Na Větrné hůrce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5850/big_na-vetrne-hurce-iOU-5850.jpg 4.14403
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Leda, Rozmluvy
Originální název:

Wuthering Heights, 1847


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (9)

Pokud vás tato kniha zaujala a chcete se o ní dozvědět víc, nebo máte problémy s jejím čtením (např. kvůli většímu množství postav), můžete navštívit tuto stránku: https://www.wuthering-heights.co.uk
Zde najdete nejen rodokmen obou rodin se zaznamenanými sňatky, ale také velmi přesnou časovou osu vyprávění, eseje o knize, dobové recenze, ale např. i vizuální rekonstrukci Drozdova a Větrné hůrky. (HerrPilot)


Zpěvačku Kate Bush kniha inspirovala k napsání stejnojmenné písně "Wuthering Heights", která v roce 1978 vyšla na albu "The Kick Inside". (Vojta)


Lin Hairová-Sargeantová se pokusila o své vlastní pokračování s názvem Heathcliffův návrat na Větrnou hůrku. (D.-e.-e.-)


Čteno na pokračování na ČR Vltava https://dvojka.rozhlas.cz/emily-bronteova-na-vetrne-hurce-7646040 (olga8832)


Knihu poprvé vydala pod mužským pseudonymem Ellis Bell. Ten si záměrně zvolila tak, aby se zachoval její monogram. Udělaly to i její sestry - bály se přijetí společnosti díla od ženy.
Po její smrti knihu vydala její sestra Charlotte, už pod Emiliiným jménem. (Maki2001)


Kniha se dočkala mnoha filmových zpracování, v češtině pod názvem Na Větrné hůrce či Bouřlivé výšiny, v letech: 1939 (VB), 1954 (MEX), 1970 (VB), 1992 (USA-VB), 1998 (VB), 2009 (VB) a 2011 (VB). (chaera)


Známý herec Heat Ledger byl pojmenován podle hlavní postavy tohoto díla. Jeho rodiče milovali anglickou literaturu a dílo Emily Brontëvové. Když se narodil, pojmenovali jej podle hrdinů románu Na větrné hůrce Heathcliff Andrew Edgar stejně jako jeho sestru Catherine. (bezzink)


Postava Hindleyho, který po smrti své ženy holduje alkoholu, byla částečně inspirována bratrem Emily Brontëové, Branwellem Brontëm. (bezzink)


Emily Brontëová zemřela krátce po vydání románu, který nesklidil v době vydání výrazný úspěch a nějakou dobu byl dokonce považován za rané a nezralé dílo Charlotty Brontëové. (Kamčari)