Abarat

Cliva Barkera znáte asi především jako spisovatele moderního hororu a dark fantasy (Imagika, Utkaný svět, Knihy krve a jiné). Poctiví fandové navíc vědí, že je také scenáristou a režisérem hororových filmů (Hellraiser, Plod noci, Pán kouzel a jiné). Někoho by proto mohlo překvapit, že tenhle autor pochmurných příběhů napsal knihu pro děti (i když zas takové překvápko by to být nemělo - není to poprvé, co se autor pustil do dětské literatury). Na druhou stranu, co je na tom divného? Barker sám říká: "Od doby, kdy jsem četl Letopisy Narnie od C. S. Lewise, jsem si chtěl vytvořil svůj vlastní fantastický svět, naplněný postavami a bytostmi, které by vycházely z mých snů. Svět, který bych mohl vyjádřit jak v barvách, tak ve slovech, které by vytyčily cestu pro množství dobrodružství. Abarat je tímto světem, mojí zemí OZ, mojí Narnií, můj Neverland." Spisovatel jeho kvalit je rozhodně někdo, kdo má stále co vyprávět. Barkerova nová kniha rozehrává příběh dívky jménem Candy, která putuje fantastickou zemí jménem Abarat, skládající se z pětadvaceti ostrovů. Každý z ostrovů představuje jinou hodinu dne a na každém z nich najdete všechny věci, které si vaše srdce, duše i mysl s tou hodinou spojuje. Dvacátý pátý ostrov je místo snů a záhad, který leží vprostřed toho všeho, a kde dostanete odpovědi na otázky všech časů. Candy Quackenbushová se do tohoto světa dostane úplnou náhodou - svůj nudný život žije totiž v obyčejném, nudném městě ve státě Minnesota, jehož jedinou produkcí jsou kuřata. Spousty nudných a smrdících kuřat. A přiznejme si - kdo z nás by chtěl strávit celý život s kuřaty a hledat v tom nějaký smysl? (Vás, paní McDonaldová, se nikdo na nic neptal.) Takže když se po jedné nešťastné vyučovací hodině dostane na obrovskou louku, kde potká zlodějíčka Johna Neplechu, jeho sedm „bratrů" a zabijáka Mendelsona Tvara, není se čemu divit, že s radostí spadne do jakýchkoliv problémů, které s nudnými kuřaty nic společného nemají. A tímhle setkáním začíná její dobrodružná pouť přes ostrovy Abaratu s nejasným, o to však důležitějším posláním. Ví, že je podivnou hrdinkou v podivném světě. Ale v Abaratu je možné úplně všechno... Kniha Abarat je prostě kouzelná. Kouzelná a úžasná od prvních stránek až po ty poslední, a myslím, že si v ní každý musí přijít na své. Jsou tu snad všechny atributy báječné knihy - výborný příběh, krátké kapitoly, hodně dialogů, spousty pitoreskních postav, velice rychlý dějový spád a přímo magické ilustrace. Právě ilustrace (které maloval sám Clive Barker) vytvářejí tu konečnou, lehce mrazivou atmosféru, protože bez nich by kniha rozhodně nebyla úplná. Abarat má snad jen jediný nedostatek - jasnou zápletku. Spolu s hlavní hrdinkou Candy jste sice hnáni příběhem, ale teprve v poslední třetině odhalujete proč. Každopádně si myslím, že Barkerovi se podařilo napsat příběh, který se díky jeho imaginaci a nápadům směle vyrovná takovým klasikám jako je Alenka v říši divů či Čaroděj ze země Oz. Svět, který vytvořil a postavy, které do něj vypustil, nemají obdoby. O tom svědčí i obrovský úspěch a plánované filmové zpracování (Studio Walta Disneye, které bude příběh zpracovávat do pohyblivých obrázků, dokonce koupilo práva ještě před dokončením a vydáním knihy). Navíc Abarat není jen název knihy a světa, ale i název celé série, která byla původně koncipována jako trilogie (takže konce se v prvním svazku bohužel nedočkáte), ale už teď to vypadá, že tři díly autorovi stačit nebudou. Knihu rozhodně doporučuji všem. Nejde čistě jen o knihu pro mládež (stejně jako jeho starší dětský román Zloděj času), což u Barkera snad ani nelze očekávat - on se hororovým řemeslem zabývá už moc dlouho na to, aby dokázal psát něžné pohádky, které by nikoho neděsily. Jde o sérii, která se, když se v dalších dílech nic nepokazí, určitě stane kultovní. Jestli ne, tak potom už nerozumím ničemu, a raději se vrátím na svou malou soukromou kuřecí farmu. Neexistuje snad nikdo soudný, komu by se Abarat mohl nelíbit. A jestli ano, pak se odvažuji ho obvinit z negativní zaujatosti k dětským knihám a k fantazii vůbec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/4732/abarat-QWL-4732.jpg 4.5168

