Stařec a moře

kniha od:

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 3.7 6422

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Novely

Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

The Old Man and the Sea , 1952


více info...

Komentáře (762)

Komentáře 762 Recenze 6

Mala-liska
Mala-liska
25.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha je velice krátká, a přes to je schopna zachytit krásu tvrdé práce a uvědomění jak moc pomáhá mít přátele okolo sebe a to i přes to že člověk po nějaké době vždy dosáhne úspěchu.

Štěpán88
Štěpán88
04.11.2023 3 z 5

"Rybář je rybář, chlapec je chlapec, ryba je ryba, moře je moře a žraloci jsou žraloci nic víc nic míň. Všechny symboliky které v tom různí čtenáři nacházejí jsou sr*čky." - Ernest Hemingway -
Těch symbolik je tam opravdu hodně a těžko říct, jak velkou část tam záměrně Ernest vložil a kolik si toho literární mágové domysleli. Kniha se mi nevryla více pod kůži a nijak závratně jsem ji nehltal. Bylo to skoro jen osmdesátistránkové komentování rybolovu asi tak kvalitní jako komentář Roberta Záruby při hokejovém utkání. Cítil jsem se jako bych byl na moři přítomen také! 41/52


Boboking
Boboking
16.10.2023 5 z 5

Podruhé v životě jsem to přečetl, a "plný počet" si zaslouží zaslouženě. Kniha která zbytečně trpí nálepkou "děsivá doporučená školní četba". Krásný příběh starého rybáře z Kuby, který je hrdý a tvrdohlavý. Tři dny osamocený na moři s úlovkem svého života vlastně hodnotí a hledá jeho smysl, někdy až na hranici halucinace. Vřele doporučuji.

Zemlja
Zemlja
04.10.2023 3 z 5

Nějak jsem tu umanutost jako mladá čtenářka nechápala. No, ani jako stará.

Kackac77
Kackac77
26.09.2023 5 z 5

Audiokniha
Kniha je krátká a vlastně toho děje tam moc není, přesto jsem se nenudila. Ten boj s rybou mi oripomel všechny boje, které člověk svede sám se sebou.

ivokick
ivokick
22.09.2023 5 z 5

Ke knize jsem se v rámci povinné četby nikdy nedostal. A vlastně nevím, jestli mě to mrzí. V dospělosti už člověk posbíral mnoho zkušeností, které v textu vidí. A nejspíš bych si dříve knihu tak neužil. Byla to četba na chvíli, jednodenní záležitost, i tak se mi ale stihla dostat pod kůži. Díky krásným popisům moře a ryb jsem skoro cítil, že jsem na moři se starcem. Těším se na ni znovu. Snad zase za pár let...

Nelasp
Nelasp
03.09.2023 3 z 5

Přečteno v rámci povinné četby, kniha je krátká poměrně, příběh jako takový se četl pěkně, že by se mi ale kniha vryla nějak do srdce se říct nedá ...

Kory98
Kory98
22.08.2023 5 z 5

Stařec a moře není jen kniha o rybolovu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to kniha o životě, jeho hodnotách a důležitostech. Kniha o člověku jako takovém, jeho životních radostech a strastech, ale i vztahu k přírodě. A pro nás rybáře je tam bonusem ta syrová radost z lovu, to napětí, ale i pokora a přátelství k ulovené rybě i když ji hodláte zabít. Knihu jsem četla současně se svojí kamarádkou, která ji má jako povinnou četbu ve 3. ročníku gymnázia. Moc se jí nelíbila, bodejť, je jí 17 let. Prý ten chlap pořád jenom chytal ryby. Musela jsem se pousmát :-) Trochu jsme spolu začaly o knize hovořit a rozebírat ji a pak najednou připustila, že z toho, co jsem řekla, je spoustu věcí pravda a že to vlastně v knize všechno je, ale při zběžném přečtení to jejímu věku zůstalo skryto. V tomto vydání je ještě bonusem pár kapitol o rybolovu v různých oblastech světa, protože pan Hemingway byl vášnivý rybář. Je to moc hezké srovnání hlavně ve způsobech rybolovu tehdejší a dnešní doby.

apq
apq
22.08.2023 1 z 5

Vůbec mě to nezaujalo a žádná postava mi nebyla sympatická.

Timkim
Timkim
02.08.2023 5 z 5

Velice silný příběh a jsem moc rád, že jsem se k němu dostal až teď. Nejsem si totiž moc jistý, že kdybych knihu četl před 25 lety jako povinnou četbu, pochopil bych jeho hloubku. Možná to bude odžitými lety a zkušenostmi. V příběhu prakticky najdeme vše co se týká života. Přátelství, odhodlanost, vytrvalost, porozumění, soucit, zmar a svým způsobem i štěstí. Dokonalé a plný počet.

pam225
pam225
25.07.2023 4 z 5

Smutný příběh, mám ráda smutné konce, ale tentokrát bych mnohem radši četla happyend. Plánuji číst znova.

