Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla. Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda. 2. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-BDG-558.png 3.74092
Originální název:

The Old Man and the Sea (1951)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (418)

Přidat komentář
Carra
včera

Chápu smysl příběhu, co tím chtěl autor říci, boj člověka proti přírodě. Ale dočíst to, bylo pro mě neskutečným utrpením.

pedroK
19. března

Četla jsem v mládí. A já vám nevím, literární důležitost tohoto díla jsem v tom nenašla. Četla jsem Komu zvoní hrana a to byla panečku kniha! K tomuto už se nevrátím. Na mě moc unylé.

bigben
11. března

Přečetla jsem to kvůli čtenářské výzvě i kvůli tomu, že je to tak známý titul a já ho ještě četla. U našich jsem ho našla ve slovenštině, takže to byla ještě jedna výzva. Dříve jsem tak četla běžně, teď už dlouho ne, ale bylo to fajn. Jinak mě knížka moc nenadchla. Boj s přírodou, ale i sám se sebou...nějak nebyla nálada na tenhle žánr.
Mám jiné favority mezi knížkami od Hemingwaye.

baacinka
10. března

Smutné a kruté. Četlo se to docela dobře, taky to bylo krátké. Ale ani na Pulitzera ani na Nobelovku mi to nepřišlo. Asi si od Ernesta budu muset přečíst ještě něco dalšího, tohle mě nenadchlo...

RSí
04. března

Mnoho povyku pro nic? To rozhodně není případ této útlé knížečky. Přečetla jsem ji na "jeden nádech" přerušený jen tahem tužky, když jsem si psala, co chci o knize napsat... "BOŽÍ". :o) A jako nejspíš spousta lidí přede mnou, jsem v sobě našla Staříka - nebo spíš - našla jsem se ve Staříkovi, takže nebýt toho, že ráno vstávám do práce, četla bych hned znovu. Další čtení tedy zkusím v originále.
... Jo a ještě něco jsem si poznamenala... "Na to bych potřeboval tužku." :o))))
Báječná kniha!

gubesh
22. února

Na první pohled povrchní vyprávění o odhodlaném starci (rybáři), co se, i přes nepřízeň osudu, stále vydává na moře. Ve skutečnosti, ale příběh v sobě skrývá mnohem víc : odvěký zápas člověka s přírodou, sílu lidského odhodlání, naděje. Vzestup a pád. Příběh graduje, nejnapínavější je konec. Stařec na své cestě překonává spoustu útrap, zapůsobí na vás zcela jistě nezlomným dojmem. Doporučuji přečíst, ale je třeba počítat s tím, že to není odpočinková četba.

essterkaa
22. února

Nedokážu ani popsat proč, ale kniha se mi strašně líbila. Při čtení na mě působila kouzelně, a i když nemá nějaký strhující děj, prostě mě zaujala. Sama si to nedokážu vysvětlit. Možná je to tou statečností a odhodlaností starého muže. A krásným vztahem mezi starcem a mladým chlapcem.

RyonMathrin
21. února

Boj člověka proti přírodě popisuje mnoho jiných knih a poutavěji (Jack London,...). Četl jsem v rámci povinné četby a po dočtení jsem se sám sebe ptal, o čem tato knížka pojednává a proč jsem s ní vlastně ztrácel čas. Komu zvoní hrana, kterou jsem četl dříve, byla pro mě daleko zajímavější.

martinasudová
16. února

Šáhla jsem po ní úplně náhodou v knihovně. Stařec a moře, klasiku...to musím přečíst. Nelituji, ale nenadchlo mě to...stále jsem čekala a čekala na nějakou zápletku. Takže mě nejvíce bavila pasáž se žraloky :-)

Kopretina
15. února

Knihu už jsem kdysi dávno četla a teď si dala repete do čtenářské výzvy. Myslela jsem si, že je to víc lyrické. O to větší překvapení při nalezení děje. Líbila se mi.

lentilka_007
12. února

Boj člověka s přírodou a pro mě boj člověka s touto knihou. Hodila se mi do čtenářské výzvy a chtěla jsem si doplnit středoškolské mezery, ale zoufale mě nebavilo ji číst. Možná mělo vliv i to, že to je jedna z těch knih, kdy učitelé rovnou vyzradí pointu ve výuce, protože to pak je u zkoušek, a člověk pak čte něco, kde vlastně chybí to napětí, jak to dopadne.
Nicméně jako podobná kniha mi přijde i Muž, který sázel stromy, ta také popisuje vytrvalé odhodlání člověka postavit se přírodě, a ta ve mně zanechala velmi hlubokou odezvu a byla výrazně čtivější.

