Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2333 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

lentilka_007
24.01.2020 5 z 5

Moc milá knížka o pohledu na tehdejší dobu očima dítěte.

Stephanie92
18.01.2020 4 z 5

Zařadila bych do povedených knih, milé a veselé čtení. Psáno z pohledu malé dívky, to mě na tom asi bavilo nejvíc, ty historky, které vyprávěla o tom co právě zažívala. Velmi čtivá knížka ????????????.

Centropenka
14.01.2020 5 z 5

Divadelní hru jsem viděla snad 15x, jednou i naživo. Knížka je stejně skvělá, a teď můžu navíc ocenit, jak geniální ta divadelní adaptace je a jak neuvěřitelně uvěřitelná je v roli Helenky Bára Hrzánová.

anca_s
29.12.2019 4 z 5

Jsem ráda, že se v maturitní četbě najdou i kousky jako je Hrdý Budžes. Je to oddechové a milé čtení, kterému ale nechybí skrytý podtext totalitniho Československa.
Helenka si vás svými myšlenkami zkrátka získá, ta dětská fantazie má prostě kouzlo.
Trošku mi vadí jen to, že děj není tolik rozvinutý a spíš se dovídáme o Helenčiných zvláštních snech.

Jumpova
02.12.2019 5 z 5

Za mě originálně a vtipně napsaná kniha. Líbí se mi, jak kniha zachycuje pohled dítěte na tehdejší situaci. Určitě musím přečíst znovu.

attila1
17.11.2019 5 z 5

Úžasná knížka,vtipné vyprávění Helenky Součkové ne vždy veselých situací. Tady nemůžu dát jinak než pět hvězdiček.
"Já jsem to slovo nikdy před tím neslyšela, ale strašně se mi líbilo, takže když na mě babička zavolala: Helenko, k večeři. Tak jsem jí odpověděla: děkuju, ještě nemám hlad, ty ku*vo"

Jirinamac
14.11.2019 5 z 5

Nezapomenutelná Helenka. Navždy jí budu mít v uších v podání Báry Hrzánové. Tento první díl je nejlepší.

JointlieKat94
11.11.2019 4 z 5

Knihu už mám dávno přečtenou, a moc se mi líbila, ale dnes jsem shlédla i divadelní představení s Bárou Hrzánovou, a to byla teprve pecka! Moc a moc se mi líbilo, takže bych dala za představení 5* a víc.

Prostě paráda!

šneki
29.10.2019 3 z 5

Skvěle ukryté odkazy na věci, kterým malá Helenka nemůže rozumět, jinak bych si však přála trochu víc děje - kniha je spíš takové okénko do života, než že by vyprávěla nějaký určitý příběh.

Nerevanin
28.09.2019 4 z 5

Nemohu si pomoci, ale musím knihu srovnávat s divadelní adaptací, za níž bohužel knižní předloha poněkud zaostává. Vlastně knize nemám co vytknout (snad až na přehnaný počet zemřelých postav), ale nemohu dát 5/5, když mám stále před očima nedostižnou Báru Hrzánovou.

evask
28.09.2019 4 z 5

Nejdřív jsem byla nadšená a bavilo mě to moc a čím déle jsem četla, tím to nadšení trošičku vyprchávalo, takže teď váhám mezi 5* a 4*.
Hned jsem se pustila do druhého dílu a tam mě nadšení opustilo už nadobro.

Delirium
27.08.2019 4 z 5

Povinná četba k maturitě - doporučuji. Čte se rychle, je to jednoduché, není tam nic, co by se nedalo pochopit.
Každopádně ta jednoduchost z toho činí spíše průměr, ačkoliv musím říct že silnější. 70%

Tyyynab
10.06.2019 3 z 5

Kniha je fajn, ale pokulhává za svou divadelní adaptací. Čte se to rychle, dobře, je to lehké a svěží... Ale pro divadlo nebo rozhlas se to hodí více. Jako text mě to tak nenadchlo. Ale možná, kdybych adaptaci neznala, bych to viděla jinak.

martineden
09.06.2019 5 z 5

Sníh můžu, ten není vůbec žádnej sladkej!

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Tak tohle byla láska na první pohled. Často jsem se u knížky smála nahlas, což se mi poslední dobou moc nestává. Helenčina dětská naivita je kouzelná (třeba jak si myslela, že umírají jen staří lidé - kéž by tomu tak bylo). A prostředí divadla, ve kterém pracovali její rodiče, se mi moc líbilo. Moc ráda se ke knížce budu vracet.
A samozřejmě i divadelní hra s Bárou Hrzánovou je vynikající, možná ještě o chloupek lepší, než kniha, ale to jen kvůli Báře.

slawa.cap
25.05.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Bárou Hrzánovou. Tohle mám rád, tyhle memoáry obyčejných lidí, kteří dokáží neobyčejně vyprávět. Navíc tady je bonus, že kniha je psaná jako komedie z pohledu dítěte. Naivní pohled Helenky opravdu baví a odlehčuje dobu kdy to nebylo vždy veselé.

Jessybelle
25.05.2019 5 z 5

I když jsem to četla, stále jsem slyšela Báru Hrzánovou...

tereza1198
18.05.2019 5 z 5

Znám divadelní hru, ale i tak kniha překvapila. Sranda i smutek. Prostě život. Skvělé.

knihovniceS
11.05.2019 5 z 5

Viděla jsem divadelní hru - Helenka Součková v podání Báry Hrzánové = skvost.
Dobu, ve které se děj odehrává, jsem zažila, tak jsem děj vnímala na 100%.
Hra se mi moc líbila. I za divadlo dávám 5 hvězd

Miretti
02.05.2019 5 z 5

Konečně si mě tahle kniha našla. A že to bylo příjemné setkání. Určitě se k ní budu vracet. Laskavý humor s kapkou hořkosti.