Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/bmid_jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4 3090 3090

Jako zabít ptáčka série

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird , 1960

notburga
14.12.2015 5 z 5

Myslím, že vše podstatné už tu bylo řečeno. Nicméně bylo příjemné přečíst si příběh, který je především o obyčejné lidské slušnosti.

Škoda, že to není jako povinná četba i na našich školách. Po téhle knížce bych určitě sáhla s nadšením a škola by mi rozhodně nestihla některé knihy a autory tak znechutit...

Šárka_D
19.11.2015 5 z 5

Velmi dobrá a velmi čtivá kniha. Byla jsem nadšena perspektivou vyprávění, hlavní dětská hrdinka byla uvěřitelná a sympatická, kniha se dobře četla i v méně dějových pasážích. Skvěle zachycená atmosféra amerického jihu.

morava
09.11.2015 5 z 5

Nadherna kniha, vic neni treba dodavat!

evikt
05.11.2015 5 z 5

Vypraveni deje vicemene z uhlu pohledu dvou deti je uplne jine nez klasicke pribehy. Zvlaste v dobe, ve ktere ziji, bojuji s rasismem a predsudky lidi. Kniha je ctiva, je v ni lidskost a mela by byt povinnou cetbou...

Makropulos
15.10.2015 5 z 5

Překvapilo mě, že klasická americká literatura může být i po tolika letech takhle čtivá. Na odkazy na tuto knihu jsem narazila několikrát v jiné americké literatuře, tak jsem si ji moc chtěla přečíst. A opravdu jsem nebyly zklamaná. Tato knížka z pohledu dítěte zobrazuje kus americké historie, poukazuje na rasismus, předsudky, ale líčí i dětskou nevinnost a vytrvalost muže, který dokázal riskovat všechno, aby se veřejně postavil za to, v co věřil.

Firefox4
07.10.2015 5 z 5

Přečtěte si tuhle knihu, dokud jste mladí. Dokud se dovedete podívat na svět očima malé holky a ještě si vzpomenete na dobu, kdy všechno kolem vás bylo nové a zlo nebylo samozřejmou součástí vašeho života, dokud vás ještě dokáže lidská nenávist, hloupost a zatvrzelost nepříjemně zaskočit a dokud jste ještě schopni uvěřit, že svět je plný lidí, jako je Attikus Finch. Pokud tuhle hranici překročíte, je tahle kniha pro vás pohádkou, ale zatraceně dobrou.

tatjana1737
02.10.2015 5 z 5

Homer Simpson plakal, že si přečetl knihu Jako zabít ptáčka a nikdy se vlastně nedozvěděl, jak zabít toho ptáčka! :-) Je pravda, že kdo by za názvem hledal tento návod, bude zklamán. Já se však k tomuto titulu z knihovny mojí maminky, potrhanému, bez přebalu, ohmatanému a špinavému z častého čtení budu pořád vracet. A pořád se dojímat. Je pravda, že téma amerického jihu a vztahu mezi černými a bílými bylo od vydání knihy zpracováno již mockrát a možná i překonáno, přesto příběh považuji za věrný odraz toho, jak to tehdy mohlo vypadat. Včetně idylického vztahu s černou chůvou, rasových předsudků i hrstky slušných bílých lidí, kterým stálo za to hájit spravedlnost a pravdu i na úkor vlastního života či života rodiny. Moje maminka tuhle knížku dostala od své maminky, když jí bylo asi třináct let. Babička netušila, že si z ní máma odnese hlavně pestrý slovník sprostých slov a vynalézavých nadávek, kterými hlavní hrdinka Jana Luisa Finchová alias "Čipera" oplývá :-). Já jsem četla výrazně později a neustále se obohacuji příběhem, který není o nějakém zjevném hrdinství, ale tom skrytém, kterým oplývají slušní lidé - a ty je i dnes málo vidět.

kejty91
26.09.2015 5 z 5

Kniha, která má své stále místo, jež o něj nikdy nepřijde.

Nečekané události a vyprávění dítěte bylo pro mě velmi inspirujícím příběhem.
Mrzela mě zabedněnost dospělých. Někdy by fakt se mělo dát rozhodnutí do rukou dítěte. Dospělý, ačkoli se snaží být moudřejší v některých věcech zaostáváme za dětmi.

Předsudky a lhostejnost jsou zkázou lidstva.

Radka_p
20.09.2015 5 z 5

Svet očami detí - súrodencov Čipery a Jema, vyzeral byť taký jednoznačný, to čo je spravodlivosť a čo jej opak bolo nad slnko jasnejšie. Príbeh týchto dvoch detí žijúcich v 30-tych rokoch 20-teho storočia bol síce zaujímavý ale mňa najviac oslovil ich otec Atikus, starší právnik, ktorého životné zásady boli aj napriek prostrediu a spoločnosti v ktorej žil nadčasové....očakávala som, že celý príbeh bude o rasizme a postavení černochov ale v skutočnosti som od knihy dostala viac.

orson
20.09.2015 4 z 5

Trochu mi to připomnělo knihu Černobílý svět. Hodně se mi líbil styl psaní - celý příběh byl vyprávěn malou holčičkou. Nejnapínavější byla část s procesem a pak cesta dětí domů - autor dovedl čtenáře dopředu pěkně vystrašit.

