Darda

Po bestselerech Hrdý Budžes (jenž se proslavil také jako činohra s vynikající Barborou Hrzánovou v hlavní roli) a Oněgin byl Rusák (v divadelní režii Jana Borny) přichází závěrečná část autorčiny volné trilogie Darda. Čas železnou oponou trhnul, takže žákyni a v téže h(n)usákovské realitě dospívající gymnazistku Helenu potkáváme nyní jako vdanou ženu, matku dvou dětí. Ačkoli se dobové kulisy proměnily, na lepší svět to kupodivu zase nevypadá. Namísto krize normalizace je tu krize středního věku. A když už krize, tak pořádná. Přichází totiž jedna darda za druhou. Tento tragikomický příběh se tentokrát odehrává v našem čase. Ani Dardě neschází zdánlivá lehkost vyprávění a autorčin slovní i situační humor. Nicméně v tomto případě víc než kdy jindy platí, že při tom smíchu v ranách štípe sůl....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/90865/darda-90865.jpg 3.7256

Helenka Součková (3.)

Literatura česká
Vydáno:, Druhé město

Janaves

Za mě nejslabší díl.

MCGinger

Nebylo to špatné, ale už to nebylo ono. Humor spíše tragikomický, sebeironizující. Příběh uvěřitelný, to ano, ale trochu se už ztrácí chuť ho číst.

los

totální zklamání, ptám se proč?

hapac

Velbloudi ti neloudí
Ba ani když zabloudí
Když zabloudí na poušti
Když je síly opouští
Proč mám duši velbloudí?

Hrdý Budžes byl zkrátka nej, přesto se to hezky četlo i když k smíchu už toho mnoho nebylo - zkrátka to je život radosti i bolesti. A básničky o lamách jsou prima.

Mladý pěkný lamy
nikdy nespěj samy
Starý lamy ať jsou rády
když maj aspoň kamarády

Když se večer zvolna stmívá
tak se lama z okna dívá
Sleduje to s dojetím
Nemá rozum. To je tím

medlovice

Helenko, Helenko co se s tebou stalo ? Kde je ta holka co našla partyzána a odmítala číst Oněgina ? Sedíš tu u vína a pláčeš nad chlapem, který tě opustil. Dívám se na ten obal. Název jsem pochopila , je to jméno, které sis nevzala za své. A ti lidi - zpívají ? Oni zpívají ty nevyzpívané písně , které ze sebe musí vyzpívat aby nekřičeli . Myslím, že jsem se tam našla - v třetí řadě , poslední zprava. Dobrá věc je, že Berta je po tobě, Helenko a ty básničky o velbloudech a lamách jsou výborné.

Sisssi

O mnoho slabší než předchozí dva díly.

Chesterton
13.12.2017

Rozporuplné, hořkosladké, nemastné, neslané, téma rakoviny prsu až trapné:(( Škoda, takhle to nemělo skončit. Ani audio s Bárou to tentokrát nezachránilo:( Knihu bych asi odložila.

Jirinamac
19.11.2017

Knížku jsem poslouchala v audio podání B. Hrzánové. I když je to už jiná Helenka a né vtipné vyprávění, tak se mi líbila. Nevím jestli by mě bavila, kdybych jí četla, ale Bára se poslouchá úžasně

sabca
07.11.2017

Veliké zklamání. Knihu jsem nedočetla.

greetchen
16.10.2017

Navnaděna Hrdým Budžesem jsem čekala víc, ale asi to nebyl můj šálek kávy. Je v tom trochu hořkého humoru, ale bez potřebné ironie a i když knihou proplétá silný příběh, nedostala z něj autorka maximum.

