Fiesta / Stařec a moře

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Fiesta (1926) je román o tzv. ztracené generaci, která po válečných zkušenostech prožívá hořkou deziluzi a ztracená léta se snaží nahradit honbou za nejrůznějšími prožitky. Jádrem vyprávění je atmosféra ve skupině lidí, kteří se vypravili do Španělska za býčími zápasy a rybařením a při ztřeštěných zábavách se každý z nich snaží nalézt odpověď na otázku, jak dál žít. Novela Stařec a moře (1952) je hluboce lidským příběhem starého rybáře, který na sklonku svého života svede vítězný zápas s obrovským mečounem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36061/fiesta-starec-a-more-lHg-36061.jpg 4.1268
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

The Sun Also Rises / The Old Man and the Sea

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (29)

Kniha Fiesta / Stařec a moře

Přidat komentář
verka5083
01. srpna

Velmi krásná kniha. Fasinoval mě rybář, který měl odvahu se prát se žralokem a nebylo vidět, že by měl strach. Dneska, kdyby někdo viděl žraloka, tak se snaží dostat z moře a a nebude se s ním kvůli rybě prát.

jprst
31. května

Po letech jsem si zopakoval něco z autorovy tvorby a zjistil jsem, že s přibývajícím věkem na mne jeho příběhy více a více působí.

Gweny
19. ledna

Před tím, než jsem knihu vzala do ruky, jsem netušila, co mě čeká. Ano, příběh Starce a moře jsem znala ze školy. Povinné četbě této knihy jsem se však vyhnula a myslím, že mé rozhodnutí bylo v té době správné. Myslím, že v té době bych nedokázala ocenit její kvalitu. Tehdy bych v příběhu pravděpodobně nedokázala vyčíst nic z toho, co je napsáno mezi řádky a co v něm vidím nyní. Odnesla jsem si z příběhu především to, že každý člověk je mnohem silnější, než si sám dokáže představit. Jsme schopní všeho, čemu uvěříme a čemu se zcela oddáme. Byla to pravděpodobně první kniha, kterou jsem kdy četla, kde byl tak moc odhalený myšlenkový/niterný život hlavní postavy. To, jak se stařec hádal sám se sebou, se svými končetinami, se svým mozkem, mi přišlo velmi zajímavé a blízké. Vždyť takovéhle rozepře sám v sobě má snad každý člověk.
Fiestu jsem dočetla před pár okamžiky a zatím se ve mně teprve rozkládá její poselství. Předem jsem nevěděla, o čem její příběh pojednává. Chvílemi jsem se sice ztrácela v dialozích a téma býčích zápasů je pro mne nepochopitelné a jejich realita přímo odporná, nicméně musím vzdát hold Hemingwayovu vypravěčskému talentu i tomu, jak dokázal popsat a přiblížit život poválečné generace mladých lidí, která si ve světě marně hledá své místo.

SSTknihy
16. ledna

Fiesta je nestárnoucím příběhem „ztracené generace“. Je to půvabná cesta poválečnou noční Paříží, vzrušení z býčích zápasů, zábava na nekonečných večírcích, radost z rybaření s věrnými frontovými přáteli. Jejich pocit štěstí z toho, že přežili válku, se mísí s hořkou deziluzí a rozčarováním, ale i odhodláním vzít život navzdory osudu do vlastních rukou.

MartinLiterKing
03.12.2018

Pokud milujete ztracenou generaci, pak je toto povinnost. Skvělý popis přírody, chytání ryb, koridy a Fiesty samotné. Jednou udělám přesně takový výlet. Novelka o starci je pak sázka na jistotu. Hemingway je prostě génius.

Bomartina
30.07.2018

Fiestou jsem se prokousala s vypětím vůle, zato Stařec a moře člověku spraví chuť.

amaenium
29.06.2018

Fiesta mi posloužila jako takový důkaz toho, jak si ztracenou generaci a celkově její dobu představuji.
Bylo zvláštní sledovat osudy malé skupinky lidí, jak se jejich životy táhnou od ničeho k ničemu. A vše zapít pořádnou dávkou alkoholu. Postava Cohna mi pak byla silně nesympatická. Ostatní měli každý něco do sebe.
Naopak Stařec a moře mi přišla jako velmi čistá povídka. Žádné zbytečné detaily, stručný ale zároveň barvitý příběh staříka. Snaha o dosáhnutí nějakého osobního cíle s tím, že jeho naplnění neznamená nutně to, že už je vše hotovo a nikdo nás o to nemůže připravit.

zanetkov77
30.05.2018

Co se týče Fiesty, po jejím přečtení jsem byla mírně rozpačitá a nevěděla jsem, co si o příběhu vlastně myslet. Do čtení jsem se nevracela s velkým nadšením a i když jsem nikdy nečetla vyloženě „z donucení”, tak to nebylo úplně ono. Pomohlo mi přečíst si doslov Radoslava Nenadála, díky kterému jsem si utřídila myšlenky a který mně také pomohl více pochopit celkovou myšlenku díla a celé čtení mezi řádky, které tu tolik vypovídá o tzv. „ztracené generaci”. V konečném důsledku tedy příběh hodnotím 3.5/5.

Naproti tomu Stařec a moře, další velký rest, který jsem konečně napravila, ve mně zanechal mnohem hlubší dojem, než jsem očekávala. Tady je ten symbolismus o lidském nekonečném snažení a proher v boji už jasně patrný. Od začátku do konce ve mně tento příběh vyvolával hluboký smutek. Dojímal mě vztah mezi starým Santiagem a chlapcem, a všechny jeho myšlenky na chlapce během jeho cesty a úmorných bojů. Hluboce působily na moje emoce Santiagovy myšlenky, jeho nezdolnost, síla, vytrvalost a naděje, kterou si víceméně udržoval přes všechno, co se mu stalo. Nemůžu hodnotit jinak než 5/5.

„Stařec a moře je uměleckým vyznáním soucitu a obdivu: soucitu s lidským údělem věčného snažení a boje, v němž člověk nejednou prohrává, a obdivu k důstojnosti a nezlomnosti tohoto zápasu.”

1

Štítky

americká literatura

Autor a jeho další knihy

Ernest Hemingway
americká, 1899 - 1961

všech 26 knih autora

Kniha Fiesta / Stařec a moře je v

Právě čtených6x
Přečtených511x
Čtenářské výzvě61x
Doporučených27x
Knihotéce146x
Chystám se číst39x
Chci si koupit8x
dalších seznamech1x