Marcela18
19.09.2015

Kdyz jsem cetla knihu poprve, mela jsem s ni trochu problem. Myslela jsem, ze ji odlozim. Musela jsem si na netu najit o cem to vlastne je a nakonec jsem ji nejak prelouskala.Nedalo mi to a po par mesicich jsem ji vyndala z knihovny a behem par veceru jsem ji precetla. Ted musim rict, ze je uzasna.

Ivan F
15.09.2015 4 z 5

Priznám sa, že som od knihy čakal niečo úplne iné, než som si nakoniec prečítal. Samo o sebe príbeh nie je zlý, ale na to, že ide v podstate o detskú knižku, tak si myslím, že deťom sa, samozrejme až na výnimky nebude páčiť. Určite nie v dvadsiatom prvom storočí, kde som sa mnohokrát stretol s názorom, že táto kniha je o ničom. O ničom rozhodne nie je, ale zas úprimne povedané, mnoho v nej nie. Pozerajúc sa na svet detskými očami rokov šesťdesiatych (vtedajšie deti predsa len mali bližšie k téme knihy), kedy kniha vznikla, tak dnešným deťom je svet rokov tridsiatych v knihe opisovaných tak vzdialený, že ho určite nedokážu precítiť tak, ako by to malo byť, čo určite aj bolo autorkiným úmyslom. Je to na škodu knihe, aj príbehu v ňom opísanom. Záverom len konštatujem, že knihe uškodil čas, ten nemilosrdný sudca.

jana.hud
14.09.2015 3 z 5

Po přečtení Černobílého světa a pochvalných komentářů zde na Databázi jsem od knihy čekala daleko více. Ale prvních 20% jsem měla, co dělat, abych ji neodložila.
Pak se příběh začal rozjíždět....projednávání procesu bylo zajímavé, po něm však kniha opět upadla do nudy, ze které ji na chvíli vytáhl jen překvapivý závěr.
Kniha mi přišla jako povinná školní četba, jsem ráda,že ji mám přečtenou.

lord-artoo
04.09.2015 4 z 5

Velmi chytře napsaná kniha!

Vzhledem k tématu je pochopitelné, že se dostala na seznam povinné literatury ve Spojených státech, ale omezit její dopad jen tamější kulturní prostředí by byla chyba. Téma oprese černošského obyvatelstva ze strany silnějšího bílého obyvatelstva na základě uměle vytvořených předsudků lze vztáhnout na jakýkoli případ tohoto druhu v dějinách (např. v poslední době diskutovaná témata migrantů či LGBT komunity). Dílo je psané z pohledu osmileté dívky, která, přestože už tu a tam něco od dospělých pochytila, má společně se svým bratříčkem víceméně jasný názor na to, jak by měla být vykonávána spravedlnost v lidském společenství. A je to právě pohled dítěte, který má nás dospělé strhnout a připomenout to, co jsme už možná zapomněli.

"Právo na nestranný soud mají všichni, ne pouze my; ta hrstka lidí, kteří v sobě nalézají tolik pokory, aby si při pohledu na černocha pomysleli: Jen z milosti Boží to nejsem já!"

zoew
31.08.2015

Knihu nebudu hodnotit, protože jsem jednak od poloviny hodně přeskakovala a navíc jsem očekávala něco úplně jiného, takže nelze říct, jestli mě knížka zklamala nebo nezklamala. Ve svém žánru je bezesporu napsaná dobře, ale mě zkrátka dost nudila.

Naoki-Keiko
25.08.2015 5 z 5

Není to jenom o rasismu. Je to také o americkém školství, poměrech na maloměstě v Alabamě, o dětech, o justici, o výchově, o rodině. A to vše v podání tam za "Velkou louží".
Kniha v sobě skrývá mnohem více než jsem zde vypsala. Většina věcí, mé netolerantní dušičce, přešla přes mysl, i tak v sobě stále udržuji nepochopení, oslovovat vlastního otce křestním jménem- ovšem jiný kraj, jiný mrav ;)

alwaysbelieve
24.08.2015 5 z 5

Nemám slov...krásná kniha.

Izu
22.08.2015 5 z 5

Nádherná kniha.

Faraon
20.08.2015 5 z 5

Neuvěřitelná kniha s velice jednoduchým příběhem, přesto ale nalezneme mnoho idejí k zamyšlení. Postavy jsem si ihned oblíbil, hlavně Atika (ten jeho přístup ke všemu a všem). Autorka poukazuje na to, že má cenu stát si za tím, co vypadá, že nedopadne dobře. V této knize jsem nalezl velkou škálu emocí - radost, smích, strach, zmatenost, hněv.
Nakonec si neodpustím několik slov - Ach ty předsudky...

aliss123
18.08.2015 5 z 5

"... chtěl jsem, abys poznal, co je to opravdová statečnost, abys neměl představu, že statečnost znamená člověka s puškou v ruce. Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje, co se děje. Málokdy zvítězíš, ale někdy se ti to podaří." Atikus Finch