Abarat

Abarat https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4732/bmid_abarat-QWL-4732.jpg 4 204 28

Abarat série

Cliva Barkera znáte asi především jako spisovatele moderního hororu a dark fantasy (Imagika, Utkaný svět, Knihy krve a jiné). Poctiví fandové navíc vědí, že je také scenáristou a režisérem hororových filmů (Hellraiser, Plod noci, Pán kouzel a jiné). Někoho by proto mohlo překvapit, že tenhle autor pochmurných příběhů napsal knihu pro děti (i když zas takové překvápko by to být nemělo - není to poprvé, co se autor pustil do dětské literatury). Na druhou stranu, co je na tom divného? Barker sám říká: "Od doby, kdy jsem četl Letopisy Narnie od C. S. Lewise, jsem si chtěl vytvořil svůj vlastní fantastický svět, naplněný postavami a bytostmi, které by vycházely z mých snů. Svět, který bych mohl vyjádřit jak v barvách, tak ve slovech, které by vytyčily cestu pro množství dobrodružství. Abarat je tímto světem, mojí zemí OZ, mojí Narnií, můj Neverland." Spisovatel jeho kvalit je rozhodně někdo, kdo má stále co vyprávět. Barkerova nová kniha rozehrává příběh dívky jménem Candy, která putuje fantastickou zemí jménem Abarat, skládající se z pětadvaceti ostrovů. Každý z ostrovů představuje jinou hodinu dne a na každém z nich najdete všechny věci, které si vaše srdce, duše i mysl s tou hodinou spojuje. Dvacátý pátý ostrov je místo snů a záhad, který leží vprostřed toho všeho, a kde dostanete odpovědi na otázky všech časů. Candy Quackenbushová se do tohoto světa dostane úplnou náhodou - svůj nudný život žije totiž v obyčejném, nudném městě ve státě Minnesota, jehož jedinou produkcí jsou kuřata. Spousty nudných a smrdících kuřat. A přiznejme si - kdo z nás by chtěl strávit celý život s kuřaty a hledat v tom nějaký smysl? (Vás, paní McDonaldová, se nikdo na nic neptal.) Takže když se po jedné nešťastné vyučovací hodině dostane na obrovskou louku, kde potká zlodějíčka Johna Neplechu, jeho sedm „bratrů" a zabijáka Mendelsona Tvara, není se čemu divit, že s radostí spadne do jakýchkoliv problémů, které s nudnými kuřaty nic společného nemají. A tímhle setkáním začíná její dobrodružná pouť přes ostrovy Abaratu s nejasným, o to však důležitějším posláním. Ví, že je podivnou hrdinkou v podivném světě. Ale v Abaratu je možné úplně všechno... Kniha Abarat je prostě kouzelná. Kouzelná a úžasná od prvních stránek až po ty poslední, a myslím, že si v ní každý musí přijít na své. Jsou tu snad všechny atributy báječné knihy - výborný příběh, krátké kapitoly, hodně dialogů, spousty pitoreskních postav, velice rychlý dějový spád a přímo magické ilustrace. Právě ilustrace (které maloval sám Clive Barker) vytvářejí tu konečnou, lehce mrazivou atmosféru, protože bez nich by kniha rozhodně nebyla úplná. Abarat má snad jen jediný nedostatek - jasnou zápletku. Spolu s hlavní hrdinkou Candy jste sice hnáni příběhem, ale teprve v poslední třetině odhalujete proč. Každopádně si myslím, že Barkerovi se podařilo napsat příběh, který se díky jeho imaginaci a nápadům směle vyrovná takovým klasikám jako je Alenka v říši divů či Čaroděj ze země Oz. Svět, který vytvořil a postavy, které do něj vypustil, nemají obdoby. O tom svědčí i obrovský úspěch a plánované filmové zpracování (Studio Walta Disneye, které bude příběh zpracovávat do pohyblivých obrázků, dokonce koupilo práva ještě před dokončením a vydáním knihy). Navíc Abarat není jen název knihy a světa, ale i název celé série, která byla původně koncipována jako trilogie (takže konce se v prvním svazku bohužel nedočkáte), ale už teď to vypadá, že tři díly autorovi stačit nebudou. Knihu rozhodně doporučuji všem. Nejde čistě jen o knihu pro mládež (stejně jako jeho starší dětský román Zloděj času), což u Barkera snad ani nelze očekávat - on se hororovým řemeslem zabývá už moc dlouho na to, aby dokázal psát něžné pohádky, které by nikoho neděsily. Jde o sérii, která se, když se v dalších dílech nic nepokazí, určitě stane kultovní. Jestli ne, tak potom už nerozumím ničemu, a raději se vrátím na svou malou soukromou kuřecí farmu. Neexistuje snad nikdo soudný, komu by se Abarat mohl nelíbit. A jestli ano, pak se odvažuji ho obvinit z negativní zaujatosti k dětským knihám a k fantazii vůbec.... celý text

Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , BB art

Asheen
Asheen
01.02.2021 3 z 5

Tři hvězdy za originalitu. Jinak to ale byl spíš zmatek, spíš povídky než příběh, žádný velký vývoj postav... Taková galerie originálních obrázků. Četlo se mi to těžko.

kástečkou
kástečkou
10.01.2021 4 z 5

Úchvatná obrazomalebná kniha, kterou můžu číst i teď, když mi je přes třicet;). Atmosféra je podmanivá, a člověk vidí spoustu paralel/ charakterů i ve skutečném reálném světě (plném nočních můr). Když jsem četla poprvé s dcerou, bylo jí pět. Velmi mne překvapilo, že se vůbec nebála, vše jí do sebe zapadalo, a společně s Candy prožívala celé dobrodružství.

Shanib
Shanib
04.01.2021 3 z 5

Tuhle knížku jsem četla kdysi dávno a vzpomněla jsem si na ni díky čtenářské výzvě. Vzpomínám si, že nejvíc mě na ní upoutala právě neuvěřitelně kreativní ilustrace, která mě bavila pomalu víc než samotný děj.

Stanas513
Stanas513
10.06.2020 3 z 5

Abarat mám stažený ve formátu e-knihy a to sice všechny tři díly. Chtěla jsem si to přečíst, protože to napsal můj oblíbený autor. Opět je to fantasy, u kterého se dobře usíná, ale nevím, kdy budu pokračovat v četbě dalšího dílu. Moc mě to neoslovilo.

Metla
Metla
29.10.2019 4 z 5

Mám ráda Barkerovu pokřivenou, temnou fantazii, takže jsem si po delším váhání "Abarat" i přes vysokou cenu pořídila. Kniha je vyloženě luxusní - lesklý papír vysoké gramáže s množstvím skvělých barevných ilustrací, které by se neztratily ani v uměleckých galeriích. Příběh až tak extra není - dívka předurčená k velkým věcem se z naší reality dostane do odlišného světa, kde zažívá dobrodružství, utíká před zlými pronásledovateli a při putování potkává různé podivné bytosti. Poměrně častý námět knih pro puberťáky. Barker sice propracoval onen jiný svět a jeho obyvatele velmi barvitě, nicméně pro dospělého čtenáře je děj příliš předvídatelný, navíc zjednodušený používáním krátkých vět a většího písma.
Dávám 5* za výtvarnou stránku a bezchybné řemeslné provedení knihy, za kvalitu literární ovšem "jen" mírný nadprůměr, ve výsledku kompromisní čtyři stálice. Čtenáři, jejichž věk končí -náct mohou směle přihodit hvězdu do maxima, před čtvrt stoletím bych byla nadšená. Těším se, jak si za 8-10 let "Abarat" užije má dcera.

