Sochař smrti

Detektivové Robert Hunter a Carlos Garcia stojí před dalším temným případem. Tentokrát jim chorá mysl sériového vraha předkládá s každou obětí hádanku: Jaký vzkaz se skrývá v obludném uměleckém díle, zanechaném na místě činu? Proč vložil pachatel tolik práce a fantazie do zprávy, kterou mohl sdělit mnohem snazším způsobem? A chce vůbec něco sdělit...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360830/big_sochar-smrti-yxx-360830.jpg 4.62141

Robert Hunter 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , BB art

The Death Sculptor, 2012

Kniha Sochař smrti

MisakCZE
předevčírem

Tak tohle byla teda pořádná řezničina, i na Cartera.

Hunter nahání s pomocí parťáka a nové spolupracovnice sériového vraha, který po sobě zanechává groteskní skulptury z částí těl svých obětí.
Děj je strhující, gradující do překvapujícího finále.
SPOILER: S vrahem na konci nelze než souhlasit, pochopit ho a dokonce mu i zpětně fandit.

Griffith
předevčírem

Klasický Carter. Naprosto brilantní popis brutálních scén, které nelze než přečíst s otevřenou pusou. Závěr podle mě překvapivý, neočekávaný, ale nepřijde mi nijak extra “přitažený za vlasy”. Ačkolivse mi jiné díly líbily více, moc rád a bez delšího přemýšlení sáhnu i po další knize ze série.

TerezaaBaarova

Drsná detektivka, sic trochu slabší než díly předchozí..
SPOILER!
Tentokrát mě Carter zmátl... o vrahovi se psalo, jako o muži, mechanikovi, ale nakonec to byla žena...chápu, že český překlad tomu moc nepomohl, ale co už... i ženy můžou být vyšinutý vražedkyně! Jdu na další díl!

Shaxx

(+ SPOILER) Na konci mě čekalo rozčarování, které podle komentářů sdílelo více lidí. Upozorňuju, že zde bude spoiler, KDO je vrah, takže doporučuju číst až poté, co knihu máte přečtenou a vrtá vám v hlavou, kdo je sakra ten mechanik. Takže - vrahem je nečekaně ženská, což u tak brutálních vražd překvapí. Dost lidí se vracelo ke kapitole s druhou obětí, kterou omráčí u lodě mechanik - muž. Kdo že to sakra byl? Je to chyba v knize? Nedomyšlená zápletka? Nikoli - je to "chyba" českého překladu. V originále vystupuje postava mechanika, který nemá specifikované pohlaví - she/he. Mechanik je zde označení profese, nikoli mužského rodu. Celou dobu byla mechanik Olivie, nepředstírala, že je muž. Klasicky to bylo hrané na to, že bude čtenář předpokládat, že taková práce je vyloženě mužská práce. Jasně, přeložit tohle do cz byl trochu oříšek, i když se to celkem dařilo s používáním vět, které se vyhýbaly ženskému/mužskému rodu... až na JEDNU VĚTU, která to celé pohřbila, protože jasně určila mechanikovo (chybné) pohlaví, kdy mechanik říká: "...že jsem NEMĚL dovolenou už... Mechanik se na vteřinu zarazil a pak se smutně zasmál. Jasně, dalo by se polemizovat, že i "zasmál se, zarazil se" určuje mužské pohlaví, ale nad tím by se dalo přimhouřit oko, i když to prostě v té angličtině funguje mnohem lépe. Ale ve chvíli, kdy i mluví v mužském rodě, to je jiná. Takže záhada objasněna pro ty, kteří si lámou hlavu nad tím, kdo je sakra ten mechanik.
Jinak celkově mi tenhle díl přišel trochu slabší, proto musím hodnotit za 3*.