Abarat (1.)

Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, BB art

Kniha Abarat

AnettaN.
03.12.2018

Neurazí, ale úplně mě to nenadchlo.

Malefisto
07.03.2018

Nechci být nějaký škarohlíd nebo fouňa, ale čekal jsem asi trošku víc. Knížka je čtivá a fantasy svět Barkra je originální. Paradoxně mě však začala pohlcovat až v posledních asi 70 stránkách a tak mi to celé příjde jako takový úvod do světa Abaratu. Na další díly se každopádně těším a jsem zvědav co se z nich vyklube :)

Maitter
28.06.2017

Mé první setkání s Clivem Barkerem. Pro další díl si do knihovny poběžím brzy.
Ne tak energicky optimistické jako Oksa Pollocková, leč ani tak temné jako jiné příběhy. Prostě správně vyvážené. Sympatická hlavní hrdinka se zdravou mentalitou. Poutavý, nápaditý svět i vedlejší postavy. Rozhodně vtipné. Originální. Bizarnost střídá hravost, zvlášť v autorových ilustracích, které si můžete a nemusíte přiřadit k vlastní představě. Příjemná absence děsivého kulturního šoku u protagonistky.
Místy mi tu chybělo trochu víc omáčky nebo dialogů nebo myšlenek, nevím, jednoduše NĚCO. Sloh je čtivý, nenáročný.
Záporáci jsou také pěkně vystavění. Scény, ze kterých by se dal udělat horor (jenž, koukám, je autorovým běžným polem působnosti), tu docela lehce proplují a mrazí čistě proto, že čtenář dobře ví, jak mrazivě by se popsat DALY. A Carrionův límec je vážně něco.
Ani všecky mapy světa by mi nepomohly orientovat se v prostoru. To ovšem nemohu celé dávat za vinu autorovi.
Mimochodem, vytisknout knihu na křídový papír je vražda. Váží snad přes kilo!

Turmee
21.07.2016

Z téhle knížky mám dost rozporuplné pocity. Poprvé jsem ji četla jako malá a byla jsem z ní nadšená. Do dneška z ní mám vypsané citáty a některé písničky a básničky umím i nazpaměť. Jako cca desetiletou mě příběh Abaratu úplně okouzlil.

Teď (ve svých 21) jsem ji četla podruhé kvůli přípravě na stejnojmený tábor a nevím, jak se k příběhu postavit. Je tam moc fantazie. Místy až hodně moc. Někdy tak moc, až to bolí. Candy mi je sympatická, stejně jako všechny postavy (i ty záporné) - jejich vlastnosti a příběhy jsou propracované a zdá se mi, že znázorňují různé vlastnosti - laskavost. Co mě na tom všem lehce odrazuje je přehršel barev, podivných tvorů, osob i rostlin.

Myšleka ostrovů jako takových se mi hodně líbí, jenom bych ubrala na té "originalitě". Jinak se to velmi dobře čte a ilustrace jsou kouzelné. Tleskám za přiloženou mapku, která mi pomohla v orientaci na ostrovech.

