Máj / Kytice

Svazek obsahuje dvě základní básnická díla české literatury, báseň "Máj" Karla Hynka Máchy a sbírku básní "Kytice" Karla Jaromíra Erbena. Karel Hynek Mácha - MÁJ Karel Jaromír Erben - KYTICE - Kytice; Poklad; Svatební košile; Polednice; Zlatý kolovrat; Štědrý den; Holoubek; Záhořovo lože; Vodník; Vrba; Lilie; Dceřina kletba; Věštkyně...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162097/maj-kytice-ezj-162097.jpg 4.4417

Kniha Máj / Kytice

ArkAngel

Dvě klasiky v jedné knize. Máj jsem chvílemi protrpěl, ale Kytice to celé napravila. Není nad to si po čase opět zopakovat jedno z povedených českých děl, které silně pracuje s motivy nadpřirozena a v Erběnově podání zpracovává jinak známé folklórní příběhy z celé Evropy.

marie3541

Dcera ji teď četla ve čtvrté třídě jako povinnou četbu. Tak jsem se k ní přidala a Kytici četla spolu s ní a osvěžila si tak vzpomínky na četbu .....Dcera to četli opravdu podrobně, ke každé básni měli ještě hranou verzi na youtube . Některé balady jsou dost drsné, zvláště to vynikne při hrané verzi. Takže se dcera opravdu někdy i trošku bála. Ale společně jsme to zvládli a já jsem ráda, že jsem si mohla přečíst znova....

Resi
11.11.2020

Jsem ráda že jsem si mohla knihu v rámci výzvy přečíst.

Šíša
05.11.2020

Koupila jsem ji především proto, že mám dvě sbírky v jedné knize a také proto, že obě jsou české klasiky, které by měl mít každý doma.
Kytici mám přečtenou k maturitě, Máj mám jenom tak zběžně :).
V obou dvou případech se mi filmové zpracování líbí :D.

Knihomolka97
25.10.2020

MÁJ
Když jsem tuto báseň četla poprvé (k maturitě) nelíbila se mi. Nečetlo se to dobře a ani jsem tomu nerozuměla.
Teď podruhé s odstupem několika let se mi to líbilo o dost víc. Pár částí, které jsme museli umět nazpaměť, si ještě pamatuju (až se sama divím :D). Každopádně ale u mě pořád vede filmové zpracování.
4⭐/5⭐
KYTICE
Sbírka třinácti balad od K. J. Erbena je má oblíbená kniha z povinné četby. Některé balady jsem už četla víckrát a mou vůbec nejoblíbenější Svatební košili jsem uměla skoro celou nazpaměť. Odjakživa ji mám nejradši, ani nedokážu říct přesně proč. Je prostě skvělá.
Oproti Máji se to čte určitě lépe a i když jsou některé balady fakt kruté, mně se moc líbí. A filmové zpracování je taky výborné.
5⭐/5⭐

MinaHawke
20.10.2020

Líbí se mi toto vydání, že v jedné knize jsou dvě. Musím říct, že se mi líbí Máj i Kytice.

lenka7348
08.10.2020

Stará česká klasika, ke které se ráda vracím. Jazyk je z pohledu dnešního člověka poměrně složitý a čtení vyžaduje soustředění, ale o to právě běží. Teprve při čtení těchto dvou sbírek si můžeme uvědomit, jak je naše mateřština krásná a bohatá.

renca9071
26.09.2020

Já osobně poezii moc nemusím, ale u těchto dvou českých sbírek platí výjímka. Jak Kytice tak Máj se mi velice líbí, a není snad ani potřeba detailně hodnotit, neboť tyto dvě české klasické poezie musí znát každý Čech (min. ze školy).