Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi silný příběh. Knížka plná smutku ale i naděje, knížka o nenávisti ale i o lásce. Knížka o nelidskosti, ale i o lidskosti. Kniha o vině i odpuštění. Kniha o samotě i o rodině. Nadprůměrně kvalitně vyprávěný příběh, který vás vtáhne, nepustí a nakonec semele a zanechá spoustu otázek. Klobouk dolů.
Jenom pár otázek, které ve mně uvízly:
-jaké to bylo po tom, když už bylo po všem?
-skončilo to vůbec někdy?
-jak žít s okolím, které je už jinde?
-jak žít sám se sebou?
-jak žít se sebeobviňováním? (že jsem to zavinil, že je to kvůli mně)
-jak se smířit s tím, že zrovna já to přežil?
-jak oplácet lásku druhých?
-jak projevovat zájem o druhé?
-jak se vypořádat s ukončeným vztahem?
-kdy odpustit?
-jak žít?

19.09.2018 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi dobrá a povedená kniha. Atmosféra té doby na vás dýchne a vy máte pocit, že jste tam s nimi. Vyprávění je zajímavé plné zajímavých osudů, ale i místních a dobových informací, které vás obohatí. Moc se mi líbila práce s jazykem. Kontrast postav a jejich vztahu k okolí, k náboženství, k politice, k lidským vztahům, k práci to dává té knize další rozměr a protože je uchopen a zaznamenán bravurně, dává knize nadčasovost a dovolím si tvrdit i dlouhodobější kvalitu. Tipuji, že se z té knihy jednou stane klasika, alespoň bych jí to moc přál.

03.08.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tuto knihu rozhodně doporučuji. Není to lehké čtení, ale rozhodně stojí za to. Kateřina Tučková uchopila velmi nepohodlné téma "české viny" bravurně, není to ani sebemrskačství, ani káravé odsuzování. Je to napsáno syrově, tak jak to asi opravdu bylo. Ze čtení jde na člověka smutek a stud z toho, jací lidé (na obou stranách) jsou a zároveň obdiv k lidem co to všechno přetrpěli. Kniha otvírá i řadu dalších nosných témat jako třeba:
- "kdo rozhoduje o mém osudu - já, nebo okolí?",
- "jak naložit s nepřízní osudu - bojovat, zapomenout, vytěsnit, vyplakat, ignorovat, odpustit?",
- "jak naložit se svojí vinou, ať už domnělou, nebo skutečnou",
- "co z toho, co dělám má smysl?, pro koho? pro co? vlastně žiji"
- "vztah matka - dcera, rodič - dítě, výchova",
- "kdo jsem, naše příslušnost k nějaké skupině, udržování tradic".
Všechna témata jsou uchopena velmi citlivě a nutí přemýšlet. Přínosem knihy je právě ten pohled z různých stran a to porovnávání.
Kniha na mne nejvíce zapůsobila právě tím nastolováním dalších otázek.
Doporučuji

28.01.2018 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Velmi dobrá kniha. AM je spisovatelka, která umí poutavým a přitom lehkým stylem provést čtenáře skrz velká dramata. Kniha vypráví (nejen) o historii jedné rodiny. Příběh je silný a odkrývá důvody z pohledu otce (v er formě) jeho nevšímání, nulovou komunikaci s dcerou, jeho osudy i osudy dalších členů rodiny. Z pohledu dcery (v ich formě) pak sledujeme snahu najít místo na světě, najít smysl a zázemí. Psychologie postav je skvěle uchopená. Kniha jako taková vypráví i o době a to i když je to beletrie. Přečteno na jedno nadechnutí. Hezká hra s konci a začátky jednotlivých kapitol.

30.04.2019 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Moc pěkná knížka o morálce, spravedlnosti, o nás, o davu, o většině, o svědomí. Knížka nutí přemýšlet a přitom vůbec nepůsobí mravokárně, nebo školometsky. Je to určitě díky vyprávění z pohledu malé dívky, ale i díky skvělému zpracování. Když se někde děje nějaká nespravedlnost, máme všichni ohromnou schopnost ji poznat. Děti mají tento cit navíc ještě neotupělý a nebojí se nespravedlnost pojmenovat jménem. Zatímco většina nás ostatních, máme „důvody“ ji nevidět, omlouvat ji, zdůvodňovat ji, nebo se k ní přidat. Ať už jsou naše důvody jakékoli, je dobré, že na to někdo umí upozornit. Po přečtení takovéto knihy, budete mít chuť být lepší, budete mít chuť být jako Atikus, Přeji nám všem, ať se nám to daří naplnit, Ať umíme bojovat za spravedlnost, ať umíme nemlčet, ať umíme nepřidávat se k většině.