LukasB.453
LukasB.453
12.07.2023 5 z 5

zatraceně dobré, úsporné, neplýtvající, chlapácké a karibické. ani slovo zbytečně.

uzivatel83509
uzivatel83509
30.05.2023 1 z 5

Upřímně, tohle dílo mě opravdu nebavilo... fakt ne..

Yohannda
Yohannda
06.05.2023 5 z 5

Příběh se rychle stal jedním z mých nejoblíbenějších. Svou stručností a jednoduchostí zachycuje krásu moře a lidské povahy lépe než by je popsal kdejaký sáhodlouhý román. Jako prioritu zde určitě nevidím zápletku, ale pochopení, atmosféru a sílu které příběh nese..

ZuzanaZ83
ZuzanaZ83
17.03.2023 3 z 5

Krátký, ale smutný příběh starého rybáře, který na moři chytne největší rybu svého života.
Klasika, kterou jsem si v rámci re-readingu dala v angličtině.

Ivule9
Ivule9
08.03.2023 5 z 5

Tak tohle byla velká síla! Stařec a moře se mě hodně dotkl, celý ten boj včetně závěrečného smíření.

"Nedoufat je hloupost."

"Štěstí je něco, co přichází v mnoha podobách, a kdo je dokáže rozpoznat?"

Stařec věděl, že popluje daleko, nechal za sebou pach pevniny a vesloval do čisté ranní vůně oceánu."

Ella161
Ella161
08.02.2023 4 z 5

Kniha se četla rychle, příběh to je pěkný.

Pebra
Pebra
18.01.2023 5 z 5

Možná jsem udělala dobře, když jsem nečetla, ale poslouchala skvělý přednes Honzy Kačera, Lubora Tokoše a Langmajera. Chápu tu Nobelovku. Tady přece nejde vůbec o ryby.

ZaOndra
ZaOndra
17.01.2023 4 z 5

8 bodů z 10
Kniha mi dokázala, že i tak jednoduchý děj s naprosto všední zápletkou se v rukou schopného talentovaného spisovatele dokáže stát opravdovým uměním. Je schopen do příběhu vepsat hluboké lidské emoce a vyjádřit myšlenky. Autor dokázal jednoduchou myšlenku, jakou je lovení jednoho merlina, rozepsat na sto stránek, což je pro mě naprosto fascinující a inspirativní umění. Obdivuji, jak se Hemingway dokázal vžít do starce a s lehkým stařešinským bláznovstvím si pohrávat s myšlenkami, jak si povídá stařík sám se sebou na moři.
Knihu bych doporučil všem, kteří se někdy zabývali psaním příběhů. Domnívám se, že pro ně může být neobyčejně inspirující, že i naprosto banální zápletka se dá rozvinout do něčeho takto velkolepého.

Stephaniee
Stephaniee
15.01.2023 4 z 5

Maturitní četba. Kniha mě bavila. :)

Briv
Briv
05.01.2023 4 z 5

Už pár let mám cíl přečíst knihy, které patří do povinné četby a teď padla volba na tuto. Nečekala jsem od toho nějaký silný zážitek, ale velmi rychle jsem se začetla. Najednou jsem stála na břehu a se starcem zkoumala moře a přemýšlela, jak moc budou brát. Nasedla jsem s ním na loď a vydali jsme se bojovat... s mořem, s rybou a svým odhodláním a vůlí.
Ač je to knížka malá, příběh je to velmi hluboký. Zasáhl mně i vztah starce s mladším chlapcem, jak si navzájem pomáhají a obohacují své životy a přitom to každý dělá jinak.
Velmi silné dílo je to.

Astarothh
Astarothh
29.12.2022 3 z 5

Po celou dobu audioknihy jsem měla děsnou chuť na čerstvou rybu z moře vytaženou.

