Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/bmid_jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4 3081 648

Jako zabít ptáčka série

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird , 1960

BaraQuda
14.03.2012 5 z 5

Mrzí mě, že toho nenapsala více. Protože si mě touto knihou naprosto získala. Konečně tady nebyl pohled na obyčejný svět ala Rychlé šípy nebo Tom Sawyer, konečně si "na své" přišla i holčičí generace a musím říct, že čekat se vyplatilo. Věřila jsem jí všechno, cítila jsem se být tou malou Čiperou celou tu dobu, chápala jsem ty problémy i to, jak špatně se vyrovnávala se skutečností, že do mužského kolektivu prostě nikdy nepronikne i kdyby měla kalhoty a kolena sebevíc dodřená. Místy, jako bych viděla sama sebe, malou holku polemizující o tom světě dospělých, nechápající, proč to právě tak musí být. Děkuji paní Lee, za tento krásný příběh!

Liwilterhage
30.01.2012 5 z 5

Nádherná kniha, která mě nadchla a nenechala jen tak spát. Skutečně vynikající dílo Nelle Harper Lee. I když se nejedná o velké dílo, svým rozsahem, jsou zde výborně vykresleny postavy, ke kterým si již od začátku lehce vytvoříte nějaký vztah.
Seznámíte se lépe s amerických jihem minulého století a navíc, i když kniha není nejmladší, je jistým způsobem stále aktuální.
Podle mého názoru by vůbec neškodilo, kdyby kniha patřila k povinné četbě.

Algren
03.01.2012 3 z 5

Príbeh prerozprávaný malým dievčaťom ma nejak extra nebavil. Kniha mi pripadala určená ako pre deti. Vlastne mi bolo aj jedno ako to skončí.

Renava
09.08.2011 5 z 5

Vynikajúca kniha.. Fascinovala ma postava Attikusa Fincha, jednak jeho autorita a vzťah voči svojim deťom a rovnako jeho ľudský charakter – za každých okolností pokojný a rozvážny človek - právnik, pre ktorého je spravodlivosť a morálka alfou a omegou. Nemenej ma očaril vzťah súrodencov - vyzretosť ich charakterov a vzťahov založených na vzájomnej súdržnosti, úprimnosti, formujúcich sa pod vplyvom udalostí vtedajšej doby, rasovej neznášanlivosti, netolerancii černochov, nespravodlivosti vtedajšej justície, predsudkov, strachu a nenávisti. Jednoznačne veľmi hodnotná a krásna kniha.

e-Lisbeth
02.08.2011 5 z 5

Kniha, kterou jsem kdysi objevila v podstatě náhodou a je to jedna z mála, ke kterým se vracím. Opravdu mohu vřele doporučit!

nightlybird
13.03.2011 4 z 5

Dalo by se říct, že po půlstoletí je ta kniha naprosto pasé - opak je ale pravdou. Jistě, podepsal se na ní čas, její základní myšlenky však neztratily nic ze svého obsahu. Snad proto se stala světovým bestsellerem, prodalo se přes 30 milionů výtisků a byla oceněna Knihovním žurnálem jako nejlepší román století. I když necháme stranou myšlenkový náboj, musíme ocenit duchaplný, jemně ironizující styl, výtečně vykreslená bohatá škála postav a postaviček a báječně vystižený kolorit amerického Jihu první poloviny minulého století.

makemake
06.12.2010 5 z 5

Harper Lee se podařilo vyřešit zapeklitý problém spisovatele, jak zaonačit, aby někdo nemohl říct, že další knížka je lepší nebo horší, než ta první. :)
Strhující, i po letech stále čerstvé, dojemné a plné dílo, které bere a bude brát dech dalším a dalším čtenářům.

Matej
30.11.-0001 4 z 5

Také zfilmováno o pár let později.
Ale kniha je kniha samozřejmě.