Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23857/bmid_kytice-x5s-23857.jpg 4 9239 9239

Edice Květy poezie. Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačuje dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně…

Přidat komentář

ujira
předevčírem 4 z 5

Poezie, která na mne silně zapúsobila, svého času jsem byla schopná odrecitovat dlouhé pasáže z jednotlivých balad. Myslím, že Erben tímto dílem vytvořil v české poezii nezaměnitelný styl.

Zemlja
19.07.2024 5 z 5

Nadčasové. Učebnice archetypů, výstrah, varování. Snažme se a buďme opatrní, jinak nás odplata nemine.
Jako první mě v dětském věku fascinovala Polednice. Všechny další mikropříběhy považuju za geniální. Krásná divadelní zpracování v ND nebo v Klicperově v HK. Tohle nemůže přestat být aktuální.


kuky921
12.06.2024 5 z 5

Klasika již od školních let, krásně se čte a každý určitě zná kousek z kolovratu, kytice nebo vodníka :-)

ondra295
03.06.2024 5 z 5

Klasika, kde většinu balad zná minimálně ze školy skoro každý. Každopádně je tu ale krásný jazyk a myslím, že pro každého Čecha by přečtení takto krátké knihy mělo být samozřejmostí. Mně osobně se nejvíce líbily balady Vodník a Svatební košile. Nutno ale dodat, že většina je jejich poměrně brutálních a rozhodně nemá hezký konec, což jim ovšem neubírá na kvalitě.

Aleshgang
27.05.2024 4 z 5

Četl jsem Máj, který je často s kyticí porovnávaný. Ale je to tedy úplně něco jiného. Mě sedla víc kytice. Básně přímo znějí jako píseň, moc krásné rýmy. Pravda už to hodně zestrárlo, ale pořád se tomu dá rozumět. A jestli je nějaká typicky Česká lyrika, je to jedině kytice. Mezi mé oblíbené balady patří: POKLAD, POLEDNICE, VODNÍK a VRBA.

Věra91
12.05.2024

Prostě klasika, kterou by měl ať už vidět nebo číst každý. Je fajn si někdy přečíst tyhle klasiky.

Lele61
07.05.2024 5 z 5

Jedním slovem krásná nesmrtelná klasika, kterou by si měl určitě přečíst každý milovník literatury. Já jsem měl navíc k dispozici vydání z Albatrosu s překrásnými obrázky Jana Zrzavého, které tomu všemu dodávají ještě další nový rozměr. Rozhodně doporučuji.

mila2411
26.04.2024 4 z 5

Je to klasika. I po spoustě let mě zaujala krásná čeština, nestárnoucí motivy, silné postavy. Pěkné.

ŽralokPeet
17.04.2024 5 z 5

Klasika, ke které se vracím zhruba od patnácti let, kdy jsem ji četla poprvé. Mám ji ráda celou. Jedna z nejlepších knih, které u nás kdy vznikly.

Cara.17
14.04.2024 4 z 5

"U lavice dítě stálo,
z plna hrdla křičelo..."

Kolik let už uplynulo od doby, kdy jsem tohle recitovala na stupínku? Hádám, že hodně, když si ani nedokážu vybavit, v kolikáté třídě jsem se Polednici učila nazpaměť...
Co si budeme - Kytice patří mezi nejznámější česká básnická díla. Je klenotem našeho literárního dědictví, se kterým se seznamuje už mládež během povinné školní docházky. Najdete v ní do veršů a symboliky zabalené pravdy, bolestné skutečnosti a tvrdá ponaučení. Je tedy zcela pochopitelné, že takovéto mimořádné dílo patří do učebních osnov a do seznamu povinné četby k maturitě.
Na druhou stranu si říkám, kolik těch "skrytých poselství a ponaučení" žák pochopí, zapamatuje si a případně si s sebou ponese do života? (A samozřejmě se to netýká jen tohoto díla.) Kdybych se ke Kytici nevrátila jako dospělá ("moudřejší a zkušenější"), zůstala by mi v paměti pouze jakožto sbírka smutných morbidních básní. Je určitě fajn seznamovat děti s českou literární klasikou, ale pokud se z ní mají poučit a ocenit ji, je nezbytné, aby se k ní vrátily v pozdějším věku.
A jako "na topole podle skal zelený mužík zatleskal", tak i já tleskám panu Erbenovi za tento mimořádný a pro naši zem nezapomenutelný básnický počin. Nicméně není to něco, k čemu bych se ráda nebo s chutí vracela. Z jeho básní čpí smutek, ponurost a hrůza, v čemž si já osobně nelibuji a ani to nevyhledávám a proto dávám o hvězdičku méně.
Koneckonců závěr Vodníka, obsah komory ve Zlatém kolovratu a (když k tomu přidám i zfilmovanou verzi) létající Karel Roden mě budou děsit do konce života.