jarabr
15.10.2017

Helenka už sice není tak vtipná jako když byla malá nebo na gymnáziu, ale to je prostě dané věkem a situacemi, ve kterých se nachází. Každý díl je o jiné době i o jiném člověku. Dospělá ženská už těžko bude hlásit, že sníh může, protože ten není vůbec žádnej sladkej. A malinko se autorka sekla s věkem - Helenka říká, že je jí 43, ale popisuje události jara roku 2011 = necelých 47 let.
Pro mě jednoznačně nejlepší pasáž je rozhovor se Zenem, protože Pes nám spadla :-)

ondras666
29.09.2017

Když jsem zjistil, že je to pokračování Budžese, zaradoval jsem se. Ale jak jsem knihu začal číst, tak jsem pochopil, že má radost byla předčasná a bohužel zbytečná.
Je pěkné sledovat jak Helenka dospěla a žije svůj život. Ale! Kniha zcela postrádá vtip a jízlivost předchozích dílů, připadá mi tu spíš jako tuctová šedá osoba, která se stará o rodinu, může tyrana a práci. Chápu, že dosáhnout úspěchu prvního dílu, nebo se k němu alespoň přiblížit, je snem každého autora, ale tohle fakt nevyšlo. I přes tu snahu udělat knihu zajímavou tím moderním tématem rakoviny prsu.
Za mě říkám jednu věc: některé díla by neměla mít pokračování, obzvlášť pak 3.

angloumene
05.08.2017

Oproti předchozím dílům se jedná o jasný propad. Helena zestárne o pár let a spolu se svými dvěma dětmi se musí začít prát s životem sama. Jenže tentokrát nejde o klacky, které by jí pod nohy házel systém, tentokrát si je pod nohy hází ona sama. Celá linka se točí kolem toho, že se s ní rozešel její dlouholetý partner, který se k ní ani k jejich dětem ale vlastně nikdy nechoval příliš dobře. Přesto je to pro Helenu krutá rána, se kterou se vyrovnává přes dva roky. Celý děj se line v podobném duchu. Helena se ironicky posmívá všemu a všem, hledá vinu všude jinde, než sama v sobě. Přesto, že v podstatě žije šťastný a plnohodnotný život, vše je podle jejího názoru špatně. Vtip spojený s předchozími díly se kamsi vytrácí a většinou zůstává jenom sarkastická ironie, která bohužel příliš vtipná není. Celkově knihu hodnotím jako čtivou, ale nepříliš zajímavou.

Luxiee Axony
02.04.2017

Oproti předchozím dílům výrazné zklamání. Nejvíc mne otravovaly asi povídky od Jůlie. Celkově koncept knihy a závěr knihy je velikým zklamáním. Autorka ze sebe umí vydat víc.

Gabi13
29.03.2017

Milá knížka. Je mi příjemné setkávat se v knížce s lidmi, které skutečně můžeme potkat a můžou byt součástí našeho života. Prostě příběh jedné ženské. Nemusíte za tím hledat nic vyššího.

Kryštofka
03.02.2017

Moc dobré. A pokud za tím vidím představení z Jezerky, Báru Hrzánovou, Lenku Vlasákovou a další, ještě lepší!

micha-ella
02.02.2017

Budžes byl lepší.

Fuksinka
20.01.2017

Mě by vůbec nenapadlo číst knihu s takovým tématem, kdyby se nejednalo o pokračování Helenčiných příběhů. Nakonec jsem překvapivě spokojená. Je to smutné, osobní, milé a jemně kořeněné humorem.
PS: Návod pana ředitele je špičkový.

Sidonie
09.01.2017

Tolik jsem se na tuhle knihu těšila a takové to bylo zklamání.
Příběh nepřinesl nic originálního, napsané to je nezajímavě, bez humoru. S předchozími knihami se to bohužel nedá srovnat.
Není v tom nic vyloženě špatného, nečte se to špatně, ale proč vůbec psát, když není o čem?

