Pan Amanuensis na venku

Mladý právník, aby dostal místo, musí napsat novelu. Marně putuje za námětem, pronásledován humornými trampotami se vrací s prázdnou. Sveze ho neznámý pán, jemuž se svěřuje s neúspěchem, pán se ukáže jeho budoucím zaměstnavatelem a přijímá ho. – Vyšlo poprvé r. 1841.

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197608/pan-amanuensis-na-venku-197608.png 3.231
Novely, Literatura česká
Vydáno, Svoboda

Kniha Pan Amanuensis na venku

Zelený_Drak

Odsýpá to, ale je vidět, že edice Světová četba z počátku trochu tápala. Toto je 10. svazek a na humoresce "Pan Amanuensis na venku aneb putování za novelou" není světového vůbec nic. Pěkně to odsýpá a člověk se i pousměje, ale nemám potřebu knihu velebit jen proto, že je stará a ve své době "prospěla věci" (tedy národnímu obrození). Kdyby se celé dílo Rubešovo nebylo dochovalo, nepřišli bychom o mnoho. Důležitější je, že existovalo ve své době. Jako nahlédnutí do tehdejší doby nebo alespoň do autorova vnímání vlastní doby je to určitě zajímavý střípek pro ty, kteří se více zajímají o 19. století u nás. Po této stránce je fajn, že nám nezůstala jen Němcová a Mácha. Na druhou stranu ale Rubeš není žádný Balzac nebo Dickens.

Pozn. na okraj: Původně jsem knihu chtěla zařadit do výzvy 2021 pod téma "Kniha, jejíž děj se odehrává na vesnici", přijde mi ale, že ho nesplňuje (část je v Praze a část na venkově, ale ne přímo na vesnici... najdu určitě něco, co se k zadání bude hodit lépe). Zařadila jsem ji tedy pod téma "Kniha vydaná před sto a více lety".

Blue
06.02.2020

Není to žádné veledílo, ale pokud si někdo chce udělat představu, jak se psalo v době národního obrození, je to skvělá příležitost. Navíc je to příběh ze současnosti, takže poskytuje určitý vhled do tehdejší doby. Příjemnější a zajímavější než suché učebnicové odstavce, které zajímavě doplňuje.

DarkLady
08.01.2017

Jemný a inteligentní vtip. Připomíná mi poněkud Eichendorffovu novellu z roku 1826, Ze života darmošlapa. A také je skvělou ukázkou toho, že v Čechách vše funguje jen na základě známostí; od nepaměti a stále...

lampernaqui
10.03.2016

Čekal jsem přece něco více, ale bylo to krátké, nebylo to nudné. Pomalu začínám přicházet starším autorům na chuť. Co já vím, třeba až se k tomu za pár let vrátím, že mě to chytne více. Zatím se budu držet Jiráska. Nepozdravil u vrbiček...

de_baques
14.01.2016

Krásná a dodnes vtipná kniha (především si tropí žerty z módního romantismu) se zajímavou zápletkou a inteligentním vyústěním. Stojí za přečtení

František Jaromír Rubeš
česká, 1814 - 1853