Abarat

Abarat obálka knihy
Mé hodnocení:

Cliva Barkera znáte asi především jako spisovatele moderního hororu a dark fantasy (Imagika, Utkaný svět, Knihy krve a jiné). Poctiví fandové navíc vědí, že je také scenáristou a režisérem hororových filmů (Hellraiser, Plod noci, Pán kouzel a jiné). Někoho by proto mohlo překvapit, že tenhle autor pochmurných příběhů napsal knihu pro děti (i když zas takové překvápko by to být nemělo - není to poprvé, co se autor pustil do dětské literatury). Na druhou stranu, co je na tom divného? Barker sám říká: "Od doby, kdy jsem četl Letopisy Narnie od C. S. Lewise, jsem si chtěl vytvořil svůj vlastní fantastický svět, naplněný postavami a bytostmi, které by vycházely z mých snů. Svět, který bych mohl vyjádřit jak v barvách, tak ve slovech, které by vytyčily cestu pro množství dobrodružství. Abarat je tímto světem, mojí zemí OZ, mojí Narnií, můj Neverland." Spisovatel jeho kvalit je rozhodně někdo, kdo má stále co vyprávět. Barkerova nová kniha rozehrává příběh dívky jménem Candy, která putuje fantastickou zemí jménem Abarat, skládající se z pětadvaceti ostrovů. Každý z ostrovů představuje jinou hodinu dne a na každém z nich najdete všechny věci, které si vaše srdce, duše i mysl s tou hodinou spojuje. Dvacátý pátý ostrov je místo snů a záhad, který leží vprostřed toho všeho, a kde dostanete odpovědi na otázky všech časů. Candy Quackenbushová se do tohoto světa dostane úplnou náhodou - svůj nudný život žije totiž v obyčejném, nudném městě ve státě Minnesota, jehož jedinou produkcí jsou kuřata. Spousty nudných a smrdících kuřat. A přiznejme si - kdo z nás by chtěl strávit celý život s kuřaty a hledat v tom nějaký smysl? (Vás, paní McDonaldová, se nikdo na nic neptal.) Takže když se po jedné nešťastné vyučovací hodině dostane na obrovskou louku, kde potká zlodějíčka Johna Neplechu, jeho sedm „bratrů" a zabijáka Mendelsona Tvara, není se čemu divit, že s radostí spadne do jakýchkoliv problémů, které s nudnými kuřaty nic společného nemají. A tímhle setkáním začíná její dobrodružná pouť přes ostrovy Abaratu s nejasným, o to však důležitějším posláním. Ví, že je podivnou hrdinkou v podivném světě. Ale v Abaratu je možné úplně všechno... Kniha Abarat je prostě kouzelná. Kouzelná a úžasná od prvních stránek až po ty poslední, a myslím, že si v ní každý musí přijít na své. Jsou tu snad všechny atributy báječné knihy - výborný příběh, krátké kapitoly, hodně dialogů, spousty pitoreskních postav, velice rychlý dějový spád a přímo magické ilustrace. Právě ilustrace (které maloval sám Clive Barker) vytvářejí tu konečnou, lehce mrazivou atmosféru, protože bez nich by kniha rozhodně nebyla úplná. Abarat má snad jen jediný nedostatek - jasnou zápletku. Spolu s hlavní hrdinkou Candy jste sice hnáni příběhem, ale teprve v poslední třetině odhalujete proč. Každopádně si myslím, že Barkerovi se podařilo napsat příběh, který se díky jeho imaginaci a nápadům směle vyrovná takovým klasikám jako je Alenka v říši divů či Čaroděj ze země Oz. Svět, který vytvořil a postavy, které do něj vypustil, nemají obdoby. O tom svědčí i obrovský úspěch a plánované filmové zpracování (Studio Walta Disneye, které bude příběh zpracovávat do pohyblivých obrázků, dokonce koupilo práva ještě před dokončením a vydáním knihy). Navíc Abarat není jen název knihy a světa, ale i název celé série, která byla původně koncipována jako trilogie (takže konce se v prvním svazku bohužel nedočkáte), ale už teď to vypadá, že tři díly autorovi stačit nebudou. Knihu rozhodně doporučuji všem. Nejde čistě jen o knihu pro mládež (stejně jako jeho starší dětský román Zloděj času), což u Barkera snad ani nelze očekávat - on se hororovým řemeslem zabývá už moc dlouho na to, aby dokázal psát něžné pohádky, které by nikoho neděsily. Jde o sérii, která se, když se v dalších dílech nic nepokazí, určitě stane kultovní. Jestli ne, tak potom už nerozumím ničemu, a raději se vrátím na svou malou soukromou kuřecí farmu. Neexistuje snad nikdo soudný, komu by se Abarat mohl nelíbit. A jestli ano, pak se odvažuji ho obvinit z negativní zaujatosti k dětským knihám a k fantazii vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4732/abarat-QWL-4732.jpg 4.4193