20.10.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Moc pěkná kniha, její nadčasovost a tím i kvalita je dána, podle mne tím, že ukazuje celou katastrofu z pohledu jedince, který hledá řešení a musí se v omezeném čase rozhodovat. Rozhodování však není černobílé, buď zlo, nebo dobro. Rozhodování je bolestné, má spoustu odstínů, spoustu možných dopadů a následků. Člověk předem neumí všechny konsekvence posoudit, natož říci které zlo je menší. Kniha zajímavě ukazuje hledání člověka, jak se s katastrofou vyrovnat a jaké všechny možné scénáře se mohou vyskytnout. Ať už jsou nakonec rozhodnutí jakákoli, největší sílu a největší roli má naděje a chuť žít.

06.11.2017 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Za mne velmi dobrá kniha. Hned z mnoha pohledů. Dobře se to čte, i když téma je těžké, chmurné a plné bolesti. Beletristická forma se zajímavým příběhem je pro čtenáře dobře stravitelná. Díky tomu, že Sepetysová nastudovala mnoho pramenů a s mnoha lidmi mluvila, má kniha hodnotu i dokumentární a může být i jakýmsi okénkem do historie. Ideální kniha pro dnešní generace, které válku nezažily. Kniha výborně ukazuje hrůzu válečného kafemlýnku, který semele úplně každého. Protože se to opravdu lehce čte, mohla by to být dobrá povinná školní četba. Kniha je výborně promyšlená a vystavěná tak, že věci do sebe zapadají, jak skládačka. Když jsem objevil propojení na Šedé tony, tak jsem ocenil tu promyšlenost ještě víc. Postavy jsou dobře vybrané a výborně vykreslené. S Emilií jsem soucítil a litoval jí, Joanu jsem obdivoval pro její lidskost a obětavost a touhu pomáhat, Florianovi jsem fandil, protože si uvědomil a procitl co je sytém zač, no a Alfred to je mistrně zpracovaná postava (člověk neví zda ho má litovat jako oběť, nebo nenávidět jako sociopata, postava, která je pěšák na šachovnici s minimální silou, ale postava, která přesto dokáže ovlivňovat dění okolo v dobrém i špatném směru). Kniha mě donutila jeden večer strávit s Youtube u Wikipedie a poslouchat dostupná svědectví pamětníků a zjistit si další informace jak o Prusku, o lodi, o jantarové komnatě o konci války.

16.02.2018

Spasitel Spasitel Andy Weir

SCIFI jak má být. Dobrá a dobře zpracovaná myšlenka. Dva příběhy (tady a tenkrát), které se prolínají. Napětí dobrodružství, humor to vše autorem mistrně namíchané. Čtenáře to drží a nepustí. Zase tu máme osvědčený motiv z Marťana, že se všemi překážkami a nezdary, Vám pomůže vypořádat se zarputilost/vytrvalost jako osobnostní vlastnost a k tomu znalosti a věda a ti lidé/bytosti okolo Vás. Hrdinům i zde zase velmi často (až moc často) pomůže, nebo uškodí náhoda. Z hlediska pravděpodobnosti se tolika náhodám ani moc nechce věřit, ale uznávám, že to vytváří napětí a trochu pocit pohádky, ale aby to nebylo pohádkové moc, tak se tam nasype 2kg fyziky, chemie a biologie (mě se to líbí). Moc oceňuji, že ty vědecké věci jsou zkonzultované a "sedí" a jsou uvěřitelné a vytvářejí charakteristický podpis autora. Oceňuji polootevřený konec, který dává naději a možnost, že to dopadne jak zrovna vy chcete. Hezky je zde také vyjádřené poselství, že pokud jako lidstvo chceme přežít, tak musíme spolupracovat, myslet i na druhé a nejenom na sebe a musíme využívat rozum/znalosti.

