Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6547 770

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

kuky921
20.03.2024 5 z 5

Knížka mě mile překvapila. Zkoušela jsem jí číst ještě na střední škole, ale zoufale to nešlo. Zřejmě tato knížka potřebuje již staršího čtenáře, jelikož nyní jsem to spolkla jak malinu a moc pěkné.

Petr874
27.02.2024 4 z 5

Ze začátku jsem toho moc neočekával, protože nejsem rybář a rybaření mi nic neříká. Ale nakonec jsem byl velice mile překvapen. Bylo zajímavé číst, jak z "obyčejného" rybolovu autor dokázal vyždímat maximum natolik, aby to bylo zajímavé a místy napínavé. Jde vidět, že i necelých sto stránek stačí k odvyprávění zajímavého příběhu a nemusí se to natahovat.

Mánička178
26.02.2024 4 z 5

Nejzábavnější na tom všem je, že Nobelovku i Pulitzera dostal autor za něco tak krátkého, jako je Stařec a moře - vždyť tato novela nemá ani sto stran. Z toho lze usoudit, že na to, aby knížka byla vážně dobrá, není potřeba ukecaných autorů :) Parádní příběh.

LuccBizon
20.02.2024 3 z 5

Zvláštní kniha. V prvním víceméně dobrodružném plánu až jakoby psaná pro děti, ale podobně jako Hobbit, Malý princ, Alenka či jiné jde až kamsi mimo rámec dětské literatury a v případě Starce a moře se mi zdá že mimo rámec běžné literatury vůbec. Je to jakási snová freska, téměř bezdějová, s několika vzpomínkami. Odtažitost umocňuje zastarání. Něco takového se dnes neděje už snad ani na Kubě. Maňana a jakási nevyhnutelnost bytí a řádu věcí v dnešní uspěchané době? Pochybuji že v takové míře a v takové svobodě. Pomalé tempo a minimum akce mi ještě podpořilo namluvení, neboť jsem poslouchal. Jakoby existovalo jen slunce a moře a dálka. Lidství je jaksi odložené, zploštělé na naprosté minimum. A zbývá co? Zápas, o kterém je dopředu jasné, že je prohraný? Nebo zbývá naděje? A stojí o ní hrdina? A stojíme o ní my? Určitě je to alegorie, ale nejsem si jist čeho. Bílá velryba je čtivější a obohatila mne mnoha informacemi, silou vize a krásným jazykem. Stařec a moře mi přišel beznadějný a nedějový a obohatil mne jen zvláštním pocitem skutečného neskutečna a defétismu.

Madla81
19.02.2024 3 z 5

Tuhle novelu jsem zkoušela přelouskat na konci střední školy, ale přiznám se, že jsem ji nedočetla. Ta únavná zdlouhavost mě prostě utloukla. Teď, po více než dvaceti letech, jsem ji zkusila jako audioknihu. Předčítání Ladislava Mrkvičk bylo skvostné, i přesto jsem si musela poslech dávkovat a hodně se přemlouvat, abych tuhle klasiku vůbec doposlouchala. Prý se to změní v důchodu, říkala moje máma, která Starce a moře četla třikrát a až ve svých více než šedesáti letech mu přišla na chuť. Ta rozvleklost chce prostě starého čtenáře, který je nezdolný a trpělivý.