Sorrow
22.04.2015

Má první čtená kniha od C. Barkera, a přestože jsem si vědoma, že to není jeho typická práce, jsem nadšena a ráda se pustím i do jeho dalších knih.
Svět Abaratu je krásný, magický a především bláznivý...Ilustrace doplňující příběh jsou úžasně kouzelné a je skvělé, že je namaloval sám autor.
Knížce sice nemůžu dát plných pět hvězd, protože pro mě (když hodnotím žánr fantasy) zkrátka nebyla tak epická jako třeba Pán prstenů, Harry či Hra o trůny, ale určitě bych jí doporučila všem čtenářům a jsem moc ráda, že i v "mém věku" :) jsem schopna objevit takovýhle magický svět, který mě dokáže pohltit!

zuzana13
29.03.2015

Moje oblíbená kniha, dobře ilustrovaná. Doporučuji.

trudoš
21.03.2015

Prostě kouzelná kniha. Kouzelná a úžasná od prvních stránek až po ty poslední, a myslím, že si v ní snad každý přijde na své. Výborný příběh, krátké kapitoly, hodně dialogů, spousty pitoreskních postav, velice rychlý dějový spád a přímo magické ilustrace. Právě ilustrace vytvářejí tu konečnou, lehce mrazivou atmosféru, protože bez nich by kniha rozhodně nebyla úplná. Nejde čistě jen o knihu pro mládež (stejně jako jeho román Zloděj času), což u Barkera snad ani nelze očekávat - on se hororovým řemeslem zabývá už moc dlouho na to, aby dokázal psát něžné pohádky, které by nikoho neděsily. Abarat má snad jen jediný nedostatek - nejasnou zápletku. Spolu s hlavní hrdinkou Candy jste hnáni příběhem a teprve v poslední třetině odhalujete proč. Konec pak přichází tak náhle, že je prakticky nutností obratem šáhnout po dalším díle.

EveOdette
26.12.2013

Krásná knížka, nádherné ilustrace, výborný styl psaní... Není co dodat, prostě skvělé!

anibeni
31.10.2013

Hodně zajímavá knížka, která se lehce četla, byť lehká sama o sobě rozhodně není... příběh poutavý a dobrodružný, zajímavé ilustrace a vůbec bezva téma... Těším se na další díl..

Šárka_D
24.07.2013

Takhle fantasy pro starší děti a dospívající se mi líbila i přesto, že jsem ji četla cca ve dvaceti. Skvěle vystavěný svět, uvěřitelná mladá hrdinka, parádní ilustrace a celkové provedení knihy. Knížka by se určitě líbila i jako dárek.

Targa Dall
10.05.2013

Veeelmi krásné:) Barker umí horory a umí i pohádky.

Abarat je soustroví, kam se jen tak někdo z Napříště nepodívá. Abarat je plný kouzelných bytostí a magie, ostrovy spojuje maminka Izabela a rozděluje odlišný čas.

Postavy přicházejí a odcházejí. Hrdinové mají kladné i záporné stránky, stejně tak jako zloduši. A když přišel na scénu Tempus Fugit, tak jsem se až bál!

Nemohu opomenout nádherné Barkerovy ilustrace, které knihu doplňují!

Kdo čtete Barkera, tak toto je rozhodně "must read" ;)

Kortexo
06.05.2013

Velmi příjemná autorova odbočka od hororu. Abarat má spoustu skvělých nápadů a velmi přijemně se čte a kresby to celé dovádí k dokonalosti.

Zackna
14.04.2013

Candy je jednou z mých oblíbených fantasy hrdinek. Tuto i další 2 pokračování této knihy mám moc ráda.

Lazy
29.12.2012

Velice příjemná kniha, která má skvělý nápad.

Eneo
02.08.2012

Úžasná kniha.. byla jsem vzhůru, dokud jsem ji nedočetla. A ilustrace jen dovádí celé dílo k dokonalosti.

kniholka
07.12.2011

Pro mě úplně nový druh fantasy, který jsem si nesmírně užila i díky nádherným ilustracím. Johna Neplechu jsem si doslova zamilovala...

Peťanka
28.05.2011

Pro mě naprosto jedinečný příběh v neuvěřitelném fantasy světě :)