Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla. Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda. 2. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-BDG-558.png 3.74376
Originální název:

The Old Man and the Sea (1951)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (468)

Přidat komentář
EvaFialova
14. září

Na začátku čtení mi vadily delší popisné pasáže v “rybářské řeči“, kterým jsem moc nerozuměla, ale brzy jsem si na ně zvykla. Jinak dílo krásně vystihlo kontrast mezi člověkem a přírodou. Líbila se mi také postava starce, který se snažil dosáhnout cíle, a to se mu povedlo díky jeho vytrvalosti a duševní síle a odhodlání. Přestože je dílo krátké, nese v sobě mnoho zajímavých myšlenek.
Po dočtení knihy mi bylo líto starce, který se tak statečně bil a nezbylo mu vůbec nic. Čtení mě přimělo se zamyslet za čím vším se lidé ženou a častokrát bezúspěšně, a přesto že vyhrají boj, nemají z toho vůbec nic.

6839
13. září

Nevzdá se. Přes všechno se nevzdá.

Melanka
12. září

Chvála Čtenářské výzvě. Díky ní jsem si přečetla tuhle úžasnou knihu, kterou jsem na gymplu nedocenila.

oladnb
08. září

Hezke, smutne, ale zaroven obdivuhodne z hlediska lidske vule a vytrvalosti.
Co vsechno clovek muze dokazat a kde v sobe vzit silu?

gonegirl
07. září

Tuto knihu jsem přečetla za jedno odpoledne. Ani jsem se nenadála a otočila jsem poslední stránku. Je to na první pohled prostý příběh o muži, který žije rybařením, ale skrývá se za ním něco víc. Nezlomná touha zdolávat překážky, nevzdávat se, splnit zadaný úkol, překonávat vlastní cíle.

ladyannn
07. září

Povinná četba :-) Ale mám ji pořád v hlavě.

hu_87
06. září

Jedním slovem - hrozný. Autor tam třeba popisuje nějakou situaci úplně zbytečně, nudně a zdlouhavě, že mi nezbylo nic jiného, než přeskakovat stránky.

StephenKingje
05. září

Mé historicky první setkání s Ernestem Hemingwayem, skončilo vcelku uspokojivě. Stařec a moře je jednoduchá novela a muži, co se snaží ještě jednou zazářit a chytit velkou rybu. Je to vcelku zajímavý a příjemný nápad a za toto palec nahoru. Co se týče záporů: nelíbilo se mi dialogy. Možná budu za černou ovci, ale občas mi přišli jako od stroje. Z tohoto důvodu jdu o hvězdičku dolů.

P. S.-A ještě jeden zápor jsem si nechal na konec. Kvůli němu jsem už chtěl dát tři hvězdičky, ale nakonec jsem se slitoval. Ten zápor je, že na začátku knihy, se na asi pěti stránkách ŠESTKRÁT objeví věta „Zajdu pro ty sardinky” (Sice v různých tvarech, ale slovo Sardinka zazní v káždé z nich a význam je taktéž stejný).

HODNOCENÍ: 7/10

Jm.bazar
30. srpna

Mala kniha o velkem odhodlani a nezdolne sile cloveka.

ne.ver
25. srpna

Knihu jsem cetla podruhe, protoze jsem zapomnela, o cem predtim byla. :-) Ani dnes uplne nechapu, ze za tohle nekdo dostane Nobelovku, ale musim uznat, ze tentokrat se mi novela libila mnohem vic nez v puberte, a nasla jsem si tam sve. Houzevnatost starce, ktery se nevzdal, a plynuly, krasny popis jednoducheho pribehu me zaujal urcite pravem.

eliska5154
24. srpna

Ačkoliv se příběh může zdát jednoduchý, pro někoho možná nudný a příliš pomalu plynoucí. V pomalém plynutí je schovaná krása. Nádherný příběh, který by si měl přečíst každý.

Eridan
20. srpna

Hezký příběh. Mě nejvíce oslovilo téma stáří. Jak jím všichni opovrhovali a stařec si svým hrdinským (a bláznivým) činem znovu vydobyl respekt. Také mě potěšilo zobrazení vztahu chlapce a dědy. Na první pohled lehké čtení o moři a přírodě, na druhý o zklamání, vůli a touze po lásce a uznání.