22.06.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman tentokrát zkusil jít víc do veselohry a komedie. To se mu podařilo a u knihy jsem se smál a odpočinul jsem si. Děj je vlastně situační komedie, která by se reálně asi nikdy nestala. Nebyl by to ale Backman, kdy by do toho zase nevložil city a emoce a moudra, takže rukopis se prostě nezapře. Místy mi to přišlo lehce natahované a uměle nafukované, proto 4*.

04.06.2020 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Když vykolejí okolnosti do extrémů, tak je těžké zkoušet to posuzovat podle našich zkušeností, našich měřítek a našich morálních hodnot. Neodvážím se soudit ani jednu z postav, ale rozhodně klobouk dolů, před všemi co to přežili a veliký obdiv před těmi, co si v pekle zkouší zachovat rovná záda, ale zároveň vůbec neodsuzuji ty, kteří záda ohnuli. Kniha je napsaná lehce, dobře se čte a zároveň přiblíží něco, co si my nedovedeme vůbec představit, notabene když si přepočítáte na kg kolik ti chlapi vážili.

26.08.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi moc líbila. Řemeslné zpracování je bravurní, čeština úchvatná, čte se to hladce a úplně samo. Vyprávěný příběh tří generací v kulisách velkých světových událostí je zajímavý, uvěřitelný a velmi dokumentární. Rozhodně knihu doporučuji ke čtení. Co bych si jí dovolil vytknout, je nádech "ženského čtení", ale možná je to dáno čtenářem. Určitě bych ocenil, více psychologie postav a lepší vysvětlení motivací k danému chování a činům. Bojím se, že líný čtenář se nad spoustou věcí ani nepozastaví a bere je jen jako konstatování a vzápětí na to zapomene.

30.08.2019 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha se dobře a lehce čte i když pojednává o velmi smutných věcech. Je moc dobře, že se připomínají i tato "zapomenutá" zvěrstva sovětů. Obdivuji lidi, kteří se i ve vypjatých podmínkách, v situaci když se k nim okolí chová jako ke zvířatům, v okamžiku kdy jim jde o život, stále dokáží chovat jako lidi, projevovat si vzájemnou úctu, vzájemnou pomoc a zachovávat pravidla slušnosti. Víc takových lidí jako byla Jelena.

19.10.2017 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Moc pěkná knížka. Psychologie postav je bravurně zachycena a v příběhu vidíme do hlavy všem hlavním postavám a i mnoho bočním. Způsob vyprávění a literární styl je uchvacující, drží pozornost, podněcuje zvědavost a ukazuje věci z mnoha úhlů. Ng je opravdu výborná vyprávěčka příběhů.
Do kontrastu se zde staví organizovaný a uspořádaný život jedné ženy proti svobodnému a uměleckému životu druhé ženy. Oba životy mají svoje výhody a nevýhody. Jaké jsou ale naše preference, naše priority, čemu dáváme přednost? Který z těch životů chceme a který žijeme? Jaké dopady má naše rozhodnutí na hmotné okolí a jaký to má dopad na lidi? Kniha hezky ukazuje, že i svobodné rozhodování může být zodpovědné, ohleduplné a může mít i morálku.
Další zajímavé téma, které se jako červená nit v knize objevuje je otázka lásky a rodičovství. Kdo je rodič/matka? Ten kdo dítě odnosí, porodí, materiálně zajistí, vychová, ten kdo ho má rád, ten kdo je pro dítě vzorem, ten kdo je pro dítě autoritou, ten kdo je kotvou a oporou? Ano, rodič má být všechno, ale v příběhu vidíme, jak to může vypadat, když se něčeho z toho nedostává. Jak na to budeme reagovat My, naše společnost, naše soudy? Jak budeme rozhodovat? K čemu přihlédneme, co upozadíme? Na co má člověk právo, čeho se může domáhat? Má člověk právo na chybu? Má právo na odpuštění?
Třetí motiv, který mne zaujal, bylo hledání podstaty, které utvářejí naše osobnosti. Evropané mají rádi škatulky a víme dobře jak to nefunguje, člověk není jednoduchý, aby spadl do jedné škatulky. Ng zde ukazuje, že podstata člověka může být i ve věcech, které mohou být v zásadě i protipólem a člověka utváří právě tato dualita. Možná to je vliv asijské kultury, ale je to podáno, tak jednoduše a srozumitelně, že tomu rozumíme i my v "západním" kulturním okruhu. Závěr s fotkami tento motiv tak bravurně vypointuje, že jsem se neubránil "wow" pokrčení brady a pokyvování hlavy.

