Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/starec-a-more-ulX-558.jpg 3.75290
Literatura světová, Novely
Vydáno, Československý spisovatel

The Old Man and the Sea, 1952

Kniha Stařec a moře

Artim

(+ SPOILER) Když se Hemingwaye ptali poté, co se kniha stala velmi úspěšnou, co díky ní chtěl vlastně sdělit, řekl, že vůbec nic. Kniha dle něho neměla žádný přesah, hlubší myšlenku či podtext. Byla jen o tom, co v ní je, nic víc.
A my tam přesto tu hlubší myšlenku hledáme, protože by tam přeci měla být no a kdo hledá, najde - vztah člověka k přírodě, k sobě samému, boj ale i pokora, symbolika, to všechno tam je. A nebo je to skutečně jen obyčejný příběh o člověku, který se pošetile bije s něčím, na co už nestačí? Položme si otázku jinak. Za jakých okolností by to slavná kniha nebyla?
1) Kdyby hlavní postava byl pohledný arogantní mladík (Ivánek z Mrazíka), který si jde za svým americkým snem a vzdá to, nebylo by to hrdinské.
2) Kdyby stařec vyrazil na moře hned, aniž bychom poznali vztah k chlapci, nebylo by to dojemné.
3) Kdyby stařec nechytil nic, nebo jen malou rybu - byla by to nuda.
4) Kdyby marlína dotáhl do přístavu celého - byl by to hepáč.
5) Kdyby tam nebyli pasáže o baseballu, o páce, o snech a tužbách - nebylo by to lidské.

NemmamSlov

Knihu pozná snáď každý fanúšik literatúry. Príbeh starca, ktorý bojuje proti obrovskej rybe a silám mora. Autor krásne vystihuje vzťah medzi človekom a prírodou. Samotnú prírodu starec nebere na ľahku váhu a drží sa určených pravidiel. Vyhrá vytrvalí boj s rybou, no o rybu vďaka svojej tvrdohlavosti prichádza. Krásne je zobrazený aj vzťah medzi starcom a mladým rybárom. Osobne si myslím, že to nie je Hemingwayovo najlepšia kniga, ale na druhú stranu krátke a jednoduché dielo, pre človeka čo chce začať s povinnou literatútou je Starec a more dobrou vstupnou bránou.

Atlantis

Opět budu za burana, ale já se prostě nebavil. Dodnes si z hodin českého jazyka a literatury pamatuji, že když se tohle Hemingwayovo dílo probíralo, říkal jsem si: "A to je všechno? Opravdu se tam nic jiného nestane?" a slíbil jsem si, že si jednou Starce a moře přečtu. Udělal jsem a opravdu, to co jste se naučili na střední na písemku, o tom je i kniha. A ano, chápu její podtext, nebojte se, ale rozhodně to není kniha, kterou bych doporučoval k přečtení.

haki34

posloucháno jako audiokniha...
nechci ubírat dílu jeho kvality, ale místy celkem uspávalo. Příjemně. Nicméně obrovská poklona autorovi, jak si okázal vyhrát s dějěm odehrávajícím se v pprůběhu 2 dní..minutu o minutě zachytit starcův zápas. S rybou. S mořem. Sám se sebou.....ze školy mi utkvěl z úryvku, probíraného v literatuře, pocit něčeho zoufalého a smutného. A taky jsem měla za to, že to nakonec se starcem nedopadlo dobře...takže díky, Kovářskej, že jsem si dílo konečně poslechla, a zjistila, že je to celé trochu jinak ;)
hezkých 3,5*

Yuuki24

Spousta lidí toto dílko nechápe a často nepochopí ani samotného autora. Ale tohoto autora zbožňuji ať je to jakékoliv jeho dílo. On byl unikát.

Corso

Starca som si vybral ako temu na pisomnu maturitnu slohovu pracu zo slovenciny. Uvaha, recenzia. Pisal sa rok 1992. Profesor nasledne moju pracu vychvalil ako najlepsiu z celeho rocnika. Ja, cisty trojkar, preliezac s odretymi usami, "rozumny ale lajdak". Paradoxne bolo, dnes vam to potichu mozem snad prezradit, ze som v tej dobe Starca nemal precitaneho. Proste som len vedel o com to asi je. Mozem byt na seba hrdy, ze som to vedel tak obalit vatou a obkecat? No, asi ani nie. Neskor som dlh dorovnal a precital to. A ano, je to o zapase cloveka s prirodou, so samym sebou. O tom, ze mozete sa snazit ako chcete, niekedy je z toho nakoniec trt. O zufalstve ktore vas dovedie k zatvrdilosti a zurivo zatatym zubom. A je to o tom ze Hemi nikdy nepotreboval vela slov.

Aleh

Novela má jednoduchý a prostý děj. Rybář, který každý den vyplouvá na svém člunu na širé moře, aby lovil ryby. To je jeho život, práce, obživa. Nic, víc, nic míň. Ernest Hemingway je autor, který si může dovolit předložit svým čtenářům takový jednoduchý příběh. Dokonce se díky dokonale propracovanému příběhu tato novela stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy a dodnes je i součástí maturitního seznamu četby našich středoškoláků. Autorovi totiž nejde jen o pouhé vyprávění samotného příběhu jednoho obyčejného chudého rybáře, ale především o samotnou postavu prostého rybáře, kterého autor obdařil obrovskou vůlí, statečností a hrdinstvím postavit se obrovské přesile a uchránit svůj úlovek, sám sebe, svůj život a své živobytí navzdory všem a všemu, co by se mu postavilo do cesty.

jachymkos

Knížku jsem četl jako přípravu k maturitě a bohužel mě moc neoslovila. Nemůžu jí upírat, že je v ní spousta hlubších myšlenek, vyžaduje ale po čtenáři, aby se na ní při čtení hodně soustředil, a to mi dělalo problém.

Bílé noci
Bílé noci