Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2333 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

Greenfingers
24.07.2020 4 z 5

Je docela náročné napsat knihu, která je vyprávěním malé holčičky, tak, aby vyzněla hodnověrně a navíc i zábavně. Autorce se to povedlo, za což jí tleskám. V příběhu rezonuje doba, ve které jsem dospíval, takže mnohé věci si celkem přesně vybavuji (předvánoční besídky s Dědou Mrázem, lampionové průvody, apod.).
Mladá vypravěčka popisuje i události nebo scény, které logicky vzhledem ke svému věku nedokáže správně pochopit. Její hodnocení situace mnohdy vyvolává úsměv. Milá knížka! Rád si přečtu i další od této autorky.

Tess23
15.07.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha a v provedení Báry Hrzánové vynikající divadelní představení.

Clair16
14.07.2020 5 z 5

Neznám nikoho, komu by se Hrdý Budžes nelíbil. Rozehraných nápadů je tam opravdu spousta, navíc míra autenticity pro všechny, kteří popsanou dobu pamatují, dosahuje maxima. Irena Dousková je skvělá vypravěčka, která umí vyvážit humor a smutek tak, aby odrážel skutečný život.

Andy79
30.06.2020 5 z 5

Geniálně napsaná kniha. Malá Helenka pozoruje svět kolem sebe, spoustu věcí nechápe, ani nemůže chápat (je jí teprve 8), ale čtenář moc dobře ví. Vyprávění pojaté touto formou je prostě skvělé, zároveň díky dětské naivitě takové lehké.
Ráda bych viděla i hru s B.Hrzanovou, neboť na ni čtu samou chválu.
Některé události ve mě vyvolaly nostalgii (lampionovy průvod aj)

MatoZu
18.06.2020 5 z 5

Pobavilo, rozesmutnilo, zabavilo. Naprostá spokojenost. :)
Opravdu to vypadá, jako by knihu psala malá holčička.

P.S. Divadelní zpracování s Barborou Hrzánovou také výborné.

Cajda
25.05.2020 5 z 5

Kniha luxusní, ale to skvostné podání v divadelní hře Bárou Hrzánovou naprosto NEMÁ konkurenci! Laťka na nejvyšší možné příčce... A hrdý buď, žes vytrval.... :o))))

Ťapulka
05.05.2020 4 z 5

Krásná kniha, která mi přinesla nejedno pousmání. Stránky jsou plné čisté dětské logiky, lásky a hledání. Určitě se ráda podívám i na divadelní zpracování a sáhnu po pokračování Oněgin byl Rusák.

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Skvělá a čtivá kniha,mám ráda knihy vypravějící příběh dětskýma očima.Divadelní hra byla taky super.

Marekh
25.04.2020 5 z 5

Od autorky jsem v minulosti četl knihu povídek - ČÍM SE LIŠÍ TATO NOC. Povídky se mi líbily. Rozhodl jsem se, že dám šanci také této knize a nalákalo mne také vysoké hodnocení čtenářů. Kniha se mi líbila a knihu hodnotím na 100 %.

V knize se nacházejí okamžiky, při kterých jsem se zasmál, ale také zavzpomínal na starší časy, které jsem prožil za dob komunismu a také po roce 1990. Například si vzpomínám na lampiónový průvod, který jsem měl moc rád a na který jsem se vždy těšil. Také si vzpomínám na školní obědy v jídelně.. Popisované události ve školní jídelně se shodují s tím, jak si je pamatuji.

Kromě humoru v knize vidíme, jak to může dopadnout, když nestojíme na správné straně. Někteří lidé za komunismu byli tlačeni k tomu, aby vstoupili do KSČ, a pokud nechtěli vstoupit, ať už z různých důvodů, tak to mohlo mít dopad na jejich zaměstnání. Ještě více si přitížili, když otevřeně projevili svůj vzdor. Taková byla doba, ale dnešní doba není také jednoduchá.. Je sice svoboda slova, můžeme zvolit politickou stranu, jakou uznáme za vhodnou atd., ale můžeme vyslovit například názor v práci, aniž bychom se báli, že budeme propuštěni?!

