Atlas mraků

Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137803/atlas-mraku-RNK-137803.jpg 4.21372
Vydáno, Mladá fronta

Cloud Atlas, 2004

Kniha Atlas mraků

vampyrcik
07. listopadu

Kamarádka jí četla v roce 2012 a byla nadšená, od té doby si jí chci přečíst. Tak teď jsem se k tomu dostala, když jsem si jí půjčila u tchýně. A u Dopisů jsem zjistila že už jsem jí četla :D Tak jsem si jí teda přečetla znovu a radši si to už poznamenám. Nevadí mi knihy číst opakovaně, ale tohle se mi ještě nestalo, že bych zapomněla, že už jsem ji četla. Vysoce odpočinková nenáročná literatura. Příběhy jsou pěkně napsané, ale nijak zásadně se neprolínají, chybělo mi jisté tajemno, které by nebylo na první pohled zřejmé a v každé kapitole opakované. Mé budoucí já: Příště si proto přečti už jen dopisy :D

Annkag

Takže tohle není kniha pře každého
Mnohých baviť nebude.Mnohý ju nepochopia.
Ale pre niektorých otvorí brány mnohým filozofickým úvahám.
Konec koncov....Skutky minulosti určujú kroky k našej přítomnosti ktorá priamo alebo nepriamo určuje směr našej budúcnosti.

angelika5960

(+ SPOILER) Nechápu proč nikdo nevidí že se jedna o reinkarnaci stejně duše 6x do různých období ,Příběhu,zemi,jako žena či muž pořad je to ta stejná duše!!! Všechny postavy mají totéž poznávací znamení ve tvaru komety. Kniha je bombastická!!! Doporučuji všem ????????

JSmerda

Atlas mraků je taková literární kulturistika, kdy autor nadřadil formu nad obsah. Celá kniha je poskládaná z několika příběhů a protože měl David Mitchell zřejmě potřebu prokázat, že umí psát, tak i v různých literárních slozích. Stále jsem čekal, že s poslední kapitolou, odstavcem, větou dojde k nějakému finále a objasní se mi smysl knihy, ale nakonec se nic nekonalo. Bohužel se tak řadím k zástupu čtenářů, kteří knihu nepochopili.

clouds

Atlas mraků je promyšleně vystavěná kniha se spoustou vazeb a ne náhodných propojení. Nesmí se k ní ale přistupovat jako k jídlu, které má nasytit, spíše jako k výstavě obrazů, kterou pomalu a trpělivě procházíte a u níž hledáte drobné detaily a seznamujete se s rukopisem autora a motivy, které ho fascinují. Není to knížka pro ty, kteří se chtějí bavit, ale pro ty, kteří chtějí přemýšlet.

tomas6525

Začátek zajímavý, jednotlivé příběhy také, ve finále to však celé nějak vyšumělo. Jednotlivé příběhy se vlastně vůbec nepropojili a knize tak chybí očekávaný závěr anebo pointa. Čtenář se de facto celých těch 500 stránek těší na finále, které to celé nějak vysvětlí, to bohužel nepřichází. Škoda. Kniha je fajn, ale určitě bych ji neřadil mezi zásadní sci-fi díla, jak je často uváděno.

tučňák222

Nejúžasnější kniha, ke které jsem se dostal náhodou - darem. Četl jsem ji už několikrát. Díky ní jsem si Mitchella zamiloval a přečetl všechny jeho další romány.
Snad u žádné jeho knihy se ale nedá určit literární žánr. Kdo Mitchella zná, ví, že myšlenkově jsou všechny sebemenší detaily, příběhy i knihy provázány a přesahují mimo popsané stránky.
Mitchell je pro mě nejoblíbenějším autorem. A nejlepší je u něj možná opravdu začít touto knihou.

Film není špatným nebo nedostatečným ztvárněním knihy, ale je potřeba ho vidět vždy až po přečtení a brát ho pouze jako shrnutí děje.

Jackjelly

Obvykle mám dříve přečtenou knihu, než se podívám na film. V tomto případě tomu tak nebylo a já si pak dal s četbou na čas.
Nakonec to možná ani nebylo nutné, film je přece jen trochu jiný, a především pro mne méně působivý, než literární předloha. Ta mě bavila o dost více než hvězdně obsazený film, který se zpětným pohledem otíral pouze o povrch mnohovrstevnatého děje knihy. Ale možná mi jen nesedlo vizuální pojetí filmu.
Zato knihu jsem si užíval a mohu ji jen doporučit k přečtení. Více se nemá smysl rozepisovat, v předchozích komentářích už toho bylo napsáno dost.
Na závěr jen pár nekomentovaných citací, které mne zaujaly - takových ze života.

"pravda je všechno, čemu uvěří dostatek lidí"
"každé svědomí má někde schovaný vypínač"
"Podívejte se, jsem přesvědčený, že jste rozumná žena." Můj oxymoron prošel bez povšimnutí.""
"Smích je anarchistické rouhačství. Od tyranů je moudré, že se ho bojí."
"Na počátku je nevědomost. Ta plodí strach. Strach plodí nenávist a nenávist zase násilí......."

Panika
Panika