Aki12
10. února

Tato kniha mě velmi zaujala, velice příjemně se četla a největším "darem" této knížky je její idea. V knize je krásně ukázáno, že člověk málokdy zvítězí nad přírodou...vzdát by se ale znamenalo ztratit lidskou důstojnost...

Marekh
09. února

Kniha se mi líbila, ačkoliv je poměrně krátká.

Jaké poučení jsem si odnesl z této knihy? I když některé okamžiky vypadají beznadějně a jsme přesvědčeni, že nikdy nemůžeme zvítězit, přesto přece všechno máme bojovat do posledních sil, nevzdávat se. A pokud náš boj nevyhrajeme, nevadí, ale můžeme si říci, že jsme do našeho boje vložili veškeré úsilí a rozhodně nebudeme litovat a vyčítat si, že jsme se alespoň o to nepokusili.

V této knize je použita tzv. "metoda ledovce". Z doslovu z jedné knihy jsem si vypsal následující stanovisko, jak vnímal tuto metodu sám Hemingway: "Vždycky se snažím psát na základě principu ledovce. Viditelná část nad hladinou je jen osminou toho, co se skrývá pod vodou. Ze všeho, co autor zná, může eliminovat, a tím síla ledovce vzroste. Je to totiž pouze ona část ledovce, kterou není vidět. Když však spisovatel něco vypustí proto, že to nezná, objeví se ve vyprávění trhlina."

Boženka2
08. února

Jsem ráda, že mě čtenářská výzva konečně donutila přečíst si tuto knihu, v mládí mne vůbec nebavila, teď jsem ji přečetla na jeden zátah

Lily101
05. února

Když jsem knížku četla poprvé, líbila se mi. Zajímavý námět. Tenkrát bych dala hodnocení ****. Dnes jednu hvězdičku ubírám, protože jsem ji četla potřetí a to ještě jen kvůli čtenářské výzvy s vypětím všech sil, neb jsem na ni neměla moc náladu (za což kniha nemůže, tudíž tento fakt není součást hodnocení).

Tři hvězdičky si zaslouží za ony hodnoty, jež v ní jsou. Čtenář čítající mezi řádky si je může přetransformovat do svého každodenního života, a proto je nejspíš tak nadčasová..

Zpočátku je naděje, následuje touha splnit si sen s ještě větší dávkou naděje. Pak se sen stane realitou, ale stále není vyhráno! A dále psát nebudu kvůli možnému spoileru...

hs777
31. ledna

Léty prověřená, nádherná a moudrá kniha na jeden večer.

Scathia
26. ledna

Prostě anglická klasika. Souboj lidské vůle a přírody... Není tomu co vytknout. :-)

ondras666
22. ledna

Velice příjemná četba na jedno odpoledne.
Mistrně popsaný souboj vlastního já v zápase o žití či nežití. Jak hluboko si může člověk sáhnout na pomyslné dno a dokázat se ještě odrazit zpátky? Jak se vyrovnat s tím, že veškerá naše snaha je marná a radost zmizí, když nám ji někdo "roztrhá a sežere"? Tato kniha dává hodně otázek a odpověď ale musíme najít v sobě. Zvládli bychom to, co stařec?

parxel
22. ledna

Tato kniha, skrze mne prošla jako nůž máslem a nic ve mne nezanechala. Možná, že jednoho dne až budu děda v papučích a houpacím křesle, tak zkusím další pokus a třeba tentokrát porozumím. Do té doby se však Hemingwayovi obloukem vyhnu, protože u něj obecně postrádám jakékoliv emoce nebo něco, co by mi umožnilo jeho postavám lépe porozumět.

TamaraKrejčí
19. ledna

V rámci výzvy jsem šla najisto do své knihovny. Četla jsem jí dokonce, dávno, ale četla.