MaDia
MaDia
20.12.2022 5 z 5

Knihu som si pustila k upratovaniu knižnice a musím povedať, že nič lepšie som nemohla urobiť. Mala som to dopočúvané skôr, než som si stihla knihy pretriediť a nanovo uložiť. Dozaista to súvisí aj s tým, že som často len tak sedela, jedna či dve knihy v rukách a jednoducho som bez dychu počúvala. Musím sa priznať, že som sama prekvapená, ako veľmi ma kniha dostala. Rozhodne som nečakala, že sa mi bude až takto páčiť. Už od prvej vety ma kniha chytila. Bolo to napínavé, napísané veľmi príjemným štýlom. Dej by sa skutočne mohol zdať nudný, už len pomyslenie na to, že budem čítať/počúvať o rybárstve a ako starec dva dni zvádza boj s obrovskou rybou nebolo vábne a na strednej škole ma to odradilo od čítania. No nešlo o to, čo bolo napísané, aký bol dej, ale akým spôsobom to bolo napísané. Neskutočne mi ulahodila opisná a povedala by som myšlienková, až skoro filozofická forma rozprávania. Dejovo sa tam toho veľa neudeje, ale autor to dokázal podať takým spôsobom, že mi to prišlo veľmi zaujímavé a napínavé a nedalo sa od toho odtrhnúť. Verím tomu, že sa mnohým ľuďom kniha nebude páčiť, ale mne neskutočne sadla a som rada, že som sa k nej dostala. Bol to pre mňa veľký zážitok. A myslím si, že čaro tejto knihy je práve v tom, ako neobyčajne rozpráva tento úplne obyčajný príbeh so svojimi odhodlanými, no rovnako obyčajnými postavami. Kniha na mňa pôsobila smutne, priam nostalgicky, na konci už takmer depresívne. Aj tie najnapínavejšie scény boli veľmi, veľmi pokojné a zmierlivé. O tom, ako veľmi sa mi to páčilo svedčí aj fakt, že nemám chuť čítať nič ďalšie a jednoducho chcem o tej knihe len premýšľať a vŕtať sa v pocitoch, ktoré vo mne zanechala.

sabina5156
sabina5156
18.12.2022 5 z 5

Jeden z mých letních románků, který si dopřávám každým rokem. Nejen, že skrze stránky cítíte slané moře, teplé večery a chladný vánek na kůži...cítíte se být tak svobodný, jak to jen jde. Součástí přírody a země, po níž kráčíte. Santiago se snaží být absolutně nezávislý. Žije samotářským životem a jeho jedinou radostí jsou sporadické návštěvy Manolina, laskavého chlapce, který se starcem tráví čas protože chce, nikoli musí. Příběh je o smíření, rovnosti, soucitu a bolesti ze života i ze smrti. Je optimistický a krásně osvěžující.

Kara28
Kara28
06.12.2022 4 z 5

Měla jsem to jako povinnou četbu, ale už jsem se do toho chtěla dřív pustit sama. No, nevím. Docela jsem ji protrpěla a přišlo mi, že obsah se dá shrnout na jednu stranu. Ale zase v ní najdete i tu hloubku o životě. Někoho osloví možná víc, ale já si jen píšu přečetnou knihu, ke které se pravděpodobně už nikdy nevrátím.

luutha
luutha
05.12.2022 3 z 5

Hodně jsem se těšila, až se do tohoto kousku pustím. Dočkala jsem se částečného zklamání a částečného "poučení do života".
Velmi detailní popisy nemusím a rybaření mi nic neříká, ale Hemingwayův podrobný popis mě docela i bavil. Dělalo mi ale trochu problémy se přelouskat začátkem. Byť tenká kniha o pár stránkách, strávila jsem jejím čtením možná víc času než bylo třeba.

Terezka_U
Terezka_U
14.11.2022 4 z 5

Knihu jsem četla dvakrát. Napoprvé jsem ji protrpěla a jen jsem odpočítávala stránky do konce. Byla jsem na ni zkrátka v tu dobu ještě moc mladá (byla to tak 7. třída). Před maturitou jsem si ji víceméně z donucené přečetla znovu a byla jsme velmi mile překvapená. Vůbec to nebylo tak nudné, jak jsem si pamatovala. Moc pěkná kniha, která určitě stojí za přečtení.

Filomena1961
Filomena1961
11.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Lidská nezdolnost, statečnost, vytrvalost, sen a přání, co chci v životě uskutečnit, to všechno se skrývá v novele Stařec a moře. Stařec vyjíždí sám na moře a splnil si svůj sen, ulovil obrovského mečouna. Tím si dokázal, že ještě má sílu a odvahu, zvládnout úkol na který dlouho dobu myslel. I když na pobřeží dotáhl pouze kostru, jelikož ryba na volném moři přilákala žraloky. Lidé jeho výkon obdivují a on se cítí opět hrdý na to, co dokázal. Autor vyjádřil pocity starých lidí, kteří mohou být považováni okolím za zbytečné a je pouze na nich, jak se k tomu problému postaví. Líbil se mi vztah starce s malým chlapcem. Pod jednoduchým příběhem se skrývají hluboké myšlenky. Doporučuji.

Lipshine
Lipshine
06.11.2022 2 z 5

Leckterého rybáře kniha zřejmě osloví, žel, mě neoslovila. Kniha o staříkovi, který vyjede na moře rybařit, ale má tak trochu pech. Dvě hvězdy jen za ten konec.

Nicole_picole
Nicole_picole
30.10.2022 1 z 5

Detailní popis rybaření, ale skrytý příběh za který kniha obdržela Pulitzerovou cenu, jsem teda nenašla. Nelíbilo se mi to a už bych nic podobného číst nikdy nechtěla.