Na Větrné hůrce

od:


KoupitKoupit eknihu

Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/5850/na-vetrne-hurce-5850.jpg 4.23231
Orig. název:

Wuthering Heights (1847)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Leda, Rozmluvy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (479)

Přidat komentář
FlexiMZ
včera

Úžasné čtení! Tajemné, pochmurné, dokonale čtivé. Ten Emilyn styl psaní je pastva pro oči! Hltala jsem každé slovo. Krása! A konec úplná třešnička na dortu. Moc doporučuju.

Šárkaxx
předevčírem

Četla jsem verzi z r. 1978. K téhle knížce jsem si udělala ve svém čtenářském deníku tuhle poznámku: Příběh je jedním velkým přehledem toho nejubožejšího v lidech – postavy jsou vzteklé, hysterické, kruté, bezcitné, pesimistické, plné pomsty a odporu. Číst to bylo utrpení. Takže tak. Můj názor nezlepšilo ani filmové zpracování. Tuhle knihu fakt nemusím.

amanek
11. ledna

Krásné, strhující, drsné, děsivé.....člověk si nese celý život křivdy z dětství.

Patlalca
31.12.2018

Díky čtenářské výzvě jsem se dozvěděla, že Charlotte Brönte autorka Jany Eyrové ( můj oblíbený román v době puberty) měla také sestru. Tento román mě mile překvapil. Podle obálky jsem si myslela, že se bude jednat o romantický román. Převrat v psychologický román jsem opravdu nečekala. Přečetla jsem jedním dechem.

barisek3455
27.12.2018

kniha byla čtivá, každopádně mi nepříšla zas tak zajímavá

patrik0816
24.12.2018

Obal to má jako červená knihovna, ale jestli je to červená knihovna, pak je to ta nejspíše nejvíce syrová a nejdepresivnější, jaká kdy vznikla -- plná rozdílů mezi slabými a silnými, plná nemocí a smrti. Heatcliff je zajímavou postavou, která uvízne v paměti. Je tragickou postavou hříšníka, který nikdy nepřijde k nápravě. Kdyby své snažení orientoval na konání čehokoliv, co by mělo nějaký kladný výsledek pro ostatní, mohl by najít smysl života. On místo toho raději vše ničil kvůli toho, že mu bylo v životě neustále jen křivděno s vidinou toho, že to tímto všem okolo vrací.

Na druhou stranu, co je na Heathcliffovi sympatické a svým způsobem obdivuhodné, i přes všechny jeho negativní vlastnosti (a že jich je), je jeho mimořádná oddanost ke Kateřině, která poté bohužel přeroste až v chorobnou, destruktivní posedlost, díky které se zničí stejně jako předtím Kateřina.

Zajímavá postava je taky hospodyně Nelly, která je vlastně jediným člověkem, který do příběhu plného silných destruktivních lidí a dobráckých slabochů, vnáší zdravý selský rozum (snad ještě z vypravěčem Lockwoodem).

Asi jediné, co mě na příběhu mrzelo, je, že postava vypravěče Lockwooda je strašně strohá, moc jsme se o něm nedozvěděli, až na to, že to byl osamělý měšťák. Na to, že to byl vypravěč, je tohle strašně málo. A sic jsem se dočkal jeho očekávaného krátkého, ale pro dějovou linku hodně podstatného zásahu do děje, doufal jsem z jeho strany v něco ještě více.

Trustty
23.12.2018

Četlo se to samo. Příjemné počteníčko v ubrečeném počasí :)

milunka21
15.12.2018

Naprosto skvělá a čtivá kniha plná tragédie. Jinak některé ty komentáře naprosto chápu, protože já mám doma ty knihy dvě. Jedno vydání z roku 2011 a tam jsem se nedostala ani přes první stránku. Opravdu příšerný překlad. Jenže teď se mi dostlala do ruky nová z nakladatelství Leda s novým překladem a ta kniha se četla naprosto sama. Tu knihu jsem dala na dvakrát a naprosto mě vtáhla a pohltila. Takže co můžu doporučit, tak dobře vybírat ohledně překladu.

DominaCZ
12.12.2018

Pro mě osobně to mělo atmo jen v prvním "přijití" , kdy vešel do temný kuchyně, kde na něj čuměli hnusní psi do nichž pán kopl a kdy vešel odpornej "pán domu" a jeho neméně odporná snacha.
Pak u nich přespal - první známky jakéhosi čehosi.
Jde domů, a tam se dozví další tuny střípků o lidech, ve kterých jsem měla zmatky už jen díky podobným jménům.
No a tím se to rozsekalo.
Tak jsem skočila na konec.
Ta knížka má sice jakýs takýs děj, ale je podaná divně.

Arsi007
08.12.2018

Začátek slibný, prostředek zamotaná nuda, konec jen nuda. Nechápu, proč to muselo být tak překombinované a už vůbec nechápu oblibu této knihy. Ale tak proti gustu..