Příběh je vyprávěn očima Heleny Součkové, žákyně základní školy 2. třídy, která navštěvovala základní školu v době normalizace. Často se říká, že lidé, kteří se narodili v sedmdesátých letech, jsou Husákovy děti. V tomto období se narodilo hodně dětí. S naší hrdinkou zažíváme různé příhody, seznamujeme se s její rodinou, s jejími kamarády a také se spolupracovníky jejich rodičů. Kniha je rozdělena do 20 příběhů, které jsou krátké. Kniha se četla dobře, akorát jsem měl pocit, že se v knize vyskytovalo docela hodně postav. Kniha je na některých školách zařazena do povinné četby, což si myslím, že je dobře, poněvadž studenti se touto formou mohou dozvědět o době, ve které žili třeba jejich rodiče a příbuzní. Kdo je Hrdý Budžes se dočtete v této knize. Dočetl jsem se, že tato kniha je 1. díl ze série, takže časem bych se poohlédl po dalších knihách z této série. Příběhy odehrávající se z období komunismy mne stále lákají. 

laepus
16.04.2020 4 z 5

Občas to má trochu hluchá místa, ale když do toho autorka (potažmo Hrzánová) pořádně řízne, tak to přebíjí všechno. Výborně napsáno, ne jen jazykem malé holky, ale až jakoby mentalitou malé holky. Opravdu bych se nebál ani srovnání s Bylo nás pět.

NADEI
14.04.2020 3 z 5

Zas tak moc mě to nenadchlo

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Knížka k pousmátí. Dobře napsána z pohledu malé Helenky. :)

Chytuš
30.03.2020 5 z 5

Děkuji Helenko, měla jsem příležitost se znovu vrátit do těch kouzelných dětstkých let v nekouzelném prostředí, kdy "co se říká doma, ve škole se neříká". Možná mladším ročníkům až tolik neřekne, ale já si čtení 100% užila.
Jen bych se přimlouvala za výměnu obrázku knihy tady na databázi. Osobně mám vydání z Nakladatelství Petrov z roku 2002, které má obálku mnohem krásnější a výstižnější - pohled zezadu na holčičku s rozsvíceným lampionem v zasněžené uličce. Holčička vrhá dlouhý stín, před ní se otevírá trochu osvětlená ulička a nad ní je spousta rudých hvězd... Pokud si přečtete, tak musíte uznat, že tahle obálka je naprosto dokonalá!

lucie9998
23.03.2020 5 z 5

Knížka, u které se vážně hodně nasmějete! Já jsem vůbec nevěděla, co od toho čekat a byla jsem nadšená.

michaela2173
11.03.2020 5 z 5

Moje srdcová záležitost. Skvělá je i v divadelním provedení skvělé Báry Hrzánové.

klarafialova
28.02.2020 5 z 5

Tato knížka je doslova oddychová. Malá Helenka je hodně naivní, nad světem přemýšlí jako každá jiná osmiletá dívenka a to se i hodně projevuje v jazykové stránce a stavbě vět. Avšak to dílu vůbec neubírá na hodnotě. I pod vyprávěním malé Helenky je skrytá hlubší myšlenka, která nutí člověka se zamyslet nad životem v období normalizace. Je tam spoustu situací, které ona nechápe proč se to děje, ale čtenář jasně pochopí. Navíc je to vše propojené vtipnými scénkami, nad kterými se nejde zasmát. Ten humor je prostě úžasný. A to, že tyto vtipné situace popisuje osmileté dítě, je činí mnohdy ještě vtipnějšími. Tato knížka mě velmi mile překvapila, dokonce bych se k ní chtěla později vrátit a přečíst si další díly. Prostě skvělá oddychová tragikomedie.

pavlanosko
20.02.2020 5 z 5

Taková krásná oddechovka.

Manifest blech
15.02.2020 4 z 5

Skvělá pro mě už klasika. Stejně vnímání a řeč dítěte je úplně jiná.

klaradv1998
09.02.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih z mého maturitního seznamu. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Kočičáci
27.01.2020 5 z 5

Troufám si říct, že Hrdý Budžes se už po těch dvaceti letech, co je na světě, dá považovat za klasiku. Ten, kdo nejdříve viděl divadelní inscenaci a teprve potom četl knížku, tak tento čtenář má zážitek ještě více umocněný, díky úžasnému, geniálnímu a nezapomenutelnému ztvárnění skvělé Báry Hrzánové.
Nedokážu si tipnout, jestli čtenáři, kteří se narodili už v porevolučním čase, prožijí příběh malé Helenky Součkové stejně jako ti, kteří socialismus zažili na vlastní kůži a tím pádem se s vyprávěním můžou v mnoha situacích ztotožnit a zavzpomínat na různé situace, které jim připomenou vlastní mládí.
Vyprávění je to vpravdě tragikomické, určitě vás rozveselí, ale stejnou měrou vás i dojme. Vřele doporučuji i volné pokračování Oněgin byl Rusák a Darda.