Na Větrné hůrce

Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/5850/na-vetrne-hurce-5850.jpg 4.23118

Wuthering Heights (1847)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Leda, Rozmluvy

Jeckyyy
včera

Upřímně jsem byla ráda, když jsem dočetla...a že jsem vůbec dočetla. Kniha mě vůbec nezaujala. Čekala jsem alespoň nějaký zajímavý konec...a nic...prostě nic...

Baushka

Pro mě bylo utrpením číst o takovémto utrpení. Navíc, když žádná z postav prostě nemůže být vaše oblíbená. Navíc chování všech postav je postavené na hlavu. V téhle knížce není nikdo normální.

lusidka7636

Temné psycho...ještě teď mám z knihy rozporuplné pocity.Takto sugestivně popsat hlavní postavy umí jen málokdo.Když se do děje vžijete tak vám běhá mráz po zádech,protože tolika zloby,zášti a bláznovství je až nepřirozené.Ale aspoň se tato kniha tolik liší od jiných.

Lely

Musím říct, že ze začátku jsem měla chuť knihu odložit a nedočíst. Pak mě ale strhla do děje a nemohla jsem jí dát z ruky.
Popravdě jsem nevěděla do čeho jdu, i když je to klasika, ale nějak mě vždycky obešla.
Čekala jsem romantiku a hle je to temný, ponurý a depresivní příběh. Líbilo se mi jak věrohodně autorka dokázala popsat povahy postav a prostředí ve kterém se děj odehrávál.
Určitě se ke knize ještě někdy vrátím, ale zatím jí musím nechat ''uležet''.

clairegoon

Strhující příběh, který výborně zachycuje, jak se může díky několika událostem člověk uzavřít do sebe a vymknout kontrole. Název knihy jsem znala ze školy, ovšem příběh mi zůstal dlouho utajený, a to jakým směrem ubíhal, mě opravdu nenechalo klidnou. Doporučuji.

Martiiiik

Zatoužila jsem zase jednou po klasice a do rukou mi přišla právě tato kniha :-) Některé postavy mi parádně lezly na nervy svým chováním :-D Ale je fakt, že je Emily dokázala popsat do nejmenších detailů, že jsem cítila přesně všechny jejich emoce.. škoda jí, škoda :-(

ivca79

Knihu jsem dočetla jen proto, že jsem si jí dala do výzvy, jinak bych to s ní dávno vzdala. Díky tomu, že jsem se dostala až na konec mi přijde, že jediná postava, která stojí za čas, je Hareton, který se "navzdory osudu" nechová jako bezcharakterní hajzlík nebo nafrněná pipina (kterých je plná knížka).
Kniha je jen o tom, jak jsou k sobě všichni jen hnusní a každé zlo přináší další zlo, celé je to umocněné tím, že "rodinný příběh" na potkání vypráví drbna, kterou rodina celou dobu zaměstnává a očekávala bych od ní nějakou loajalitu.

Hungerbook

Kniha byla určitě zvláštně napsaná. Začátek mě tedy moc nezaujal, ale když jsem se prokousala tak k padesáté straně, už to svižně jelo.

anája

Knihu jsem četla jedním dechem,byla zvláštní a určitě stojí za to přečíst si ji znovu,film se mi nelíbil.

jaro999

Výborně psychologicky prokreslené postavy, krásný popis severoanglického kraje plného vřesovišť, pravá "temná" romantická nálada, silný příběh. Moc se mi líbil i film, který byl podle románu natočený.

essterkaa

Důvod, proč dávám tak nízké hodnocení je ten, že se mi vůbec nelíbí pochmurnost celé knihy. Hlavní postavě jde jen o pomstu a velmi často z toho až běhá mráz po zádech. Čekala jsem zkrátka úplně něco jiného. Kniha je ale velmi poutavě napsaná a dokonce i hodně čtivá. Je mi to líto, ale i přesto bych ji nedoporučila.

