Máj / Kytice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Svazek obsahuje dvě základní básnická díla české literatury, báseň "Máj" Karla Hynka Máchy a sbírku básní "Kytice" Karla Jaromíra Erbena. Karel Hynek Mácha - MÁJ Karel Jaromír Erben - KYTICE - Kytice; Poklad; Svatební košile; Polednice; Zlatý kolovrat; Štědrý den; Holoubek; Záhořovo lože; Vodník; Vrba; Lilie; Dceřina kletba; Věštkyně...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162097/maj-kytice-ezj-162097.jpg 4.3371
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (48)

Kniha Máj / Kytice

Přidat komentář
HoneyH
předevčírem

Myslím si, že Máchu i Erbena si přečte skoro každý, ať už kvůli maturitě, vlastnímu zájmu nebo z jiných důvodů. Podle mého názoru čtou ale lidé často jenom slova. Situace se většinou mění s přibývajícími zkušenostmi, které napomáhají k porozumění hlubokých vnitřních pochodů a hlavně k pochopení konfliktů a težkých životních situací, ve kterých se postavy nachází. Jsou to básně, ke kterým se člověk vždy může vrátit, a pokaždé v nich nalezne něco jiného.

twiggynka
02. července

Klasika, kterou mohu číst stále dokola ❤️


Jarmila97
22. června

Knihu jsem četla hlavně kvůli čtenářské výzvě, jinak to není tak úplně můj šálek ale zase by si to měl přečíst každý. Knížka je celkem složitá na čtení ale je krátká.

Taflu.
06. června

Pěkné kapesní vydání známé kytice. Erbena mám jako básníka ráda a kytice se mi obzvlášť líbila (o °▽ °)o☆☆☆☆☆

kralikova.Lú
13. května

Člověk k ní musí "vyspět" je krásná.

laurs
28. března

Nevím, jak moc je to běžné, ale daleko více se mi líbil Máj. Děj samozřejmě odpovídá literárnímu směru, který byl v té době populární. Jedinec vymykající se společenským standardům tehdejších let. Loupežník, vrah, popraven, poutník chodící po jeho ostatcích. Romantická klasika. Upřímně jak velký důraz je ale vlastně kladen na samotný děj? Žádný. Protože je slabý. Mě zaujalo střídání rytmu ve zpěvech a mezizpěvech. Toto střídání dokresluje atmosféru a dělá tak celou báseň rozmanitější, čtivější a celkově zajímavější. Díky formě (díky geniální formě Máje) mi dává smysl, proč je v povinné četbě.

Erben napsal hodně zajímavou věc. Na mnoha internetových zdrojích je napsáno, že se v básních jedná o tresty za některé činy postav. Opravdu provedly postavy vždy něco až tak špatného, aby musel přijít tak krutý trest?

MilanCFC
25. března

Naprosté skvosty naší literatury, o tom snad ani nemůže být diskuze. Kytice je pak ještě na úplně jiné úrovni, tu nelze přečíst jen jednou a vždy se budete cítit obohaceni.

MartinProtschke
23. února

Poezii nečtu,vybral jsem si knihu do Výzvy. Máj byl pro mě celkem utrpení,ale Kytice je skvělá..

1

Doporučujeme

Po nás ať přijde potopa
Po nás ať přijde potopa
Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Magorovy labutí písně
Magorovy labutí písně
Král Lávra
Král Lávra