Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zn... celý text

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-BDG-558.png 3.73567
Originální název:

The Old Man and the Sea (1951)

Žánr:
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (354)

Přidat komentář
petrarka72
20. července

Nenapadlo mě, že jeden nešťastný rybolov bude tak dramatický...

Zikus
18. července

Líbila se mi starcova pokora vůči rybám a celkově zvířatům (přitom Hemingway jezdil do Afriky střílet lvy, buvoly a podobně- což považuju za svinstvo hodné trestu smrti). Bohužel 80% příběhu tvoří samotné chytání ryby, což mi nepřijde jako úplně bohatá dějová linie.. A to že je kniha svým způsobem oslavováním vytrvalosti a houževnatosti není nic, co by ji spasilo. Tak to vidím já.

archandelka
15. července

Tak Hemingway mým oblíbeným autorem asi nebude...

dia.riedl
13. července

Nádherná kniha! Prožívala jsem se starcem každé bolestivé škubnutí prutu.
Kniha mě zvláštním mrazivým způsobem uklidňuje.

WingsofDesire
13. července

Taaak... Dočteno. Prožito. Pochváleno. Stařec a moře mě skutečně uchvátil, a to i přesto, že obsahově by kniha mohla působit zdlouhavě a prázdně. Já z ní však hltala slovo po slovu. Krásný, citlivý příběh o soucitu, vytrvalosti a porozumění existence všech tvorů. Už počáteční pasáž o chlapci, který byl se starcem provázán nezměrnou láskou a respektem, mě emocionálně pohltila. A pak celá ta plavba, prolnuta zajímavými myšlenkami a pocity mě pohltila snad ještě více. Jediné, co pro mě samotnou bylo hůř stravitelné, tak pasáže o ubíjení ryb a žraloků, nicméně i ty jsou neodmyslitelnou součástí pro dokreslení příběhu.
Doufám a pevně věřím, že tato kniha není mým poslední literárním prožitkem z pera a mysli pana Hemingwaye.

yaoiyuri
11. července

Můj první Hemingway. Tuhle knihu jsem si zvolila částečně kvůli čtenářské výzvě a částečně proto, že je to přece ono „slavné“ dílo. Krásně ztvárněný příběh o střetu člověka s přírodou i sebou samým, vítězstvích a prohrách, mužské nezdolnosti a odhodlání apod., navíc v prostřední exotické Kuby a poměrně exotického povolání (rybařit u nás na rybníce je něco trochu jiného, že ano).
Všechna ta „moudra“ a univerzální pravdy lidského bytí kupodivu nejsou ve vyprávění zaobaleny nijak sofistikovaně, naopak dost často plavou okatě na vodní hladině jako chuchvalce světélkujících chaluh. Ale že by to byl příběh přímo nobelový? Nu dobrá, komisi to neberu.

luci6910
11. července

50x a stále poprvé tuhle knížku, mohla bych ji číst pořád dokola! Je úchvatná!

Rosie5
10. července

Krásná kniha o tom, že máme jít za svým cílem a nemáme se vzdát naděje za žádnou cenu. Kniha je dojemná. Ukazuje vztah starého muže a malého kluka. Velmi se mi líbila.

alef
07. července

Krásný příběh plný emocí ... příběh ve kterém pocítíte celou škálu různých pocitů ... beznaděj střídá naději a odhodlání ... rutina a jednotvárnost střídá akci a napětí ... pocity bezútěšnosti a osamělosti se střídají s vírou v lidi, která dává důvod žít ...

... je to ovšem i příběh, o odvaze, síle vůle a pak taky o ... mužské ješitnosti a tvrdohlavosti :-)

... a taky to krásně napsal v komentáři níže JanPřemysl: " Nejde jen o těžkosti života, jde o boj, který vede každý sám se sebou, se svojí vůlí, ..."

sarka45
04. července

Knihu jsem si poslechla v krásném přednesu Ladislava Mrkvičky. Příběh je to hluboce lidský, příběh věčného a nekonečného boje silné vůle proti osudu. Určitě je velice poučný pro nás věčné stěžovače a kňouraly. Kéž bychom všichni dokázali být tak stateční a nezlomní, jako stařec.

vandalindakova
04. července

Pro mě byla tato kniha zkouška trpělivosti. Jelikož jsem ji měla jako povinnou četbu, tak mě stálo opravdu hodně sil neodložit ji a přečíst až do konce.

Katranis
03. července

Klasická kniha.

mirektrubak
02. července

Podmanivý kratší text, který pod vrstvou jednoduché zápletky o boji starého muže a velké ryby skrývá mnoho dalších významů. Je to ten typ příběhu, ve kterém si každý čtenář může najít to svoje. Pro mě to bylo o důstojnosti, úctě a sebeúctě. O tom, že čestný boj má smysl, i když je výsledek nejistý. Že čestný boj má smysl dokonce i tehdy, když je téměř jisté, že to dobře nedopadne. Že důležitější než ten výsledek, je podívat se sám sobě do očí a vědět, že jsem udělal všechno, co jsem udělat mohl.

Četl jsem Starce a moře už dříve (jako středoškolák) a nějak zvlášť mě ta novela nezaujala. Teď jsem se k Santiagovi vrátil a dobře jsem udělal, protože mě tenhle příběh (jakkoli je veskrze smutný) naplnil nadějí a optimismem.

bee88maja
30. června

Každý mne odrazoval od 100 stran nudného textu o rybařině. A co jsem našla? Hloubavý a strhující text o překážkách v životě, a jeho zdolávání, o síle duše. Symbolické a ohromující. K tomuto textu Ernesta Hemingwaye se budu ráda vracet.

