Oněgin byl Rusák

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. Oněgin byl Rusák je tedy podobně jako Hrdý Budžes jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/2749/onegin-byl-rusak-2749.jpg 4.4622

Helenka Součková (2.)

Humor, Literatura česká
Vydáno:, Druhé město

marhoul

Hrdého Budžese to nepřekonalo, protože ten je prostě srdcová záležitost, ale i přes to je jedná o velmi povedené volné pokračování.

Janaves

Pěkné, ale Hrdý Budžes se mi líbil víc.

MCGinger

Za mě asi nejlepší díl trilogie. Z naivní Helenky, která přemlouvá Kačenku aby konečně mohla taky do Jisker se stává protirežimní bojovnice, která pořádá provokativní besídky, chodí za školu na Stalina a řeší konflikty s dospělými.

los

vtipná sebekritika obalující obžalobné kňourání je někdy trochu servilní

aardvarka

Paráda, jdu barvit cvičky. Nesmírně vtipné, upřímné a citlivé. Je to dobrý vhled do doby a člověk se do Helenky úplně vžije. Teda člověk, spíš děvčata, trošku pochybuji, že z knihy bude mužské publikum tak nadšené. Vtipy jsou jedna pecka za druhou a některé příhody tak šílené, že o nich člověk nezapochybuje. A když vyprávění došlo až vraždícím křečkům, brečela jsem smíchy. Konec byl opravdu dojemný.

elenai

Oproti Hrdému Budžesovi lepší průměr. Chyběl mi především vtip a nadhled. Tohle byla taková zpověď dospívající slečny z jejích trápení. Opět jsem poslouchala audioknihu a přednes Báry Hrzánové byl úžasný + kvituju hudební doprovod.

radusak9806-1

Knihu jsem přečetla jedním dechem, ale to kouzlo Hrdého Budžese, tomu nějak chybělo. První kniha byla super v tom, že podávala pohled dětskýma očima, nebylo to hloupé jen dětsky nevědomé. Zde už se to snaží o podobnou formu nadhledu ale vyzní to hloupě, vlastně tak, že každá postava je debilní. A nakonec je Vám nejvíc líto křečků.

ronnie_vrh

Moje nejmilejší knížka plná vtipu i chytrejch myšlenek.
Helenka je moje spirit animal a naprosto jsem si ji zamilovala.

Petass

Už to nebylo tak brilantní jako "Budžes", ale i tak jsem ráda, že jsem ji přečetla. Chyběl mi v tom ten svět malé holky. Kouzlo naivního pohledu na věci, kterým děti nerozumí, se už vytratilo. I tak to bylo dobré. Připomenutí smutné doby, kterou bychom neměli zapomenout. Určitě doporučuji přečíst.

Sisssi

Vtipné, ale černobílé a prvoplánové.

kap66
20.12.2017

Já prostě nemohu jinak než dát pět hvězdiček, i když je to už něco jiného (logicky, hlavní hrdinka dospěla) než Hrdý Budžes. Pro mě mají odkazy na dobu mého mládí (a to naprosto přesné odkazy!) maximální kouzlo. Jen se při četbě malinko červenám, protože já byla ve svém raném mládí ta hlupaňa, kterou by Helenka pohrdala; z rodiny bez problémů, pilňuška, poslouchala jsem Zagorovou, četla oficiální literaturu... Možná i tím je tahle knížka pro mě přitažlivá.

Olšan
15.12.2017

Mně se to prostě líbilo, toť vše.

Chesterton
13.12.2017

Pro mě audio s Bárou stejně dobré jako Budžes. Takové to zkrátka bylo a následky doznívají dodnes - že medlovice:) ryjeme:(, ale zasmát se tomu je víc než nutné!!
Díky paní Dousková.

ddkk
09.12.2017

Budzese jsem viděla i četla, urcite je lepsi nez Oněgin.Ale ten proste musí byt jiny - Helenka je už taky jina. Poslouchala jsem jako audioknihu opět s Bárou Hrzanovou a ta tedy chybu opravdu nemá. Doporučuji.