Malýmedvěd
19. ledna

Je to klasika, která podle mne stojí za to. Kniha nastoluje nepřímo otázky "Kdy to vzdáme?", až nám vypoví tělo?, až nám vypoví hlava?, až nám vypoví vybavení?, až to nebude dávat smysl?, až to bude nebezpečné? Každý to máme nastavené jinak, ale většina z nás obdivuje ty co se nevzdávají. Jsem rád, že pro obyčejné živobytí nemusím podobné trampoty podstupovat.

ses3
14. ledna

Upřímně jsem čekala něco víc, přišlo mi to dost průměrné.

mia.com
10. ledna

Povinná četba na maturitu. Jedna z nejnudnějších knih, co jsem kdy četla. Nevím, zda to je stylem, či tématem (ryby ani rybaření mě absolutně nezajímají), ale opravdu mě ta kniha nebavila. Ani trošku.

michaela3483
05. ledna

Kniha se mi líbila, jen jsem čekala jiný konec.

subisi
02. ledna

Parádní knížka, kterou by si měl přečíst každý.

Lachtaan
27.12.2017

Opět maturita, opět povinnost na poslední chvíli. Nedokážu si představit, zda by kohokoli dokázalo zaujmout exaktní filmové zpracování, v knižní podobě ale velmi banální příběh dokázal upoutat. Snad jen kdyby se v malém počtu pasáží dala novela ještě o něco zkrátit. Jinak nemám co vytknout, chválím především propracovanost obou ústředních postav.

Michalka98
21.12.2017

Příběh, který na několika málo stránkách zachycuje odvěký boj člověka s přírodou. Boj, který člověk vždy musí prohrát, protože ve své namyšlenosti si neuvědomuje sílu a genialitu přírody. Kniha se dobře četla, ale vadila mi přemíra monologů nad dialogy. Každopádně doporučuji k přečtení.

Ketesh
07.12.2017

Klasika od které jsem čekala prostě něco víc.

Aki12
03.12.2017

Tato kniha mě velmi zaujala, velice příjemně se četla a největším "darem" této knížky je její idea. V knize je krásně ukázáno, že člověk málokdy zvítězí nad přírodou...vzdát by se ale znamenalo ztratit lidskou důstojnost...

Kyta
27.11.2017

Novelu Stařec a moře jsem měla přečtenou poměrně rychle, jak díky její délce, tak díky její čtivosti. Také ale kvůli ději, který nebyl nijak složitý. Jazyk knihy je jednoduchý, nebyly tu žádné složité věty ani dlouhé úvahy, takže jsem se k pasážím ani nemusela vracet jako například u jiných, složitějších knih. Španělské výrazy se do knihy hodily, bylo to pro mě takové příjemné oživení a připomínalo mi to, kde se příběh odehrává. Bylo tu hodně popisů, navzdory tomu ale stránky ubíhaly celkem rychle.
V příběhu vystupují pouze dvě hlavní postavy. Stařec stojí na okraji společnosti, je takový samotář, který nemá nikoho kromě chlapce, ve kterém vidí svou rodinu. Vzhledem ke svému věku ho nikdo moc nebere vážně a podceňují ho, protože se mu nedaří v oblasti rybaření. Svým věkem ztratil svůj respekt. Proto jim musí ukázat, co v něm je. Postava chlapce je pro starce klíčová, protože právě v něm vidí největší oporu. Když byl stařec na moři, sám a jediné, co pro něj v tu chvíli bylo důležité, bylo chycení ryby, bylo mi ho trochu líto. Obdivovala jsem ho za jeho vytrvalost a trpělivost, ale hlavně za to, že se za žádnou cenu nevzdával splnění svého "snu", i přes všechny zdravotní potíže a překážky v podobě žraloků. Na moři stařec hodně vzpomíná na svůj život, ale není tu ani jedna zmínka o jeho rodině, kterou, jestli jsem správně pochopila, nejspíš nemá. Na moři touží po společnosti a jediný, na koho myslí, je onen chlapec.

Kniha není dějově vůbec složitá, zato skrývá mnoho poselství. Být vytrvalý. Jít si za svými sny. Člověk se nesmí za žádnou cenu vzdát, i když mu stojí v cestě tolik překážek. Štěstí člověka není založené na majetku a bohatství, ale na duševním uspokojení. Lidi se musí smířit s tím, že nemůžou mít všechno, co si usmyslí. Nezhroutit se z vědomí, že člověk selhal, vždy se může objevit jiná příležitost. Kniha dokazuje, že člověk je nejchytřejší ze všech živočichů a na to lidé nesmí zapomínat. I když je cesta pomalá a zdá se, že nic nepřinese, mít víru a nevzdávat to.