Jako zabít ptáčka

Jako zabít ptáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14499/bmid_jako-zabit-ptacka-iW0-14499.jpg 4 3090 3090

Jako zabít ptáčka série

Dnes již klasický román moderní americké literatury, za který autorka v roce 1961 obdržela Pulitzerovu cenu. Příběh justiční vraždy nevinného černocha na americkém jihu v první třetině 20. století, viděný očima dvou malých dětí. Neměnný řád světa je narušen: nevinný černoch je křivě obviněn ze znásilnění bělošky a postaven před soud. Obhájcem černocha se stává otec obou dětí, který bere tento případ jako věc své osobní cti. Kniha navazuje na humanistické tradice Marka Twaina.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

To Kill a Mockingbird , 1960

adorjas
08.07.2016 4 z 5

Kniha, ktorá ma navrátila do detských spomienok, dusné letá, detské priateľstvá i nepriateľstvá, vnímanie sveta dospelých. A v pozadí téma ľudskej nenávisti. Odporúčam!

Lady S.
07.07.2016 5 z 5

Kniha mě dostala. Nebo spíše charakteristika jejich postav. Snad nejsem jediná, která zatoužila mít stejného otce jako je Atikus. Kniha v mnohém ukazuje i na dnešní problémy, které stále ještě nevymizeli. Problémy zabývající se lidmi, morálkou a společnosti jsou převyprávěny dítětem s jeho dětskou nevinností, což prostě nutí se nad tím vším zamyslet.

Krysa1769
03.07.2016 4 z 5

„Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi.“
Vřele doporučuji. Čtivý, zajímavý příběh, který je pouze zdánlivě o ničem.

JanaPokorná
02.07.2016 5 z 5

Pro Honzíka: Netvrdím, že kniha byla zakázaná. Ale vůbec jsme se o ní neučili. A to ani na střední. A považte - ani na VŠ, a to jsem (rdím se) studovala anglistiku.

mamadli1922
02.07.2016 5 z 5

Tohle je Atikus.
Atikus nikdy neodsoudil člověka na základě barvy kůže.
Atikus se vždycky snažil vcítit do druhých lidí, než se s nimi přel.
Atikus je moudrý.
Buď jako Atikus.

Gabi90
30.06.2016 5 z 5

Krásna, hlboká kniha plná naozaj nádherných myšlienok. Každé písmeno sa mi zarývalo pod kožu. Atikus Finch sa stáva jednou z mojich najoblúbenejších knižných postáv a keby mám nejakú magickú silu a mohla by som nechať ožiť nejakú postavu tak tento úžasný človiečik by sa tu už potuloval medzi nami :-)

Honzik111
26.06.2016

Pro Janu Pokornou
Nevím do jaké školy jste chodila, ani v jaké době, ale tato kniha byla vydána už "za komunistů",
v Klubu čtenářů v letech 1964-1966 a nevidím proto důvod - dle vašeho komentáře - jejího zakazování na školách.

Ričí
25.06.2016 5 z 5

Moc hezká knížka, jedna z nejhezčích, které jsem vůbec četl. Hlavní předností je, že je celý příběh vyprávěn z pohledu malé, světem nezkažené a nevinné dívky, která valnou většinu situací řeší s tím nejlepším úmyslem.

zralok.av
23.06.2016 5 z 5

Tato kniha je krásná především tím, že je vyprávěna z pohledu malého děvčátka. Chvílemi jsem při četbě měla pocit, že si pro mě malá Čipera přišla, vzala mě za ruku a šla mi ukázat kousek své cesty za poznáním každodenního dospělého života. Kniha má spád, děj není zdlouhavý a proto se dobře čte. Díky této knize jsem si uvědomila, že to nejhezčí období našeho života je to bezstarostné dětství, které každému z nás uteklo tak rychle, že se za ním stačil jen ohlédnout. Již teď se nemohu dočkat až si přečtu pokračování knihy.

Jeanie
22.06.2016 4 z 5

Výborná kniha se silným příběhem. Přestože už je na světě nějaký ten pátek, tak námět je aktuální i v dnešní době. Donutí vás přemýšlet o společnosti jak už dnešní, tak té minulé.

JanaPokorná
20.06.2016 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, nechápu, jak nám ji dokázali ve škole zatajit, a to i na VŠ. Skvost světové literatury. Čistá radost z četby.

