Hrdý Budžes

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 4.62058

Kniha Hrdý Budžes

Juagustin
03. prosince

Hrdý Budžes patří do mého "zlatého fondu" knih, k nimž se rád opakovaně vracím, jak tomu bylo i tento podzim, kdy jsem potřeboval něčím odpočinkovým proložit vážnější četbu. Je to kniha humorná a odpočinková, nikoliv však povrchní. Naopak, v množství větším než malém tu je téměř stále přítomna hořkost a beznaděj, kterou hrdinka, sedmiletá Helenka, spíš jen tuší z dospěláckého okolí a zachycuje s neopakovatelnou bezprostředností a upřímností. Ta dětská bezprostřednost a důvěra v přímočarost světa je zároveň zdrojem skvělých gagů, jejichž korunou je samotný "hrdý Budžes". Smekám před autorkou, jak se jí podařilo věrohodně zachytit dětské chápání světa se všemi vírami, rozumováním, omyly a obavami. Nádherná kniha, doporučuju.

Ristridin
22. listopadu

Milé počtení, ale občas mi přišla Helenka na svůj věk poměrně hloupá, aniž bych to myslel zle. Jako kdyby autorka popisovala dítě, které ještě skoro chodí do školky. Byla znát jistá proměna literárního vyprávěcího projevu z pohledu Helenky na začátku a na konci, která měla ukázat, že se Helenka rozvíjí, ale někdy to zkrátka bylo podle mě trochu moc naivní, což však mělo záměrně umocnit dojem z knihy. Oceňuji drobné dobové poznámky, jako vzpomínka na dobu, kterou jsem naštěstí nezažil, to funguje dobře. Fajn oddechovka.

Teseme
12. listopadu

Papír toho unese hodně, včetně infantilního humoru, na kterém je tahle kniha založená. Je to oddychovka, kterou dočtete za hodinu a půl, možná dvě. Blbá není.

Co bylo mimořádně hloupé, tak představení v Divadle v Dlouhé. Ale lidi tleskali. Úroveň Troškova humoru se v textu schválně nedá potřít. Ale nemůžeme pořád číst jen Froma.

aralka

Helenka je velmi inteligentní tlusté dítě, které prožívá své dětství v totalitním režimu v netypické herecké rodině... i ve svém věku je dobrá pozorovatelka a citlivá duše, rodina vzhledem ke svému protirežimnímu smýšlení a pevným morálním zásadám prochází různými útlaky a postihy, které čtenářům Helenka předkládá ve svém dětsky naivním vyprávění....a právě z toho kontrastu chvílemi až mrazí... Skvělé, ale ve své podstatě tíživé čtení v roztomilém dětském podání...

Evaho73

Báječne, vtipné a osviežujúce čítanie !!!
Geniálne zobrazená destská spontánnosť a naivita, v ktorých sa čiastočne odzrkadľujú aj vzťahy v spoločnosti počas totality.
Viac k tomu nemám potrebu dodávať a odporúčam si toto dielko prečítať.

hatri_uwu

Knížku mi doporučila má učitelka, jako své srdcové dílo. Jsem moc ráda, že jsem dala na ni.

Jako člověk, onou dobou nepolíbený, mi přišlo líčení totalitního režimu velmi zajímavé. Bylo to skutečně ze života, pro mě odpočinek od učebnicového monologu.
Líbily se mi povedené narážky, někdy až děsivě reálně vykreslené postavy a hlavně chvíle, které k dětství patří.

Kniha mi osvěžila, jak jsem uvažovala před lety ale i jak těžká doba zastihla náš národ.
Velmi povedené.

evelýny

Humor s kapkou ironie, s velkou dávkou nadsázky. Pointa na konci k nezaplacení.

Pro mě je tato kniha terapií smíchem.

P.S.: A smích léčí... :-)))

DuncanIdaho

Normalizace je tu popsána dětskou a zároveň lehkou a zábavnou formou. Člověk, který doby prezidentování s. Husáka jako dítě zažil se musí občas pousmát. Často jsou zde okamžiky, které si stejně nebo obdobně prožil, obdobně i myslel. Při čtení jsem si vzpomínal na věci a pojmy, které nám nikdo nevysvětloval, protože jsme je jako socialistické děti musely přeci chápat sami a hned.