Abrenkova
27. června

Ano, chápu všechnu tu symboliku a um, který zde autor dokázal vyjádřit. Ale vážně jsem nedokázala myslet na nic jiného, než jak jsem ráda, že nechodím rybařit :-)

*-*Kleny*-*
25. června

Prvních 10 stránek jsem doslova hltala, hrozně se mi líbil styl psaní. Toto nadšení opadlo kolem 30 strany, kdy jsme se rozhodovala, jestli knihu dočíst nebo ne. Napsat 50 stran o tom, jak ryba táhne člun je umění, ale pak už mi to přišlo trochu nudné.
Nakonec jsem ovšem ráda, že jsem knihu přečetla. U nějaké té 60 strany mě to už zase začalo bavit a čím jsem byla blíže konci, tím více mi docházelo, jak je tato kniha vlastně geniální, takže nakonec dávám i 4 hvězdy.
Rozhodně si ji přečtěte, není to ztráta času, ale jen milá zkušenost s dalším příběhem:)

irskádívka
15. června

Staře a moře nebyl mojí první knihou od Hemingwaye a zdálo by se, že jsem na ni byla připravena. Dlouho jsem ji odkládala a raději si vybírala jiná autorova díla.
Kniha je napsaná dobře, zvláště ze začátku se setkáváme s pěkným popisným stylem, pro Hamingwaye tak příznačným.
Bohužel, mě kniha v půlce příběhu ztratila, ztratila jsem zájem o pokračování a spíše jen sledovala, jak dlouhá cesta hlavního hrdinu ještě čeká, kdy už se dočkám cíle (konce knihy).
Teď si dovolím napsat názor, který je možná trohu kacířský, ale myslím, že Hemingwaye je obecně hodně přeceňován, jako mnoho amerických autorů. A tato kniha je toho příkladem.

moonell
13. června

Já nevím. Mně ten Hemingway pořád ne a ne chtít sednout. Třeba ten další.

BarunkySvět
13. června

Líbil se mi způsob psaní ,,pod ledovcem". Kdo knihu pochopí, pět hvězdiček dát musí.

Sofós
13. června

Dojemný příběh starého rybáře zápasícího s přírodou i se sebou samým. Nelze než obdivovat odhodlání hlavního hrdiny být tím, kdo vyhraje. Krásná kniha.

DasaN
12. června

No klasika kterou jsem si prostě musela přečíst, mohla by být delší, ale jinak se čte dobře.

DuncanIdaho
07. června

Jestli je toto dílo na Nobelovu cenu nevím, nejsem odborník, tak to neumím posoudit. Rozhodně to je ale dobrá kniha. Popisuje boj muže s rybou i se žraloky o rybu. Rybář bojuje nejprve o čest, pak o "svoji" rybu. Je to o tom nevzdát se a bojovat stále o výhru. Je to ale i o přiznání prohry.

JPBelmondo
05. června

Dnes již klasické dílo, které ač útlé, přesto barvitě vykresluje krásný a přitom zcela obyčejný příběh starého rybáře, jeho silnou vůli a hrdinství. Tím, že dílo působí (zejména pro současnou generaci) téměř nudně a takřka o ničem, v tom tkví právě jeho velikost.

Adamson
04. června

Krásná kniha. Byla velice zábavná a zajímavá, škoda jen, že je tak krátká. Doporučuji na sto procent.

shmaic
31. května

skvela kniha, napinava az rak, ze me vylozene mrzi, ze jsem ji necetl jako maly.

ondrej.mikel20
27. května

V originále v aj se mi nečetla tato novela dobře. Jazyk a styl je natolik vnitřně bohatý - slovní zásobou a různými myšlenkovými přesahy, že se člověk nechytne, pokud není vyloženě bilingvní. Nicméně po přečtení v češtině jsem měl bezprostředně dojem, že jsem měl tu čest s jedním s největších literárních skvostů, co se mi dostaly zatím do ruky. Člověk se nikdy nesmí vzdávat, ať prochází čímkoliv!!

VladiKlaisner
27. května

Krásný příběh rybáře a jeho boje s mořem, rybou, přírodou, která je tak neúprosná a přitom krutě spravedlivá na velmi jednoduché dějové linií. Jak mistrné od mistra pera první poloviny 20. století, škoda tak smutného konce, kdy mi ukápla i slza, což se mě zpravidla u knih nestává.

degus
23. května

Kniha mě mile překvapila.
Popravdě řečeno se mi do ní vůbec nechtělo. Nakonec jsem se ale překonala a jsem za to ráda.
Líbilo se mi, jak pěkně byla propracovaná postava starce a jeho do detailu popsané myšlenkové pochody a hlavně, jeho pro mě až nepochopitelná odhodlanost a víra. I prostředí, ve kterém se děj knihy odehrává, se mi zamlouvalo, bylo to pro mě něco nového.
Kniha byla prostě krásná. Akorát ten konec mě trochu mrzel. :)

JIVaJaH
21. května

Po přečtení této knihy jsem si znovu říkala, zač jsou autoři oceňováni? Asi nemám ten správný literární vkus. Člověka už vůbec po několika desítkách stránek nezajímá zda uloví....

vendysantos
20. května

Nevím, co si mám o knize myslet. Děj byl jednoduchý, moc se toho neodehrálo, žádná gradace. Stařec a moře je důkazem toho, že když má kniha málo stran, neznamená to, že ji máte rychleji přečtenou.