Kytice

kniha od:

Kytice https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23857/bmid_kytice-x5s-23857.jpg 4.3 8964
Koupit Ekniha zdarma Bazar

Edice Květy poezie. Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačuje dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně…

Komentáře (967)

Komentáře 967 Recenze 5

Vidlička
Vidlička
20.09.2023 5 z 5

Vydání Práh 2011:

Moje milovaná Kytice s kolážemi mého milovaného Miroslava Huptycha? Tomu říkám nakladatelský počin!!

Nelasp
Nelasp
05.09.2023 5 z 5

Jedna z mála výjimek, kdy jsem překousla poezii a ta mě k tomu ještě sakra bavila. Kupodivu se povedlo i filmové zpracování, které nějakým alespoň vzdáleným způsobem zachytilo poetičnost celé knihy. Kniha se právem řadí mezi českou klasiku.


TessieP
TessieP
04.09.2023 5 z 5

Jedna z mála knih, kterou mi neznechutila škola. Pokaždé, když se k ní vracím, najdu něco nového, co mě osloví a zaujme. Skvělá sbírka!

Ayla767
Ayla767
31.08.2023 5 z 5

Knihu " Kytice " mám ještě z roku 1924 s kresbami od akademického malíře Václava Součka. Je to národní poklad.

Marthas
Marthas
31.08.2023 4 z 5

4/5 Nikdy bych neřekla, že v 5. třídě mi tato povinná literatura, tak přiroste k srdci a časem mi otevře i nový svět jménem poezie, ale stalo se. Ty roky sice dávno minuly, přesto jsem celkem Erbenovu Kytici četla snad už po šesté. Nepamatuji si již přesně ve kterých letech, ale pamatuji si to podstatné, vždy ten údiv a fascinaci tím, jak básník dokáže dovedně poskládat slova a nejen to, ale i to, co vše tím dokáže vyjádřit.
Pan Erben pro mne vždy zůstane českým mistrem slova, ať si naň vyhrabou a budou říkat cokoliv, jeho dílo je a zůstane nadčasové.

Anonymkahink
Anonymkahink
25.08.2023 5 z 5

Tohle je úžasné dílo, ke kterému se pravidelně vracím. Dokonalé jsou i drobnosti a motivy, které v knize jsou. Jednoduše miluju.

apq
apq
22.08.2023 4 z 5

Za mě asi nejlepší kniha z české poezie a to jsem vyloženě nepřítel poezie.

Jaklová.katka
Jaklová.katka
05.08.2023 5 z 5

Nesmrtelná klasika.
Jsou to nesmírně silné příběhy. Bylo by třeba si z nich vzít příklad, protože i dnes je v nich spousta trefných a pravdivých věcí

juni
juni
01.08.2023 5 z 5

Povídky se mi moc líbily. Četly se samy. Některé mě zaujaly více, některé trochu méně. Ale ke všem se určitě vrátím.

Mety15
Mety15
18.07.2023 3 z 5

Dá se. Poezii fakt nemám rád, Kytice taky nebyla žádná sláva.

Patro
Patro
09.07.2023 5 z 5

Je vůbec potřeba tuto sbírku hodnotit? Očividně ano, vzhledem k tomu, že se z ní stává spíš abstraktní obsah učebnic, než reálná a smysluplná kniha.
Sbírka je opravdu, bez nadsázky krásná. To zrcadlové uspořádání, ta surová témata lidových pověstí.
Toto je jediná kniha, která ve mě probudila touhu zjistit více o našem folkloru, což byl cíl zamýšlený při tvorbě sbírky.

Valikcz
Valikcz
08.07.2023 4 z 5

Ideální kniha k maturitě. Básně se snadno čtou a jsou lehko pochopitelné. Jsou tam krásné příběhy, z kterých mě většina z nich velice zaujala a oslavila.
Pouze Záhořovo lože mi přišlo trochu náročnější na čtení. Nebylo to nic těžkého, ale už se nad tím člověk musí zamyslet.

Bettybook
Bettybook
06.07.2023 3 z 5

Kytice je prostě klasa, kterou by si správný Čech měl přečíst povinně. Co k tomu víc říct? Jen to, že mě některé balady bavily více, a jiné zase méně, ale tak už to prostě bývá.
Poklad mě pravděpodobně bavil nejvíc. 3/5

ronyyy
ronyyy
05.07.2023 4 z 5

Poezii moc nemusím, ale tahle knížka je prostě boží.

Andělský
Andělský
02.07.2023 5 z 5

Nádherné vydání. Čtu si ji vždycky kolem Vánoc.

