První kniha krve

Knihy krve nejsou pro citlivé nátury. Jestli už máte dost příběhů na dobrou noc, které jen čerpají z o mnoho kvalitnějších autorů, tak potom vás zajisté potěší, že jste objevili mistra hororu Cliva Barkera, který se v posledních letech ukázal jako autor v tom nejlepším slova smyslu šokující. Kdo však okusí jeho bizarní světy, pro toho už není návratu......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/4738/knihy-krve-prvni-kniha-krve-T09-4738.jpg 3.9264

Knihy krve (1.)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Clive Barker´s Books of Blood, Vol. I (1984)

Kniha První kniha krve

petrarka72

"Mrtví. Nemají o nic menší potřebu zábavy než živí; a přitom představují žalostně zanedbaný trh." Nevím, jestli jsem mrtvá, ale bavila jsem se královsky. Barker je výborný vypravěč - a jeho smysl pro bizarnost a snoubení děsivého a ještě častěji nechutného a odporného s humorem je neodolatelné. Hvězda dolů za mizerné korektury.

DK197

Mrtví mají své dálnice **
Ůvodní povídka pro mě byla až skoro ke konci hrozné utrpení. Nemyslím si však, že by to bylo přímo povídkou samotnou, ale příšerně monotónním přednesem Jiřího Zavřela v audio verzi. Nevím, jak je to možné, protože ty následující byly namluvené velice dobře, ovšem toto znělo jako uspávač hadů. A to je škoda, protože jinak to mělo slušnou hororovou atmosféru. Ale nakonec z toho všeho vychází nejhůř. Takže si tam možná hvězdičku pro sebe přidejte.

Půlnoční vlak smrti ****
Ano, ano - tohle bylo hezké. Zajímavé a krvavé.

Azrael a Jack ****
Přestože tato povídka je spíš groteskní než kdovíjak strašidelná, pokud nebudu trvat na slibovaném žánru, tak se mi moc líbil nápad a slušné jsem se pobavila. Takže za mě palec nahoru.

Blues prasečí krve ***
Jako snad všechny povídky v téhle knize byl i tady slušný námět, bylo to dobré, ale horor to nebyl. A celá ta věc s prasetem mi prostě nesedla.

Sex, smrt a hvězdy zář **
Zajímavý nápad tady zabila jedna věc, vlastně dvě. Vyprávění (shodné s předcházející povídkou), které spíš než horor připomíná dědečkovo vyprávění u krbu a neuvěřitelná rozvleklost. Téma super, ale forma to zazdila.

Města v horách ***
Přestože oceňují autorovu fantasii, musím se přiznat, že někde ve tři čtvrtinách povídky jsem skoro přestala vnímat a znovu autopilota vypnula až na konci. Škoda. Ale špatné to nebylo a nápad opět originální.

Je to první knížka od autora, kterou jsem přečetla, takže nejspíš nemám právo hodnotit jeho talent ale kdybych měla, řeknu, že autor umí psát dobře a barvitě, ale místo hororu by se měl vrhnout na klasický román, protože se mu nedaří děsivé emoce vetšinou přes neskutečnou fantazii přenést na čtenáře. Ale právě kvůli té fantazii nejspíš neodolám a sáhnu časem i po pokračování... :-)

Krystanela

První Kniha krve je svým způsobem takový dort, co pekli pejsek a kočička. S tím rozdílem, že to ve výsledku chutná výborně. Každá povídka je tak trochu každý pes jiná ves, což jsem vlastně uvítala.
Úvodní povídka Kniha krve je důstojným zahájením knihy, správně temným, nikoliv však nejpřepychovějším z celé knihy. Neurazí, nadchne jen mírně.
Za absolutní špičku považuji povídky Půlnoční vlak, Blues prasečí krve a Města v horách. Půlnoční vlak a Blues nezradily, obě mě dokonale vtáhly do své pochmurné, brutální a nechutné atmosféry a plně mě rozložily přímo v procesu čtení. Dokonalost. Města v horách si mě získala svým odporně zvráceným námětem, ze kterého mi padala brada ještě na druhý den. Tyto tři bych vyzdvihla pomalu jako svatou trojici knihy.
Azazel a Jack bylo docela groteskní a komediální zpestření celé knihy, které mi daly od té náloži odpornost trochu odpočinout a docela jsem se u téhle povídky zasmála, nicméně na Barkera takový průměr.
Naprosto otřesnou záležitostí pro mě ale byla povídka Sex, smrt a hvězdy zář, která mě až na pár erotických pasáží nudila k smrti (a jak na potvoru byla snad nejdelší). Krásně květnatý a bohatý jazyk (zde bych snad samou radostí zatleskala i překladateli), ale obsah mě prostě nudil k smrti.

len85hor
12.11.2018

tato kniha se mi až tak moc nelíbila, přečteno jedním uchem tam druhým ven, souhlasím s komentářem od Eyghon, docela nudné

Eyghon
26.10.2018

Knihu jsem poslouchal jako audiobook, a nevím jestli to bylo přednesem, ale všechny povídky mi přišly značně nudné a hororových okamžiků bylo pomálu.

kapitan9556
24.04.2018

Moje úplně první knížka od Barkera. A je to celkově hodně k zamyšlení. Po předmluvě "kniha krve" jsem byl v rozpacích! Říkal jsem si co mě vlastně čeká? Naštěstí můj dojem vylepšila hned první povídka "půlnoční vlak smrti" ano, metro a podzemí, to je to co mě baví! Nakrmte dav! Povídku Azrael a Jack jsem tak nějak, bez povšimnutí přešel. Po pravdě, teď, když to píši zpětně, tak ani nevím o čem byla. Zato "Blues prasečí krve" to byla přesně ta prasárna, kterou jsem čekal a chtěl! Bizarní, úchylný a já říkám ANO! "Sex, smrt a hvězdy zář" je předposlední povídka z první knihy krve a abych řekl "neublíží." Duchařinka, která se dobře čte a vlastně uvolňuje napětí, před, pro mě, neskutečným finále. Finálovou povídkou jsou "Města v horách." (Kvůli ní také volím 4 hvězdy) Bizarní povídka o páru homosexuálů, kteří cestují po Jugoslávii. Homoatmo, felace v poli, dobře. Ale to co následuje poté jsem nečekal ani v neživějším snu. Barker zde pouští fantazii tak "našpacír", že je opravdu těžko uvěřitelné, že tohle opravdu čtete. S odstupem času, je to pro mě tak silná povídka, že si jí budu pamatovat snad do konce života! Nevnucuji ale nikomu svoje zalíbení v hororové literatuře, každý ať si udělá názor sám. :)

lucie.8
18.01.2018

Takhle si dobrý horor nepředstavuji. Zvládla jsem první 4 povídky a pak jsem knihu odložila.

Rawen616
27.11.2017

Barker má jedinečně zvrácenou fantazii a své místo v horrorovém tribunálu Lovecraft+King+Barker si rozhodně zaslouží. Z téhle sbírky je jednoznačně nejlepší Půlnoční vlak, protože děsí něčím co všichni známe a osamělá jízda nočním metrem už po přečtení asi nikdy nebude stejná. Ostatní povídky mají proměnlivou kvalitu. Zaujala humorná story o ďáblíkovi, jež se marně pokouší přinutit přiděleného člověka k hříchu a povídka Města v horách, která nám představí něco tak neuvěřitelně bizárního, ujetého a brutálního až jsem musel uznale pokývat hlavou nad naprostou ujetostí Barkerovi mysli.