Cabal - noční rasa

Děj tohoto hrůzostrašného příběhu, v němž autor kombinuje prvky thrilleru a hororu se odehrává na rozlehlém hřbitově opuštěného kanadského městečka Midian, který obývá „Noční rasa“ – tajemstvím opředené neživé a nemrtvé bytosti. Sem přichází hledat útočiště psychicky labilní mladý muž, který je podezřelý ze spáchání série brutálních zločinů. Je policií zastřelen a sám se stává jednou z oněch pozoruhodných bytostí. Po jeho stopách se vydává jeho dívka, zatímco skutečný vrah zosnuje likvidaci záhrobní říše… Spravedlnosti však v tomto příběhu neunikne nikdo...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/4737/cabal-nocni-rasa-Lin-4737.jpg 3.8187

Cabal: the nightbreed (1988)

Horory, Thrillery, Fantasy
Vydáno:, Mustang

Kniha Cabal - noční rasa

jockel

Četla se rychle a dobře. Sex se zombíkem je pro mě dost ujetý, ale chápu, že američani ho v knize mít musí.

trudoš
16.10.2018

„Když slunce vycházelo na obzor, počínalo si jako striptérka - to nejlepší si nechávalo zakryté mrakem, a když už se zdálo, že žádná další podívaná nebude, začalo najednou odkládat jeden cár mraku za druhým.“
Noční rasa patří k rané tvorbě Clivea Barkera, a je na ní znát řemeslná nevyzrálost. Jazykově obratné, neupadající do halucinogenních vizí, ale zároveň kýčovité v kulisách a protagonistech, jdoucí až příliš na ruku gotické subkultuře. Ovšem na to, že poprvé vyšla kniha v roce 1988, pořád s přehledem kuchne leckterý moderní krvák hostící se přídomkem bestseller.
Protože si autor neujíždí na romantice, příběhu tak dominuje nápaditá zápletka, kombinující temnou urban fantasy s morbidním thrillerem. Sem tam se člověku udělá špatně, jindy zase přeběhne mráz po zádech (scéna s vyvražděným motelem patří k nejlepším), to vše na dvou stech stranách a podávané s poetikou prokletého básníka. Je v tom určitá stylizace, která mi moc nesedla, ale jinak spokojenost. Hlavně pro obsah než pro formu.

Metla
08.10.2018

Když jsem v pátek přemítala, jakou knihu zvolit na víkendové večery, zrak se mi zachytil o část police vyhrazené dílům Clivea Barkera. Mám u tohoto pána několik restů, co už dlouhé roky marně čekají, až jim milostivě věnuji svou pozornost. A budou muset čekat dál, jelikož mne duševní lenora přiměla vyhnout se tlusťochům a zvolit reprízu letitého hubeňoura. Ahoj, Cabale, neviděli jsme se od doby, co mou úchylnou postpubertální dušičku uchvátil v knihkupectví obrázek zombíka sápajícího se z kanálu... a já na tebe ještě ten den dychtivě skočila. Pamatuji, že jsi na mě udělal docela dobrý dojem, čtyřhvězdičkový bez orgasmu, ale detaily už odvál čas. A hele, co to máš uvnitř za záložku? Moje kresba z té doby - to máš asi být ty, Cabale, omlouvám se za ten přiblblý máničkový účes. No nic, pryč od vložených důkazů mé kreativity, pojďme ke skutečnému obsahu.
Boone má zpřeházená kolečka, nemůže se spolehnout na vlastní smysly ani paměť, což je spolehlivá cesta do pekla. Pokud tedy nenajde očistec, mýtický Midian, o kterém si šeptají podobně praštění exoti v sanatoriích pro duševně narušené, případně bezďáci pod mosty u ohňů.
Kola tohoto příběhu roztáčejí dva z nejsilnějších motorů: láska a smrt. A nesmím zapomenout ani na ten pohon v pozadí, tedy strach, především ničivá forma strachu z toho, čemu nerozumíme. Nechybí temné mystérium, nevšední formy existence, explicitní násilí a sex, obvyklé Barkerovy ingredience.
"Noční rasa" mi v žádném ohledu nepřinesla překvapení; nejde ani tak o prachem zanesené vzpomínky, které hluboko v mé hlavě zůstaly (jakkoliv bych před otevřením knížky nedokázala k ději či postavám říct jediné konkrétní slovo). Tohle je prostě klasický Clive Barker, jak ho znám z většiny ostatních románů, o něco stručnější, více přímočarý, nicméně snadno k rozeznání. Pouhé konstatování faktu, nikoliv kritika (to už bych mohla rovnou kritizovat třeba Pabla Picassa, že maloval divné asymetrické ksichty).
Výhrady bych měla: žádnou z vystupujících osob jsem si kdovíjak neoblíbila, a některé předváděly charakterové veletoče podle spisovatelových potřeb či nálad, občas jejich jednání postrádalo smysl. Nenadchly mě háčky v závěru, naznačující pokračování - pokud je mi známo, žádné nevzniklo a úplný finiš si můžeme jedině domyslet.
Jak shrnout svůj dojem z druhé četby? Čtyřhvězdičkový bez orgasmu.

