Komiksová Kytice

Karel Jaromír Erben by v letošním roce oslavil 205. narozeniny. I na tuto počest proto vzniklo v rukou 12 českých ilustrátorů unikátní komiksové zpracování jeho nejslavnějšího díla - Kytice. Pod Komiksovou Kyticí, která vychází v edici Český Grimm, jsou podepsáni přední čeští ilustrátoři: legenda pražského graffiti, Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová či Vladimír Strejček ze studia DRAWetc. a mnoho dalších....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/316501/komiksova-kytice-ifE-316501.jpg 4.669
Komiksy, Literatura česká, Mytologie
Vydáno:, Transmedialist

pm...

Děsuplné příběhy, které se sice dětem vyprávějí jako pohádky, ale ve skutečnosti se jedná o poetické texty z černočerné kroniky dob dávno minulých...

0kozel

Parádní zpracování klasiky.

mangagirl

Miluju Kytici, miluju komiksy, takže tohle je pro mě něco úžasného. Ta grafika, kresba všech těch příběhů je neskutečná, hlavně nepozměněný tvar mluvy. Skvělý nápad, hlavně pro tohle období, když se zrovna začala víc a víc zamlouval tvorba komiksů. Smíchání uměleckého díla a komiksu je prostě něco neskutečného.

evickakyticka

Jednoduše pastva pro oči. Co víc dodat.

Wheelcrusher

Magie prostě vládne a přeštudovaný psychouši si mužou pindat co chtějí... to mi bylo vlastně jasný už v době "povinný četby" na základce, kdy Kytici fakt žrala celá třída (asi jako MatriX), včetně toho filmu co na její počest vzniknul. No'a když jsem se nakonec dočkal ještě komiksu, tak jak bych mohl hodnotit jinak;) Erben se stal tímto trojjedině nesmrtelnym jako ten pank! Každá ilustrace se povedla, ale z Věštkyně šlo snad vytřískat víc.

3DD!3

Velký kus mého dětství se točil okolo Kytice a musím říct, že mě tahle vzpomínková jízda nezklamala. Fantastické kresby a nečekané zpracování klasických balad je povětšinou pastvou pro oči. Autoři jim dávají jim nový rozměr i nový prostor pro interpretaci.

VeronikaJak

Pokusit se aktualizovat kultovní literární dílo je opravdu nelehký úkol. Tvůrci se ho však zhostili skvěle. Zachovaná symbolika je ještě umocněna původní koncepcí balad, jak je chtěl Erben prve vydat (se Svatojánskou nocí). Nádherně zpracovaný, do nejmenších detailů promyšlený kousek, který pomůže pochopit Kytici jednak mladší, jednak starší generaci. Vizualizace balad vám totiž umožní vidět v Kytici věci, jež jste dříve nevnímali. Současně vám ale jednotlivé komiksy nabídnou i něco navíc, donutí vás přemýšlet a hledat symboly. Je to zkrátka interaktivní dílo a skvělá cesta, jak přitáhnout moderního čtenáře k takovému pokladu, jakým Kytice bezpochyby je.

jarynek

Již tak jedinečná Erbenova sbírka dostala v komiksovém zpracování zcela nový rozměr. Některé balady jsou pojaty klasickým způsobem, avšak v některých případech například díky posunu doby, do níž je balada zasazena, se jedná o novou intepretaci a vynikne nadčasovost balady. Výborná kniha.

petrarka72

Paráda neuvěřitelná. To nejlepší z Erbena a ti nejlepší ze současných komiksových tvůrců. Co balada, to originální výklad, navíc pečlivě převedený do vizuálu. Jen doslov mohl obsahovat více informací a méně opakování téhož... Deset hvězd, kdyby to bylo možné...