ZáchodovýČtenář
07.04.2024 5 z 5

Kytici člověk pochopí až v dospělosti

Kristulda
06.04.2024 4 z 5

Samozřejmě znám Kytici, ze školních let, ale koupila jsem si ji nedávno do knihovny. A po chvilkách četla, dokonce i 6 leté dceři, některé se jí líbily moc a chtěla vědět co to přesně znamená, a dnes mi smutně řekla, že už to máme přečtené a už nemáme žádnou poezii doma. Krásná to poezie a ještě lepší vyzní když se čte na hlas.

aktijnov
03.04.2024 5 z 5

Nádherné, i když dost "drsné" balady, které čtu nejraději v předvánočním období. Nevím, proč Erben hlavně postihuje trestem postavy - ženy. Výjimkou je Záhořovo lože - protiklad k Máchovu Máji...

KajusaKil
29.03.2024 5 z 5

/povinná četba/ - v tomto případě jsem Kytici četla ještě dávno před povinnou četbou. Balady se mi neskutečně líbily, tak jsem si knihu zvolila i do povinné četby. Na rozbor je to trošku obtížnější, ale mě to baví. Balady vodník, polednice, zlatý kolovrat nebo svatební košile jsou opravdu krásné.

Natty
23.03.2024 4 z 5

Knihu jsem četla jako dítě ještě předtím, než mi byla uložena za povinnou četbu a doteď si pamatuji, jak se mi drtivá většina básní líbila. Asi to bylo tím, že to byla jedna z prvních ponuřejších knih, ke kterým jsem se dostala. Recitování Kytice pak neminulo ani mě.

Naďa2411
14.03.2024 5 z 5

Pamatuji si, že toto vydání jsme měli doma. Některé básně nebo části jsem se učila už ve školce, pak jsem se s knihou setkala ve škole, na střední škole byla samozřejmě povinně k maturitě. Básně - balady jsou většinou smutné z prostředí venkova, popisují vztahy v rodině. Připomenuta v aknize, nejvíce si pamatuji básně: Kytice, Polednice a Vodník.
Erbenovy básně by neměly být v zapomnění.

Koty7
13.03.2024 4 z 5

Naprostá Erbenova klasika plná ponaučení. Některé příběhy se povedlo i dobře adaptovat pro stříbrné plátno.

ZaOndra
28.02.2024 5 z 5

9/10
Sbírka Kytice od Karla Jaromíra Erbena je pro mě fascinujícím zážitkem. Erben v ní přináší příběhy, které odrážejí temné stránky českého folklóru, včetně lásky, smrti a nespravedlnosti. Jeho schopnost zachytit hluboké emoce a lidské osudy je parádní. Příběhy jsou silné a poutavé, ale je třeba si být vědom toho, že některým čtenářům může vadit archaický jazyk.
Erbenovo poetické vyprávění není příliš složité na rozdíl od jiných autorů (dle mého názoru) a je to tedy i skvělá poezie pro dnešní dobu. Sbírku bych nicméně doporučil těm, kteří si chtějí vychutnat pohlcující příběhy s nádechem tajemna a hororu.
Nejraději mám baladu Dceřina kletba, protože z ní opravdu dokážu vycítit emoce, které do básně Erben bravurně procítil, i přestože je tak krátká.
Kytice od Erbena pro mě zůstává nezapomenutelnou ukázkou české poezie, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník literatury.

Emik87
24.02.2024 4 z 5

Opravdu hodně ponurá básnická sbírka. Ale dá se najít i pár kapek naděje a lásky. Určitě doporučuju přečíst.

zamilov.do.knih
19.01.2024 5 z 5

Konečně jsem objevila povinnou četbu, která se mi opravdu líbila a dobře se četla. Mými oblíbenymi balady se staly Polednice, Vodník, Svatební košile a Štědrý den, ale někomu se můžou více líbit ty, které nejsou tak smutné a strašidelné. Každopádně sbírku rozhodně doporučuju, každý si v ní najde alespoň jednu oblíbenou báseň.