Atlas mraků

Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137803/big_atlas-mraku-RNK-137803.jpg 4.21525

Vydáno: , Mladá fronta

Cloud Atlas, 2004

Kniha Atlas mraků

Romanka89
22.12.2022

Dlouho odkládaná kniha, ani nevím proč. Nakonec se mi velmi líbila, směs různých žánrů a stylů, několik příběhů, které ač tak různé, přesto je něco spojuje. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

cérka
01.12.2022

Audiokniha

Před koncem roku 2022 se mi podařilo odkrojit další pomyslný kousíček z mého obrovského seznamu knih. Tentokráte tomu opět napomohl Klub milovníků knih a naše společné téma: kniha od Davida Mitchella.

Je to má první kniha od tohoto autora a mé pocity jsou rozporuplné. Slyšela jsem tolik chvály a na konec jsem zřejmě rozšířila zdejší řady a patřím k těm, kteří nepochopili.
Kniha je velmi rozsáhlá a rozdělená do několika kapitol. Jednotlivé příběhy na mě však působily spíše jako samostatné povídky a jejich "rozpůlení" mi samotný poslech spíše zkomplikovalo. Měla jsem pocit, že mám rozečteno pět knih najednou a místy nevím, kterou právě čtu.
Při samotném poslechu jsem se velmi soustředila, bála jsem se, že mi něco unikne a já nepochopím. A tak jsem se neustále vracela a hledala a číhala... Konec jsem poslouchala snad 5x. Jediným společným bodem, který jsem objevila je mateřské znaménko a posláním knihy upozornit na problémy civilizace.
Kniha pro mě tedy zůstává velkým otazníkem. Moc těším na následující KMK a vášnivou diskusi, kterou zcela jistě povedeme. Ve středu tedy snad dojdu k poznání a pochopím ;)

L.Helena
26.11.2022

Audiokniha
Já jsem knihu pochopila jako velmi rozsáhlé, promyšlené a propracované dílo, které skrývá své poselství v tom, že se dotýká různých nešvarů a nebezpečí ve vývoji lidské civilizace. Ovšem i jen poslouchat to pro mě byla doslova dřina. Přišlo mi to příliš komplikované, vůbec jsem neměla ten správný literární požitek, musela jsem být neustále soustředěná, jinak mi unikaly souvislosti a nebo jsem je tam hledala a říkala si, zda tam vůbec jsou. Mnohé pasáže jsem musela poslouchat opakovaně, nakonec jsem si půjčila tištěnou knihu a občas do ní nahlídla, abych se vůbec zorientovala. Byla tam místa, která jsem poslouchala se zaujetím, ale to bylo spíš jen díky hlasovému podání některých předčítajících (např. Martin Stránský), kdybych však měla knihu číst, zřejmě bych u ní nevydržela. Vzhledem k ostatním nadšeným pětihvězdičkovým komentářům jsem čekala nějaký závěrečný wow efekt, kde mi to vše docvakne a propojí se, z čeho si doslova sednu na zadek, jenže ta poslední pasáž byla snad to úplně nejnudnější na celé knize.
Zřejmě rozšiřuji řadu těch čtenářů, kteří knihu nepochopili.

smardice
17.08.2022

Poslech na doporučení svého syna, který byl velice nadšen filmem. No, jak tady někdo psal, že pokuď dám méně než 5 hvězdiček, tak jsem knihu nepochopila. Prostě nepochopila, zkusím mrknout na film, snad mi to dojde.

Belanna
11.08.2022

I já spadám do skupiny, která je knihou unešená. Řekla bych, dokonalost sama.
Zdánlivě nesouvisející příběhy a postavy jsou těsně propojeny. Někdo by řekl, chaos.
Ale z každé věty je to cítit, stačí vnímat a žene vás to dál a dál, až na samý konec. Mozek se točí na plné obrátky jak přichází na skrytá poselství a pravdy.
Je to zkrátka úžasné, hutné a netradičně psané dílo, které si zaslouží pozornost ... i když, jak už tu padlo, není pro každého.

lucia6341
14.07.2022

Skveleee!!! Melo to hlavu patu, krasne to do sebe zapadalo. Nejvic se mo libilo, jak se menil styl psani podle období, v kterem se dej odehraval.
A pocity po precteni? Asi takovy mix nezvratne pomijivosti , a ze kazdy zivotni pribeh ma smysl.

Malýmedvěd
27.06.2022

Naprostá pecka. Dokonalé. 6 povídek do sebe vnořených jak matrjoška, 6 různých časových období, 6 různých literárních stylů. Moc chytře vymyšlené spojky mezi příběhy pomocí uměleckých děl (textů a skladeb) a také pomocí mateřského znaménka. Mnoho společných motivů, jako je boj za svobodu, boj proti útlaku, proti otroctví v jeho nesčetných formách. Krásně rezonující otázka "Co posouvá a povznáší naší civilizaci?" Je to moc? Je to manipulace? Jsou to peníze, majetky, kapitál? Jsou to znalosti, věda, technologie? Je to umění? Je to kultura? Je to ten boj proti útlaku a nespravedlnostem? Je to lidská dobrota a naše dobré skutky? Je to náhoda? ANO! Je to to všechno! A mnoho z toho, nás také může zničit. Knihu vřele doporučuji.

mirec88
11.06.2022

Bože môj, toto bola nuda... Dal som tomu šancu do strany 50 a u mňa je pravidlo, že keď ma do 50. strany nezaujme kniha, tak ju zavriem a už sa k nej nevrátim. O to viac ma to mrzí, že som sa na knihu vyslovene tešil, lebo film, ktorý som videl pred dosť rokmi sa mi páčil. Ešte dobre, že som si to len požičal z knižnice. Takže, ďakujem, neprosím.