stopni
29.11.2017

Ve srovnání s prvním dílem je tato kniha mnohem slabší.... Helenka Součková si už nezískala tolik mých sympatií, i přestože mě závěr knihy zaujal a mile překvapil..... Jako oddechovka dobré..... :-)

Matys7777
14.11.2017

Doporučuju jako audioknihu s Bárou Hrzánovou :-) Nádhera! :-)

Janek
20.10.2017

Udržet laťku vysoko po tak úspěšném Budžesovi není vůbec žádná legrace, ale Dous se to - dle mého názoru - daří výborně i ve druhém díle. Rád budeš, kdo vytrváš a dočteš i Oněgina. I když to byl Rusák.

sue_partymix
18.10.2017

Velmi sugestivni... Stejne jako Budzes 100%!

miri.f
21.09.2017

V knize Hrdý Budžes si mě Helenka Součková neskutečně získala. U gymnasistky Helenky, kterou zajímal povětšinou její věneček, už to nebylo tak žhavé. Přesto však i tato kniha má něco do sebe.

medlovice
29.08.2017

Ano .takhle nějak mohla Helenka Součková dopadnout, takto mohla mluvit jednat a mít umělecké sklony . Trochu rebelie a vzdoru a matka alkoholička. No co se dalo čekat . Ryjeme držkou v zemi.....

JayJay28
25.08.2017

Psano stejnou humornou formou jako Hrdy Budzes, ale na Budzese to proste nema.

helenkan
15.08.2017

Knížka se mi líbila. Byla to sice hnusná doba.Přesto jsem se ve vyprávění Helenky, některým situacím s chutí zasmála.

angloumene
05.08.2017

Pokračování Hrdého Budžese nás opět nechává nahlédnout do života mladé Heleny, která i přes všechny problémy rodičů studuje na gymnáziu. No a jak to už u mladých lidí otevřené mysli bývá, nechce se nechat pohltit systémem a naopak mírně poukazuje na svoji individualitu, což pochopitelně není v tehdejší době zrovna vítáno. Tak se dostává do problematických situací souvisejících nejen s jejím dospíváním, ale i s komunistickým režimem obecně.
Autorce se podařilo udržet vysokou laťku prvního dílu a tak se čtenář setkává s milým, vtipným a čtivým světem mladé Heleny, které osud občas hází klacky pod nohy, ale ona si s tím stejně dokáže poradit. Celkové téma tentokrát není tak vážné a tak i celý příběh vyznívá trochu lehčeji. Přesto se jedná o dílo, které potěší a hlavně pobaví.

allebra
03.08.2017

Poslechnuto jako audiokniha. V podání Báry Hrzánové to nemělo chybu. Pokud bych porovnávala s Hrdým Budžesem, kterého jsem viděla "naživo" v divadle, rozdíl byl z mého pohledu pouze v tom, že bylo zachyceno jiné životní období. Bavilo mě obojí.

Vladus9
13.07.2017

Helenka dospěla, ale i tak si udržela svou bezprostřednost a jedinečnost.

Gigy
05.06.2017

Na Hrdého Budžese sice nemá, ale i tak příjemně pobavila.

bábuška
13.04.2017

Dalšímu sledování osudu Helenky Součkové chyběla dětská bezprostřednost, doba byla stejně šedivá jako celé zanedbané prostředí, bezbarví lidé bez naděje v něco lepšího. Stejně tak jako revoltující mládí bez naděje na změnu. Smutná kniha, smutné osudy.

alzbeta4340
15.03.2017

Problémy dospívání jsou univerzální v každé době, a proto se mi tento román zdál méně ostrý než Hrdý Budžes. Přesto doba na Helenku doléhá a pro mladší generaci čtenářů by mohl být "Oněgin" sdělnější a pochopitelnější než jiné popisy života za socialismu.

pawla.sevcikova
28.11.2016

Od prvního do posledního písmenka jsem knížku hltala. Procítila jsem si během čtení úplně všechny emoce. Hlasitý smích i pláč, znechucení... Parádně vyobrazena tehdejší doba. Smekám a těším se na Dardu :)

Michaelaela
16.10.2016

Mně se knížka zprvu jevila nudná, ale potom jsem se začetla a moc se mi líbila.