Sylvanas

Originální nápad k oživení a vylepšení již tak dokonalé Kytice. Některé ilustrace se mi příliš nelíbily a symbolika na konci mi přišla zbytečně moc dlouhá, každopádně na druhou stranu tu jsou i ostatní (a hezčí) ilustrace, krásná předmluva na začátku a samozřejmě samotné Erbenovy balady.

Pitbullka

Miluji Kytici a tohle provedení je prostě perfektní. Líbí se mi, že za komiksem je vždy přímo i originál balady. Věřím, že takhle přijdou klasice na chuť i mladší ročníky, které by Kytici jinak nečetly.

jiri77

Jedna z perel české literatury v komiksovém kabátě se povedla na jedničku. Naprosto nádherná kniha ,kde po komiksu vždy následuje balada v textové formě. Autoři komiksu se nebáli děj některých balad umístit do dnešní doby,co ještě umocní zážitek z tak skvělých balad jako jsou Vodník,Svatební košile,Zlatý kolovrat atd .Jedna z nejkrásnějších knih mé knihovničky.

qydko

Kytici jsem zbožňovala jako dítě. Byla to moje úplně první a nejoblíbenější hororová kniha. Ráda jsem se k ní vrátila a blaženě si pochrochtávala nad luxusními ilustracemi. Skvělý nápad vydavatelů a pro mě nový klenot mojí osobní knihovny.

demlice

Bomba! Musím říct, že tohle je opravdu povedený kousek... Zapřísáhlé milovníky tohoto původního díla to může kapánek pohoršit - přece jenom komiks není úplně standardní podání české literární klasiky, ale u mě zabodoval. Poprvé jsem si tohohle kousku všimla v knihkupectví a okamžitě jsem po něm zatoužila. Shodou náhod jsem knihu otevřela na Svatební košili, ta je mou nejoblíbenější, a musím uznat - naháněla mi hrůzu! Klobouk dolů před kresbami jednotlivých umělců. Někteří si vyložili balady skutečně osobitě.
Co jsem u knihy rovněž velice ocenila, bylo následné podání balad v klasické formě. Takže konečná podoba je následující: Komiks a hned po něm balada.
Jednoznačně palec nahoru. Po dlouhé době něco opravdu originálního :-)

eva9749

Moc krásná kniha. Balady jsem si pěkně zopakovala a pak se jen kochala komiksy. Nejvíce se mi líbil Holoubek, Svatební košile a Záhořovo lože.

AndyTheReader
31.12.2016

Originální a opravdu okulahodící pojetí klasického díla české literatury. Každá z jedenácti balad je zde zpracována komiksovou formou, načež vždy následuje její kompletní textové znění. Výjimku tvoří dvě písně - Kytice a Věštkyně, které uvádějí, respektive uzavírají celou sbírku. Ty jsou zpracovány ve formě ilustrovaného veršovaného textu. Asi největší rozdíl Komiksové Kytice od běžných vydání je ten, že tato neobsahuje baladu Lilie, naopak je v ní zahrnuta Erbenem nikdy nedokončená a nevydaná balada Svatojánská noc.

Každou dílčí baladu unikátním způsobem oživil jiný ilustrátor a celá sbírka tak tvoří žánrově i dobově velmi pestrý (nejen) vizuální zážitek. Těžko se mi tedy hodnotí, které grafické zpracování je hezčí/lepší/povedenější. Takřka instantně jsem si však oblíbil noirové pojetí balady Holoubek, hororově-fantaskní Svatojánskou noc a zejména temně "havraní" (a bohužel ze všech balad zřejmě nejkratší) Dceřinu kletbu.

Musím také ocenit závěrečnou pasáž knihy zvanou Symbolika. Ta slouží jednak jako určitý manuál jak číst Erbenovu Kytici, respektive jak rozpoznávat a chápat skryté symboly, znamení, významy či poselství jednotlivých balad. Zároveň představuje odbornou úvahu o otázce lidové slovesnosti a jejím (odlišným) vnímáním v dobách minulých a současných.