Rainbowdreamer
Rainbowdreamer
12.06.2023 5 z 5

Prostě klasika, kterou miluji. Temné příběhy s jedinečnou atmosférou a pocitem neodvratitelnosti osudu, kterými si nechávám zas a znovu rozechvívat své nitro, zvláště o zimních večerech :-)

RonnieSmithx
RonnieSmithx
09.06.2023 5 z 5

Tož pěkná kytka.

LukasB.453
LukasB.453
26.05.2023

ono se to tváří jako jednoduché častuškové říkanky, ale jsou to krásné a temné horory. ne pitomě bukolickou babičku, ale tohle! tohle číst!

Evkaha
Evkaha
06.05.2023 4 z 5

Klasika ke které se vždycky ráda vrátím.

Akléda_
Akléda_
05.05.2023 5 z 5

Po pěti letech jsem si ze stejných důvodu (škola) přečetla znovu Kytici a jsem nadšená! Myslela jsem si teda, že si budu pamatovat více balad, cirka v půlce jsem byla překvapená co všechno sbírka vlastně obsahuje. To nic ale nemění na tom, že jsem si i to i tak moc užila a těším se, až se ke knížce vrátím příště, protože jsem si jistá, že se to ještě někdy stane. Mám tady oblíbenější balady i ty méně oblíbené, ale jako celek je tohle fakt boží a já to neskutečně moc obdivuju.

PastorMal13
PastorMal13
04.05.2023 3 z 5

Kdyby nebylo maturity, tak se k přečtení Kytice stěží dostanu. Musím říct, že mě zaujalo jen pár krásných balad jako třeba Záhořovo lóže.

adabraz
adabraz
26.04.2023 4 z 5

Kytice je taková klasika. Poučná, ponurá, skvěle napsaná. Není to jen nudná maturitní četba :).

LubosHacala
LubosHacala
06.04.2023 5 z 5

Nejlepší česká poezie!

Kackac77
Kackac77
03.04.2023 5 z 5

Dostala jsem to nové vydání Kytice z minulého roku, tak jsem si ho musela po letech přečíst. K tomu vydání - ty ilustrace jsou prostě úchvatné. Kytici jsem asi nikdy dřív nečetla celou, ale spoustu básní znám. Už jako dítě jsem četla opakovaně Vodníka, který mě děsil, ale stejně mě znovu přitáhl. Fascinuje mě, jak pár veršů, jejichž obsah není nijak děsivý, dokáže navodit tak tíživou atmosféru. Prostě, i když ty básně neznáte a nevíte, tak je člověk od začátku v takovém zvláštním napětí. Nejvíc se mi líbí báseň Vodník, Polednice, Poklad. A třeba báseň Kytice, i když je tak smutná, tak mě zároveň i dojímá... Určitě stojí za přečtení. Škoda, že už ji dnešní děti neocení, teda aspoň ty moje ne.

Janinkniznisvet
Janinkniznisvet
31.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Doporučuji si jí vzít jako maturitní četbu

Stázka007
Stázka007
27.03.2023 5 z 5

Nádherné verše občas lehce strašidelné. Velice se mně líbí že ty básně mají děj ikdyš mě trochu děsí že se říká že to má realnej podklad.

Amazonie2021
Amazonie2021
23.03.2023 5 z 5

Myslím si, že neexistuje Čech, který by neznal Erbenovu kytici. Máme být na co hrdi. Je to literární skvost a při četbě jednotlivých básní i v dospělosti naskakuje husí kůže. Je to silný emocionální prožitek . Doporučuji,

Knihomol170
Knihomol170
20.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Kytice
Balada o smrti matky, jejíž duše sestoupila do drobného kvítku, který děti nazvaly podle matčina dechu mateřídouška.
Svatební košile
Mladá dívka se pozdě v noci modlí a vzpomíná na svého milého. Prosí Pannu Marii a v tu chvíli se objeví její milý, který ji odvede na hřbitov. Na hřbitově ji chce vzít do svého hrobu. Dívka se však schová v márnici a díky svatým slovům přežije. Ráno se pak probouzí s bílými vlasy.

Polednice
Těsně před polednem se matka zlobí na svého plakajícího chlapečka. V okamžiku, kdy matka polednici zavolá, se otevřou dveře. Matka prosí o jeho záchranu, prudce jej k sobě tiskne a tím ho zabije.

Zlatý kolovrat
Král se zamiluje do Dorinky. Král nabízí maceše zlato a stříbro za její nevlastní dceru. Při cestě na zámek macecha se svou vlastní dcerou zabijí Dorinku v lese. Král se ožení s vlastní dcerou a řekne ji, aby předla na kolovratu. Doru mezitím v lese najde stařeček se synem. Syn jde tedy na hrad a vymění zlatý kolovrat za nohy, zlatou přeslici za ruce a zlatý kuželík za oči. Chlapec vše donese stařečkovi, který pokropí Dorinku živou vodou. Kolovrat však králi vše prozradí, a macechu i její dceru roztrhají vlci. Dorinku si pak vezme za ženu.