Teron
19. srpna

No, předně musím říct, že anotace, která prozradí druhou polovinu příběhu, je na facku. Celkově jde o jakouis čtenářskou vytrvalostni zkoušku, která ovšem v přímých i nepřímých formulacích a metaforách obsahuje mnohé s přístupu, kterým se člověk může popasovat snad s jakýmkoli náročným vlastním dílem od sportu po podnikání. V některých momentech sklouzává příběh k lehce Coelho/Alchymista duchu, ale naštěstí jde jen o záblesky, na rozdíl od nich je totiž tvrdým manifestem vytrvalosti, odhodlání a houževnatosti člověka vstříc mezním situacím.
Akorát ten konec mi přišel hrozně useklý a do ztracena, takže na plný počet to není.

Elf2010
18. srpna

Hmmm... Vím že je to klasika, pamatuju si že to bylo vždycky v povinné četbě ve škole, ale musím říct že mě to tedy moc nenadchlo. Byla to nuda. Aspoň se jsem se něco naučila o mořských rybách, ale jinak nic moc... Neumím si představit číst to jako teenager ve skole!

tereza1198
15. srpna

Jsem ráda, že jsem knihu četla jako dospělá. Kdybych ji přečetla v povinné četbě, tak by mě nebavila a vůbec bych ji nepochopila. Další důkaz toho, že k některým knihám musíte dorůst.

Nestorkea
13. srpna

Vše je asi řečeno v popisu knihy, po jejím přečtení ale každý může přemýšlet nad množstvím hlubokých myšlenek, které děj symbolizuje. Zajímavá, ale už se k ní asi vracet nebudu.

pismeno
08. srpna

Pro mě je to jiná generace, jiné století, Jirásek, styl pro mě nestravitelný. Prokouskával jsem se tím jaksi zarytě, abych to zvládl. To neni asi chyba pana Hemingwaye.. je to možná spíš chrakteristika mé osoby, mého vnímání. Tohle nedávám. Třeba u takové Hrany, tam už jsem se něčeho chytil...

Chajda69
08. srpna

Symbolika, metafora a ještě jednou symbolika. Zatímco například u Tracyho tygra jí na mě bylo moc, v tomto případě jsme se potkali naprosto perfektně.

Houževnatost a trpělivost starce, jeho neutuchající boj, silná vůle a to i přesto, že i jemu je jasné, že je to boj, který nemá šanci vyhrát. Stejně jako boj s časem. Ulovená ryba jako životní cíl a ostatní dravé ryby jako ti, co v životě hází klacky pod nohy. A ještě mnohem víc. Působivé.

Thunder02
02. srpna

Příběh který by v pohodě napsal 13-ti letý kluk či holka. Strašně jednoduchý příběh strašně okecávaný aby to bylo co nejdelší. Líbili se mi autorovo popisy situací a starce toť vše...

Delirium
01. srpna

!Spoiler!
Většinou se mi popisné příběhy líbí, ale tohle opravdu ne. Líbila se mi starcova houževnatost, trpělivost a odvaha, ale příběh o tom, že si někdo chytne rybu, plaví se za ní skoro dva dny a pak mu tu rybu cestou domů stejně ožerou žraloci, mi nepřijde dostatečně zajímavý, aby se to natáhlo na 100 stránek.
Dále se mi i líbila chlapcova důvěra ve starce, ale to je asi tak vše...

Barbora216
31. července

Stařec a moře jsem přečetla během čekání v čekárně u lékaře. Jelikož to byla moje první kniha od Hemingwaye, nevěděla jsem do čeho jdu a kniha se mi docela líbila. Ač to není něco, co bych běžně četla, možná právě kvůli tomu, že je kniha krátká, mě nestihla znudit. U druhé knihy Hamingwaye jsem ale zjistila, že je to na jedno brdo, takže díky tomu, že jsem tuto knihu od výše zmíněného autora četla jako první, dávám tři hvězdičky.

