První kniha krve

Knihy krve nejsou pro citlivé nátury. Jestli už máte dost příběhů na dobrou noc, které jen čerpají z o mnoho kvalitnějších autorů, tak potom vás zajisté potěší, že jste objevili mistra hororu Cliva Barkera, který se v posledních letech ukázal jako autor v tom nejlepším slova smyslu šokující. Kdo však okusí jeho bizarní světy, pro toho už není návratu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4738/big_knihy-krve-prvni-kniha-krve-T09-4738.jpg 3.8325

Knihy krve 1.

Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Clive Barker's Books of Blood, Vol. I, 1984

Kniha První kniha krve

Weelass

Tušení, že je Clive Barker autor šitý přímo mně na míru, se mi zde potvrdilo jen tak napůl, ale tím spíš se nemůžu dočkat, až se ponořím ještě hlouběji do jeho světa plného krve a nápadité hororové fantasy. Stephen King mi nikdy úplně nesedl, jeho knihy mají tendenci být nafouklé zbytečnými pasážemi, ale v jednom s ním souhlasím. Clive Barker by byl hororová budoucnost, ublížila mu jen éra plná anti-hororových fanatiků a lidí, co se moc starají. Když byl Barker pro něčí žaludek příliš, neměli to vyčítat jemu, ale svým zvědavým očím.

Povídky bych seřadil následovně od nejlepší k nejhorší.
1. Azrael a Jack
2. Města v horách
3. Půlnoční vlak smrti
4. Sex, smrt a hvězdy zář
5. Mrtví mají své dálnice
6. Blues prasečí krve

n.ezn.amy

První soubor povídek Knih krve, které jsou originálně zpracované. Barker má šílené nápady, ve kterých se nebojí prolít v hektolitry krve. Povídky byly děsivé a hodně mrazivé. Nejvíce se mi líbily Blues prasečí krve a Půlnoční vlak smrti. Jak je na obalu knihy napsáno prohlášení Stephena Kinga .... Viděl jsem budoucnost hororu, jmenuje se Clive Barker. S tímto názorem se ztotožňuji

dr.horrible
08.10.2021

Keby som ignoroval Barkerov dar slova a hodnotil čisto len príbehy, Prvá kniha obsahuje tri slabšie poviedky (dialnice, prasa, divadlo), dve výborné (Azrael, vlak) a jednu geniálnu (obor).

demoniaco
03.05.2021odpad!

Snad první stejnojmenná povídka Kniha Krve byla zajímavá jinak je to brak zvlášť za poslední Města v horách o teplouších je odpad

MilkyA
27.03.2021

Hm, Barker ma nepochybne talent a choru hlavu, ale bude chvilku asi trvat kym najdem tu jeho topku pre mna.. Da sa povedat ze moje nizke hodnotenie vyplyva aj zo zanru poviedky ako takej. Kratky uchylny pribeh s viac ci menej zaujimavym napadom mi jednoducho nestaci.. Skusim daky roman

Massek
27.02.2021

Jak jsem sám sobě slíbil po přečtení "Čtvrté", netrvalo to ani rok a vrátil jsem se k začátku Barkerovy série Knih Krve a přečtu si je znovu. V hlavě mi z nějakého důvodu zůstal pocit, že První byla nejlepší a tak jsem při druhém čtení přistupoval k titulu s větším očekáváním, což bohužel možná přineslo i lehké zklamání. Jednou jako bych hned od začátku tušil kam celá povídka směřuje, u dvou jiných dojem, že by se daly vyškrtnout celé stránky a nic by se nestalo. Snad jen subjektivní názor daný mým nevhodným přístupem, protože jinak se mi Barkerův styl psaní vlastně líbí. Na důkaz přízně hned skáču na Dvojku :)

Usire
25.01.2021

Povídky, které nejsou podle mě vyvážené. Některé mají velkou hloubku, jiné mají jen šokovat a přivodit pocit úzkosti či strachu. Celkově to doporučuji ke čtení a pokud máte rádi povídky např. Poa budete ve svém živlu.

Set123
22.05.2020

Myslím, že najít dnes nějaký horor „horor“, tedy něco, co nás opravdu vyděsí, je neuvěřitelně složité, v našich životech je – obávám se – až moc světla, až moc vědění, až moc kruté reality, na to, abychom se byli schopni bát tak jak toho byli schopni lidé dřív. Proto na nás Dracula už tolik nepůsobí a proto je Frankenstein vysloveně nudný (jako horor). Ti, které nazýváme mistry hororu, přidali do své tvorby něco víc. Poe? Poetiku a trochu toho osobního šílenství. Lovecraft? Jak to nazval pan Jens Malte Fischer – produktivní hnus. Nepředstavitelné odporno, které je schopné nás vyděsit. King? To snad nejděsivější - lidskou psychiku a to jak snadné je, aby se rozbila.

Barker se snaží přidat také to svoje něco. No… tedy on se snaží spíše přidat to Jejich něco. Když to vezmu od začátku, máme zde Knihu krve. Princip zajímavý, celé knize to dává pěkné intro, ale příběh? O ničem. Atmosféra? Nijaká.

Dále zde máme třeba Blues prasečí krve. Tam se mu povedla takové „Kingovská“ atmosféra, povídka se mi líbila, měla dobrý průběh, ale konec? No řekl bych „Kingovsky“ špatný, ale na rozdíl od Kingových knih neměl ten konec žádnou hloubku.

Sex, smrt a hvězdy zář? No upřímně už nevím, o čem to je. A v Městech v horách se pokoušel o takový „Lovecraftvoský“ surrealismus, ale vůbec se mu to nepovedlo.

Zbývají mi dvě povídky. Povídka Azrael a Jack se mi dosti líbila. Pominu to, jak moc znásilnil jméno anděla smrti Azraela. Povídka byla prostě vtipná a měla svou zvláštní atmosféru. Skoro bych řekl, že by se za to nestyděl Pratchett jako za pokračování Dobrých znamení. Povídka Půlnoční vlak smrti se mi také líbila, měla svou hutnou atmosféru, „Lovecraftovský“ konec a byla – sic jenom na začátku – celkem děsivá.

Když to shrnu, mám tu dvě, které se mi opravdu líbily, jednu celkem fajn, dvě které byly celkem o ničem a jednu podle mě vysloveně špatnou. S tím, že autorův literární styl se mi vysloveně nelíbí – přijde mi takový „buranský“ (a ne, že by to samé občas nedělal i King) -, dávám dvě hvězdy.