Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/bmid_jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4 3090 3090

Jako zabít ptáčka série

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird , 1960

Paja.12
16.08.2015 4 z 5

Fascinující kniha, ve které se sice nedočkáte žádné velké zápletky či strhujícího děje, zato však naleznete spoustu životních pravd a mouder. Kniha líčí život v tehdejší společnosti a postavení lidí v ní, hovoří o předsudcích, morálce, nerovnosti, a to vše očima malé holčičky, jejíž dětsky naivní názory a nezkažený pohled na svět by měly být, i v dnešní době, inspirací pro většinu dospělých.
Kniha je napsána velmi jemným stylem a až na pár „hluchých“ míst je i poměrně čtivá. Patří mezi typy knih, které vás donutí se zamyslet, spíše než pobavit, tudíž rozhodně stojí za to si ji přečíst.

janebenesova
08.08.2015

Já jsem od toho pochopitelně čekala něco, co mě dostane do kolen, když je teď kolem Harper Lee takové haló a vůbec, je to prostě klasika. No, nijak zvlášť boží mi to ale, upřímně, nepřipadalo. Jakože je mi jasné, proč je to tak uctívané, je to dobře a poctivě napsané, autorka velice věrohodně popsala příběh očima malé holky, která postupně dospívá (asi dřív než by měla) a na způsobu jejího vyjadřování je to docela znát. Dokázala vytvořit kvalitní příběh s údernou pointou. Jenomže... prostě se mi to nezdálo až TAK MOC dobrý. ...

Ječmínek
07.08.2015 4 z 5

Alabama, třicátá léta minulého století. Příběh, který nám vypráví asi osmiletá Jana Luisa, je dlouho veselým prázdninovým dobrodružstvím dětí. Pak se odehraje soudní proces s mladým černochem, který údajně znásilnil bělošku. Obhájce mu dělá Atikus Finch, otec Jany Luisy. Kniha je hezky napsaná, lidská, místy trochu nudná.

Monačte
20.07.2015 5 z 5

Nevím, co se to stalo, že najednou po sedmdesáti letech všichni znovuobjevili tuto knihu. Asi je to dobou, kterou nechápeme, stejně jako malá Čipera nechápala, co se kolem ní děje a jen těžko, s pomocí moudrého otce a lehce zmateného dospívajícího brášky, se pokoušela prokousat událostmi. Jako zabít ptáčka stojí za to přečíst a stojí za to ji přečíst bez předsudků, proti kterým bojuje. Více: http://monamarsalovacte.blogspot.cz/2015/07/jako-zabit-ptacka-harper-lee_20.html

punktruhlicka
21.06.2015 5 z 5

O knížce jsem slyšela hodně, ale dlouho jsem jí nemohla sehnat. Chvílemi jsem se trochu nudila, ale stálo za to dočíst až dokonce. Výrazně vystupuji proti rasismu a vyprávění malé holčičky bylo fakt super. Doporučuji

Minea
05.06.2015 5 z 5

Kniha, která je v dnešní době, kdy jsou lidé ovládání emocemi víc než vlastním rozumem, nutností.

motolka
18.04.2015 5 z 5

Nádherná knížka. Škoda, že spisovatelka nenapsala víc knih. Píše krásně. Mám ráda knížky, které jsou vyprávěny z pohledu dítěte.

I když nyní po 55 letech by prý měla vyjít další knížka této spisovatelky (alespoň jsem to četla). Už se na ní těším.

wiix
07.03.2015 5 z 5

"Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi.“ (Čipera)..bravúrne zaodeté ponaučenia slovami malých detí v rokoch, kedy bola rasová problematika na výslní a kedy ženy a deti nemali nikdy hlavné slovo. Kniha zaujme svojou jednoduchosťou, vtipom a múdrosťou.

klaudie8483
04.03.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Tuto knihu by si měl každý přečíst ! Je to svatý grál literatury ! :)

Ricmont
25.01.2015 5 z 5

Jako zabít ptáčka je úžasná kniha která vás zavede o příběhu malé dívenky a jejího bratra. I když kniha začíná klidně tak čtení připomínalo jízdu na horské dráze.Klidné pasáže se střídali skoro až dech beroucími části knihy aby se pak příběh vrátil do své roviny a mohl vygradovat zase nikde jinde. Je to skvělá kniha která vyhrála Pulitzerovu cenu právem a můžu jí jen doporučit.

