Máj / Kytice

Svazek obsahuje dvě základní básnická díla české literatury, báseň "Máj" Karla Hynka Máchy a sbírku básní "Kytice" Karla Jaromíra Erbena. Karel Hynek Mácha - MÁJ Karel Jaromír Erben - KYTICE - Kytice; Poklad; Svatební košile; Polednice; Zlatý kolovrat; Štědrý den; Holoubek; Záhořovo lože; Vodník; Vrba; Lilie; Dceřina kletba; Věštkyně...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162097/big_maj-kytice-ezj-162097.jpg 4.4467

Kniha Máj / Kytice

zdenicka586

Co k tomu říct. Obě díla se podle mého názoru řadí k těm nejlepším z České republiky. Máj je krásná báseň, ale musím říct, že Kytice je za mě o trošku lepší. K mým nejoblíbenějším baladám z Kytice patří určitě Polednice (zpracování s Bolkem Polívkou je naprosto skvělé a já z toho mám nahnáno i teď), Svatební košile (geniální) a Holoubek. Každopádně oba pánové byli skvělí autoři, to musím říct. Ke Kytici je na konci ke každé baladě uveden krátký text, kde je objasněn význam a původ balady, což za mě top

andrejci

Myslela jsem si, že se k ní už nevrátím, ale maturita mě k ní znovu dostala. Já jsem četla tedy jen část Kytice. Nejraději mám asi Polednici, Vodníka, Zlatý kolovrat a holubici. K maturitě ideální.

Val

Tady to vydání dva v jednom je výborné . Alespoň pro mě , poněvadž jsem oběma pánům , jak Erbenovi , tak Máchovi , konečně přečtením této knihy splatila dluh. Obě díla jsem samozřejmě znala , ale vždy jsem je četla pouze útržkovitě , nikdy ne jako celek . Takže splněno a připsán zas jeden červený puntík za klasiku .

helena8303
22.10.2021

Knihu jsem si koupila v Levných knihách, původní Kytici jsem věnovala vnoučatům.
Konkrétně s Vodníkem jsem zažila dramatickou storku. ( Matky, prosím nečíst!)
Vyprávěla jsem dětem před spaním Vodníka. Dcera mi důrazně kladla na srdce, ať nevypravuji nic strašidelného. Asi mě zná...
Tak jsem spustila, pověst jsem si trochu upravila, něco přidala, hodně vynechala , závěr pozměnila. Účel byl, poučit vnučku, že pro maminku je hlavní manžel a dítě, né její matka.
Čili zlá matka pomocí bylin dceru uspala a vodníka hrubě odháněla do jezera.
A potom ten děsivý závěr zhrzeného taťky/ vodníka :
Dvě věci tu v krvi leží-
mráz po těle hrůzou běží:
dětská hlava bez tělíčka
a tělíčko bez hlavy.

V ten moment pětiletý Honzík strašlivě zavyl, vyskočil z postele a křičel: “ Babi, ale to přeci není možný, aby někdo zabil miminko!!!!!!!!!”
Vysvětlení, že jde jen o pověst ho vůbec neuklidnilo.
Z ložnice přilítla dcera, spala tam s nejmladším, strašně mi vynadala, vnučka, která měla uši jako choboty si ještě přisazovala, uff...
Honzík potom spal až do rána v ložnici s mámou a osmiletá Lilinka mi licoměrně vysvětlila, že nesmím před spaním strašit malé děti.
Vlastně jsem mohla být ráda, že doma nebyl zeťák, ten by mi tenhle úlet nikdy neodpustil.

ArkAngel
24.07.2021

Dvě klasiky v jedné knize. Máj jsem chvílemi protrpěl, ale Kytice to celé napravila. Není nad to si po čase opět zopakovat jedno z povedených českých děl, které silně pracuje s motivy nadpřirozena a v Erběnově podání zpracovává jinak známé folklórní příběhy z celé Evropy.

marie3541
18.06.2021

Dcera ji teď četla ve čtvrté třídě jako povinnou četbu. Tak jsem se k ní přidala a Kytici četla spolu s ní a osvěžila si tak vzpomínky na četbu .....Dcera to četli opravdu podrobně, ke každé básni měli ještě hranou verzi na youtube . Některé balady jsou dost drsné, zvláště to vynikne při hrané verzi. Takže se dcera opravdu někdy i trošku bála. Ale společně jsme to zvládli a já jsem ráda, že jsem si mohla přečíst znova....

Resi
11.11.2020

Jsem ráda že jsem si mohla knihu v rámci výzvy přečíst.

Šíša
05.11.2020

Koupila jsem ji především proto, že mám dvě sbírky v jedné knize a také proto, že obě jsou české klasiky, které by měl mít každý doma.
Kytici mám přečtenou k maturitě, Máj mám jenom tak zběžně :).
V obou dvou případech se mi filmové zpracování líbí :D.