Allia
24.08.2018

Mé první setkání s Barkerem díky čtenářské výzvě, ale popravdě moc mne to nenadchlo, ale také to nebyl zase velký propadák, dobře a rychle se to četlo a to jsem pomalý čtenář :-D . Znám jeho díla spíše z filmového hlediska (hlavně Hellraiser), proto jsem byla zvědavá na knihy, příště určitě sáhnu po jiné, více hodnocené knize a uvidím, zda najdu něco zajímavějšího, co mne bude více bavit :-)

Rawen616
23.07.2018

Popravdě, docela slabota na Barkera. Kdysi jsem viděl film, který mne zaujal ale kniha neoslnila. Něco tomu zkrátka chybělo, byť fantazií Clive opět nešetřil. Naštěstí je to čtivé a poměrně krátké:-)

Cryptkeeper
11.04.2018

Barker má tu jedinečnou vlastnost,že i když je příběh místy nezáživný a ne takový,jak by od něj čtenář po většině jeho knih čekal,vždycky se tam najde situace,kdy dokáže člověka totálně emočně rozebrat,drtí ho,znechucuje ho svou přesností a syrovostí,zároven ho okouzluje svou představivostí a fantazíí. Stejně tak jako v této povídce.

Sněžková
14.06.2017

Na pana Barkera mi Cabal přišel trochu slabší... Jelikož to ale byla knížka napsaná po Hellraiserovi, budiž mu odpuštěno. Popis Bafometa mě však ohromil. Ten člověk musí mít neuvěřitelnou představivost. A buď je tak normální, že by ho měli zavřít do ústavu nebo je to psychopat a měli by ho dát tamtéž. Zbožňuju páně Barkerovy popisy apokalypsy, transformací těl, vzrušení, dokáže nahlédnout až na dno propasti lidské fantazie a hezky ji osvítit plamenometem. A právě proto patří mezi mé oblíbené autory.

mulderka
14.05.2017

Na tomhle jsem si kdysi v 90. letech vážně smlsla. Několik dalších Barkerových knížek už mě tak nepřesvědčilo... ne že by byly málo děsivé a nechutně krvavé, ale... Originalita a celé vyznění příběhu Noční rasy, který obrátil znaménka a změnil horror v antihorror, jsou výjimečné.
Dávám dobré 4 a půl hvězdy a jdu se přehrabat v knihovně...
FIlm taky stojí za zhlédnutí.

rene6927
03.11.2016

Barkera další parádička.

danny_21
22.04.2016

Konečně po dlouhé době zajímavý příběh ( námětem ) od Barkera, který námětem jakoby patřil k tomu nejlepšímu z Knih krve, nicméně chtělo to podle mě jít daleko do hloubky k samotné podstatě a vzniku Noční rasy, nemám rád styl příběhu, kde se věci dějí jen tak, bez toho, aby bylo aspoń naznačeno proč ... Zápletka je na Barkera dost naviní a jednoduchá, ve výsledku průměr ... Hellraiser pořád zůstává nedostižný - 55 %

Meybe-
19.12.2015

Kniha inspirovala Britskou skupinu Cradle of Filth v roce 2000 složit album Midien, které je stejně podivné jako kniha. Právě ta podivnost však láká v obou případech. Tleskám atmosféře a dávám čtyři.

