Mít a nemít

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román Mít a nemít vznikl v třicátých letech, v době hospodářské krize, která dotvářela autorův pohled na společenské problémy. Hemingway se k námětu několikrát vracel, původně ve dvou povídkách, a stopy tohoto postupu na příběhu zůstaly. Skládá se z vyprávění několika osob a rozpadá se na dvě části: na příběh Harryho Morgana, pevného, statečného muže jenž však v daných podmínkách nemůže bojovat o svou existenci jinak než mimo zákon. A na historii spisovatele Richarda Gordona, složitého intelektuála, na hony vzdáleného skutečnému životu. Hemingway svým strhujícím vyprávěním tak konfrontuje dva světy - svět těch co mají, a svět těch, co nemají. Není třeba říkat, že Hemingwayovy sympatie jsou na straně chudých a jejich bojů, kdežto prázdná společnost boháčů vyvolává jeho odpor. I když je příběh Harryho Morgana příběhem životního ztroskotance, je to zároveň příběh člověka, který se rve se životem. Jeho boj je osamocený a proto beznadějný. Ale v čtenáři zanechává pocit mužné síly a nezdolné odvahy k překonávání životních překážek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16782/big_mit-a-nemit-TQY-16782.jpg 3.5221
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Práce
Originální název:

To Have and Have Not, 1937


více info...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Mít a nemít

Vierush88
08. července

Kniha se velmi dobře četla. Některé pasáže mi přišly, jakoby byly v knize navíc. Například předposlední kapitola o vlastnících jachet kotvících v přístavu. S knihou to nesouviselo.

Kabuky
30. května

Kvalita.


Yukon777
07.03.2021

Podľa mňa najhoršia hemingwayovka. Jednak nesúrodá, jednak pričervená, skratkovitá a prvoplánová. Skoro ničomu v nej sa nedá veriť. S niečím takýmto by sa možno v minulosti bol dal získať titul RSDr, soudruzi. Trochu sa mi páčila, kým mal Harry ruku. To je málo. Možno Grebeníček by dal päť. Ja dve.

laura
28.08.2020

Jako přečetla jsem to. Ale... Byla to hrozná nuda! S poslední stránkou bych nedokázala říct, o čem to vlastně bylo...

Tahle povídková kniha mě zkrátka minula. Do konce jsem vydržela jen proto, že knihy většinou dočítám a že to nebylo dlouhé. Jak už psali někteří pode mnou, příběh zcela o ničem. Za mě ztráta času...

Marekh
24.08.2020

Knihu jsem četl v minulosti.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

"Jsou to chudáci poznamenaní, ti ochlastové," řekla Marie. "Takového ožraly je mi vždycky líto." "Tenhle ožrala ale má v životě štěstí." "Neexistujou ožralové, co mají v životě stěstí," řekla Marie. "Však ty to víš, Harry." "Ne," odpověděl jsem, "myslím, že neexistujou."

Proč lidi nejsou poctiví a slušní a proč si taky slušně a poctivě nevydělávají na živobytí?

"Protože my jsme zoufalci," odpověděl muž. "Nemáme co ztratit. Staly se z nás zvířata. Jsme horší než než ten materiál, s kterým pracoval kdysi Spartacus. Ale je to sakramentsky těžký zkoušet něco dělat, protože nás už tak ubili, že jediná útěcha je chlast a jediná naše pýcha, že máme ještě sílu to všecko snášet. Ale všichni takoví nejsme. Někteří z nás to jednou vrátí zpátky."

konicekbily
04.04.2020

Realistický román z doby velké hospodářské krize obsahuje hezky napsané epizody, ale i hluchá místa. Považuji knihu za průměrné autorovo dílo. Četl jsem původní vydání v edici ERB z roku 1979, jako zajímavost uvádím náklad 120 000 výtisků.

Jerry H
24.03.2020

Kniha neurazila, ale ani nenadchla. Bylo tam pár lepších záblesků, ale jinak to bylo čtení o ničem.

oxiduji
24.02.2020

Pro mě úžasná kniha. Taková "hořká". Vlastně nevím, co k ní napsat, přečetla jsem jedním dechem, hlavní postavě jsem hodně fandila. Doporučuji.

1