Lilie
Mladou dívku pochovají do lesa. Na jejím hrobě rozkvete bílá lilie, kterou si dá bohatý pán přesadit do své zahrady. Když zjistí, že dívka v noci žije, vezme si ji za ženu. Jednou musí odjet ke králi, a tak svěří svou ženu své matce do péče. Ta však na lilii pustí světlo a tím zahubí jak lilii, tak mladou ženu.

Poklad
Na Velký pátek spěchá vdova s dítětem do kostela, když tu po cestě uvidí vchod do skály. Jakmile vejde, zaslepí ji obrovský poklad. Oslepena touhou po bohatství odloží dítě a začne nabírat poklad. S plnýma rukama se rozhodne, že poklad vynese a pro odložené dítě se vrátí později. Když se však vrátí, cesta je zavřená a dítě ztraceno. Přesně za rok na Velký pátek jde vdova opět do kostela a opět si povšimne vchodu do skály a na tom samém místě, objeví své dítě.

Štědrý den
O půlnoci v jezírku, uvidí dívky svou budoucnost. První se dívá Hana a vidí svatbu s mladým mužem. Po ní jde Marie a uvidí svůj pohřeb. Hana se opravdu do roka vdává a Marie umírá.

Holoubek
Žena zabije svého muže. Na nebožtíkově hrobě začne žalostně zpívat holoubek. Žena to psychicky neunese a utopí se v potoce.

Záhořovo lože
Poutník potká Záhoře. Záhořovi řekne, že jde do pekla. Poutník slíbí, že až se bude vracet, musí mu říct, jak to v pekle vypadá. Poutník řekne, že když se nezačne kát, bude dán na Záhořovo lože. Po devadesáti letech se poutník, nyní už stařec, vrací zpět k Záhoří. Stařec mu sdělí, že mu bylo odpuštěno a že může v klidu odejít. Po těchto slovech se muž promění v popel a stařec padne mrtev k zemi.

Vodník
Matka říká dceři, aby nechodila k jezeru. Ta však neposlechne a je nucena se vdát za vodníka. Po čase spolu zplodí syna. Vodník svolí, aby dcera navštívila matku, ale pro jistotu si nechá jejich dítě v jezeře. Matka nechce pustit dceru zpět. Vodník zabije jejich dítě ze vzteku.

Vrba
Muž má ženu, která je přes noc jako mrtvá, protože je zakletá do vrby. Muže to dopálí a vrbu nechá pokácet. Jakmile však vrbu pokácí, žena padne na místě mrtva.

Dceřina kletba
Dcera na oprátce vyčítá matce smrt svého dítěte a před smrtí pak vyřkne nad matkou kletbu místo rozloučení.

Věštkyně
Balada o věštkyni, která předpovídá budoucnost českého národa. Je to balada čistě vlastenecká.

MM_Master
MM_Master
13.03.2023 5 z 5

Karel Jaromír Erben napísal také silné, mrazivé, horrorové básne, že mu ich môže závidieť aj sám Edgar Allan Poe.

JasmínKučera
JasmínKučera
10.03.2023 5 z 5

Dokonalost sama...

Dámaskloboukem
Dámaskloboukem
03.03.2023 5 z 5

Není větší klasiky v naši poezii, než Erbenovy Kytice.
Každý na ni v hodinách češtiny narazil. Všechny žáky otravovalo naučit se zpaměti Mateřídoušku. Já umím ještě kus Štědrého večera a vlastně ani nevím proč.
Nedávno jsem měla možnost poslouchat úryvky v audio podobě, protože Kytice je na seznamu povinné literatury pro 7. ročník ZŠ. Kvalita podání donuceným žákem byla opravdu žalostná.
Premyslela jsem o vhodnosti teto literatury pro žáčky základních škol. Vždyť každá balada špatně skončí, někdo umře nebo se utopí, nebo ho zavraždí. Ovšem dnešním dětem vybaveným Fortnitem, Hardcorem a dalšími akčními hrami obsah krutý vůbec nepřipadá. Jejich roztrpčení spíš plyne ze ztráty času, který musí věnovat archaickému jazyku básníka misto oblíbené střílečce.