Liana

Priznám sa, že napriek tomu, aký je tento príbeh známy, ma doteraz akosi úspešne obišiel, či už v knižnej alebo filmovej podobe. Takže keď som sa púšťala do tejto knihy, čakala som od toho dajakú brutálnu historickú romantiku. Namiesto toho ma príbeh prekvapil svojou krutosťou a drsnosťou. Napriek tomu sa mi však príbeh páčil. Bolo to iné, než som čakala, ale bolo to super.
A vďaka tejto skvelej stránke som sa tu dočítala aj o pokračovaní tohto príbehu (síce nie od tejto autorky) a tak sa vrhám na to a čítam ďalej :-)

Páájinka

Temný román plný psychopatů. Četl se mi ale dobře, jen jsem měla trochu divoké sny.

Čendovamáma

Uff...no jsem ráda, že jsem to vůbec dočetla. Ač nerada, tak musím říct, že mě příběh neoslovil. Na můj vkus tam až příliš často někdo umíral ( byť dříve to tak chodilo ), děj celkově o ničem, i styl, jakým je kniha napsaná mi nesedl... jsem ráda, že je to za mnou a víc už nikdy :-)

DJANKA

Na tento román jsem byla moc zvědavá. Prostředí, kde se děj odehrával, na mě sice působilo ponuře, ale něčím mě přitahovalo, takže to bylo fajn. Chování postav jsem však vůbec nerozuměla a ani jsem si žádnou neoblíbila. I přesto jsem knížku hltala a když jsem nečetla, tak jsem o ní přemýšlela. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale vracet se k ní už určitě nebudu.

Macicekh

Klasika. Perfektní.

lucie.8

Asi jsem měla od této klasiky přehnaná očekávání. Děj se mi vlekl, nutila jsem se knihu vůbec dočíst. Chování většiny postav mi přišlo úplně praštěné.

Devorah

Slavný román odehrávající se v tajuplném prostředí vřesovišť nám pomalu odhaluje osudy nevlídných a mnohdy drsných lidí, kteří žijí v této krajině.
Tato kniha rozhodně není nabitá akcí a napětím, o to více si tak autorka pohrála s popisy nálad a charakterů hlavních hrdinů. Poznáváme tak od dětských let osudy Kateřiny, sirotka Heathcliffa a Hindleyho. Autorka před námi rozprostírá jejich problémy, bolesti, trápení, ba přímo utrpení, šťastné i bolestné chvíle. Ačkoliv je to dílo sice romantické, tak např. Heathcliff působí mírně démonickým dojmem, rozhodně zde není idealizován. Naopak jeho ženské protějšky jsou tu zobrazeny jako dominantnější a morálně konzistentnější.
Prostě silný příběh o lásce a přátelství, které trvalo navěky.

EvikU.

Tento román mi připomíná sérii Květy z půdy. Člověku se to hnusí, přesto musí knihu dočíst. Je hrozné jak někdo komu je v dětství ublíženo pak prožije celý svůj život v pomstě. Silný příběh.

brabofka

Kniha mě nezklamala, byť jsem čekala víc. Čekala jsem víc lásky, nenávisti. Více propracovaný děj, ale je faktem, že jsme v této době asi už hodně rozmazlení. A autorka bohužel neměla čas příběh dále rozpracovat v pokračováních nebo navazujících dílech. Takhle na mě příběh působil hodně rychlým průletem osudů Heathcliffa a lidí kolem něj. Ano, v dnešní době máme určitě trochu jiný pohled na to čemu by se dalo říct romantická literatura. Ale chápu, že ve své době to bylo určitě něco převratného. A právě díky tomu se může směle řadit k tomu nejlepšímu. Jsem ráda že jsem Větrnou hůrku četla. A o to více mě mrzí, že už není možnost blíže Heatcliffa poznat.

Zuzkanka

Díky Čtenářské výzvě jsem si knihu koupila a přečetla.. Nějak mě netáhne číst knížky, které nám lili do hlavy ve škole v literatuře a tak se těm starým kouskům cíleně vyhýbám a proto by mě nenapadlo, že toto někdy budu číst. Jsem ráda, že jsem to udělala. Už dlouho mě knížka nezaujala natolik, abych ji přečetla za tři dny..
Zpočátku mě děj zaujal tím tajemnem a musela jsem číst a číst, abych tomu přišla na kloub.. Nicméně druhá část knihy už mě trochu "deptala" nejen tím, jak na sebe byli všichni zlí, ale už mě to neustálé vzdychání a utíkání tam a zpátky trochu nudilo. Ke konci mě štvala už i samotná paní Deanová, která ve formě vypravěčky ze sebe dělala pomalu světici, ale taky mě místy dost prudila, jak se do všeho montovala..
Co se týká samotného Heathcliffa, tak se není moc čemu divit, pokud měl takové dětství jaké měl, ovšem asi bych se snažila využít svůj život trochu jinak..
Knížka určitě stojí za přečtení, ale vracet se k ní už asi nebudu.. Neměla jsem po ní dobré spaní :)

