Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha. Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal. Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award). 1.vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369655/radeji-zesilet-v-divocine-setkani-s-Vls-369655.png 4.5878
Žánr
Literatura česká, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Prostor
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (271)

Kniha Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři

Přidat komentář
Ivan Kučera
04. srpna

V mnohom obdivuhodná a pozoruhodná kniha s poetickými fotografiami, na ktorej muselo byť práce ako na kostole. Mám však osobný problém s niektorými spovedanými. Mnohí boli super, mnohí mali iné názory, ako ja, ale aj tak sa mi páčili, ako si išli to svoje, hoci si uvedomovali, že je to do istej miery harakiri. Asi dvaja alebo traja oslovení však boli na môj vkus fakt strašne mimo, niektoré ich „haluze“ sa doslova nedali čítať, toto nie je niečo, čo by ma zaujímalo a tak som to bohužiaľ doslova preskakoval. Cez čiaru bol aj chlap rozprávajúci historky, ktoré by boli neuveriteľné aj pri desiatom pive, nieto za triezva (ale najhoršie na nich bolo, že ak aj časť naozaj bola reálna, tak je to miestami až na basu). Neviem, či pôjdem aj do „dvojky“ (Návrat do divočiny), lebo u dvojičiek, Romana, Martiny a Dáši ma určite zaujíma, ako ich životy pokračovali, o ostatných žiaľ nič také povedať nemôžem.

engelbert
28. července

Po dlouhé době kniha, kterou jsem zhltnul skoro na jeden zátah. Velmi originální téma, velmi originální lidé. Krásná kniha po všech stránkách, na křídovém papíře s výbornými fotografiemi.


sonkovaj
27. července

Moc hezká a dojemná kniha. Nemám důvod nedat 100 procentní hodnocení. Nejvíc na mě zapůsobily příběhy obou žen. Jedna z nich byla ovlivněna pobytem v Anglii na biodynamické farmě. I já měla možnost biodynamiku objevit a právě v Anglii při pobytu v Camphill Comunitty. Je to bezesporu zajímavá žena. Názory všech se mi moc líbily, ikdyž ne s každým se dá souhlasit. Bylo vidět že poustevníci hodně přemýšlí i o podstatě partnerského soužití. Zajímavé bylo vyznávání osamělých mužů o ženách. To si myslím by v civilizaci asi neřekli.... Např. v hospodě. Uvedené fotografie jsou překrásné. Už se moc těším na druhý díl. Tuto knihu doporučuji všema deseti.

Aida32
20. července

Skvělá kniha, kterou mi doporučila dcera, jako ostatně většinu knih. Formou rozhovoru se člověk seznámí s lidmi, které životní osudy donutily žít velmi netradičně. Zajímavé, poučné, nutí k zamyšlení a srovnání. I když člověk asi nebude tyto samotáře následovat ani jim závidět jejich život, mnoho jejich myšlenek stojí za úvahu. Výborná kniha a krásné fotografie.

haki34
18. července

tak..konečně jsem se k této lehce kontroverzní knize dostala a přečetla na návštěvě u kamaráda...
tak popořádku. Velmi se mi líbil samotný nápad - vyhledat samotáře, udělat rozhovor, nafotit zajímavé fotky. Co se samotných aktérů týká, tam už jsem zas tak nadšená nebyla. Nejvíc mě oslovila dvojčata Klišíkova. Ten zbytek - nikdo z nich mi nepřišel spokojený, vyrovnaný...(to však nebyli ani Klišíci ;)), ale povětšinou to byli lidi něčím strádající, trpící, hledající lék na své problémy v samotě v přírodě...samota je ovšem relativní, velká většina z nich nachází společníky ve zvířatech...
vyprávění oslovených bylo někdy mírně nesouvislé, jeli si více méně svůj monolog, do kterého se autor snažil zapojvat, nebo směřovat svými otázkami..většina z nich žila divoce nekonvenčně již od mládí. většina z nich se také boří s krizemi, zejména psychickými...

každopádně - zajímavé čtení. Každý si může nastavit zrcadlo a pohlédnout do svého nitra, jak vnímá věci on..jak je spokojený se svým životem...a jak se mu daří vyrovnávat s kopanci a škobrtnutími.
doporučuji.

Aroucaria
13. července

Na první pohled to může vypadat na ztroskotance, ale nakonec člověk zjistí, že jsou velmi chytří, pracovití a nejdou se stádem. Smekám i autorovi, jak si získal důvěru a rozhovory sestavil velmi poutavě. Na takové poustevničení nemám koule a zvládla bych to jen s penězi za zadkem. Takže jestli máte někdo přebytky, číslo účtu pošlu obratem ????

Viky007
11. července

Já tyhle knihy obvykle nečtu, ale nalákalo mě vysoké hodnocení a téma - tedy proč se někteří lidé rozhodnou žít bez lidí v přírodě, konkrétně na Šumavě. A rozhodně nelituji. Rozhovory jsou přirozené, nenucené a dotýkají se zajímavých témat. Tedy nejen odchodu do samoty, ale je to jakási sonda do duše těchto lidí. Jaký byl jejich život, proč se tak rozhodli, jaké zastávají názory, jestli jsou věřící... vážně mě to chytlo. Někteří teda byli celkem cvoci, když to napíšu lehce pejorativně, ale jiné slovo se v tomto případě hledá těžko. Já raději nazývám věci pravými jmény. Na druhou stranu, když nikomu neubližují, tak co na tom? Každý máme nějakou tu svoji výstřednost, no ne? Zajímavé taky bylo, jak byli všichni respondenti inteligentní. To se pozná už z jejich odpovědí. A to je možná i jeden z důvodů, proč se jejich cesty ubíraly tímto směrem.

Každopádně doporučuji všemi deseti. O této knize budu ještě dlouho přemýšlet.

evakmoch
09. července

Skvělá kniha, která nutí k zamyšlení. Rozhovory jsou vedeny mile, nenuceně. Až mi občas přišlo, že nebylo řečeno vše a sama bych některé otázky prohloubila. Zaujal mě duchovní rozměr knihy a pohled jednotlivých aktérů na přírodu a životní koloběh.

1 ...

Štítky

Šumava rozhovory samota příroda životní styl

Autoři knihy

Aleš Palán
česká, 1965
Jan Šibík
česká, 1963

Podobné knihy

všech 7 podobných

Kniha Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotáři je v

Právě čtených53x
Přečtených1182x
Čtenářské výzvě330x
Doporučených115x
Knihotéce272x
Chystám se číst564x
Chci si koupit139x
dalších seznamech8x