mgeisselreiter
28.12.2014 4 z 5

Pěkné počtení, moc hezký vztah sourozenců a jejich otce. Výborně vystihuje dobu a prostředí Alabamy, kdy černoši byli podřadná rasa a hodili se jen na sběr bavlny či jako sluhové. A není to smyšlené, ale více méně podle pravdy.
Před necelým rokem jsem viděl film, který na mě asi zapůsobil ještě víc. Je totiž hutnější a výborně odvedený. Je to u mě jeden z mála případů, kdy film předčil knihu. Přesto román doporučuji. 75%, 28.12.2014.

Zorka
26.12.2014 3 z 5

Zajímavé téma, jen to zpracování mě trošku zklamalo. Příběh tak nějak poklidně plynul až uplynul. Možná je to zvolenou formou, kde ich-forma náleží malému děvčeti, nicméně čekala jsem od této knihy hlubší pohled na černoškou problematiku, dramatičtější vývoj událostí a také propracovanější postavy. Pro mě průměrné dílo, k přečtění ok, ale nějak hluboce mě nezasáhlo.

SalomeH
24.11.2014 4 z 5

Knížka mě hned na začátku chytila a zajímalo mě rozvíjení příběhu. Až potom ke konci jsem měla pocit, že se všechno příliš rychle uťalo. Až moc příběhově, že vlastně nikde nezůstaly žádné volné nitky, o kterých bych mohla přemýšlet nebo pochybovat; dá se položit prst na místo, kde se ukončily jednotlivé dějové epizody.
Ale i tak mě knížka během čtení otevřela úvahám, které by mě ani nenapadly, za což jsem velmi ráda.

esussi
15.10.2014 5 z 5

Nádherná kniha. Dává mi naději na to, že má smysl snažit se něco změnit, stát si za svým názorem a věřit ve spravedlnost a dobro.

Z pohledu dítěte je vykreslen silný příběh, který je v pozadí dětských radovánek a her. Ale i děti přemýšlí nad problémy dospělých. A někdy je v dětských myšlenkách nejčistší pravda.

kvenez
12.10.2014 3 z 5

Stále jsem čekala na vrchol, který tedy přišel až v posledních stránkách a nebyl tak naplňující, jak jsem očekávala. Zajímavý náměť, ale nenadchlo mě jeho zpracování.

Koka
28.09.2014 4 z 5

Kniha, která kromě literárních hodnot měla ve své době plnit i zjevně "společenský účel" a obrátit pozornost lidí k tématu, před kterým si mnozí zakrývali oči. To se nepochybně povedlo. Je dobré, že dnes, cca 80 let od příběhu, už situace soužití různých ras na jihu USA není tak vyhrocená, ale k myšlence dívky - hrdinky příběhu, že "existuje jenom jeden druh lidí - lidé" má svět (a USA zvlášť) ještě hodně daleko.
Zaujala mě poznámka v doslovu vydání SNKL 1964, že v postavě Dilla vykreslila autorka svého kamaráda z dětství - pozdějšího slavného spisovatele Trumana Capota.

gossipavlina
20.08.2014 5 z 5

Zase trochu jiný pohled na tehdejší vnímání černochů. A v knize je dost mouder, která se dají aplikovat i do současnosti. Ale jinak moc milá knížka. Vyzařuje z ní láska, podpora, důvěra v dobro. Místy i vtipná.
Ale byla jsem smutná a dost překvapená osudem Toma Robinsona, tak jsem mu fandila a držela palce. Vnitřně mě iritoval postoj tehdejších lidí a automatické odsouzení člověka kvůli barvě kůže.
Nicméně i přesto kniha celkově vyznívá pozitivně a po přečtení z ní máte hezký pocit.

Christo
17.08.2014 4 z 5

Milý a duchaplný příběh. Nemám rád rasismus, diskriminace, jak v životě, tak jako témata v románech. Přes (díky bohu) neaktuálnost a nepotřebnost těchto morálních témat je kniha hezky napsaná.

martula.07
06.08.2014 5 z 5

Nádhera. Někdo napíše desítky knih a neřekne nic. Jiným stačí jedna. Víc netřeba dodávat.

glombas
30.07.2014 4 z 5

"...já si myslím, že je jen jeden druh lidí. Lidi."