměrně slušně tepe. Natolik, až i z okatě nehorrorových příběhů mrazí.

07.11.2023 4 z 5

Lesní duch Lesní duch Graham Masterton

Až na jednu chybějící všechny správné a dobré Mastertonovy ingredience, namíchané v atmosférický příběh, který táhne a mně osobně překvapil zajímavým závěrem. Chci další knihu.

04.11.2023 4 z 5

Na krchově koná se slavnost Na krchově koná se slavnost Václav Votruba

Takřka každý, kdo píše, se jednou dříve či později pokusí o verše. Václav Votruba k tomu šel trochu oklikou prostřednictvím skládání textů (a já si troufám tvrdit, že textařství a poesie ne vždy jsou jedno a totéž), ale nakonec se k poesii odhodlal, sebral své verše z let 20-23 a vydal tuhle sbírku. A jak je Votruba nadaný muzikant, tak se zdá, že má talent i pro veršování. Takových těch tendenčních a „neoriginálních“ veršů a rýmů je ve sbírce pomálu, naopak, dost často dokáže Votruba šlehnout pronikavým, hlubokým a svým způsobem dojímavým veršem či popisem. Krásně melancholické věci se prolínají s životními odhodláními, zkušenostmi, i vnitřními rozvahami. Popravdě a upřímně, tak dobré jsem to ani nečekal.

ODPLIVNUTÍ
Spát klidně před soumrakem bytí?
proč by ne, když jsou mi lidé k zblití
jsem snad nihilistův potomek?
ne, jen unavený starý pohůnek

01.11.2023 5 z 5

Písně pouličního metaře Písně pouličního metaře Dustin LaValley

Drsná oddechová četba. Pokud vás vážně serou lidi a máte k nim antipatie, kniha přesně pro vás. Zaujal mě autorův střízlivý a sympatický přístup. Z čistě pocitového pohledu bych prohodil druhou a třetí povídku. Druhá se mi líbila nejvíce.

31.10.2023 3 z 5

Chopinův klavír Chopinův klavír Cyprian Kamil Norwid

Chmury a melancholie. Při pohledu na autorův život je div, že jeho poesie není ještě chmurnější a melancholičtější.

30.10.2023 4 z 5

Kuželník Kuželník Jozef Kot

Často mám rád, když se mi do rukou ke čtení dostane kniha, o které vůbec nic nevím. Kdo ví, jak se ke mně Kuželník vůbec dostal, snad z nějaké krabice knih, kterých se chtěl někdo známý zbavit. Ale proč ne? Ten krok do neznáma je fajn. A tenhle pozdně socialistický příběh o kontrolorovi, jedoucí na kontrolu jednoho podniku na výrobu nábytku, který shodou náhod vede jeho bývalý spolužák a hlavní hrdina stojí před morálním dilematem být hajzl obecně, ale spravedlivý, nebo být hajzl vnitřně, ale oblíbený, byl nakonec i docela zábavný. Z dnešního pohledu snad i ukázka toho, jak se to pomalu hroutilo.

28.10.2023 3 z 5

Kniha o čuráku Kniha o čuráku Karel Utte

Opravdu tvrdá kniha. Tak akorát do ruky.

27.10.2023 5 z 5

Ta, co jde první Ta, co jde první Livia Llewellyn

(S lítostí ke všem zainteresovaným) Tohle Medusino hádě mě, kromě dvou max. tří scén, nijak nezaujalo. Nepomohla tomu ani HPL příchuť, naopak, v kontextu autorčina doslovu mi přišla až zbytečná a ke zlu věci. Nezajímavé, bez schopnosti přimět mě napojit se na to.

26.10.2023 2 z 5

Pár much a já Pár much a já Macuo Bašó

"Jedné noci
poctil mě návštěvou zloděj
a vzal s sebou rok."

Prostě krása. Opravdu nádherná kniha. Jsem unešen. Tady se nedostává slov.

"Slimák jde spát
a vstává
tak jak je."

24.10.2023 5 z 5

Vyprávění Vyprávění Ursula K. Le Guin

„Hora je matkou řeky.“

Takřka pravidelně prohlašuji, že mě (obzvláště literární) fantasy nebaví a jde prakticky mimo mě. Samozřejmě, jako prakticky u všeho, i tady existují výjimky. Tou největší a nejzářivější je právě Ursula K. Le Guin. Ona se do mě prostě dokáže dostat, dokáže mě chytit a nemilosrdně vláčet příběhem (a hlavně jeho obsahem) navzdory mému pohledu na fantasy. Ona mi dokáže a umí dokázat, že fantasy může být a je fajn. A nejinak tomu bylo i u tohoto úžasného, kouzelného a neskutečně dojemného příběhu. V medailonkovém doslovu nakladatel cituje jednu moskevskou čtenářku, která napsala, že po dočtení jisté Ursuliny knihy plakala. Bez bázně a hany přiznám, že jsem měl na krajíčku při čtení Vyprávění hned několikrát. Protože tohle není nějaký akční pozlátkový příběh vedoucí z bodu A do bodu B, tohle je o vyprávění (pardon, Vyprávění), které vede odkudkoliv přímo do nitra vaší duše. A srazí vás na kolena. Ursula je neodbytná milovnice svobody, je to anarchistka, jak ve své tvorbě dokázala hned několikrát (např. v mém oblíbeném Vyděděnci). Ursula je, ať už to zní jakkoliv, prostě zlatíčko. Děkuji za nádhernou knihu, děkuji za skvělý (a jistě komplikovaný) překlad. Takovéto fantasy já můžu. Jedna z nejlepších knih, co jsem letos četl. Tady pětihvězdičková škála hodnocení prostě nestačí.

