Kytice

kniha od:


Koupit

Edice Květy poezie.
Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačuje dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně...

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23857/kytice-qUh-23857.jpg 4.47441
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (759)

Kniha Kytice

Přidat komentář
monte
11. října

Díky čtenářské výzvě jsem sáhla po klasice.

essidaven
06. října

Čteno podruhé jako audioverze kvůli letošní čtenářské výzvě. Zajímavé zpracování, přednesu asi není co vytknout. Prostě klasika, i když trochu ponurá:-)


Corso
06. října

Erben sa urcite nechcel zapisat do literarnej historie ako hororovy spisovatel basnik. Ale... stalo sa. Porovnavat s Poeom? E.T.A. Hoffmanom? S kludnym srdcom ano. Aby sme pochopili pomaly vstup hrozy do literatury, musime sa vratit do cias starych drevenic, kde sa po veceroch vypravjali strasidelne pohadky aby decka lepsie spali. Po priadkach, kde bujnela fascinacia hrozostrasnymi pribehmi. Pri ohnoch na salasi. Do cias kedy tma bola fakt v noci este tmou. A odtial bol uz len krocik aby to niekto zobral do pera. Svojimi versami to tajomno posobi tak nevinne priam detsky. Ale pri citani sa v hlave rodia obrazy a okolo chrbtice jemne mrazenie. Snad Erben len chcel spoetizovat par motivov a pribehov ktore uz aj tak bludili pomedzi lud. A mozno ich tak preniesol do obrodeneckych salonov. (Chvala bohu ze my (slovac) mame aspon toho Dobsinskeho, ktoreho povesti oplyvaju utatymi rukami, nohami, carami, kuzlami, drakmi a bosorkami.)

KaLiBi
03. října

Kniha, ke které se vždy ráda vracím.

1amu
03. října

Obdivuji Alef, která se svým výtečným komentářem vypořádala s poetickou knihou NOVÁ DIVOČINA. V mém případě je to horší. Jednoduše proto, že jsem začal úplně jinak než jemné dívky. Tedy s mayovkami a třeba Zelený lučištník od Edgara Wallace byl pro mne Nr.1.
Kytici, ale upravenou Jiřím Suchým, jsem viděl nejdříve v Semaforu a ještě k tomu s Pepou Dvořákem. Druhý pokus byl krásný film F.A.Brabce, kde vidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví . Jak praví chytří lidé, tvorba K.J. Erbena je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. Kytice poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky.
Snažil jsem se vše napravit a nestačil se divit . Najednou zjišťuji, že autor je zde géniem hororu !
13 básní, ale jakých ?
Třeba Vodník : Vodník sedí na vrbě u jezera a šije si svatební oblečení. Mezitím se mladá slečna z nedaleké vísky rozhodne, že si v jezeře vypere prádlo. Její matka ale měla zlý sen a o svou dceru se bojí. Nechce ji k jezeru pustit. Dcera však nedbá matčina varování a jde opravdu prát. Jakmile namočí první kus prádla, stáhne ji voda pod hladinu. Vodník se jí násilím zmocní a učiní ji svou ženou.
Od té doby s ním musí žít v jeho vodní říši. Je velmi nešťastná. Jedinou radost jí přináší její (a vodníkovo) malé dítě. Po nějaké době se jí zasteskne po matce a prosí vodníka, aby ji směla navštívit. Vodník je zásadně proti, ale po dlouhém přesvědčování a mnoha podmínkách jí přece jen dovolí jít. Dítě však musí zůstat v jezeře jako záruka, že se žena vrátí.
Když dcera spatří matku, zapomene na všechny dohody i na dítě, a schová se před vodníkem u matky v chalupě. Když se dlouho nevrací, vodník si pro ni přijde. Matka ji ovšem odmítne vydat a vodníkovi neotevře. Vodník zkouší všemožné výmluvy, jen aby se mu manželka vrátila. Marně. Vodník ji tedy upozorní, že dítě pláče. Kvůli dítěti dcera zvažuje návrat, ale matka jí nedovolí odejít a vodníkovi odpoví, aby přinesl dítě do chalupy. Vodník pak dítě skutečně přinese; nejprve mu však utrhne hlavu a jeho zkrvavené ostatky pohodí na práh.
Brrrrrrr ! Děs, běs !
Hezký komentář zde má Dennis Moore a já se k němu připojuji s dovětkem :
Je velkou škodou, že se K.J.Erben narodil ve špatnou dobu, na špatném místě (*1811 v Miletíně).
Být to cca o 180 let později a ještě k tomu tam "za velkou louží" , urvou mu producenti obě ruce !
A kdo jiný by měl film režírovat ? Je to jasné - Quentin Tarantino !

Terezka05
12. září

Na to, že básně čtu nerada tyhle se mi líbily. Děj se mi líbil a doplňoval mé naděje při povinné četbě.

rickiwolf
11. září

Jsou to nejen skvělé verše, ale i dějově to stojí za to. Aspoň si člověk připomene literaturu, kterou by měl znát.

Zuzka12627
29. srpna

Tuto knihu mám v knihovně od povinné četby ve škole a vzpomněla jsem si na ní díky čtenářské výzvě. Po těch letech je to jiné čtení a jiný pohled na psané básně. Jsem ráda, že jsem si knihu mohla znovu přečíst. V mé knihovně má své místo oprávněně.

1 ...

Doporučujeme

Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Křest sv. Vladimíra: Legenda z ruské historie
Kníška Karla Kryla
Kníška Karla Kryla
Edison
Edison
Máj / Kytice
Máj / Kytice