Fiesta / Stařec a moře

Fiesta (1926) je román o tzv. ztracené generaci, která po válečných zkušenostech prožívá hořkou deziluzi a ztracená léta se snaží nahradit honbou za nejrůznějšími prožitky. Jádrem vyprávění je atmosféra ve skupině lidí, kteří se vypravili do Španělska za býčími zápasy a rybařením a při ztřeštěných zábavách se každý z nich snaží nalézt odpověď na otázku, jak dál žít. Novela Stařec a moře (1952) je hluboce lidským příběhem starého rybáře, který na sklonku svého života svede vítězný zápas s obrovským mečounem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36061/fiesta-starec-a-more-lHg-36061.jpg 4.1268
Vydáno, Odeon

The Sun Also Rises / The Old Man and the Sea

Kniha Fiesta / Stařec a moře

verka5083

Velmi krásná kniha. Fasinoval mě rybář, který měl odvahu se prát se žralokem a nebylo vidět, že by měl strach. Dneska, kdyby někdo viděl žraloka, tak se snaží dostat z moře a a nebude se s ním kvůli rybě prát.

jprst

Po letech jsem si zopakoval něco z autorovy tvorby a zjistil jsem, že s přibývajícím věkem na mne jeho příběhy více a více působí.

Gweny

Před tím, než jsem knihu vzala do ruky, jsem netušila, co mě čeká. Ano, příběh Starce a moře jsem znala ze školy. Povinné četbě této knihy jsem se však vyhnula a myslím, že mé rozhodnutí bylo v té době správné. Myslím, že v té době bych nedokázala ocenit její kvalitu. Tehdy bych v příběhu pravděpodobně nedokázala vyčíst nic z toho, co je napsáno mezi řádky a co v něm vidím nyní. Odnesla jsem si z příběhu především to, že každý člověk je mnohem silnější, než si sám dokáže představit. Jsme schopní všeho, čemu uvěříme a čemu se zcela oddáme. Byla to pravděpodobně první kniha, kterou jsem kdy četla, kde byl tak moc odhalený myšlenkový/niterný život hlavní postavy. To, jak se stařec hádal sám se sebou, se svými končetinami, se svým mozkem, mi přišlo velmi zajímavé a blízké. Vždyť takovéhle rozepře sám v sobě má snad každý člověk.
Fiestu jsem dočetla před pár okamžiky a zatím se ve mně teprve rozkládá její poselství. Předem jsem nevěděla, o čem její příběh pojednává. Chvílemi jsem se sice ztrácela v dialozích a téma býčích zápasů je pro mne nepochopitelné a jejich realita přímo odporná, nicméně musím vzdát hold Hemingwayovu vypravěčskému talentu i tomu, jak dokázal popsat a přiblížit život poválečné generace mladých lidí, která si ve světě marně hledá své místo.

SSTknihy

Fiesta je nestárnoucím příběhem „ztracené generace“. Je to půvabná cesta poválečnou noční Paříží, vzrušení z býčích zápasů, zábava na nekonečných večírcích, radost z rybaření s věrnými frontovými přáteli. Jejich pocit štěstí z toho, že přežili válku, se mísí s hořkou deziluzí a rozčarováním, ale i odhodláním vzít život navzdory osudu do vlastních rukou.

MartinLiterKing
03.12.2018

Pokud milujete ztracenou generaci, pak je toto povinnost. Skvělý popis přírody, chytání ryb, koridy a Fiesty samotné. Jednou udělám přesně takový výlet. Novelka o starci je pak sázka na jistotu. Hemingway je prostě génius.

Bomartina
30.07.2018

Fiestou jsem se prokousala s vypětím vůle, zato Stařec a moře člověku spraví chuť.

amaenium
29.06.2018

Fiesta mi posloužila jako takový důkaz toho, jak si ztracenou generaci a celkově její dobu představuji.
Bylo zvláštní sledovat osudy malé skupinky lidí, jak se jejich životy táhnou od ničeho k ničemu. A vše zapít pořádnou dávkou alkoholu. Postava Cohna mi pak byla silně nesympatická. Ostatní měli každý něco do sebe.
Naopak Stařec a moře mi přišla jako velmi čistá povídka. Žádné zbytečné detaily, stručný ale zároveň barvitý příběh staříka. Snaha o dosáhnutí nějakého osobního cíle s tím, že jeho naplnění neznamená nutně to, že už je vše hotovo a nikdo nás o to nemůže připravit.

zanetkov77
30.05.2018

Co se týče Fiesty, po jejím přečtení jsem byla mírně rozpačitá a nevěděla jsem, co si o příběhu vlastně myslet. Do čtení jsem se nevracela s velkým nadšením a i když jsem nikdy nečetla vyloženě „z donucení”, tak to nebylo úplně ono. Pomohlo mi přečíst si doslov Radoslava Nenadála, díky kterému jsem si utřídila myšlenky a který mně také pomohl více pochopit celkovou myšlenku díla a celé čtení mezi řádky, které tu tolik vypovídá o tzv. „ztracené generaci”. V konečném důsledku tedy příběh hodnotím 3.5/5.

Naproti tomu Stařec a moře, další velký rest, který jsem konečně napravila, ve mně zanechal mnohem hlubší dojem, než jsem očekávala. Tady je ten symbolismus o lidském nekonečném snažení a proher v boji už jasně patrný. Od začátku do konce ve mně tento příběh vyvolával hluboký smutek. Dojímal mě vztah mezi starým Santiagem a chlapcem, a všechny jeho myšlenky na chlapce během jeho cesty a úmorných bojů. Hluboce působily na moje emoce Santiagovy myšlenky, jeho nezdolnost, síla, vytrvalost a naděje, kterou si víceméně udržoval přes všechno, co se mu stalo. Nemůžu hodnotit jinak než 5/5.

„Stařec a moře je uměleckým vyznáním soucitu a obdivu: soucitu s lidským údělem věčného snažení a boje, v němž člověk nejednou prohrává, a obdivu k důstojnosti a nezlomnosti tohoto zápasu.”

americká literatura

Ernest Hemingway