thorir
28. července

Těžko psát komentář k tomuto významnému a oceňovanému textu, který uchvátil již generace čtenářů. Krátký příspěvek si přesto dovolím. Číst ten obyčejný přímočarý příběh starce bojujícího s rybou a oceánem, mluvícího si sám pro sebe, jeho jednoduchá, přesto vědoucí, slova, myšlenky, je zvláštním způsobem posilující. Možná je to placebo, možná je to způsobeno generacemi okouzlených čtenářů a já jdu zkrátka s davem. A říkám si, jak by se mi ten příběh mohl nelíbit? Vždyť za to autor dostal Nobelovu cenu. Těžko říct, ale možná, že se v tom jednoduchém textu opravdu skrývá síla, nezměrná energie oceánu. Nekonečná motivace bojovat a přežít, vzdor osudu a životnímu údělu. Starý, chudý rybář bez ničeho a bez naděje, a přesto si naději drží, přesto má sílu pokračovat dál. Věty typu „But man is not made for defeat. A man can be destroyed but not defeated.“ jsou esencí vzdoru. Jsou v jádru příběhu a, alespoň pro mě, důvodem, proč na mě text tak silně zapůsobil. Možná je v tom částečně i návod jak si v dnešním světě udržet zdravou mysl. Jak propastný rozdíl vůči dnešní době, máme vše, na co si vzpomeneme, a přesto jsme nešťastní a v depresích, neustále reptáme a stěžujeme si. Možná je čas od času vážně třeba připomenout si Santiaga a jeho boj s rybou.

verulik196
24. července

U této knížky jsem především ocenila, jakým stylem je napsána. Neměla jsem problém se začíst ani se orientovat v ději. Co se příběhu týče, musím uznat, že se mi líbil, přestože rybaření jde naprosto mimo mě. Mohu jen doporučit.

pauele
24. července

Koment píšem niekoľko rokov po prečítaní a preto si dovolím tvrdiť, že pocit z knihy ktorý vo mne ostal je naozajstný a trvalý. Poctivých 5*

A235711
23. července

Nikdy mě upřímně nenapadlo, že mě bude bavit číst sto stránek o rybaření. Jenže ten příběh byl krásný a já se dokázala chvilkama včíst do děje tak, jako už dlouho ne.

Po dočtení této knihy ve mě zůstal pocit, že jsem přečetla něco strašně hlubokého. Ale zároveň se cítím úplně stejně jako, když doctu příjemnou oddechovku s krásným koncem. Což je naprosto geniální.

Percabethka
12. července

Po stylistické stránce byla tahle kniha naprosto nádherná. ALE! Koho sakra baví číst 100 (!!!!!), STO stránek o tom, jak nějakej děda loví rybu?!? Dobře, možná rybáře... Ale jinak! Upřímně mi z toho po těch sto stánkách začalo docela hrabat - a tomu dědovi podle mě taky, zvlášť když se pak s tou rybou stalo to, co se stalo...
Takže i když bych tu dokonalou stylistickou stránku klidně vychválila až do nebe (proto ty 4*), tuhle knížku už nikdy víc :D

ktulu
10. července

Žádné slovo zde nechybí, žádné nepřebývá. Lépe by to napsat prostě nebylo možné.

Jarmila97
03. července

Přečtena za 2 hodiny taková odechovka je celkem složité knihu pochopit ale ma něco do sebe ;)

iveta0254
03. července

Zamyšlení nad životem a smrtí, tam na moři a oceánu přecijen život plyne jinak :) Zajímavé čtení k zamyšlení.

Faila
01. července

Stařec a moře je klasika, kterou jsem si zamýšlela přečíst už od střední. Dlouhá léta mě od toho odrazovala její domnělá délka a strach, že to bude nudné a nezáživné. Díky Čtenářské výzvě jsem se konečně odhodlala se do díla pustit. Prvním překvapením pro mě bylo, jak útlá knížečka je. Druhým to, jak moc mě čtení bavilo. Nenudila jsem se ani na moment, Hemingwayovo barvité popisování mi to nedovolilo. Starce a moře jsem zhltla během hodinky, dvou a odnáším si z tohoto díla blažený pocit (možná paradoxně?), že každý boj má smysl, i když ho možná tak úplně nevyhrajeme.