Ohníčky všude kolem

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky 90. let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349492/big_ohnicky-vsude-kolem-bTy-349492.jpg 4.5735

Vydáno: , Odeon

Little Fires Everywhere, 2017

Kniha Ohníčky všude kolem

L.K.

Kniha zpracovává na různých rovinách témata mateřství a vztahů. Postavy působí lehce schematicky, zrovna tak i děj. Druhá část knihy dostane spád, nicméně jsem jako čtenář měla pocit, jako bych s autorkou hrála stopovanou, přičemž ona šla napřed, kreslila šipky na zem a já jsem šla bohužel příliš blízko, takže jsem ji viděla klást znamení a předem jsem věděla, kudy půjde a kam nejspíš dojdeme (což nebylo zdaleka dáno jen tím, že závěrečná scéna děje se v knize odehraje hned v úvodu). Autorka má bezesporu talent a řekla bych i potenciál se ještě posunout, pokud od ní u nás vyjde další kniha, určitě si ji přečtu.

Rihatama

Americký, resp. americko-čínský/hongkongský román, který se odehrává v 90. letech minulého století v rádoby americkém Stepfordu, kde je zdejší poklidný, dokonalý život narušen "nepřístojnými nešvary". Ng nastoluje nelehká mravní, v určitých společenských kruzích stále ještě tabuizovaná témata plynoucí ze soužití různých lidských ras a tříd, ať už jde o sňatky, adopce, potraty nebo institut náhradní matky. Ideální, středostavovská americká rodinka Richardsonových je popsána elokventně, stejně jako dilemata, která hlavní nesympaťačka přes všechny své podloudné kroky prožívá (není přece žádná mrcha), která však vždy spolehlivě a blahosklonně odmávne rukou. A přece je v příběhu jeden naprosto zásadní moment (ne/záměrná záměna jmen dvou dívek), který v příběhu působí uměle a nepochopitelně, i když zřejmě účelově ze strany Ng, aby bylo možné uzavřít plamenný kruh, který započal v úvodu knihy. Jenže ještě něco mi chybí. Přes dramatický úvod/závěr příběh postrádá katarzi spočívající v tak žádoucím prozření, tady polovičatém. Samotná ztráta blízkého člověka pak zůstává samoúčelná.

INCOGNITOREADER

Kniha, která mě zaujala nejen svou obálkou, ale i velkým množstvím nadšených reakcí. To samozřejmě zvyšuje očekávání a i moje typická obava z "Odeonek" tady šla stranou.
Vzhledem k mému přesvědčení jsem do knihy šel aniž bych vůbec pohledem zavadil o anotaci. Takže jsem z počátku docela tápal v jakém časovém obdoví se děj odehrává. Kniha byla napsána v roce 2017, ale zasazena je do roku 1997. Na což jsem postupně přišel z různých nážnaků a později je toto i přímo zmíněno.
Kniha začíná událostí, kterou vlastně končí a potom se vracíme včas před tuto událost a sledujeme to co k tomu všemu vedlo.
Příběh se točí okolo dvou rodin, které asi nemohou být odlišnější. Ridchardsonovi - rodiče a čtyři děti. Dokonalý příklad americké rodiny o naplnění "amerického snu" tak jak se prezentoval v 50. letech. A Warrenovi - svobodná matka s dcenou, které žijí kočovným způsobem života a když je vítr někam zavane chvíli zůstanou a za čas pokračují v cestě. Zde musím říct, že Mia mi opravdu hodně připomínala Vian z Čokolády.
Jejich osudy se protnou z počátku úplně banálně, Richardsonovi pronajímají domek a Mia potřebuje někde bydlet.
Postupně se děti spolu seznamují a tím, jak se rodiny seznamují víc a víc tak se nám začíná příběh zamotávat. Navíc víme k čemu toto celé neodmyslitelně směřuje.
V knize se řeší opravdu závažná téma: rasismus, náhradní mateřství, adopce, potraty.
Autorka nám jako čtenářům dává prostor dělat si vlastní názory a nepředkládá jasně podaný svůj. I když mezi řádky se dá vyčíst k čemu se ona sama přiklání vůbec čtenáře netlačí ani na jednu stranu.

