Jako zabít ptáčka

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4.52192

Jako zabít ptáčka 1.

Vydáno, XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird, 1960

Kniha Jako zabít ptáčka

sedw

V době vydání to asi muselo být super a unikátní, když jsem četl dnes, tak na mě zavanul příjemný vánek let minulých. Hezký příběh, který je však z mého pohledu trochu zbytečně natahovaný a to, o co v něm mělo celou dobu jít, bylo "sfouknuto" na několika málo stranách.

Katka2382

Skvělá a nadčasová kniha kterou by si měl alespoň jednou přečíst každý člověk.

kedlis

První část knihy mi přišla zdlouhavá, až když se dostaneme k soudu se to docela rozjede. Myslela jsme si, že uvidíme více věci z pohledu černochů. Nebo alespoň Toma, který je 'předmětem' soudního řízení. Celá jeho situace se přešla strašně rychle a ani po skončení soudu se nám neukáže jak jeho rodina situaci zvládala (mimo dvou malých situací kde je zmíněna jeho žena).

Krasty1

Horký příběh nejen o dospívání dětí na jihu USA ve 30-tých letech minulého století. Dětský pohled na krizi, lidské charaktery a odpor vůči rasismu. Horké dny a dusné noci v Alabamě skrývají mnohé...

laurs

Na to, jak pomalý rozjezd kniha měla, jsem si ji nakonec užila velmi. Jak říká již anotace, opravdu není o rasismu, a tak i když je skvělé a přínosné o rasové segregaci ve Spojených státech něco vědět, ke čtení a užití této knihy to potřeba není. Tenkrát měla kniha úspěch nejspíše pro svoji odvahu, dnes musí mít pro to, jak nadčasová je.

,,Udělali to už dřív a udělali to dnes a udělají to zase, a když to udělají – pláčou, jak se zdá jenom děti.“
,,Mít u sebe zbraň znamená říkat si o to, aby tě někdo zastřelil.“

Takže ať už je to případ mladíka jménem Ahmaud Arbery nebo často probíraná regulace zbraní, v této knize je o těchto problémech řeč. Co se mi ale líbí, je, že na to během čtení nemyslíte. To si spíš užíváte roztomilost Čipery a jejího bratra a velkorysost jejich otce Atika. Po dočtení se těmto myšlenkám ale nevyhnete.

pydla

Kniha oceněná Pullitzerovou cenou by měla být zárukou dobré četby. Co si o tom myslím jsem psal v jiném komentáři, ale u této knihy tu záruku máte.
Ospalé městečko, Amerika, hospodářská krize. V Maycombu zavřou do vězení prostého černošského mladíka obviněného ze znásilnění bílé dívky. Jeho obhajoby se ujme otec osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema, advokát Atikus Finch, kterého čeká boj s předsudky, strachem a nenávistí. Jestli se mu podaří černošského mladíka zachránit si už musíte přečíst sami.
Kniha je to pěkná, ale chviličkami se táhne a potřebuje krapet soustředění.

m_martina

Hezky napsaná kniha, zajímavé téma. Doporučuji.

evacerna18

Naprosto geniálně napsaná kniha, která si jednoznačně zaslouží všech pět hvězdiček. Vše podstatné k této knize už bylo napsáno, takže jenom stručně - doporučuji ji všem čtenářům i nečtenářům a zařazuji ji do mých nejoblíbenějších knih :)

Děti Duny
Děti Duny