„Jste můj nepřítel. Pravověrný. Spravedlivý člověk ve službách spravedlnosti. Ten, který posílá lidi do vězení za to, že četli knihy, a který knihy pálí. Který pronásleduje lidi za to, že cvičí nesprávným způsobem. Který vysype léčivé byliny na zem a vymočí se na ně. Který zmáčkne knoflík a vyšle drony, aby shodily bomby. A ukrývá se v bunkru a nic se mu nestane. Pod ochranou Boha. Nebo státu. Nebo jakékoliv lži, kterou využije k tomu, aby zakryl svou závist a soukromé zájmy, zbabělost a touhu po moci.“

24.10.2023 5 z 5

Donské povídky Donské povídky Michail Alexandrovič Šolochov

I když se odmyslí to propagandistické zaměření, pořád jde o formálně a stylisticky hezky napsané dobové příběhy.

23.10.2023 4 z 5

Firemní návrh na dabing Firemní návrh na dabing Básník Ticho (p)

Na přelomu sto/tísíciletí jsem s autorem občas sdílel stejný „akční“ sociálně/životně/stylový prostor. Co si hodně matně vybavuji, už tehdy mi jeho tvorba moc neseděla. Teď jsem se v tom jen ujistil. Na mě až moc experimentální, absurdně a výrazově expresivní. Většinou mi to přijde jako volně pohozená halda slov, z nichž jen tu a tam někdy některá vytvoří zajímavé sousloví či dokonce myšlenku. Zápal se upřít nedá, řada vydaných publikací svědčí o tom, že jde jistě jen o čistě subjektivní pocit a vztah. Poesie se ale vždycky hrozně blbě hodnotí, většinou se dá pracovat jen na kontrastu sedne/nesedne. Tady to nesedlo.

17.10.2023 2 z 5

Vymazlené vraždy 2 Vymazlené vraždy 2 Milan Skála

Říká se, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Už se ale neříká, že to může být řeka lepší. A VYMAZLENÉ VRAŽDY 2 jsou lepší než ty první. Předně větší orientací na postavy a jejich charaktery. Pachatel prvního případu je sice v konečném kontextu dost blbec, ale jinak mě přesun koncentrace od „proč a jak“ na „kdo“ (ve smyslu charakteru) přijde mnohem zajímavější a poutavější. V prvních dvou povídkách sice pořád jde o v podstatě oddechové žánrové čtivo, s již zmíněnými zajímavými charaktery, smyslem pro humor a dobovými odkazy, ale na vyšší úrovni (čtivosti, dosahu, spokojenosti) než v prvním svazku. Co dvojku ovšem zvedá ještě mnohem výše, je příběh poslední, který se z tradičního krimi mění v hodně hluboké a mysl zasahující psychologické drama, které ve čtenáři i po dočtení nechá čistě soukromé zmatení a řešení – kdo je zde vlastně oběť a kdo padouch? Musím říct, že ŽANETA mě dost rozsekala a ještě teď, kdy píšu tyto řádky, ji pořád přemílám v hlavě. NÁVOD NA ZABITÍ MANŽELKY (***), NEVĚRA ŇOUMY (****), ŽANETA (*****).

16.10.2023 4 z 5

Kniha kovu III Kniha kovu III Václav Votruba

„Dvacetkrát svý desky vobracím a pokaždý je to nářez, příbuzní se raděj vytrácí, říkají – ten kluk je blázen“
I (zatím?) poslední díl Knih kovu je pro mě zčásti nostalgická jízda (do první půle 90. let – Metal Celebration od Titanic byl snad vůbec můj první metalový vinyl, společně s Radegast a podle mě nejlepší českou heavy metalovou deskou Vzhůru přes oceán od Vitacit sjíždím dodnes, Kreyson mám rád dodnes, jejich první dvě desky patří ke zlatému fondu 90. let (Křižáci jsou hudebně grandiózní, textově bych z nich blil) a na zábavách Calibos jsem v 93/94 užil nejlepší část puberty), zčásti informativní záležitost o době (od cca 94/95), kdy jsem tuhle hudbu zcela vypustil. Ze zmiňovaných kapel té doby znám a poslouchám akorát Ascendancy a ty jsem poznal jen kvůli jejich bývalé klávesistce, která hrála v jednom horrorovém kraťasu a já ji zpovídal do Howarda. Na rozdíl od předchozích dvou dílů si mně neznámé kapely asi dohledávat a naposlouchávat nebudu, i přesto je to tradičně skvěle zpracovaná kniha. Vlastně, svým způsobem mě možná tenhle díl bavil nejvíce (snad pro tu naprostou neznalost). Byť tenhle styl metalu není úplně můj šálek, jsem rád, že se hraje pořád.