Dominika13

Větrná hůrka mě fascinuje a zároveň děsí. Myslím si, že mnoho z nás dává své temné stránky častěji najevo, než-li ty světlé. Autorka vše napsala bez obalu a dle mého názoru i reálně. Ráda se začtu do prostředí knihy.

justine

Větrnou Hůrku doporučuje psychiatr Radkin Honzák jako názornou ukázku setkání psychopatů. Po přečtení s ním nelze než souhlasit.

Terkishead

Stále jsem se přemlouvala na nějakou úplně klasickou klasiku z povinné literatury a letos o prázdninách jsem padla na Větrnou Hůrku. Zprvu se mi zdál děj poněkud nestravitelný, ale pak jsem se začetla a propadla jsem mu. Kniha je tak plná přepjatých emocí, šílenství a krutosti, že by se dalo pochybovat, že bude čtivá, ale opak je pravdou - téměř jsem se nemohla odtrhnout. Je to jako když člověk čte o jiném vesmíru - žasne a nechápe a zároveň hrozně drží palce hlavním hrdinům, aby byl nakonec alespoň někdo, alespň trochu šťastný.

Niarra

I když mě kniha nijak extra nestrhla, jsem ráda, že jsem si jí přečetla. Zajímavá, celkem drsná, nevšední kniha, kde čtenáře štvou všechny postavy. A věřím, že plno lidí jí ani nedočte celou. Hned po přečtení jsem si pustila filmové zpracování z roku 2009 a tam na mě hlavní postavy udělaly větší dojem, obzvlášť Heathcliff. Jen nevím, jestli by na mě nebyl film moc komplikovaný, pokud bych příběh neznala z knihy.

Petass

Romantiku čtu jednou za čas. Větrná hůrka čekala dlouho na seznamu a přišel na ní čas právě teď. Dělám to nerada, ale hrozně se mi to vleklo a do čtení jsem se nutila. Ač je to nádherně napsáno (přeloženo), krásně se to čte, styl sedí k příběhu, době,... tak mě to prostě většinu času nebavilo. Nechápala jsem postavy a jejich chování mi mnohdy přišlo absurdní... Musím uznat, že ač kniha neobsahuje mnoho popisných částí, dokázala jsem se vžít do prostředí a vše si představit. Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale moje oblíbená z ní nebude. Posledních pár stran bylo nádherných, ale celkově nemůžu dát víc než tři hvězdy.

SPOILERY!!
Nějak na mě bylo těch záhadných úmrtí "z lásky", nebo z čeho vlastně?? až moc. Nepřesvědčilo mě to...

Lili

Rychle jsem se začetla, ale nebyl tam nikdo, koho bych měla ráda. Jedno ale vím, ta zlomyslná pro mě byla rádoby "dobrosrdečná" Ellena. Vždycky všem zavařila a ještě to hrála na všechny strany. Hodně temné, žádný dívčí románek. Teď se chystám na nejmladší sestru Brontëových - Annu.

viviann

Čekala jsem červenou knihovnu, proto jsem knihu dlouho ani nechtěla číst, ale byla mi půjčena. Velice mile překvapila...

Malýmedvěd

Kniha na mne velmi silně zapůsobila a musel jsem na ni hodně a dlouho myslet. Autorce se bezvadně podařilo zachytit atmosféru místa a charaktery postav. Dlouho před nástupem skandinávských hororů, tady můžeme sledovat popis krutostí, z kterých nás mrazí. Rozhodně však nutí přemýšlet a klást si otázky, co bych v dané situaci dělal já? Kniha si plně zaslouží titul "klasika".

BlaniVan

Nejsem si úplně jistá jestli se mi kniha líbí nebo ne. Čte se to moc dobře, ale obsahuje tolik šílenosti a zvrácenosti, že prostě nevím jestli se mi to tohle dílo líbí...