Owain
29.11.2018

Kupodivu mne kniha příjemně překvapila. Dokonce i hl. hrdina Heatcliff mi byl, i přes svou nenávist, simpatický. Kniha mě rozesmála, rozesmutnila i dojala v některých částech. Takže já doporučuji.

Mánička178
25.11.2018

Člověk by se na tento román měl dívat optikou roku 1847, nikoliv tou roku 2018. Pak by zřejmě lépe pochopil, proč je románem tak významným nebo by aspoň nevynášel soudy o "příšerném stylu, příběhu o ničem, přílišném umírání, fňukání hrdinů, naivitě ženských postav" a tak dále.
Nejde o romantickou love story, která vás znudí svou předvídatelností, zřejmě proto se čtení může zdát náročnější a jednání postav nepochopitelnější.
Ač se jedná o veskrze temné čtení plné hrubostí, emočního vypětí, pomstychtivosti, zla, hádek, pláče a divokosti, které silně koresponduje s koloritem anglických vřesovišť a slatin, román ve mě zanechává hluboký dojem.
Obdiv Emily Brontëové, která jako žena (ač pod pseudonymem) v tehdejší době byla schopna dát takové dílo dohromady a zpřístupnit ho světu.

Lucie Pfeifer.
12.11.2018

- ,,Nesmíš v nikom vidět nepřítele, dokud se ti to neprokáže."

Krásné poukázání na to, jakou zlost lze v člověku probudit již v útlém věku, když mu není dávána téměř žádná láska a on nezná nic víc, než jen zlost. Heathcliff zasvětil celý svůj život pomstě. Pomstě na lidech, kteří mu ze života udělali peklo. Pomstě na těch, kteří svým chováním změnili nepoznanou duši člověka na monstrum. Nadsázka chování hlavních postav, tyranie, pochmurná atmosféra, Na větrné hůrce.

_Michelle_
07.11.2018odpad!

K četbě mě přivedla proslulost tohoto díla patřícího v dnešní době ke klasice a také vysoké hodnocení čtenářů, od kterého jsem si slibovala úžasný literární zážitek. Žádná radost se u mě však nedostavila. Kniha mi co do obsahu přišla opravdu špatná. Vyjma pana Lockwooda je chování všech aktérů mimořádně pitomé (omlouvám se za ten výraz, ale bohužel je dle mého názoru nejpříhodnější). Čtenář je vystaven celému potoku slz, které nemají žádné kloudné opodstatnění, dále musí čelit zvýšené nemocnosti a úmrtnosti hlavních postav a odbýt si i nějaký ten překotný sňatek, přičemž o všem je zpraven místní drbnou Nelly Deanovou, která má být asi vzorem ctnosti a majitelkou patentu na rozum. Co dodat, čteno se sebezapřením a bohudíky dočteno.

Evka27
04.11.2018

Chtěla jsem si doplnit klasiku, ale nedala jsem to. Nebudu se trápit.

Lee7
30.10.2018

strhující a smutné

sgjoli
26.10.2018

Nevím, kde přesně nastal problém, ale z této knihy jsem velmi rozpačitá. Poprvé jsem Větrnou hůrku četla ve svých cca 16-17 letech a byla jsem z knihy nadšená, moc mne tehdy bavila a já si ji moc užila. Pak jsem si knihu chtěla přečíst podruhé, po cca desetiletém odstupu, a já to vůbec nebyla schopna dočíst. Vadilo mi především chování hlavní hrdinky, která mi najednou začala připadat jako takový rozmazlený fracek, který neví, co chce, a jehož jedinou zálibou je ubližovat druhým lidem. A já to dost těžko snášela, to se fakt nedalo. :-D

TipsyChipsy
26.10.2018

Opravdu drsný příběh z drsného kraje vřesovišť. Obdivuji autorku, mladou viktoriánskou dívku, že stvořila takový propracovaný román. Chvílemi to bylo až brutální a psychopatické, ale dobře vystižené povahy hrdinů, někteří příliš dominantní, nebo příliš měkcí a jedna osoba, vypravěčka, si podivuhodně zachovávala nadhled. Hlavní hrdina Heathcliff byl opravdu psychopat manipulátor inteligentní a brutální, snad takoví nežijí mezi námi. Dobrý psychothriler.

Eifka
22.10.2018

Je fajn jednou za čas sáhnout po klasice...a kdy jindy, než na podzim a s blížící se zimou; to pak má kniha s podobnout tematikou a prostředím, kde se děj odehrává, větší šťávu:-)

Příběh mě bavil, i když doteď jsem Heathcliffovi a jeho pohnutkám úplně neporozuměla.

