Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476283/bmid_proklety-kraj-snk-476283.jpg 4 1878 503

I temná minulost jednou vyjde na světlo. Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru. Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerdu s dcerou k návratu sem přiměl jenom rozvod a nedostatek peněz. Z jednotvárnosti ji vytrhne až seznámení s Lindou, která tu pátrá po minulosti své rodiny. Vzápětí ale ve vesnici za podivných okolností někdo zemře... a zločin oběma ženám pomůže odhalit staré tajemství, které nikdy nemělo vyjít na povrch. Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Motto
více info...

Komentáře (503)

Komentáře 503 Recenze 7

Boby17
Boby17
včera 3 z 5

No tak nevím. Bylo to pro mě takové nijaké. Jak mám téma pátrání po rodinné historii rád, tak teď mi příběh úplně nesedl. První dvě třetiny byly opravdu natahovaná nuda, poslední třetina byla lepší, ale ve výsledku mi to stále dává jenom lepší trojku. Fakt sorry, ale víc nedám.

AngeliS
AngeliS
předevčírem 3 z 5

Jako dobré, ale co dál? Kniha skončila a mně to bylo co? Jenom fuk. V podstatě mi přišlo, že šlo o nic.
Autorka je ale skvělá, vidno, že psát umí. Při popisech hájenky jsem cítila smrad a viděla, jak to je docela humus. Řízek bych si asi u někoho, kdo vleze do postele v holinách, nedala. Tyhle popisy fajn. Ale jinak proč? Přišli mi všichni nakonec moc přehrocení. Kdyby nebyli takoví blbci, nestalo by se nic. To by pak nebyl příběh, ale prostě mě nezajímali. Na stranu druhou to odsejpá, a není to vyloženě napsaná slátanina. Prostě, OK, fajn. A jdu od toho.


Aleen
Aleen
16.02.2024 5 z 5

Petra Špalková mi moc hezky přečetla tento zajímavý román. Od začátku mě chytil: tři ženy, tři životy, každý jiný. Temná atmosféra a zádumčivost, mě vedly vyprávěním, které bylo zajímavé postupným provázáním příběhů postav a vyprávěním z pohledu každé z nich.
I dlouho po dočtení se mi myšlenky vracely k příběhu, zanechal stopu a to je vždy dobré znamení a jedna hvězdička pro knihu navíc.

Kubikuli
Kubikuli
11.02.2024 3 z 5

Vykreslení přírody je v knížce úžasné. Opravdu hned máte chuť se tam rozjet a strávit tam alespoň týden. Ale jinak mi příběh přišel takový unylý, pomalý.. k nějakému zajímavějšímu dějovému zvratu se dostáváme až za polovinou. Opakovaně jsem knížku po pár desítkách stránek odkládala, protože se vůbec nic nedělo. Asi jsem prostě čekala víc, než jsem dostala :)

Hoblinka
Hoblinka
10.02.2024 5 z 5

Hezká česká detektivka.

m2056
m2056
03.02.2024 3 z 5

Skvělé napsáno četlo se velmi příjemně.

lucakuca
lucakuca
28.01.2024 5 z 5

Mlha se převalovala, sychravo zalézalo pod svetr, boty čvachtaly v kalužích...
Děsivé období, které si hrdinka vybrala na rekreaci. Libila se mi atmosféra, líbila se mi zápletka. Tam se vlastně celý čas nic zásadního neděje, ale kniha je neuvěřitelně čtivá a nějak mi padla noty, že teď ji musím číst....

Vatter83
Vatter83
28.01.2024 5 z 5

Knihy této autorky mám opravdu ráda. Líbí se mi její styl psaní, pro mě je srážkou na jistotu dobrého čtení.

tamara1351
tamara1351
17.01.2024 5 z 5

Pro mě první setkání s autorkou a styl vyprávění mi opravdu sednul.Atmosféra románu je zdařile zachycená,postavy sympatické.Postupné odkrývání rodinných osudů a propletenost vztahů mě bavily,zkrátka odpočinková dovolenková kniha.A samotnému závěru knihy nelze nic vytknout.