knihomolka74

Tento díl mi přišel trochu slabší, než díly předchozí. Jakoby spisovatel spěchal, aby to měl "za sebou" Konec byl, oproti předchozím dílům, také takový vlažný. Ale jinak se tento díl série četl v celku dobře a rychle. Jsem zvědavá na další pokračování série....

jprst
29.12.2022

Drsný thriller, který má takřka vše, co se dá od knih tohoto autora očekávat, brutální vraždy s hádankou, stupňující se tempo a napětí, překvapivý a předem neodhadnutelný závěr. A drobné nelogičnosti, které by se tam daly najít, pro mne na čtivosti určitě neškodí.

pakoshka
28.12.2022

Letos mám na moje poměry moc detektivek. Příští rok si s němi dám trochu pohov, je to to samé pořád dokola. Slova povrtat a pohrabat teď nenávidím, byly stránky, kde se vyskytovaly i pětkrát.

work
13.12.2022odpad!

Začnu shrnutím faktů: Sochař je moje v pořadí pátá knížka od Cartera. Hned od té první jsem si zařadil tuto sérii do oblíbených. Všechny předchozí "hunterovky" ode mě nasbíraly nadprůměrný počet hvězdiček. Toliko na úvod, abych nebyl napadán z podujatosti, já se totiž na tohle pokračování těšil. A teď k věci.
Sochař smrti je totální odpad. Mám pro to dvě vysvětlení. Buď základ tohoto příběhu napsal Carter už kdysi dávno a teď ho jen oprášil a narouboval na předchozí díly, aby vyplnil hlad vydavatele a ušetřil si práci. Nebo ho nenapsal Carter, ale zadal práci fanouškům a pak to jen nějak slepil. Jinak si ten brutální pokles v kvalitě nedokážu vysvětlit, a má-li braková detektivní literatura nějaké synonymum, pak je to Sochař smrti - tady je špatně totiž úplně všechno.
Už Conan Doyle v příbězích Sherlocka Holmese stanovil základní pravidlo: geniální detektiv musí mít ve svém okolí nějakého prosťáčka, kterému trpělivě vysvětluje své myšlenkové pochody, a tak je vlastně vysvětluje i čtenáři. Hunter je v této knížce prosťáčky obklopen. Garcia, dříve rovnocenný parťák, je tu jen sekundující hlupáček, co nic nechápe. Kapitánka Blakeová, dříve ostrá šéfová, je tu za totální nánu, co nic (pro změnu) také nechápe. Ani doktorka z forenzního není žádná hvězda a koncipientka z úřadu státního návladního je celá nesvá pokaždé, když "spočine zrakem na Hunterových vypracovaných prsních svalech". Hunter předvádí oslnivá pozorovací cvičení, kdy vidí něco tam, kde jiní nevidí nic, a jde to tak daleko, že si dokonce při bouřce všimne, že blesk má pět ramen. A taky tu máme několik - jak je u Cartera obvyklé - hodně brutálních vražd s hodně detailním popisem (to zabere celkem tak 10 stran knihy), a naneštěstí i zbytečnou výplň, sestavenou s nikam nevedoucích dialogů a něčeho, co spíš než detektivku připomíná sbírání indicií v Pevnosti Boyard (to zabere veškerý zbytek stran). V hádankách dokonce konverzují mezi sebou i členové týmu navzájem, takže je to opravdu pestré. Ale jak říkám, mám Cartera v oblíbených, a tak mu dám ještě jednu šanci a budu doufat, že šlo jen o přešlap.
Apropo, poslouchal jsem jako audioknihu, načtenou Jakubem Saicem. Na hodnocení to vliv nemá, protože bych musel ještě další 3 hvězdičky ubrat, ale za to autor nemůže. Saic Cartera načetl rozverně, což by bylo super u kreslených postav, sem to jaksi nezapadlo. Prostě špatná volba. P.S. Ajeje, teď jsem mrknul na net a čtu, že Jakub Saic nadaboval hlas prasátka Porkyho, takže jsme doma!