Hrdý Budžes

Kniha prostřednictvím vyprávění děvčátka zachycuje život herecké rodiny, která není zadobře s totalitním režimem a v této atmosféře hledá odpovědi na svoje dětské otázky. Volně navazují romány "Oněgin byl Rusák" a "Darda".

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181031/big_hrdy-budzes-jhZ-181031.png 4.62075

Kniha Hrdý Budžes

ZaOndra
včera

7 bodů z 10
Nejvíce mě na knize zaujalo to, co mi na ní zároveň vadilo nejvíce – kniha je psána v první osobě osmiletého děvčátka. Vadily mi až trošku příliš nespisovné výrazy a špatně poskládané věty. Chápu, že je to psáno jazykem malé holčičky, ale i tak se mi zdá, že ji autorka dělá až moc naivní. Také se mi na konci líbilo zjištění, že žádný Hrdý Budžes vlastně není :)
Kniha se mi trošku hůř chápala, protože jsem totalitní režim nikdy nezažil. Podobnou knihu bych si spíše už znovu nepřečetl, jelikož mě bohužel dějově tolik nezaujala.

Besa

Páčilo sa mi, že je kniha písaná z pohľadu malého dievčaťa. Tiež som bola za socializmu dieťa a na veľa vecí som si spomenula. Je to taký smutno-smiešny príbeh, ale skôr smutný.

LucyA7

Zachycení normalizační doby pohledem dítěte, které ne vše zcela chápe, ale dobře vnímá náladu a cítění rodičů, je velmi nezvyklá kombinace. Knížka mi byla velmi milá, snad tím, že Helenka v té době byla jen o málo starší než já.

huhuhu

Na Hrdém Budžesovi mě fascinuje, že je to vtipné, ale zároveň vlastně hrozně tragické. Ale taková to byla doba...

Juagustin
03.12.2021

Hrdý Budžes patří do mého "zlatého fondu" knih, k nimž se rád opakovaně vracím, jak tomu bylo i tento podzim, kdy jsem potřeboval něčím odpočinkovým proložit vážnější četbu. Je to kniha humorná a odpočinková, nikoliv však povrchní. Naopak, v množství větším než malém tu je téměř stále přítomna hořkost a beznaděj, kterou hrdinka, sedmiletá Helenka, spíš jen tuší z dospěláckého okolí a zachycuje s neopakovatelnou bezprostředností a upřímností. Ta dětská bezprostřednost a důvěra v přímočarost světa je zároveň zdrojem skvělých gagů, jejichž korunou je samotný "hrdý Budžes". Smekám před autorkou, jak se jí podařilo věrohodně zachytit dětské chápání světa se všemi vírami, rozumováním, omyly a obavami. Nádherná kniha, doporučuju.

Ristridin
22.11.2021

Milé počtení, ale občas mi přišla Helenka na svůj věk poměrně hloupá, aniž bych to myslel zle. Jako kdyby autorka popisovala dítě, které ještě skoro chodí do školky. Byla znát jistá proměna literárního vyprávěcího projevu z pohledu Helenky na začátku a na konci, která měla ukázat, že se Helenka rozvíjí, ale někdy to zkrátka bylo podle mě trochu moc naivní, což však mělo záměrně umocnit dojem z knihy. Oceňuji drobné dobové poznámky, jako vzpomínka na dobu, kterou jsem naštěstí nezažil, to funguje dobře. Fajn oddechovka.

Teseme
12.11.2021

Papír toho unese hodně, včetně infantilního humoru, na kterém je tahle kniha založená. Je to oddychovka, kterou dočtete za hodinu a půl, možná dvě. Blbá není.

Co bylo mimořádně hloupé, tak představení v Divadle v Dlouhé. Ale lidi tleskali. Úroveň Troškova humoru se v textu schválně nedá potřít. Ale nemůžeme pořád číst jen Froma.

aralka
14.10.2021

Helenka je velmi inteligentní tlusté dítě, které prožívá své dětství v totalitním režimu v netypické herecké rodině... i ve svém věku je dobrá pozorovatelka a citlivá duše, rodina vzhledem ke svému protirežimnímu smýšlení a pevným morálním zásadám prochází různými útlaky a postihy, které čtenářům Helenka předkládá ve svém dětsky naivním vyprávění....a právě z toho kontrastu chvílemi až mrazí... Skvělé, ale ve své podstatě tíživé čtení v roztomilém dětském podání...