Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5850/bmid_na-vetrne-hurce-iOU-5850.jpg 4 4671 734

Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Wuthering Heights , 1847

Margherita_N
Margherita_N
01.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Pochmurné to bylo, ale asi jsem podle všech varování čekala ještě větší trápení. Historie dvou rodů, která se v jejich potomcích proplétá, se mi vlastně četla rychle. Nejdřív jsem si říkala, ty jo, to začíná jako This is us - otec přivede dvěma svým dětem sourozence s tmavší pletí, ale u toho podobnosti samozřejmě skončily. Heathcliffův život se odvíjí jinak, má velmi blízko ke své nevlastní sestře, od které se ale čeká, že si vezme výhodnější partii - a Kateřina to bez okolků udělá, ale předpokládá, že bude mít obojí. Tím víc, že Heathcliff se po uraženém útěku vrací na statek jako sebevědomý a zajištěný mladý muž. Jedno víc než druhé. Stává se z něj despota, který si odvleče sestru Kateřinina manžela a Kateřina vzápětí v záchvatu nemoci porodí dceru a umírá. Malá Katka je úplně jiná než její matka (a celé příbuzenstvo), je mírná, hodná, spravedlivá. Po matce zdědí pouze chůvu Nelly, která celý příběh vypráví. Její cesty se opět zkříží s rodem ze sousedství, kam si Heathcliff vzal po smrti uprchlé manželky svého neduživého syna. A jeho prostřednictvím rozehrává další partii na cestě k ovládnutí rodiny i majetku. No, vracet se ke knížce asi nebudu, ale četlo se to vážně rychleji, než jsem čekala. Není to nijak těžká klasika.

Kathii
Kathii
29.02.2024 3 z 5

Určitě velký přínos do literárního světa, nicméně jsem ráda, že mám přečteno!
Pochmurný děj, úzkost,nespravedlnost, křivda, sobectví, hněv a pomsta v kabátu lásky.

majc
majc
18.02.2024

Zatím nehodnotím, nezvládla jsem dočíst.
Po devadesáti stránkách jsem to vzdala, ztrácela jsem se v postavách a nedařilo se mi pořádně začíst.
Zkusím někdy jindy, až budu mít víc náladu na komplikovanější knížku. Úplně mi to teď nesedlo, ale zajímá mě, jak bude příběh pokračovat dál. :)

BiiZet
BiiZet
17.02.2024 5 z 5

Na dobu, v níž byla kniha napsána, je její styl, práce s příběhem i jeho kompozicí velmi moderní a nadčasový. Příběh není fádní ani plochý, naopak, velmi promyšlený a originální. Analýza jednotlivých postav sice není nijak hluboká a přímá, ale jejich charaktery jsou postupně odhalovány samotným příběhem několika rodin a jejich osudů. Opravdu moc doporučuji všem k přečtení.

Luňajda
Luňajda
17.02.2024 5 z 5

Klasika, velmi dobře napsané, silný příběh. Podmanivé znepokojivé prostředí a výrazné a složité hlavní postavy. Jednoznačně patří mezi klenoty literatury.

JointlieKat94
JointlieKat94
05.02.2024 5 z 5

Tak tohle mě totálně nadchlo!

Taková klasika klasik, která prostě stojí za těch pár hodin.

Z počátku jsem měla vážně velkej problém se zapamatováním si postav (dle jedné rady tu jsem si hned našla rozbor a vyčetla si z něj všechny ty postavy a návaznost a fakt to pomohlo k pochopení) no a potom to začlo!

Musíme především myslet na to, v jaké době tenhle skvost vzniknul (možná bych i doporučila přečíst nejdříve doslov, "dějiny" jsou tam vysvětleny, no ale možná i něco z děje, tak to je na Vašem uvážení, snad možná nejprve použít google), a to co se tam dělo.. jako páni! Taková zapeklitá pomstychtivost, zda se jedná o lásku.. no těžko říct, postavy tak ale hovoří. Pomsta a láska až za hrob. Ziskuchtivej nalezenec, kterého otec přijal za vlastního a přitom netušil, jakého hada si hřeje na prsou..

Prostě to bylo vše tak neuvěřitelně uvěřitelný, zlý a krutý, tak bolestivý.. a přitom tak dokonalý.

Těším se, až si knihu přečtu znovu. Doporučuji.

Amneris
Amneris
27.01.2024 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v postavách, ale když jsem se podívala na rozbor díla, bylo mi to jasnější. Je to vlastně velmi depresivní kniha, která ale v sobě má cosi zajímavého, co člověka nutí poslouchat/číst dál :-)

ankaras
ankaras
23.01.2024 3 z 5

Na knihu jsem se v rámci výzvy těšila, protože jsem si ji zafixovala hláškami z filmů a serialů. Hlavní postava většinou říká, že Vánoce tráví ráda v teple, s kávou a knihou Na Větrné hůrce. Po přečtení vůbec nechápu proč.

Acnaj
Acnaj
20.01.2024 1 z 5

Příliš temná, plná pomsty a divných poměrů... Nebýt výzvy, tak ji nedočtu...

