Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/big_starec-a-more-ulX-558.jpg 3.75956
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea, 1952

Kniha Stařec a moře

lenka9250

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání p. Mrkvičky. Dokonalé spojení obsahu a formy. Příběh vlastně velmi jednoduchý, ale přesto tolik krásných myšlenek a báječných slov.

zdenaR

Nadčasová klasika, kterou jsem četla, poslouchala jako audio a před několika lety viděla v divadle Viola v podání pana Somra - to bylo geniální.

snehurec

Nelíbil se mi styl vyprávění a měl jsem pocit, že knize něco chybí na unikátnosti.

mewmew

Poprvé jsem to vzdala po pár stránkách. Po druhé jsem si díky téhle knize Hemingwaye zamilovala.

Slepýš24

Na knize mě jednoznačně nejvíce fascinovala postava Santiaga. Nikdy se nevzdal, šel si za svým cílem, i kdyby za to měl položit život. Také bych si přála být tak odhodlaná a vytrvalá jako on...

Rovněž mě zaujal starcův postupný vývoj, jeho proměna během plavby, jeho vnitřní boj mezi svědomím, které se skrývá v hloubi mysli, v hloubi pasážích vypravěče, aby se někdy ozvalo, pokáralo, donutilo o něčem pochybovat, vysmívalo se, a obhajobou, která má o to větší "váhu", když se řekne nahlas (přímá řeč).

Některé motivy se nezvykle často opakují (např. křeč v levé ruce, bolesti zad, touha mít u sebe chlapce) - některým čtenářům může příběh připadat vleklý, ale takový byl přece i starcův boj s rybou. Pokud by autor spěchal, nevyzněla by novela tak, jak by vyznít měla. Nicméně v mých očích byla kniha napínavá od začátku až do konce.

Hledáte-li tedy knihu na jeden den a obejdete-li se bez spletitého příběhu s mnoha zvraty, přečtěte si Starce a moře. Třeba tu narazíte i na nějakou myšlenku, která vás donutí zamyslet se nad životem.

Marcela_Hrubá

Omlovám se, ale absolutně mě to nebavilo. Možná to ještě jednou zkusím na základně pozitivních reakcí kolegů. Ale nevím nějak mi to momentálně nesedlo a dost se to táhlo

a304

(+ SPOILER) Opakovaně jsem sáhla po novele, kde myšlenky jsou hluboké, plné života jako moře. A oči magnetizuje umělecky vyvázená grafika, /modrá znázorňuje oceán, různé tvary zase různorodost ve společném prostoru i čase a přesto mají jednotlivá seskupení svobodu sdílení s ostatními, vše je průhledné, nic nepůsobí rušivě,/ pro mne geniálního M.T. Paciny.
Vizuální vhled na způsob myšlení Hemingwaye je působivý , probouzí silné emoce a ty mě vpouští do právě prožívaných okamžiků starce, který se nevzdá, nikdy.
Toto je kniha, kterou bych si vzala na cestu kolem světa. Doporučuji.

Waldhans

Knihu jsem četl jen kvůli maturitě a byl jsem pozitivně překvapen. Čtyři hvězdy z pěti jsou dle mého názoru na hodnocení téhle knihy tak akorát. Přečteno za jeden den.