Annette
20.06.2016 5 z 5

"Shoot all the bluejays you want, if you can hit them, but remember it's a sin to kill a mockingbird." Jako zabít ptáčka je pro mě takový malý must-read, o který by měl každý náruživý čtenář alespoň jednou zavadit. Osudy a charaktery hlavních hrdinů se musí dotknout snad každého z nás a působivý pohled mladého děvčátka v sobě nese snad všechny lehkosti i těžkosti dětského světa, na který je radost i tíha zavzpomínat. Zároveň ale zdůrazňuje ryzí lidskost v té nejlepší i nejhorší podobě tak, jak to zkušenostmi vyostřené dospělé oko nedokáže zachytit.
Výborná kniha, nádherná, dokonalá.

kaja205
09.06.2016 5 z 5

"dospelacky" zivot so vsetkymi svojmi paradoxmi opisany nevinnym pohladom 8rocneho dietata, krasny pribeh s obdivuhodnymi hlavnymi postavami, dufam ze (nielen) Atticusove mudrosti vo mne este dlho ostanu. Velmi lahko citatelne (u mna v ang.originale). Radim do zoznamu najoblubenejsich knih.

eLeR
04.06.2016 4 z 5

Kniha sa naozaj ľahko číta. Je určená predovšetkým pre mládež. Prvá časť knihy pojednáva o detstve hlavných detských hrdinov ... o ich živote, zážitkoch a dobrodružstvách. Neskôr sa do popredia dostane prípad obvineného černocha, ktorý im zasiahne do životov nielen súdnym procesom, v ktorom ho obhajuje ich otec, ale aj neskoršími udalosťami. Všetko to je rozprávané hlavnou hrdinkou Scout (takže z detskej perspektívy). Je to príbeh o ľudskosti, ale aj o tom, akí vedia byť ľudia zlí a zákerní. O sile rodiny a nádhernom súrodeneckom vzťahu. O tolerantnosti, ale aj o predsudkoch ... že život skrátka nie je vždy dokonalý ... ak vôbec.

MaKolar
18.05.2016 5 z 5

Kniha řeší stále aktuální rasismus, přestože byla vydána před více jak padesáti lety. Děj je rozdělen do více části. Je zde hodně cítí vira ve spravedlnost a rovnost. Konec je velmi úderný a nutí k zamyšlení. Doporučuji.

Sorrow
17.05.2016 5 z 5

Kniha, která je zdánlivě o ničem, ale ve skutečnosti je o všem. Zanechala ve mně hluboký dojem.

Macula
12.05.2016 5 z 5

Pro mě je tato kniha jednou z nejlepších, které jsem kdy četla. Zanechá v člověku opravdu silný dojem.

fruitbueno
05.05.2016 3 z 5

Jako zabít ptáčka je kniha, která si neskutečně podráží nohy. Pojednává o rasismu a projevech netolerance, což je samo o sobě velké a důležité téma. Bohužel je forma více než nešťastná. Rozplizlý úvod (téměř 200 stran se nic nestane!) přejde v krátkou chytlavou pasáž, která se pak pozvolna rozlije zase do beztvarého nic, které pak z letargie na moment vytrhne finále knihy. Chválím myšlenku dětské perspektivy vnímání, to bylo osvěžující, škoda jen, že autorka nevyužila, co mohla.

Ivanule
03.05.2016 5 z 5

I když to je povinná četba a já už nějaký ten pátek nechodím do školy a starám se o dva prťaví kluky:),se musím zastydět,že jsem si knížku přečetla až teď,protože musím říct,že mě úplně dostala! Krásně a čtivě napsaná knihy,a ačkoliv je to psáno kolem let 1930,je to docela aktuální i teď,i když možná ten proces by snad dnes již dopadl mnohem lépe a spravedlivě. Knihu si rozhodně pořídím i domů,ne jen půjčenou z knihovny,začátek a ukázání doby kdy děti chodily do školy a školský systém,dále obvinění černého občana městečka Maycomb a proces s ním,zároveň ukončení procesu mě docela dostalo a říkala jsem si ta porota je slepá??,ale v té době být černoch prostě znamenalo být špatný,a závěr knihy výborné!!....

eva6354
24.04.2016 5 z 5

Hlavní hrdinka je osmiletá Čipera, která vypráví celý příběh. Hlavní záplatkou je křivé obvinění mladého černocha ze znásilnění bílé dívky. Jeho obhájcem je otec Čipery a jejího bratra Jema Atikus Finch. Kniha vykresluje poměry tehdejší doby na malém městě, kdy narodit se jako "negr" znamenalo celoživotní boj s nenávistí, nespravedlností a předsudky. Kniha je čtivá, začátek trošku pozvolnější, napínavější částí je soudní proces a samotný závěr mě vysloveně dostal.