14.07.2023 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Výborné dílo. Kniha s velkým příběhem ukazuje, jak je lidské pořád vymýšlet nějaká pravidla a jak lidské je tato pravidla porušovat. Nepřímo se ptá, pro koho ta všechna pravidla vlastně jsou? Pro ty co je píší, nebo pro ty, co je mají dodržovat. Jsou pravidla pro blaho společnosti, nebo pro nějaké to vyšší dobro?
Ve mě to vyvolává hlavně tyto, otázky a schválně, můžete si zkusit na ně odpovědět před i po přečtení.
Má láska pravidla?
Má život pravidla?
Můžeme je porušovat?
Můžeme si dávat vlastní pravidla?
ANO-NE-NEVÍM
Mají mít potraty pravidla?
Mají mít sirotčince a jiné instituce pravidla?
ANO-NE-NEVÍM
Může být nevěra, závislost, incest,nebo otcovražda odpuštěna?
Může to všechno být tolerováno podle okolností?
ANO-NE-NEVÍM

Styl vyprávění se mi moc líbil, ano autor je doslova ukecaný a občas rozvleklý. Zápletky šroubuje až k neuvěřitelnosti, ale ve výsledku mu to jako čtenář se zatajeným dechem a bušícím srdcem věřím. Protože kniha otvírá pole pro diskusi a vyvolává spoustu otázek, rozhodně stojí za doporučení a hlavně za přečtení.

31.08.2022 5 z 5

Pan Backman je opravdu pan Vypravěč s velkým "V". Na malém prostoru umí vykouzlit velký příběh. Tolik různých pohledů na svět okolo nás s takovým citem a s takovým porozuměním. Moc mi ta jednohubka chutnala.

26.04.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Kniha na mne velmi silně zapůsobila a musel jsem na ni hodně a dlouho myslet. Autorce se bezvadně podařilo zachytit atmosféru místa a charaktery postav. Dlouho před nástupem skandinávských hororů, tady můžeme sledovat popis krutostí, z kterých nás mrazí. Rozhodně však nutí přemýšlet a klást si otázky, co bych v dané situaci dělal já? Kniha si plně zaslouží titul "klasika".

05.08.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Líbí se mi takovéto knihy, kde je vidět, že autor má rád všechny lidi a to i ty nepříjemný, kousavý a ukazuje, že je můžeme mít i my rádi.

08.07.2017 5 z 5

Kniha je velmi lidská. Pomůže nám koukat na druhé jinak, než přes šablony, klišé a škatulky. Chtě nechtě si čtenář uvědomí, že každý jsme ňáký a že Země je dost veliká pro všechny. Velmi mne překvapilo, kolik moudrosti se u takových "individuí" našlo. Jasně bláboly se najdou také, ale důležité, že ten kdo hledá v lidech to lepší, může na těchto lidech najít spoustu dobrého a může je mít rád i když jsou z jiného těsta.

04.06.2020 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Naprostá pecka. Dokonalé. 6 povídek do sebe vnořených jak matrjoška, 6 různých časových období, 6 různých literárních stylů. Moc chytře vymyšlené spojky mezi příběhy pomocí uměleckých děl (textů a skladeb) a také pomocí mateřského znaménka. Mnoho společných motivů, jako je boj za svobodu, boj proti útlaku, proti otroctví v jeho nesčetných formách. Krásně rezonující otázka "Co posouvá a povznáší naší civilizaci?" Je to moc? Je to manipulace? Jsou to peníze, majetky, kapitál? Jsou to znalosti, věda, technologie? Je to umění? Je to kultura? Je to ten boj proti útlaku a nespravedlnostem? Je to lidská dobrota a naše dobré skutky? Je to náhoda? ANO! Je to to všechno! A mnoho z toho, nás také může zničit. Knihu vřele doporučuji.

27.06.2022 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Dokonalé, člověk se tomu směje, ale žaludek se svírá a po zádech přebíhá mráz. Dokonale vyvážený mix mezi směšností a důležitým sdělením.

13.01.2019 5 z 5