bakjo95
30.12.2016

Řekl jsem si, že tuto trilogii chci mít uzavřenou a mít na ní jasný názor a tak jsem si koupil Dardu.
Tento díl se mi líbíl ze všech tří úplně nejmíň, protože při čtení jsem měl pocit, že to není kniha, ale nějaký deníček malé holky, která si myslí, že má “nejhorší“ život na světě. Vůbec mě to nebavilo...sem tam nějaký vtip tam byl, ale rozhodně se nedá říct, že by se to hodilo nebo vyvažovalo negativní děj a chod knihy, jako to bylo třeba u Budžese. 30%

pawla.sevcikova
29.11.2016

Úžasné završení příběhu o Helence Součkové. S prvními dvěma díly se to nedá vůbec porovnat, tahle žena už má "celý život" za sebou, není spontánní a bláznivá jako v Oněginovi... Ale je skvělá. Úžasně zakončená trilogie. To, že se při tom člověk už tak nesměje, jako se smál u předchozích dvou dílů, není vůbec na škodu. Život není jen smích a radost... naopak.

Makropulos
17.10.2016

Helenka Součková dozrála do úplně jiné ženy než bych očekávala. Někde cestou ztratila humor, ironii a nadhled. Jak už tady někdo napsal, kdyby to nebyla součást trilogie o Helence, řekla bych, že to je dobře napsaná kniha, i když pro mě až depresivní, ale takhle mi to ještě vzalo moje představy o dalším životě mojí oblíbené hrdinky.

kalinkacz
21.08.2016

V tomto závěrečném díle už nenajdeme moc vtipných momentů, nýbrž krutost života obyčejné ženy ve středním věku... Helenka má děti a manžela, jenže se dočká jak rozvodu, tak nemoci a všichni vidíme, že ani výchova dětí není její silnou stránkou... V tomto díle budeme spíše souhlasně kývat hlavou a soucítit s Helenkou... I přes to je to opět ta Irena Dousková, kterou všichni známe...

Veve131
06.07.2016

Pěkně napsané. Skvělé zakončení trilogie o Helence!

hanoule
27.04.2016

Moc dobrá kniha, Helenka Součková je fajn. :)

FunThomas
22.04.2016

Z této knihy mám takový nemastný neslaný pocit. Přiznám se, že mě ze všech tří dílu o Helence bavila nejméně. Nemuselo to být však tím, že by tato kniha byla špatná. Jen jsem po předchozích dvou dílech měl asi velká očekávání, která nebyla naplněna, protože celkové ladění knihy bylo úplně jiné, než jsem čekal. V příběhu bylo na můj vkus spíš více tragiky než komiky. Opravdu mi dělalo problém se ztotožnit se čtyřicetiletou ženou s krizí středního věku. Tato kniha mi prostě nesedla. Nezanechala ve mně nějaký pozitivní dojem a hlavně důvod, proč bych si ji měl přečíst znovu nebo ji někomu doporučit. Jako samostatná kniha by Darda zřejmě fungovala, ale v kontextu s Hrdým Budžesem a Oněginem mi prostě přijde poněkud "odfláknutá".

eva-lupen
09.04.2016

Poslechnuto jako audiokniha. Stejně jako Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák, skvěle načteno Bárou Hrzánovou.
Netuším jestli by mne to bavilo číst, ale tohle bylo naprosto skvělé. Smutné, ironické, ale takový je prostě život. Vlastně mne to asi ze všech tří knížek (teda audioknih) bavilo nejvíc. Možná je to věkem, ale já té Heleně věřila každou myšlenku. A otevřený konec? Třeba bude ještě nějaký další díl :-).

Andy6
06.02.2016

Trilogie o Helence Součkové můžu. Nejlepší byl Budžeš, Oněgin taky dobrý, ale nejslabší byl Darda. Ale ne špatnej, trochu smutnej. Ale za přečtení určitě stojí.

Isew
09.01.2016

Kam se poděla ta Helenka z prvních dvou dílů? Tohle byl přece někdo úplně jiný. Tohle mě napadalo celou dobu při čtení knížky. Helenka ztatila nekde vtip a břitkou ironii. Ale kde? A proč?

wiix
09.10.2015

Príjemné zakončenie trilógie o Helene Součkovej, trochu melancholické, trochu klišé, ale prijemné.