Oněgin byl Rusák

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Volné pokračování bestselleru Hrdý Budžes. I Oněgin byl Rusák chytí za srdce jak každého, kdo má v živé paměti prapodivně popelavou dobu husákovské normalizace, tak čtenáře, kteří onen čas-nečas znají už jen zprostředkovaně. Helena Součková se přes kádrové překážky dostává na gymnázium. Přestože jí osud nerozdal právě příznivé karty, statečně usiluje vyznat se ve svém nitru i v pokryteckém světě kolem. Navzdory všem obtížím a zmatkům si dokáže trpělivě budovat bohatý vnitřní svět. Oněgin byl Rusák je tedy podobně jako Hrdý Budžes jednak autobiograficky laděným osobním příběhem, jednak tragikomickou mozaikou doby, která ani s odstupem času neztratila nic na své obludnosti. Zparchantělý, prohnilý komunistický absurdistán ČSSR zde (spíše jakoby mimochodem, tím však přesvědčivěji) vystupuje ve vší své ubohosti a nahotě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2749/onegin-byl-rusak-2749.jpg 4.4751
Série

Helenka Součková 2.

Žánr
Humor, Literatura česká
Vydáno, Druhé město
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (117)

Kniha Oněgin byl Rusák

Přidat komentář
Padfoot
včera

Helenka Součková nám od minule trochu povyrostla. Chodí na gympl, píše básně a s kamarády z Pomedu vede vznešený debaty o životě, vesmíru a vůbec. Stejně jako v prvním díle je tu geniální obraz dospívající holky, která si prostě vede svůj život, tak jako stovky generací holek předtím i potom – řeší kluky, známky, matku, koníčky a poznává svět, jak nejlíp umí. Zároveň tu jsou krásně vidět úskalí doby kádrových posudků a omezené možnosti ve společnosti, kde správný názor je ten úředně schválený.
Celou knihou tak nějak neviditelně prochází můj milovanej Evžen Oněgin. Součková se k němu často nedobrovolně vrací a dává si velkýho majzla, aby nedopadla jako hloupá odmítnutá Taťána, až si nakonec zapomene dát taky pozor, aby nedopadla jako natvrdlej Pozdě Bycha Oněgin… A když mi konečně došlo, že se v názvech kapitol schovává soundtrack, bylo vymalováno. Šest z pěti hvězdiček a nikdy jinak.

vladislav6610
17. ledna

Po Budžesovi je čtenář nejdřív trochu zklamán, pak se objeví vážnější děj. Trochu komedie a tak trochu tragedie. Zkratka život jak si ho někteří ze 70. let pamatujeme. A najednou je o čem přemýšlet, vzpomínat a srovnávat. Není to už takové odpočinkové, o to zajímavější.


lencin
28.08.2020

Volné pokračování knihy Hrdý Budžes. Helenka Součková na gymnáziu v Praze prožívá 70.léta. Autobiografický příběh, který je tragikomickou mozaikou doby. Skvělý čtivý román.
(31.3.2008)

sarka8276
23.08.2020

Helenka dospívá a má jiný život. Školu, profesory, kluky, peníze, politiku, místo ve společnosti, v životě, a stejně jako v prvním díle pravdu a spravedlnost, vše v ocelových kleštích totality. Krásně napsáno, opravdový návrat do socialistické Prahy.

Zůzalína
04.08.2020

Dojemné, vtipné, doporučuji.

Aida32
29.07.2020

Za mě úžasná kniha! Stejně tak jsem s nadšením přečetla i knihu Hrdý Budžes. Připomnelo mi to dobu, ve které jsem žila, jako by se člověk vrátil do dětství a mládí. Viděla jsem i divadelní představení v Praze v Dlouhé - Onegin byl Rusák- , úžasné, to nemělo chybu. Moc pěkná kniha a to divadlo - bomba! Šla bych na to znovu a znovu, kdyby to dávali.

Honey0105
17.07.2020

Hrdý Budžes, to je srdcovka, ale k přečtení pokračování jsem se hodně dlouho odhodlávala. Teď když mám dočteno, tak rozhodně nelituji. Stejně jako první díl se kniha četla dobře, člověk se zasmál i zamyslel. Poslední stránky knihy sebou přinesly i značnou dávku úzkosti. Doufám, že se mi v nejbližší době povede sehnat i třetí pokračování, ať vím, jak to s Helenkou nakonec dopadlo.

Clair16
14.07.2020

O něco starší a zkušenější Helena Součková, která je ale dál sympatická, přemýšlivá i vtipná – stejně jako moje oblíbená autorka Irena Dousková.

1