14.10.2023 5 z 5

Doteky záhrobí Doteky záhrobí * antologie

Ellen Datlow je pro mě už takřka sázka na jistotu. Nemusí mě nadchnout všechny povídky v jejích antologiích, vždycky jde ale minimálně o zajímavé příběhy. Protože to, kromě žánrového zařazení, Ellen hledá příběhy. A nejinak je to mu i u této duchařské antologie. Přiznám se, že jsem byl díky tomu specifickému tématu lehce na vážkách, ale nakonec to Ellen znovu dokázala. Žádná povídka není vyloženě špatná, navíc se zde kromě několika oblíbených autorů a autorek (Tanith Lee, Joyce Carol Oates či Stephen Gallagher) najde i plno nových zajímavých jmen a příběhů. Některé jsou spíše poetické, než aby vyloženě děsily, jiné zase opravdu hluboké až smutné (např. poslední TANČÍCÍ MUŽ kombinující Prahu, židovský holokaust a mystiku původních amerických obyvatel). Duchařiny pořád dokáží být obsahově i pestré i nápadité. Alespoň v této knize.

12.10.2023 4 z 5

Černé květy Černé květy Cyprian Kamil Norwid

„Číst, to znamená prohlubovat výrazy, tak jako tesat sochu neznamená jen olizovat, což dokáže s kamenem i vlna tak jako malovat to neznamená natírat barvou. Tak jako žít a milovat to neznamená občas se setkat a srdečně se obejmout.“

S polským básníkem, malířem a ano, myslitelem, C. K. Norwidem jsem se poprvé setkal, když jsem pro antologii Polské noční můry překládal povídku Łukasze Radeckého Vade-mecum, který Norwida učinil jedním z hlavních hrdinů svého příběhu a protkal ho úryvky z jeho básní. Já si tak musel pořídit hned dvě knihy s Norwidovými básněmi, abych pochopil a správně přeložil. K úplnému přečtení první z nich jsem se ale dostal až teď. A musím říct, že si mě Norwid získal. Patřil k těm básníkům, jimiž život doslova vláčel, nejen po světě, ale i bídou a utrpením. Což se, samozřejmě, projevilo i do jeho tvorby, která je až nádherně temná, chmurná a melancholická. Jak je u této edice Klubu přátel poezie zvykem, kniha nepředstavuje jen výběr z autorovy básnické tvorby, ale i z jeho myšlenek, dopisů, prohlášení o autorovi od jiných lidí a úvodní životopisnou esej.

„Když slzy tečou, šátkem je stírají;
když vytéká krev, s hubkami spěchají,
ale když duch crčí pod knutou moci,
nikdo s ochotnou rukou nepřiskočí,
až bůh bleskem rozštěpí mrak.
Teprve pak!“

05.10.2023 5 z 5

Cabal - noční rasa Cabal - noční rasa Clive Barker

Asi jsem NOČNÍ RASE musel dospět, protože před tím čtvrt stoletím mi poprvé moc nesedla. Pak jsem byl zřejmě ovlivněn filmovou adaptací a teď jsem překvapen, jak hodně se ta adaptace od románové předlohy liší. Např. hlavní postavou, protože v románu děj táhne ženská postava Lori. Teď mi CABAL sedl perfektně, teď jsem si užil hloubku tohoto příběhu o lásce, individualitě a jinakosti i všechno jeho poselství (tolik je v něm z Barkera samotného). Je zajímavé to srovnání po letech, kdy se ví více než tehdy. Najednou spousta věcí dostává nový a jasnější výraz. CABAL je strohý a krátký, ale říká toho tolik.

03.10.2023 4 z 5

Zlatý oblak Zlatý oblak Stanislav Kostka Neumann

„Den ze dne přijímám Danae zlatý déšť mezi svá tvrdá stehna.“ Páni, jestlipak si Neumann uvědomoval, jak to může vyznít? Pravděpodobně jediný Neumannův román, který je ve skutečnosti spíše esejistickým slepencem různých myšlenek a pohledů (nejen své doby, ale i autorova světonázoru) na různá témata (láska, postavení ženy ve společnosti, homosexualita, práce vs. kapitál apod.) propojených romantickou linií mladé dívky a (po)staršího malíře. A vlastně to není úplně špatné, dá-li čtenář stranou nejednou až zapálenou snahu ventilovat autorovy myšlenky, dostane zajímavě napsaný obraz své doby (počátek 30. let), hezký romantický opar prostoru a času, a možná náhled určitých jedinců rozdílného věku v určitém časovém období. A v nejednom případě i zajímavé pohledy. Neumanna sleduju od jeho počátků, je mi sympatické jeho anarchistické období, pořád nemůžu pochopit jeho myšlenkový (vele)toč po roce 1918 (byť nebyl tak zřídkavý) a vždycky by mě zajímalo, co by říkal a dělal po roce 1948.

01.10.2023 3 z 5

Zpěvy sladké Francie Zpěvy sladké Francie * antologie