sgjoli
28.01.2024 3 z 5

Starce a moře jsem zkoušela číst už pár let zpátky, ale tehdy jsem to nedočetla. Nyní jsem se rozhodla sáhnout po audioknize a to mi přeci jen sedělo o něco víc. Minimálně jsem to doposlouchala až do konce a vím tak nyní, co tato kniha přináší.
Potkáváme se tu s odvěkým bojem člověka a přírody. Přírody, která má kolikrát převahu, ale lidský duch se jen tak nevzdává a bojuje, vzdoruje. Je to tu míněno jako metafora pro boj se životem? Kdy se člověk má prát sám za sebe a za své místo na zemi, i když jsou překážky nesmírné? Člověk musí někdy bojovat bez přidané pomoci jen s těmi kartami, které dostal. Nevzdávat se. Štěstí totiž může přijít nečekaně. Zároveň je ale potřeba umět přijmout porážku. Nenechat se odradit a příště to zkusit znova.
V tomto mi ta kniha přišla zajímavá a podnětná. Přesto hodnotím jen průměrně. Pořád si v sobě nosím to, jak jsem s touto knihou napoprvé bojovala. A tak asi ve mně pořád zůstává troška pachuti. A že mne to asi nezasáhlo či neoslovilo tolik, co jiné čtenáře.
Nicméně jsem ráda, že mám tuto klasiku naposlouchanou a vím, oč jde, byť se to mezi moje oblíbené tituly asi zrovna nezařadí...

PinkBunny
11.01.2024 4 z 5

Slyšeno jako audiokniha.
Krátké, stručné, spíše povídka. Ale i na stáří knihy to má jistý šmrnc a zajímavost.

kaja9825
12.12.2023 4 z 5

Hodnocení: 4/5

Naprostá klasika, kterou hodně lidí čte k maturitě, protože má málo stránek a přitom je to zároveň krásné čtení.

Sledujeme příběh rybáře, který má prostě smůlu. Už několik měsíců nechytil žádný pořádný úlovek a tak se vydává na dlouho a dalekou cestu na moře. Tam mu nakonec na návnadu zabere úlovek jeho života a to obrovský merlin. Tady však jeho souboj s přírodou teprve začíná.

Já si knihu k maturitě nevybrala, ale nyní jsem po ní sáhla ve formě audioknížky a bylo to dobré. Sice trochu zdlouhavé (i když to je opravdu kratičká knížka), ale perfektně popisuje souboj člověka s přírodou o kterém nám říkala ještě češtinářka na střední škole.

Pokud zrovna vybíráte knížky k maturitě na příští rok, tak rozhodně doporučuju, protože se Vám bude krásně číst nebo i poslouchat.

evasmem
10.12.2023 3 z 5

Moje první kniha od Hemingwaye. Prý krátká, velmi se hodící k maturitě. Krátká? To ano. Čtivá? O tom by se dalo spekulovat. Vím, že je velké množství lidí, kterým Hemingwayův styl psaní nevyhovuje. Co se týče mne, nejsem si úplně jistá, jestli se na jejich stranu přikloním, či nikoli.
Pro mne jakožto pro člověka, který nikdy nebyl na rybách a o rybaření nemá ani učebnicové znalosti, bylo občas těžké číst technické pasáže popisující starcovu manipulaci s vybavením lodi. Naproti tomu Hemingway zde ukazuje svou rybářskou technickou expertizu, kterou za mnohá léta získal.
Kniha je samozřejmě alegorie a jsou do ní silně promítnuty Hemingwayovy myšlenky a světonázor. Po dočtení je mé smýšlení o ní z nějakého důvodu mnohem pozitivnější než při čtení samotném, nicméně hodnocení ponechávám na třech hvězdách. Abych to shrnula, přestože mne čtení v určitých momentech až nudilo, myslím, že způsob, jakým se autorovi podařilo vtisknout do díla tolik, mimochodem se mnou souznějících, myšlenek, je obdivuhodný. Tu Nobelovu cenu si zasloužil.

Mala-liska
25.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha je velice krátká, a přes to je schopna zachytit krásu tvrdé práce a uvědomění jak moc pomáhá mít přátele okolo sebe a to i přes to že člověk po nějaké době většinou dosáhne úspěchu a někdy dostane i úspěch neplánovaný.

