Jako zabít ptáčka

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4.52394

Jako zabít ptáčka 1.

Vydáno, XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird, 1960

Kniha Jako zabít ptáčka

qydko
předevčírem

Už dlouho jsem se na ni chystala, ale pořád se nemohla dokopat. Teď se mi šikla do výzvy. Překvapilo mě, jak dobře se mi četla a jak mě bavila. Vážné téma pohledem malé holky. Člověku se až nechce věřit, že se něco takového mohlo odehrát ve dvacátém století.

Allla9

Kniha se nečte lehce, ale je právem hodnocená tak vysoce.

vaclav3867

Skvělý příběh o rasismu zakořeněném v USA, v lecčem poučný i pro dnešní dobu.

Buchtičkajani

Knihu jsem začala číst diky čtenářské výzvě, jinak bych po ni asi nesáhla... Citlivé téma rasismu očima malých dětí, je sice smutné, ale čtivé, doporučuji přečíst.

katallinka

Krásný příběh z úst malé naivní holčičky. Nejprve se mi moc nelíbila naivnost příběhu, ale rychle jsem si zvykla a zamilovala jsem si to. Atticus je pro mě hrdina.

vmatusko

(+ SPOILER) V knihe obvinia černocha zo znásilnenia dievčiny. Jeden miestny právnik Atticus ho zastupuje a snaží sa mu pomôcť. Popri tom sa opisuje život Atticových detí - ich vnímanie sveta. Už v detskom veku sú vystavené tomu že vnímajú ako sa v ich meste odsudzujú černosi.
Kniha, ktorej trochu trvalo kým sa rozbehla ale mala viacero zaujímavých momentov hlavne zo súdneho pojednávania či na záver z napadnutia detí...

ViolettaCh.

Knihu jsem četla v rámci Čtenářské výzvy 2021 v kategorii „Knihy do 15. místa v některém žebříčku Databáze knih“. Bohužel se nemůžu připojit k většině zdejších komentářů, oslavujících tuto klasiku americké literatury, ověnčenou Pulitzerovou cenou. Samotná tématika je zajímavá, nicméně její zpracování mě opravdu nenadchlo. Příběh je vyprávěn očima dětí hlavního hrdiny, advokáta, který obhajoval černocha, obviněného ze zločinu proti bělošce z rodiny z nižších sociálních vrstev.
První polovina knihy popisuje život na malém městě amerického Jihu, a to formou příběhů některých obyvatel městečka, příběhů z rodinného života i školní docházky obou dětí, a to táhlým, nudným, nezáživným způsobem. Až ve druhé části se děj trochu rozjede, když probíhá soudní proces, avšak bohužel fakticky jen na pár stránkách, pak děj zase upadne do naprosté nudy. Moje očekávání – i pod vlivem zdejších komentářů – byla podstatně vyšší. Předpokládám, že tato kniha je v současné atmosféře rasismu naruby v USA povinnou četbou na všech amerických školách.

Daura

Toto bolo to najkrajšie, čo sa mi kedy dostalo do rúk. Od strednej školy som nezemnila svoju top1 knihu, včera sa to však zmenilo. Je to najkomplexnejšie dielo, aké som kedy držala v rukách. Že sa v prvej časti nič nedialo? Blbosť... každú jednu kapitolu som dýchala s deťmi, okolo ktorých sa príbeh točil. Vždy som sa neuveriteľne tešila na ďalšiu kapitolu. Vzhľadom k tomu, že študujem právny odbor, boli mi aj všetky rozhovory s Atikom veľmi blízke. Nemám najmenší dovod za niečo strhnúť hviezdu. Mne táto kniha veľmi obohatila život...