Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/588/mid_kytice-5XM-588.jpg 4 9185 991

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

anisek989
30.01.2011 4 z 5

K této knize jsem se dostala díky mému pradědečkovi.Uměl odrecitovat všechny balady nazpaměť.Když jsem byla malá tak mi je vyprávěl ae až teď když jsem trochu zestárla sem si je sama přečetla.Viděla jsem i film , vekterém nejsou sice všechny ae je poměrně dobře zparcovaný.Kytice je fenomenální dílo.

Infantility
15.01.2011 5 z 5

Prostě klasika, která by měla být povinná pro každého. Rozhodně je kniha lepší než film, ale i Brabcovo zpracování stojí za to. Mrazí v zádech.

Stammel
04.01.2011 5 z 5

ad Mkurri apod.: Je otázka, jestli má člověk hledat v poezii především pobavení. Já myslím, že v takovém případě je lepší šáhnout po Harry Potterovi, ne?

Pro mě je Kytice zprávou, byť mysticky nadsazenou a metaforickou, o brutální životní zkušenosti dob nám vzdálených. Lidové mýty konec konců vždy nějak odrážely, co ti lidé prožívali, jen se to báli nazvat přímo, nebo jim přišlo, že pohádkovým opisem to vystihnou lépe. To mě na tom fascinuje asi ještě o něco víc než geniální hororová atmosféra a krásný jazyk. Takové Záhořovo lože a drtivý strach z vlastních hříchů, který Záhoř zažívá, to se mi zdá být nadčasovým podobenstvím.

mkurri
03.01.2011 2 z 5

Poezie mě nebaví, i přesto mě Erbenova Kytice na chvilku zabavila...

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Dosti vznosných slov. Jen prosté konstatování - tato kniha by neměla chybět v žádné knihovně, ať už čítá 10 nebo 1000 svazků, žádného čtenáře, žijícího v této zemi.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Je to tak napínavé, že člověk ani nevnímá, že je to poezie. Nejraději mám Zlatý kolovrat a Svatební košile.

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Dílo, které dokáže přivést čtenáře k poezii :o)

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Radím číst si tuhle knihu nahlas, když doma nikdo není :)

TerkaTobi
30.11.-0001 5 z 5

mě se ve filmovém zpracování líbí i hudba, dodá všemu dokonalou atmosféru a je to bezchybné, jinak oblíbené? asi Zlatý kolovrat a Vodník

Gard
30.11.-0001 5 z 5

Líbí se mi i filmové zpracování,nejvíce Svatební košile.Je to doslova horor.

Lili
30.11.-0001 4 z 5

Čtení "jedna báseň."

Oblíbené: Poklad, Svatební košile, Zlatý kolovrat.