Makaja
Makaja
15.01.2024 4 z 5

Je to pro mě trochu moc temné, ta posedlost pomstou i za cenu zničení všech, včetně nejbližších, je až zarážející. Ovšem schopnost Emily dokonale vystihnout atmosféru i jednotlivé charaktery zaslouží obdiv. Trochu mi k celkovému vyznění nesedí ten happy end, možná něco jen tak otevřeného by bylo vhodnější. Asi si to znovu už nepřečtu, ale i tak to za to stálo.

Pine
Pine
13.01.2024 4 z 5

Sever Anglie. Mokřady. Vřesoviště. A spoustu svérázných lidí kolem. Ponurá atmosféra, tajemno, láska, nenávist, bolest, pomsta. Příběh, který není složitý, přesto se v něm tolik skrývá!
Číst knihu by mě rozhodně tak nebavilo (spíš bych se u ní trápila), ale rozhlasová dramatizace byla sakra povedená a já k tomuto dílku získala pozitivní vztah.

Kopta
Kopta
09.01.2024 4 z 5

Audio ČRo: Klasika, která mě nečekaně dost bavila. I když jsem se v příběhu lehce a jednoduše ztratil, šlo o super příběh a zážitek. Svoje udělala i až hororová atmo od Rozhlasu.

tereza0319
tereza0319
07.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Jeden z nejlepších gotických románů, jaký jsem kdy četla. Vášně a emoce stříkají, omdlévá se a blázní, tak to má být. Tomu detailnímu mrazivému vykreslení nenávisti nesahají dnešní thrillery ani po kotníky. Co asi musela Emily prožít, vždyť něco takového se snad vymyslet nedá. Postavy zobrazeny se všemi svými zápory i klady, že se za celou dobu nestačíte rozhodnout, jestli vám jsou sympatické nebo ne. Říkám si, jaký by příběh asi byl, kdyby byl vyprávěn jednou z přímo zúčastněných postav. Jediné, co mě zklamalo, byl závěr, ten happyend (nebo vlastně dva) je na sílu, doufala jsem, že tomu ještě nějak přitne, aby z toho byl člověk ještě rozsekanější, než se vůbec dá.

Re@ding_9-wine
Re@ding_9-wine
07.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Údajně román o lásce mezi Heathcliffem a Kateřinou... Opravdu je tohle láska? Ta závist, zvrácenost a pomstychtivost, vše málem s nádechem incestu (vím, že mezi bratranci a sestřenicemi už to technicky vzato není incest + kontext doby, ale přeci jen...)? Postavy mi byly všechny do jedné nesympatické (rozčilovaly mě), atmosféra více než ponurá, napsané a vykreslené je to však velmi dobře. "Klasický dějový" román, trošku neuvěřitelný a velmi nadčasový...

ivousekk
ivousekk
03.01.2024 4 z 5

Tak tohle bylo drsne. Vlastne pekne hnusne a stejne se nedalo nepokracovat. Tolik zla a uplne zbytecne. Nemuzu si pomoct, ale neprislo mi to zrovna uveritelne. Spis jako desiva pohadka pro dospele.
Dramatizace CRo super.

Kristulda
Kristulda
02.01.2024 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, vtáhlo mě to do děje, sice těžší druh četby, a velmi silný příběh,ale jsem ráda, že jsem to mohla poslouchat. Pořád na to musím myslet.

99jana99
99jana99
02.01.2024 3 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala, ale letošní výzva už mě donutila jí začít číst. Je to takové ponuré a smutné čtení. Určitě mě více baví seriál Přátele, kde se o knize mluví:-)))

KláraH.
KláraH.
01.01.2024 3 z 5

Uff, těžké na poslouchání, ještě těžší na čtení. Děkuji ČRo za to, že se takovým těžkým knihám věnuje. Je smutné, že je téma stále aktuální.

Sammy.Boy
Sammy.Boy
31.12.2023 3 z 5

(Čtenářská výzva) Nerad odkládám knihu nedočtenou, ale v tomhle případě nemůžu jinak. Určitě nebudu nic a nikoho kritizovat, nicméně se musím omluvit a konstatovat, že tentokrát se mi NA VĚTRNÉ HŮRCE nelíbilo. Avšak nemůžu vyloučit, že se tam jednou nevrátím. . .

LuckaK.088
LuckaK.088
30.12.2023 5 z 5

Opět klasika, kterou nečtu poprvé (a určitě ani naposled). Netradiční realistický román s výbornou psychologií postav a stále aktuálním tématem (nejsem šťastný já -nepřeji/způsobím neštěstí i ostatním).
Žádná z filmových adaptací (a že jich je požehnaně) nedokázala vystihnout psychologii postav tak, jak jsou vykresleny v knize. A nejvíce jsem zklamaná z těch,které končí uprostřed příběhu a dále nezachycují to stěžejní - jak nenaplněná láska a žal dokáže udělat z člověka krutou, pomstychtivou a nenávistnou osobu.
Za mě 5* a doporučuji k přečtení (ovšem nečekejte sluníčkové čtení, o tom tento román rozhodně není).

zfilmováno rodinné vztahy anglický venkov 18.-19. století pomsta blata panství romance vášeň klasická literatura

Emily Brontë
anglická, 1818 - 1848
2009  82%Na Větrné hůrce
1944  94%Búrlivé výšiny I.
1944  96%Búrlivé výšiny II.

Kniha Na Větrné hůrce je v

Přečtených7 646x