Abarat 1.

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, BB art

Kniha Abarat

Asheen

Tři hvězdy za originalitu. Jinak to ale byl spíš zmatek, spíš povídky než příběh, žádný velký vývoj postav... Taková galerie originálních obrázků. Četlo se mi to těžko.

kástečkou

Úchvatná obrazomalebná kniha, kterou můžu číst i teď, když mi je přes třicet;). Atmosféra je podmanivá, a člověk vidí spoustu paralel/ charakterů i ve skutečném reálném světě (plném nočních můr). Když jsem četla poprvé s dcerou, bylo jí pět. Velmi mne překvapilo, že se vůbec nebála, vše jí do sebe zapadalo, a společně s Candy prožívala celé dobrodružství.

Shanib

Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno a vzpomněla jsem si na ni díky čtenářské výzvě. Vzpomínám si, že nejvíc mě na ní upoutala právě neuvěřitelně kreativní ilustrace, která mě bavila pomalu víc než samotný děj.

Stanas513
10.06.2020

Abarat mám stažený ve formátu e-knihy a to sice všechny tři díly. Chtěla jsem si to přečíst, protože to napsal můj oblíbený autor. Opět je to fantasy, u kterého se dobře usíná, ale nevím, kdy budu pokračovat v četbě dalšího dílu. Moc mě to neoslovilo.

Metla
29.10.2019

Mám ráda Barkerovu pokřivenou, temnou fantazii, takže jsem si po delším váhání "Abarat" i přes vysokou cenu pořídila. Kniha je vyloženě luxusní - lesklý papír vysoké gramáže s množstvím skvělých barevných ilustrací, které by se neztratily ani v uměleckých galeriích. Příběh až tak extra není - dívka předurčená k velkým věcem se z naší reality dostane do odlišného světa, kde zažívá dobrodružství, utíká před zlými pronásledovateli a při putování potkává různé podivné bytosti. Poměrně častý námět knih pro puberťáky. Barker sice propracoval onen jiný svět a jeho obyvatele velmi barvitě, nicméně pro dospělého čtenáře je děj příliš předvídatelný, navíc zjednodušený používáním krátkých vět a většího písma.
Dávám 5* za výtvarnou stránku a bezchybné řemeslné provedení knihy, za kvalitu literární ovšem "jen" mírný nadprůměr, ve výsledku kompromisní čtyři stálice. Čtenáři, jejichž věk končí -náct mohou směle přihodit hvězdu do maxima, před čtvrt stoletím bych byla nadšená. Těším se, jak si za 8-10 let "Abarat" užije má dcera.

Atekram
28.10.2019

Nádherná kniha. Poprvé jsem ji četla v dětství a dodnes si pamatuju pocity a dojmy, které ve mě vyvolala. Po přečtení v dospělosti pak vidíte i další věci a symboly a zase je to zážitek. Příběh dokreslují nádherné barevné ilustrace (obrazy) a verše na začátku jednotlivých částí.
Četla jsem od Barkera i další knihy, a ty mě příliš neoslovily. Abarat je ale masterpiece.

petrarka72
18.07.2019

Skvělé čtení, skvělé pokoukání. Fikční svět dokonale propracovaný, s mírou temnoty přiměřenou hlavní hrdince Candy prchající z našeho neutěšeného světa a míjející monstra všeho druhu. A ty ilustrace... Paráda.

AndyBorovička
10.06.2019

kniha mě moc bavila a její pokračování také