Komu zvoní hrana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Námětem k tomuto románu byla autorovi španělská občanská válka. Děj se odehrává ve 3 dnech, které prožije na straně republikánů americký dobrovolník Robert Jordan. Partyzáni chtějí vyhodit do povětří most, po kterém by nepřítel mohl dopravit posily, Jordan sice o zdaru akce pochybuje, ale podřizuje se. V průběhu těchto událostí se Jordan zamiluje do dcery republikánského starosty, který byl zavražděn fašisty. Most se sice podaří zničit, ale při jeho destrukci zemře několik Jordanových společníků a Jordan se sám vážně zraní. Na konci již není schopen dalšího pochodu, a tak zůstává nedaleko bojiště a umírá. Jordan představuje typického hrdinu Hemingwayových příběhů, je mužný, odhodlaný žít svobodně i v kritických situacích, blízko smrti a zla. Význam nemá jeho smrt, ale to, pro co zemřel. Smysl románu vyjádřil autor úvodním motem: „Smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem součástí lidstva. A proto se nikdy neodvažuj ptát komu zvoní ta hrana. Zvoní tobě.“ Autorem těchto slov je anglický básník John Donne (1572–1631)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357/komu-zvoni-hrana-Otj-357.jpg 4.21337
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, František Borový
Orig. název

For Whom the Bell Tolls, 1940

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Smysl románu vyjádřil autor úvodním mottem: „Smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem součástí lidstva. A proto se nikdy neodvažuj ptát komu zvoní ta hrana. Zvoní tobě.“ Autorem těchto slov je však básník John Donne. (chaera)


,,Nikdy se neptej, komu zvoní hrana. Tobě zvoní".
Tuto větu použil údajně ve svém kázání anglický básník a děkan John Donne (1573-1631). Hemingway si ji pak vybral jako motto pro tento známý román. (Klamm)


Kniha byla v USA zfilmována v režii Sama Wooda v roce 1943 a v hlavní roli se objevil Gary Cooper. (Lev)