TheRaven
17.06.2015

Cabal byl po První knize krve mým teprve druhým literárním setkáním s Clivem Barkerem. A obávám se, že na nějaký čas asi i posledním. Na druhou stranu se dá dle zdejších komentářů soudit, že jsem si pro své seznamování s autorem nevybral zrovna ideální materiál, takže mi asi nezbude než Barkerovi v budoucnu ještě jednu šanci dát. Co se samotné knihy týče, s Cabalem mám ten problém, že látka, která by vystačila na jednou možná trochu delší povídku, je roztažena na dvě stě stran a polovina z toho je vata. Pokud jde o propracované vyprávění a bezkonkurenční představivost, pojmy se jménem autora často spojované, nemohu si pomoct, ale v obou směrech jsem si připadal, jako bych četl jen malinko lepšího Johna Sinclaira (bez nadsázky), což o výrazných kvalitách příliš nesvědčí. To vše, doplněné o neustálé samoúčelné zmiňování genitálií hlavních postav a několik sexuální scén jak vystřižených z porna toho nejlacinějšího kalibru, dává tomuto dílku jen jedno možné přízvisko – lehce zábavný brak bez jakékoli přidané hodnoty (kdy k tomu došlo, že autoři „hororu“ začali razit heslo „čím víc explicitních sexuálních scén, tím víc horor, tím větší ultra-drsoň jsem“?). Slabé tři.

Faustka
27.08.2014

Nalezla jsem Midian(nedalo mi to takovou práci) - místo, kde i ten nejubožejší tvor dostane šanci. Takže, až se nebudu mít kam vrtnout, vím kam zamířit.
"Tělo si nemohlo zachovat své kouzlo, oči si nemohly zachovat svůj lesk. Brzy měly přijít vniveč. Avšak netvoři byli věční."

Hactive
19.12.2013

Dobrá a originální kniha, ale v něčem mi přisla podivná. Slabší 4 hvězdy, řekl bych.

doktorking
16.01.2013

Souhlasím s věčinou v rámci Barkerovi tvorby slabší kousek,nicméně po delší uvaze pořád skvělé,řadím se mezi ty fanoušky Barkera kteří mají rádi jeho horory,ale fantasy i když talent CLIVE má,mě prostě nebere,jinak musím přiznat že jsem viděl film který si Barker jako vždy sám režíroval a ten mě bavil hodně,béčko ale VÝBORNÉ.

black.susi
11.01.2013

Už delši dobu jsem si chtěla od Barkera něco přečist, ale pořad jsem se nemohla rozhodnout, čim začit. Když na mě nahodou v knihovně vykoukla z regalu tahle kniha, řekla jsem si, že to zkusim. Když jsem doma zjistila, že kniha ma celkem slabši hodnoceni, trochu jsem se bala, co jsem si to vybrala. Ale nebylo to tak strašne. Začatek byl sice slaby docela a až do pulky zhruba mě to moc nechytlo, ale za to druha pulka už mě bavila hodně. Rozhodně mě to motivovalo přečist si něco dalšiho a spiše delšiho, tohle byla rozsahově spiš takova jednohubka.

Melic
16.10.2012

V rámci Barkerových knížek spíše slabší, i tak ale přečtení není žádnou chybou. Vzhledem k ději i spíše tenčí formě lze přečíst rychle, v podstatě taková chuťovka na pár cest autobusem. K ději: Záporák mi přišel opravdu záporný, překvapil mě relativně otevřený konec. Celkově vzato 3*

fusnix
17.07.2012

Skvělá kniha od mistra horororu a temné fantasy ,neni vůbec komplikovaná jako například Imajica a ani epická ale příběh je to silný a krásně vypointovaný za mě berte všema deseti jen mě mrzí že sem knihu sehnal ppouze v paperbacku starší vydání je o mnoho lepší .

HanaHikari
02.01.2011

Další z Barkerových klasických titulů. Napětí až do konce. Jedním dechem.

Ruw

Nevim jak to Barker dělá, že jeho knihy jsou buďto geniální nebo odpadem a málokdy něčím mezi. Tohle je žel druhá možnost. Nedočetl jsem. Začátek dobrý, ale časem stejně jako u Imajiky jsem ztratil zájem o to, jak to dopadne.