Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2339 2339

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

lachtan77
05.11.2018 5 z 5

Je usměvné jak malé dítě popisuje dobu, na kterou by spousta lidí raději zapoměla.

Margie94
29.10.2018 5 z 5

Vtipné, milé a úsměvné čtení, které se místy střídalo s vážnými tématy každodenního života v období normalizace. Helenka je humoristka každým coulem a její eskapády a trable mě opravdu bavily :) Nemůžu jinak hodnotit, než 5* :)

Zlatinka.Emilly
27.10.2018 5 z 5

Příběh z této úsměvné knihy jsem viděla jako divadelní hru. viděla jsem obě nastudované verze. První byla hrána jedenácti herci. Druhá třemi, kde hlavní roli měla Bára Hrzánová a to nemělo chybu. Kniha je proti tomu jen slabým odvarem. Helenka Součková jako osmiletá holčička odkrývá ze svého srdíčka svůj život. Je velmi upovídaná a celá kniha jakoby byla psána jedním dechem. Při čtení knihy jsem poznávala známá místa městečka "Ničín" kde Helenka s rodinou žila a kde žiji i já :)

marhoul
22.10.2018 5 z 5

Srdcovka. "Vypadá to jako sranda, ale není to sranda.." Je to veliká sranda, ale zároveň velmi dojemný příběh malé Helenky Součkové, která popisuje události běžného života svýma, dětskýma, očima. A když nakonec házela do kanálu i tu fixku růžovou, neubránila jsem se slzám. Knížka je to krásná a nádherné je i divadelní představení v podání Báry Hrzánové. Když jsme na něm byli, odměnou jí byl nejen obrovský aplaus vstoje, ale i to největší balení barevných fixek, jaké jsem kdy viděla. Byla tam samozřejmě i růžová.

Reniee
21.10.2018 3 z 5

Knihu hodnotim jako průměr. Divadelní hru jsem neviděla, ale prý je skvělá v podání Báry Hrzanové. Možná se na ní někdy vypravím, mám pocit, že by to byl větší zážitek a dojem, než který mám ze samotné knihy.

tygřík2
21.10.2018 5 z 5

"...A pak jsem ty fixy, i tu oranžovou i tu růžovou, jednu po druhý, naházela do kanálu..."
Ta holčička má opravdu trudné dětství a jejím rodičům ničí život soudruzi.
Humorná forma vyprávění, Helenka je roztomilá, ale nemohu si pomoci, jde mi mráz po zádech.
Velký dík za divadelní kus s paní Hrzánovou.

Janaves
21.10.2018 5 z 5

Jedním slovem skvělé. Ale jako divadelní představení pro mě nezapomenutelné!

vlkcz
18.10.2018 5 z 5

Humor, nostalgie za dětstvím, připomenutí doby, která byla opravdu hnusná...
Od všeho něco a perfektně namixováno.

Nočnípták
16.10.2018 5 z 5

hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí

Při vyprávění malé Helenky Součkové se cítím smutně i vesele, hořce i sladce. Nazíráno dospělýma očima - hořká doba, sladké dětství. To dětství je veselé při Helenčino hláškách a smutné při jejích dětských starostech.
Tuhle knížku můžu číst pořád dokola. Od doby co jsem viděla divadlo, mluví na mne Helenka hlasem Báry Hrzánové. Je to zážitek.

__Vev__
02.10.2018 4 z 5

Úžasné, skvělé, vtipné. Helenku sem si velmi rychle oblíbila a její pohled na tu dobu byl fakt perfektní. Nebýt té maturity z češtiny, knihu bych si v životě nepřečetla. Tudíž jsem velmi vděčná, že se tak nestalo a já knihu přečetla a dobře se bavila.

radusak9806
02.10.2018 5 z 5

První kniha je neuvěřitelně poutavá a je radost sledovat dětský pohled na věci, které dospělý člověk už ani neřeší.
Tak prej je to tak, že tahle kniha je lepší než druhý díl.

i.stefany
02.10.2018 5 z 5

Milá a upovídaná Helenka Součková, kdopak by ji neznal. Svým dětským pohledem na svět, nám vypráví veselé i smutné historky z doby, kterou mnoho z nás čtenářů zažilo na vlastní kůži. Roztomilé čtení.

hapac
14.09.2018 5 z 5

Moje oblíbena kniha - vtipná, milá a Helenka v podání B.Hrzánové byla prostě úžasná.

Elkeli
10.09.2018 5 z 5

Úžasná knížka :-) je to vtipné, je to milé, je to roztomilé. Člověk se u toho jak opravdu upřímně pobaví, tak se i krásně vrátí do toho "dětského" pohledu na svět a věci, které se v něm dějí. Kdo hledá príma oddychovku, doporučuju :)

MCGinger
15.08.2018 5 z 5

Prostě už klasika co se týče české devadesátkové literatury i divadla.

AnetK
03.08.2018 5 z 5

Helence na jednu stranu nic neunikne, na stranu druhou jí úplně uteče "pointa". Drobnost v příběhu má pro dospělého úplně jiný, často mnohem větší význam než pro druháčka na zš. Trochu mi to připomíná, jak jsem se se nedávno dívala na M*A*S*H*. Desítky dílů jsem viděla jako malá, mnohé mi však začalo dávat smysl až jako dospělé...

Edith_17
10.07.2018 5 z 5

Úsměvný příběh malé Helenky z doby, kdy asi do smíchu moc nebylo, teda minimálně těm, co nějak nesouhlasili s režimem. Líbí se mi, jak autorka knihu podala, jak popisuje den za dnem nelehký život školačky Helenky a jak skvěle popisuje pohled dítěte na život dospělých. Už dříve jsem zhlédla divadelní hru, a tak mi při čtení zněl v uších nezapomenutelný hlas skvělé herečky Báry Hrzánové.

E.lisabeth
29.06.2018 4 z 5

Cekala jsem mnohem vic, potom co mi knihu vsichni hrozne chvalili. Sama bych ji asi nekoupila, ale dostala jsem ji od kolegyne, ktera ji miluje a ja mela zrovna potrebu precist si nejakou komedii. Proste jsem cekala mnohem vic. Zasmani nahlas prislo jen v jednu chvili jinak bohuzel.

rybizka
27.06.2018 3 z 5

Nesdílím tak velké nadšení jako většina, pro mě to je průměrná humorná kniha. Příběhy byly milé, někdy vtipné, někdy jsem se i pousmála, ale nic víc. Měla jsem velká očekávání, kniha hodně doporučovaná, možná proto takové hodnocení. Poslouchala jsem jako audio a velké plus za přednes B. Hrzánové, ta jednoduše umí.

terijans
20.06.2018 5 z 5

Tuto knihu můžu číst pořád dokola!