K těmto veršům je třeba dozrat. To zařídí čas.
Mě do nostalgie vrhl i pobyt na druhem konci zeměkoule a vsudypritomna směs úplně jiných jazyku. Tento komentář píšu daleko od naší zemičky, která je tak malá, ze když se mě tady někdo zeptá odkud jsem, musím odpovědět, ze z Evropy, jinak se neorientuje. Kdybych si přibalila i tento útlý svazek, moc rada bych ho teď otevřela a nechala se unést melodií veršů.

Kytice je jedním z korunovačních klenotu naší literatury. Právem.
Je neohodnotitelná hvězdičkami.
Toto obdivuhodné dílo by u našince mělo vzbudit respekt a možná i závist, protože tak, jak uměl používat češtinu Karel Jaromír Erben už bohužel nikdo z nás neumí. Škoda.

simca9342
simca9342
20.02.2023 5 z 5

Mají to číst ještě děti na základce (Matka do hrobu dána..) ale jde spíš o horor stories než o klasicke a vtipné básničky jinak je to slavný český autor právě kvůli Kytici.

jitka3027
jitka3027
20.02.2023 4 z 5

Klasika, která nezklame, ráda jsem se k ní po letech vrátila.

Vendula897
Vendula897
03.02.2023 5 z 5

Kytice...kniha, kterou jsem četla poprvé v dětství a dnes jí opět otevřela,, s úctou a pokorou se k ní vracím a v pokoji svého dět ství, nerušena okolním světem otvírám...Možná, že si o ní řekla moje trochu pošramocená dušička, která právě nyní tu ponurost prostě potřebuje. Skláním se před Erbenovým dílem, jeho Dceřina kletba mi nahání hrůzu, vnímám tu neskutečnou zoufalost lidského života , Svatební košile mi vhání slzy do očí, protože.ať člověk chce nebo ne...vnímá tragičnost lásky, která dokáže fyzicky bolet. Erbenovo dílo je neskutečně živé... dokonalé a i když ne vždy se čte lehce, stojí za to ho číst.

Ajinka126
Ajinka126
26.01.2023 5 z 5

Lilie bílá – kdo jí uviděl,
kaţdého divný pojal srdce žel;
lilie vonná – kdo jí pocítil,
v kaţdém se touhy plamen roznítil.

Až je škoda, že jsem se Kyticí poprvé setkala v tak mladém věku, neuměla jsem ji docenit. Pak přišlo takové to "Jo, kytice. Jasně, znám.".
Poezie není můj silný literární bod. Nechápu proč. Je to skvělé. Díky znovu čtení Kytice mám o poezii větší zájem.

LuckaDea
LuckaDea
19.01.2023 5 z 5

Jde o další knihu, kterou jsem si vybrala ze seznamu povinné četby. Kniha se dobře čte díky jednotlivým baladám/příběhům. Příběhy jsou tajemné, některé strašidelné a poučné. Kytice je naprostá klasika.

mia.com
mia.com
15.01.2023 4 z 5

Ač poezii vůbec ale vůbec nemám ráda a tohle jsem četla jen v rámci povinné četby, tak je to docela výjimka díky tomu, že jsou básně příběhy. Děsivé a napínavé.

Aleh
Aleh
08.01.2023 5 z 5

Kytice není kniha, kterou otevřu, přečtu a třeba se k ní už nikdy nevrátím. Zase ji otvírám, tentokrát si vyberu .... Obvykle podle nálady, podle rozpoložení. Je krásná, neomrzí, potěší, poučí, je tady. Vyberte si z ní třeba jednu květinu a potěšte se. Obdivuji nádherný jazyk, kterým je napsána. To je Kytice.

IVANA0123
IVANA0123
28.12.2022 5 z 5

Tato klasika se nikdy neomrzí. Letos jsem si ji dala napřed v divadelní verzi v ND a bylo to úžasné. A teď i knižní podobě. Obě skvělé. Poučné, temné a napínavé. Ke knize jsem se určitě nevrátila naposled. A ilustrace Jana Zrzavého jsou nádherné.
(12/22)

sabina5156
sabina5156
23.12.2022 5 z 5

Povinně jsme se učili na základní škole celou sbírku. Nemám to nikomu za zlé, dodnes si pamatuji "Zlatý kolovrátek" a jsem za to velmi ráda. Sbírka je tak krásně ponurá a temná, zároveň ale nesmírně poetická, že si ji beru k ruce každý deštivý nebo sychravý den podzimního období. Nemyslím, že měl Erben primárně za cíl čtenáře šokovat ale spíše vylíčit jeho vlastní vidění světa, které se v knize odráží. Pakliže bych chtěla rozumět psychologii a komplikovanosti lidské mentality hledala bych v knize něco, co Erben po cestě ztratil. Ideály a nevinnost - žádný strach. Jen výčitky. Nic to ale nemění na půvabu, který tato sbírka má.