Atekram
Atekram
28.10.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Poprvé jsem ji četla v dětství a dodnes si pamatuju pocity a dojmy, které ve mě vyvolala. Po přečtení v dospělosti pak vidíte i další věci a symboly a zase je to zážitek. Příběh dokreslují nádherné barevné ilustrace (obrazy) a verše na začátku jednotlivých částí.
Četla jsem od Barkera i další knihy, a ty mě příliš neoslovily. Abarat je ale masterpiece.

petrarka72
petrarka72
18.07.2019 5 z 5

Skvělé čtení, skvělé pokoukání. Fikční svět dokonale propracovaný, s mírou temnoty přiměřenou hlavní hrdince Candy prchající z našeho neutěšeného světa a míjející monstra všeho druhu. A ty ilustrace... Paráda.

AndyBorovička
AndyBorovička
10.06.2019 5 z 5

kniha mě moc bavila a její pokračování také

smardice
smardice
20.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha, určitě ne pro předškoláky, i když, kdo ví? Sice nejsem ani dítě a dávno už ani ne mládež, přesto se mi líbila úžasná fantazie a taky nádherné obrázky, které bohužel ve čtečce moc nevyniknou. Tuto knihu je potřeba číst v knižní podobě.

doktorking
doktorking
11.05.2019 5 z 5

Tak to co je pro Kinga Temna vez to je pro Barkera Abarat.Hodne sem ocekaval a trosku se bal protoze Barkerovo fantasy opravdu nemusim ale tohle je mistrovske az epicke dilo.Precteno za jeden den a uz se chystam na druhy dil.Je to takova temna Koralina po Barkerovsku,pohadka ale opravdu temna s prvky hororu a je zde citit nekonecna az genialni autorova predstavivost se vsemi jeho prednosti kterymi Barker tak vynika.A jako bonus nadherne temne Barkerovi malovane postavy a vize.Tohle se proste opravdu musi ocenit a pro fanousky Barkera urcite povinost.Nechci spoilerovat ale koho mi tak strasne pripomina ta temna postava vladnouci na ostrove pulnoci...Akorat nema rebiky v hlave ale ma zase jine prednosti:))))Opravdu genialni doporucuji a timto opravdu obrovska poklona Clivu Barkerovi.
Ps: Tohle je prvni temne fantasy kterym u me Barker zavalel.

Angelika92
Angelika92
16.03.2019 5 z 5

Můžu jenom doporučit. Kniha se mi dobře četla.

AnettaN.
AnettaN.
03.12.2018 3 z 5

Neurazí, ale úplně mě to nenadchlo.

Malefisto
Malefisto
07.03.2018 4 z 5

Nechci být nějaký škarohlíd nebo fouňa, ale čekal jsem asi trošku víc. Knížka je čtivá a fantasy svět Barkra je originální. Paradoxně mě však začala pohlcovat až v posledních asi 70 stránkách a tak mi to celé příjde jako takový úvod do světa Abaratu. Na další díly se každopádně těším a jsem zvědav co se z nich vyklube :)

Maitter
Maitter
28.06.2017 4 z 5

Mé první setkání s Clivem Barkerem. Pro další díl si do knihovny poběžím brzy.
Ne tak energicky optimistické jako Oksa Pollocková, leč ani tak temné jako jiné příběhy. Prostě správně vyvážené. Sympatická hlavní hrdinka se zdravou mentalitou. Poutavý, nápaditý svět i vedlejší postavy. Rozhodně vtipné. Originální. Bizarnost střídá hravost, zvlášť v autorových ilustracích, které si můžete a nemusíte přiřadit k vlastní představě. Příjemná absence děsivého kulturního šoku u protagonistky.
Místy mi tu chybělo trochu víc omáčky nebo dialogů nebo myšlenek, nevím, jednoduše NĚCO. Sloh je čtivý, nenáročný.
Záporáci jsou také pěkně vystavění. Scény, ze kterých by se dal udělat horor (jenž, koukám, je autorovým běžným polem působnosti), tu docela lehce proplují a mrazí čistě proto, že čtenář dobře ví, jak mrazivě by se popsat DALY. A Carrionův límec je vážně něco.
Ani všecky mapy světa by mi nepomohly orientovat se v prostoru. To ovšem nemohu celé dávat za vinu autorovi.
Mimochodem, vytisknout knihu na křídový papír je vražda. Váží snad přes kilo!