Pavlina50

Kniha půjčena víceméně náhodně a naslepo a….veliké překvapení (v pozitivním slova smyslu). Vůbec jsem nečekala, že mě tento příběh tak chytne.
Příběh začíná úplně od konce…hned v první kapitole známe dramatické vyústění příběhu a kdo za tím stojí a dalších cca 350 stran se propracováváme už jen k odpovědím, proč se to stalo.
Je to příběh dvou rodin, dvou naprosto kontrastních světů. Ten první zastupuje ambiciózní novinářka Elena, která je z jedné strany plná pozitivního idealismu a citu pro spravedlnost, z té druhé ale naprosto pragmatická a věcná, sešněrovaná pravidly a žijící plně podle předem daného plánu. Naopak umělkyně Mia je nekonvenční, svobodomyslná, žijící prakticky ze dne na den a řešící problémy teprve, až skutečně nastanou.
Jejich životy se náhodně protnou a významně si navzájem do nich zasáhnou. Jejich vzájemné vztahy se zpočátku zdají až idylické, ovšem jen do okamžiku, kdy se obě postaví na opačné strany konfliktu, který se jich sice přímo nedotýká, ale dotýká se lidí jim blízkých. Do světa i do vzniklého konfliktu těchto dvou žen současně významně vstupují i jejich děti, a to s klasickou mírou přirozeného pubertálního vzdoru vůči zakořeněným rodinným pravidlům a se svým vlastním pohledem na svět prozatím bez předsudků, což se projevuje vzájemnou fascinací a přitažlivostí kontrastních životních poměrů, které vidí právě u druhé rodiny.
Vzniklý názorový střet spustí mezi ženami i jejich dětmi vzájemný řetězec nedorozumění, obviňování, klamných informací, kdy všechny postavy teprve ukazují svoje pravé já a postupně odhalují své pravé charaktery.
Celý příběh má mnoho vrstev - kromě základní kostry příběhu o rodinných vztazích a středu dvou pohledů na život, naráží na velké množství témat poplatných dnešní době, ať už je to téma adopce s klasickým morálním dilematem, co je pro dítě prospěšnější, nebo třeba problémy neplánovaného těhotenství, interrupce či problémy rasismu.
Kniha mě opravdu zasáhla, do čtení jsem se ponořila tak, že jsem vždy úplně přestala vnímat svět kolem a nechala unášet na vlně pomalého a lehce plynoucího vyprávění, kde bylo ale neustále mezi řádky cítit mírné napětí a očekávaná gradace. Jasných pět hvězdiček… chci více takových knih.
„Pamatuj, někdy musíš všechno spálit a začít znovu. Půda je po takovém požáru úrodnější a můžou vyrůst nové věci. Lidi jsou taky takoví. Začnou znova…“

MilaJ

Přečteno jedním dechem!!! Jedním slovem: doporučuji!

markyticka

Příběh knihy upoutá a nepustí, dobře se čte. Příběhy jednotlivých postav jsou hezky propletené a ačkoli je příběh na konci ukončen, chtěla bych znát jejich pokračování.

Dandy1

Číst tuto knihu je jako stvořit skleněnou vázu, která se vám nešťastnou náhodou rozsype na tisíc kousků.

Amazonka72

Dobrá kniha se pozná podle toho, že ji čtete jedním dechem... Velké překvapení, nakladatelství Odeon opět nezklamalo.
Kniha nabízí pohled do klasické středostavovské americké rodiny. Čtyři dospívající děti, dům v klidné čtvrti, prestižní škola, zkrátka klasický americký sen. A do tohoto "poklidného snu" se nastěhuje žena s dcerou, jejíž kočovný způsob života může připadat jako něco nepatřičného. Osudy obou rodin se začnou prolínat, a jakoby najednou život nebyl tak "černo-bílý", "nalajnovaný" na několik let dopředu.
Opět se zde setkáváme s motivem mateřství, adopce, ale také rasismu. V Americe je to asi opravdu velké téma, mnoho národnostních menšin asi i v dnešní době musí obhajovat svá práva, a to i ve chvíli, kdy v Americe žije již několikátá generace přistěhovalců.
Líbilo se mi, jak každý ze sourozenců Richardsonových byl úplně jiný. Díky tomu i příběhy, které prožívali, byly barvnější a popisované z různých pohledů. Fandila jsem Izzy, která byla úplně jiná než zbytek její rodiny. Ona byla tím "ohníčkem", který je nutné někdy zažehnout, aby mohlo ze spáleniště vzejít něco nového.
Mnohdy to cítíme v životě stějně - pokud toužíme po nějaké změně, je potřeba za sebou spálit mosty a začít úplně od začátku.
Motiv adopce - to je opravdu velmi složité téma, vůbec si nedovedu představit, jak bych se k dané situace postavila já.
Kniha, která donutí o některých věcech přemýšlet, která není jednostranná, ale dává nahlédnout na určité problémy z různých stran, je knihou, kterou stojí zato si přečíst. A Ohníčky takovou knihou bezesporu jsou.