Četla jsem v překladu ze 60. let, knihu jsem koupila v antikvariátu, doporučuju pro kompletní zážitek z klasického románu:-)

marvarid
17.10.2018

Kniha plná nekompromisní vášně jdoucí daleko za hranice zdravého rozumu, touze po pomstě, která překračuje generaci, ve které k bezpráví došlo. Charaktery postav nejsou nijak lichotivé, ale ne nereálné. S výjimkou Haretona si nešlo nikoho oblíbit, snad ještě s výhradami Nelly Deanovou. Ostatní ženské postavy jsou vesměs namyšlené fifleny (tady nám EB neudělala dobrou službu ). Heathcliff by měl být ztělesněný ďábel, ale i on má lidský rozměr. Nepolidšťuje ho vztah ke Catherine - ten je natolik iracionální, že se zdá být spíš vztahem fanatika ke své smyšlené modle, ale láska k Haretonovi, kterého nakonec nedokáže zlikvidovat, i když je synem jeho nepřítele.
Překvapilo mě místy až naturalisty tvrdé líčení života na anglickém venkově 19. století a fakt, že všichni umírají ve (z mého pohledu) velmi mladém věku – musím si ještě zjistit, nakolik to odpovídá dobové realitě.

Jeckyyy
16.10.2018

Upřímně jsem byla ráda, když jsem dočetla...a že jsem vůbec dočetla. Kniha mě vůbec nezaujala. Čekala jsem alespoň nějaký zajímavý konec...a nic...prostě nic...

Baushka
13.10.2018

Pro mě bylo utrpením číst o takovémto utrpení. Navíc, když žádná z postav prostě nemůže být vaše oblíbená. Navíc chování všech postav je postavené na hlavu. V téhle knížce není nikdo normální.

lusidka7636
08.10.2018

Temné psycho...ještě teď mám z knihy rozporuplné pocity.Takto sugestivně popsat hlavní postavy umí jen málokdo.Když se do děje vžijete tak vám běhá mráz po zádech,protože tolika zloby,zášti a bláznovství je až nepřirozené.Ale aspoň se tato kniha tolik liší od jiných.

Lely
06.10.2018

Musím říct, že ze začátku jsem měla chuť knihu odložit a nedočíst. Pak mě ale strhla do děje a nemohla jsem jí dát z ruky.
Popravdě jsem nevěděla do čeho jdu, i když je to klasika, ale nějak mě vždycky obešla.
Čekala jsem romantiku a hle je to temný, ponurý a depresivní příběh. Líbilo se mi jak věrohodně autorka dokázala popsat povahy postav a prostředí ve kterém se děj odehrávál.
Určitě se ke knize ještě někdy vrátím, ale zatím jí musím nechat ''uležet''.

clairegoon
27.09.2018

Strhující příběh, který výborně zachycuje, jak se může díky několika událostem člověk uzavřít do sebe a vymknout kontrole. Název knihy jsem znala ze školy, ovšem příběh mi zůstal dlouho utajený, a to jakým směrem ubíhal, mě opravdu nenechalo klidnou. Doporučuji.

Martiiiik
27.09.2018

Zatoužila jsem zase jednou po klasice a do rukou mi přišla právě tato kniha :-) Některé postavy mi parádně lezly na nervy svým chováním :-D Ale je fakt, že je Emily dokázala popsat do nejmenších detailů, že jsem cítila přesně všechny jejich emoce.. škoda jí, škoda :-(

ivca79
25.09.2018

Knihu jsem dočetla jen proto, že jsem si jí dala do výzvy, jinak bych to s ní dávno vzdala. Díky tomu, že jsem se dostala až na konec mi přijde, že jediná postava, která stojí za čas, je Hareton, který se "navzdory osudu" nechová jako bezcharakterní hajzlík nebo nafrněná pipina (kterých je plná knížka).
Kniha je jen o tom, jak jsou k sobě všichni jen hnusní a každé zlo přináší další zlo, celé je to umocněné tím, že "rodinný příběh" na potkání vypráví drbna, kterou rodina celou dobu zaměstnává a očekávala bych od ní nějakou loajalitu.

anája
20.09.2018

Knihu jsem četla jedním dechem,byla zvláštní a určitě stojí za to přečíst si ji znovu,film se mi nelíbil.

jaro999
19.09.2018

Výborně psychologicky prokreslené postavy, krásný popis severoanglického kraje plného vřesovišť, pravá "temná" romantická nálada, silný příběh. Moc se mi líbil i film, který byl podle románu natočený.

essterkaa
19.09.2018

Důvod, proč dávám tak nízké hodnocení je ten, že se mi vůbec nelíbí pochmurnost celé knihy. Hlavní postavě jde jen o pomstu a velmi často z toho až běhá mráz po zádech. Čekala jsem zkrátka úplně něco jiného. Kniha je ale velmi poutavě napsaná a dokonce i hodně čtivá. Je mi to líto, ale i přesto bych ji nedoporučila.