Štěpán88
04.11.2023 3 z 5

"Rybář je rybář, chlapec je chlapec, ryba je ryba, moře je moře a žraloci jsou žraloci nic víc nic míň. Všechny symboliky které v tom různí čtenáři nacházejí jsou sr*čky." - Ernest Hemingway -
Těch symbolik je tam opravdu hodně a těžko říct, jak velkou část tam záměrně Ernest vložil a kolik si toho literární mágové domysleli. Kniha se mi nevryla více pod kůži a nijak závratně jsem ji nehltal. Bylo to skoro jen osmdesátistránkové komentování rybolovu asi tak kvalitní jako komentář Roberta Záruby při hokejovém utkání. Cítil jsem se jako bych byl na moři přítomen také! 41/52

Boboking
16.10.2023 5 z 5

Podruhé v životě jsem to přečetl, a "plný počet" si zaslouží zaslouženě. Kniha která zbytečně trpí nálepkou "děsivá doporučená školní četba". Krásný příběh starého rybáře z Kuby, který je hrdý a tvrdohlavý. Tři dny osamocený na moři s úlovkem svého života vlastně hodnotí a hledá jeho smysl, někdy až na hranici halucinace. Vřele doporučuji.

Zemlja
04.10.2023 3 z 5

Nějak jsem tu umanutost jako mladá čtenářka nechápala. No, ani jako stará.

Kackac77
26.09.2023 5 z 5

Audiokniha
Kniha je krátká a vlastně toho děje tam moc není, přesto jsem se nenudila. Ten boj s rybou mi oripomel všechny boje, které člověk svede sám se sebou.

ivokick
22.09.2023 5 z 5

Ke knize jsem se v rámci povinné četby nikdy nedostal. A vlastně nevím, jestli mě to mrzí. V dospělosti už člověk posbíral mnoho zkušeností, které v textu vidí. A nejspíš bych si dříve knihu tak neužil. Byla to četba na chvíli, jednodenní záležitost, i tak se mi ale stihla dostat pod kůži. Díky krásným popisům moře a ryb jsem skoro cítil, že jsem na moři se starcem. Těším se na ni znovu. Snad zase za pár let...

Nelasp
03.09.2023 3 z 5

Přečteno v rámci povinné četby, kniha je krátká poměrně, příběh jako takový se četl pěkně, že by se mi ale kniha vryla nějak do srdce se říct nedá ...

Kory98
22.08.2023 5 z 5

Stařec a moře není jen kniha o rybolovu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to kniha o životě, jeho hodnotách a důležitostech. Kniha o člověku jako takovém, jeho životních radostech a strastech, ale i vztahu k přírodě. A pro nás rybáře je tam bonusem ta syrová radost z lovu, to napětí, ale i pokora a přátelství k ulovené rybě i když ji hodláte zabít. Knihu jsem četla současně se svojí kamarádkou, která ji má jako povinnou četbu ve 3. ročníku gymnázia. Moc se jí nelíbila, bodejť, je jí 17 let. Prý ten chlap pořád jenom chytal ryby. Musela jsem se pousmát :-) Trochu jsme spolu začaly o knize hovořit a rozebírat ji a pak najednou připustila, že z toho, co jsem řekla, je spoustu věcí pravda a že to vlastně v knize všechno je, ale při zběžném přečtení to jejímu věku zůstalo skryto. V tomto vydání je ještě bonusem pár kapitol o rybolovu v různých oblastech světa, protože pan Hemingway byl vášnivý rybář. Je to moc hezké srovnání hlavně ve způsobech rybolovu tehdejší a dnešní doby.

apq
22.08.2023 1 z 5

Vůbec mě to nezaujalo a žádná postava mi nebyla sympatická.

Timkim
02.08.2023 5 z 5

Velice silný příběh a jsem moc rád, že jsem se k němu dostal až teď. Nejsem si totiž moc jistý, že kdybych knihu četl před 25 lety jako povinnou četbu, pochopil bych jeho hloubku. Možná to bude odžitými lety a zkušenostmi. V příběhu prakticky najdeme vše co se týká života. Přátelství, odhodlanost, vytrvalost, porozumění, soucit, zmar a svým způsobem i štěstí. Dokonalé a plný počet.

pam225
25.07.2023 4 z 5

Smutný příběh, mám ráda smutné konce, ale tentokrát bych mnohem radši četla happyend. Plánuji číst znova.