4xbabča
4xbabča
10.01.2024 5 z 5

Číst si knihu od mé oblíbené spisovatelky je vždy sázka na jistotu a dobré čtení. Tentokrát sice bez inspektora Bergmana, ale s příběhem v krásné šumavské přírodě a s tajemnou minulostí místních lidí, kteří zde žili a žijí.

mythos91
mythos91
07.01.2024 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, kterou velmi pěkně načetla v duchu tajemné atmosféry Petra Špalková. Hlavní postava Linda se dostává do malé vesničky v pošumaví, ve které dříve žila její babička. Několik náhod, popovídání s místními pamětníky a pátrání po rodinném tajemství může začít. Styl psaní autorky mi seděl, takže si budu chtít přečíst další její díla. V hledáčku už mám delší dobu detektivky s Bergmanem, takže o důvod víc vrhnout se na ně.

Lindulinek
Lindulinek
05.01.2024 5 z 5

Kniha byla napínavá a četla se moc hezky. Určitě doporučuji.

Arlienen
Arlienen
03.01.2024 5 z 5

Od paní Klevisové mám přečtených pár knih a líbí se mi její styl psaní. Ani Prokletý kraj nebude výjimkou. Kniha má na začátku takovou horrorovou až strašidelnou atmosféru. Ve vzduchu je cítit napětí.
Líbilo se mi vykreslení Jelení Hory. Hned jsem měla chuť se tam vydat na tůru.
Kniha je psaná z více pohledů postav. To je pro mě vždy zárukou dobré knihy. Líbí se mi, když vím, co si která postava myslí.
Jak bylo zmíněno v ostatních komentářích - detektivní zápletka je zde upozaděna a spíš se řeší historie Jelení Hory a jejich obyvatel.
Kniha rozhodně stojí za přečtení a já se k ní jednou určitě vrátím.

huhuhu
huhuhu
02.01.2024 5 z 5

Moje první kniha od M. Klevisové a musím říct, že jsem byla velmi příjemně překvapena. Líbilo se mi postupné odkrývání rodinné historie, propletené vztahy mezi postavami, skvělé vykreslení atmosféry života v Pošumaví a hlavně zapojení tamějších dějinných událostí do příběhu (odsun německého obyvatelstva, osídlení rumunskými Slováky). Zvažuji, že si od Klevisové přečtu snad i nějakou tu detektivku, ač jsem se tomuto žánru dosud spíše vyhýbala.

kadgam
kadgam
20.12.2023 3 z 5

Mám rada autorku kvôli jej knihám. Sympatické prostredie pohraničia a postavy akoby 5am skutočne žili.

KajkaRych
KajkaRych
15.12.2023 5 z 5

Atmoška pohraničí super. Postavy - místy bych si dovedla představit, že by se jim dalo dostat ještě víc pod kůži, svádí to. Historie a rodinný pletky, dost dobrej příběh.

Jenny055
Jenny055
09.12.2023 5 z 5

Počúvala som audioknihu a napriek tomu, že mi tam chýbal Bergman, počúvalo sa mi veľmi dobre. Medzi detektívky by som knihu nezaradila, ale určite je to zaujímavé čítanie s rodinným tajomstvom a aj s troškou našej histórie.

Kami33
Kami33
07.12.2023 4 z 5

Hezká knížka, ale série s Bergmanem se mi líbí víc. Tady mi přijde, že potenciál knihy nebyl dostatečně využitý. A ne zcela souhlasím s chválou na vykreslení charakteru jednotlivých postav - naopak všichni mi přišli dost jednostranně vykreslení.

Lenny33
Lenny33
06.12.2023 4 z 5

Kniha mě opravdu velmi mile překvapila. Má úžasnou atmosféru, která se postupně stupňuje, je mrazivá, napínavá a tak trochu si se čtenářem hraje. Spíš než detektivku bych v knize viděla psychologický román s vhledem do minulosti i lidských duší. Velmi zdařilé!

Petra00
Petra00
04.12.2023 3 z 5

Čekala jsem detektivku, ale tu jsem tedy opravdu nedostala. Pořád jsem čekala kdy to přijde, kdy se něco stane...a nic. Postavy ale byly dobře popsané, vztahy mezi nimi zajímavé, prostředí taktéž. Takže to jediné knížku trochu zachránilo, abych nehodnotila pouze dvě hvězdy. Nakonec to nebylo špatné ale kdybych to nečetla, tak by to nevadilo a ani bych to dál asi bohužel nedoporučovala. Uvidím, zda od autorky zkusím něco dalšího.