Turmee
Turmee
21.07.2016 3 z 5

Z téhle knížky mám dost rozporuplné pocity. Poprvé jsem ji četla jako malá a byla jsem z ní nadšená. Do dneška z ní mám vypsané citáty a některé písničky a básničky umím i nazpaměť. Jako cca desetiletou mě příběh Abaratu úplně okouzlil.

Teď (ve svých 21) jsem ji četla podruhé kvůli přípravě na stejnojmený tábor a nevím, jak se k příběhu postavit. Je tam moc fantazie. Místy až hodně moc. Někdy tak moc, až to bolí. Candy mi je sympatická, stejně jako všechny postavy (i ty záporné) - jejich vlastnosti a příběhy jsou propracované a zdá se mi, že znázorňují různé vlastnosti - laskavost. Co mě na tom všem lehce odrazuje je přehršel barev, podivných tvorů, osob i rostlin.

Myšleka ostrovů jako takových se mi hodně líbí, jenom bych ubrala na té "originalitě". Jinak se to velmi dobře čte a ilustrace jsou kouzelné. Tleskám za přiloženou mapku, která mi pomohla v orientaci na ostrovech.

Sorrow
Sorrow
22.04.2015 4 z 5

Má první čtená kniha od C. Barkera, a přestože jsem si vědoma, že to není jeho typická práce, jsem nadšena a ráda se pustím i do jeho dalších knih.
Svět Abaratu je krásný, magický a především bláznivý...Ilustrace doplňující příběh jsou úžasně kouzelné a je skvělé, že je namaloval sám autor.
Knížce sice nemůžu dát plných pět hvězd, protože pro mě (když hodnotím žánr fantasy) zkrátka nebyla tak epická jako třeba Pán prstenů, Harry či Hra o trůny, ale určitě bych jí doporučila všem čtenářům a jsem moc ráda, že i v "mém věku" :) jsem schopna objevit takovýhle magický svět, který mě dokáže pohltit!

zuzana13
zuzana13
29.03.2015 5 z 5

Moje oblíbená kniha, dobře ilustrovaná. Doporučuji.

trudoš
trudoš
21.03.2015 5 z 5

Prostě kouzelná kniha. Kouzelná a úžasná od prvních stránek až po ty poslední, a myslím, že si v ní snad každý přijde na své. Výborný příběh, krátké kapitoly, hodně dialogů, spousty pitoreskních postav, velice rychlý dějový spád a přímo magické ilustrace. Právě ilustrace vytvářejí tu konečnou, lehce mrazivou atmosféru, protože bez nich by kniha rozhodně nebyla úplná. Nejde čistě jen o knihu pro mládež (stejně jako jeho román Zloděj času), což u Barkera snad ani nelze očekávat - on se hororovým řemeslem zabývá už moc dlouho na to, aby dokázal psát něžné pohádky, které by nikoho neděsily. Abarat má snad jen jediný nedostatek - nejasnou zápletku. Spolu s hlavní hrdinkou Candy jste hnáni příběhem a teprve v poslední třetině odhalujete proč. Konec pak přichází tak náhle, že je prakticky nutností obratem šáhnout po dalším díle.

EveOdette
EveOdette
26.12.2013 5 z 5

Krásná knížka, nádherné ilustrace, výborný styl psaní... Není co dodat, prostě skvělé!

anibeni
anibeni
31.10.2013 5 z 5

Hodně zajímavá knížka, která se lehce četla, byť lehká sama o sobě rozhodně není... příběh poutavý a dobrodružný, zajímavé ilustrace a vůbec bezva téma... Těším se na další díl..

Clive Barker
britská, 1952
1994  75%První kniha krve
1996  83%Hellraiser (dvě povídky)
2004  87%Abarat
2001  79%Knihy krve I-III