Pár much a já

Výbor z japonských haiku 17.–19. stol. Autoři: Bašó, Issa, Buson a Santóka. Z japonštiny přeložil a úvod napsal Antonín Líman. Originální kaligrafie Petr Geisler.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13545/par-much-a-ja-yD0-13545.jpg 4.771
Literatura světová, Poezie
Vydáno, DharmaGaia

Kniha Pár much a já

BeyondHorizon
19.12.2020

Skvělé jako úvod do světa haiku. Sbírka je krátká, nepřehltí vás informacemi a přitom zachycuje to nejdůležitější - ducha haiku. Vybráni byli ti nejdůležitější staří mistři, kteří položili základy či významně ovlivnili vývoj tohoto básnického žánru. Knížečka je velmi útlá, na každé straně naleznete pouze několik řádků jednotlivých básní, občas doplněno krásnými kaligrafiemi. Je to lehké na čtení a přesto, právě proto že jsou básně tak krátké a působí banálně, působí na nás úderně a tím spíš nám utkví v paměti. Neobsahují nové poznatky, ale právě věci, které jsou člověku povědomé, známé... jen si je najednou připomeneme, znovu uvědomíme a možná se nad nimi i zamyslíme. Nebo alespoň pobavíme. :)
Mým osobním favoritem se zcela jasně stal Kobajaši Issa:

"Když na ně budeš hodný
mladí vrabci
na tebe upustí hovínko"

Pablo70
18.06.2020

Pokud vám není jasné, co je haiku, pan Líman vám to tady vysvětlí! A pro ty, co to chtějí zkusit, trocha teorie:

Jass
22.02.2020

No, tak tohle byl zkrátka skvost, můj osobní oblíbenec je Issa.
Pod rozkvetlou sakurou
bodl mě komár
a já nadávám i květům

nebo

Dítě vzlyká
"Já to chci!"
jasný úplněk

A Santóka je hned na druhém místě...
V horách se dívám na hory
Za deště poslouchám déšť
jaro léto podzim zima
včera mi bylo dobře
a zítra bude taky

Zkrátka pokud jste to ještě nečetli, tak si to jděte přečíst, je to moc pěkná knížečka...

Marla
13.12.2019

Na větrem odrané haluzi
krčí se havran
podzim je pryč
A v tom je nesmírná poezie haiku. V pár slovech, která řeknou víc než mnoho vět.

DádazPrahy
11.01.2019

Velmi hezká knížka, seznámení s poezií haiku čtyř autorů:

- Santóka (1882-1940)

" V horách se dívám na hory
za deště poslouchám déštˇ
jaro léto podzim zima
včera mi bylo dobře
a zítra bude taky"

"Atˇje radost
nebo smutek
tráva roste"

"Mé srdce je znavené
a hory i moře tak krásné"

"Nakonec je smutné
být sám -
zvadlá tráva"

- Kobajaši Issa (1763-1827)

"Pár much a já
totˇcelá domácnost
v téhle skromné chýši"

"Zelená kobylko
chceš být strážcem na hřbitově
až umřu!"

dárek od knihkupce
udělal radost

Shindo
02.03.2018

Moja prvá skúsenosť s haiku, odvtedy mi prirástlo k srdcu a dodnes sa ho drží ako kliešť.

Pravda, chvíľu mi trvalo, kým som si na tento typ básní zvykol. Myslím, že bežný západniar (priznám sa, do istého času aj ja) má poéziu zafixovanú ako niečo dlhé, čo sa obvykle rýmuje a má nejaký ten príbeh. Naraz prídu japonskí " haikuisti" s niečím, čo má nejaké 3 riadky, nerýmuje sa, rieši úplne bežné veci a prítomný moment a myseľ zrazu "eh, čože? toto sú básne?"
No možno práve tá krátkosť a "údernosť" je jeden z dôvodov, prečo ma haiku tak zaujalo, hoci nie som nadšencom poézie - okrem východnej a pár jedincov zo západu. Sú to stručné veci, garantujem, že vo vašom vnútri zarezonujú a usadia sa tam na pekne dlho.

Maličký brožovaný vreckový formát knihy je len bonus.

ThrisaManx
20.06.2017

Mé srdce je znavené
a hory i moře tak krásné

Do této útlé knížky jsem se zamilovala. Jednou si ji musím pořídit domů. Nemám k tomu více slov.

japonská literatura japonská poezie haiku výbor z díla

Autoři knihy

Macuo Bašó