Stařec a moře

Stařec a moře obálka knihy
Mé hodnocení:

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/starec-a-more-ulX-558.jpg 3.75566
Literatura světová, Novely
Vydáno, Československý spisovatel

The Old Man and the Sea, 1952

Kniha Stařec a moře

ozzak
včera

moc pěkná novela o tom že člověk vy se nemel nikdy vzdávat přez nepřízní osudu .
S knihy sem dokonce i maturoval

Amole
včera

Popravdě vůbec nechápu jak muže být tato novela tak slavná. Příběh staví na velmi jednoduché a hluboké myšlence, což by nebylo špatné, kdyby ji autor buď rozváděl květnatým jazykem nebo přidával další dílčí myšlenky. Jenže tato kniha je opravdu jen jednoduchý příběh s jednoduchou, byď hlubokou, myšlenkou a jednoduchým jazykem a proto v díle nenacházím nějakou jedinečnost, která by podle mě měla pramenit právě z jazyka, nebo z myšlenek a příběhu.

oliverjunior

Chyba není v autorovi - ale nejspíš ve mě. K Hemingwayovi jsem přistupoval až s přílišným prvotním respektem, a proto se zážitek z četby nesetkal s vysokými očekáváními, které jsem o knize zprvu měl.
Děj je sice jednoduchý, ale to není žádný nedostatek. Nejsem z těch, kteří slovo "jednoduchý" vnímají jako "špatný". Příběh má i velice hlubokou a silnou myšlenku, kterou jsem - doufám - z knihy pochopil.
Nicméně mám rád trochu víc barvitý jazyk, to mi nemůže mít nikdo za zlé. Mám rád umělecký, až lyrický sloh, který každou větu příběhu vykreslí díky své osobité obrazotvornosti. Tady mi to zkrátka chybělo.
Hemingway celkově - nejen v této knize - píše velice stroze a přímočaře. Přesně to se stalo jeho autorským rukopisem, díky tomu je nezaměnitelný. Mě ale mnohdy přijde čtení jeho děl jako číst nějakou zprávu, oficiální hlášení nebo závěr protokolu. Chybí mi tam ten třetí rozměr, ten aspekt spisovatele-básníka, který by text oživil.
Tuto knihu - stejně jako jejího autora - respektuji, ale nevyhledávám. Hemingway je vyhledávaná klasika, ne však pro mě.

zdenek6705

Skoro se stydím, že jsem tuto klasiku přečetl až ve svých 28 letech. Krásný popis toho, jak pomíjivé je štěstí a vlastně i život.

(+ SPOILER) P R O m o ř í m
se v moři nekonečné poetiky nezapomenutelného starce. Jeho novela - prožitek...!
Kouzelnou atmosféru , kterou autor ztvárňuje zpřítomněním , ukotvením se v bezpečí i uprostřed epicentra chaosu. HEM ING WAJ, jakoby rozerván chaosem, tvoří z kusu sebe vzkaz , dokud člověku na člověku záleží, tak to s námi lidmi, není zas tak špatné. Naslouchat srdci, sobě samému, aby mysl zatoužila sebe samého , vzít na milost.

Citace: Dej pozor, ať neusneš a kormidluj ! Možná, že tě pořádné štěstí ještě čeká. Rád bych si ho trochu koupil, kdyby je někde prodávali. Zač bych si je koupil? Dá se koupit za ztracenou harpunu, za zlomený nůž a za dvě zmrzačené ruce? Pokoušel ses je koupit za čtyřiaosmdesát dní na moři. A skoro jsi je za ně dostal.
Štěstí přichází v mnoha podobách, a kdo je dokáže poznat? Ale stejně bych ho trochu chtěl, ať má jakou chce podobu, a zaplatil bych, co by chtěli. Přál bych si už vidět záři světel, pomyslel si. Přeju si toho vůbec příliš mnoho. ALE TOHLE BYCH SI PŘÁL TEĎ.
Pokusil se usadit u kormidla pohodlněji a podle bolesti, kterou mu to působilo, cítil, že není mrtev. Byl teď všecek ztuhlý a rozbolavěný a cítil v nočním chladu všechny rány a všechna namožená místa v celém těle. Tolik doufám, že už nebudu muset bojovat. Stařec sotva dýchal, cítil v ústech zvláštní chuť. Ale nebylo to tak zlé.

Yukon777

Ideovo zrozumiteľné od počiatku, takže o to by príliš nešlo. Nazdávam sa, že je veľa noviel tejto úrovne alebo lepších, ktoré sa nepoužili ako zámienka dať niekomu konečne nobelovku (aby kolegov ulovený kus nemal dlhšie rohy, preboha!) Dá sa, pravdaže, rybačka na mori, osamelosť, živly a odvaha bojovať o stratenú vartu až do úplnej prehry...pekné, ale nie unášajúce. Úvahy chlapca absolútne nevierohodné. Starcove áno. Niektoré veci sa mi od autora páčili omnoho viac, iné omnoho menej. Tak za tri.

Kal-El

Zpočátku mi trochu vadilo, jak rychle se děj přesouvá na moře, nicméně později člověk s napětím hltá jednu větu za druhou, a sleduje starcův urputný boj. Samozřejmě se jedná o krapet jednodušší příběh, každopádně o to je silnější hlavní myšlenka tohoto krásného díla, které i přesto na jak malém prostoru se po většinu času děj odehrává, rozhodně nadchne, protože je zároveň skvěle napsané a hezky se čte. 9/10.

VAnna

Zajímavé čtení, které vás nutí přemýšlet, rozhodně doporučuji.