Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2335 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

Makaja
14.04.2019 5 z 5

Jedna z mála, kterou je lépe poslouchat než číst. Já si vlastně neumím představit nikoho jiného, kdo by to mohl číst..... asi proto, že jsem hned dvakrát viděla hru v divadle, kde malou Helenku hrála právě Bára Hrzánová.

ladyka
11.03.2019 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu vyprávěnou vynikající paní Hrzánovou,která jí dodala ty správné grády. I přes občasné zasmání nad knihou z té doby ještě mrazí. Já jsem ji naštěstí zažila jen do sedmé třídy a Budžes mi ty časy připomněl.

hanzmb
04.03.2019 5 z 5

Vynikající kniha u mne znamená, že se plně uzavřu do příběhu a šok přichází na poslední stránce, kdy se najednou musím utrhnout. A to byl přesně tento případ. Ta kniha není veselá, to je naopak psychothriller nejtvrdšího ražení co znám. Obdivuji autorku, že dokázala něco takového napsat v 33 letech. Tam nemůže být jen část zážitků, to hlavní si musela prožít celé, možná doplnila a upravila pár okolních postav a příhod. Až teď jsem si vlastně uvědomil, jak byla proti tomu "zlatá" a hlavně uvolněná šedesátá léta tj. doba mé školní docházky.

Laza27
23.02.2019 5 z 5

V audioknižní podobě díky interpretaci Báry Hrzánové ještě o level lepší

viridiana
29.01.2019 5 z 5

Úžasné čtení, a Bára Hrzánová je v divadelní verzi také perfektní.

mi-380
24.01.2019 5 z 5

Mikulášovy patálie z východní strany železné opony. Dokonalá slovní spojení plná vtipu a nelítostné normalizační reality.
100 % (1664 hodnotících, průměr 91 %).

Dostali jsme bílý kafe a bramborový placky a pomáhali jsme tetě skládat papírový krabičky na léky, aby si vydělala nějaký peníze. Ona má hrozně málo peněz, protože když byla mladá, měli se strejčkem Lojzou v Královým Dvoře dvě cukrárny. Teď už bohužel nemá žádnou cukrárnu, ani žádný bonbony jí nezbyly.

Zrovna se zkouší Rozbřesk na dole Karel. Je to o tom, jak to bylo dřív, když to bylo špatný. Myslím jako před Velkou říjnovou socialistickou revolucí nebo tak někdy. Jak nějaký horníci byli zaměstnaný v dolech, ale měli se hrozně špatně a byli moc smutný a pak zase nebyli zaměstnaný v dolech, protože je vyhodili, a měli se taky špatně a byli zase smutný. Ale nakonec přišla revoluce, horníci tancovali a zpívali a měli se dobře až do smrti. Smutný pak byli akorát ty lidi, který byli veselý.

Imor
21.01.2019 1 z 5

Tak u mě je to podobné jako u "jituz" . Na tu chválu co je níže napsaná jsem se chytla, ale kniha mi spíš vadila, než aby mě bavila. Uvidím ještě až kouknu na představení.

jituz
20.01.2019 2 z 5

Zklamání. Chtěla jsem se smát a bylo to málem naopak. Dost úmrtí hned na začátku. Na druhou třídu se mi zdála Helenka dost přemoudřelá, ale takovým tím způsobem, že jsem čekala, že do zvláštní školy "pro blbečky" půjde i ona. Herecká rodinka mi taky zrovna nesedla, prostě komedianti. Možná jsem si ji měla schovat na dovolenou a hned bych to četla jinýma očima..
Ale na Hrzánovou se těším.

Malýmedvěd
13.01.2019 5 z 5

Dokonalé, člověk se tomu směje, ale žaludek se svírá a po zádech přebíhá mráz. Dokonale vyvážený mix mezi směšností a důležitým sdělením.

Vlajdula
12.01.2019 5 z 5

Bezvadná kniha.

JointlieKat94
03.01.2019 4 z 5

Jsem mladší ročník, než abych si pamatovala "tuto" dobu. Tak pardon..

Na knihu jsem narazila v antiku, a aniž bych věděla, o čem je, sáhla jsem po ní, jelikož jsem na ní slyšela samou chválu. A líbila se mi.

Krásné je, když vidíte ten dětský svět, kdy děti vlastně ví víc, než by měli, ale naprosto ničemu nerozumí. Takže vlastně "víš vše, ale přitom nic".

S Helenkou jsem se ve spoustě věcí ztotožnila.. bohužel tedy.. a nejvíc mne dostala ta hloupost s těmi fixami za šedesát korun. Tak dlouho po nich toužila, až je dostala, jen od špatné osoby..

Moc se mi kniha líbila a básničky dobrý! :)
"Na kostele zvoní zvon,
jak s*al kníže Přemysl."
:D

druzickaster
27.12.2018 5 z 5

Tragi-komické vyprávění malé holky o šedivé době normalizace. O to víc to člověka chytí, když v tom žil taky, sice ne v Ničíně a bez tetiček v Německu a Americe, ale i tak....Samo asi jako každý druhý jsem viděl divadelní inscenaci s paní Bárou Hrzánovou, mimochodem velmi podařenou, jen mi tak nějak vytanulo, že v tom divadle je z toho spíš to komické, to tragi si člověk v plné váze uvědomí až při čtení této knihy. No a co k tomu víc dodat, přečtěte si to, budete se chechtat, ale taky budete dojatí jak dojnice....

t.adm
10.12.2018 5 z 5

Horší než-li Rusák,
je ten ču*ák Husák!

Olous1
03.12.2018 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Vrátila jsem se do svého dětství. Dost často jsem se zasmála. Hned na začátku čtení mě pobavila báseň na záchodě...horší než Rusák je ten č...k Husák :)a vlastně jsem se nenudila celou knihu. Řadím tuto knihu mezi mé srdcovky.Doporučuji přečíst.

EvikU.
03.12.2018 5 z 5

Ohromně jsem se bavila. Byla dokonale napsaná, vtipná. Už jsem kdysi viděla divadlo, ale kniha je kniha.

Půca4
24.11.2018 5 z 5

Přes všechno zlo, které kniha ve své podstatě skrývá, je to krásné a úsměvné čtení. Nejdříve jsem byla v divadle a až potom jsem četla knihu a v hlavě jsem se tak nemohla zbavit hlasu paní Hrzánové. Prostě to nešlo. Knihu si musím koupit, protože se k ní rozhodně několikrát vrátím.

warca
15.11.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih k maturitě.

Magdalena5
09.11.2018 5 z 5

Knížka i geniální Bára Hrzánová a moje vzpomínky na normalizační základní školu, soušky učitelky a soudruhy ředitele po nástupu do první třídy v září 1968.

lachtan77
05.11.2018 5 z 5

Je usměvné jak malé dítě popisuje dobu, na kterou by spousta lidí raději zapoměla.

Margie94
29.10.2018 5 z 5

Vtipné, milé a úsměvné čtení, které se místy střídalo s vážnými tématy každodenního života v období normalizace. Helenka je humoristka každým coulem a její eskapády a trable mě opravdu bavily :) Nemůžu jinak hodnotit, než 5* :)