Ohníčky všude kolem

V Shaker Heights, poklidném předměstí Clevelandu, dbají lidé na to, aby měli všechno přesně podle šablony – stejné trávníky, stejné domy, a také aby žili stejné životy. Elena Richardsonová ztělesňuje tuhle idylku úspěšné americké středostavovské rodinky 90. let naprosto dokonale. Richardsonovi, kteří mají čtyři děti, pronajmou byt nekonformní chudé fotografce Mie s dospívající dcerou. Tyhle dvě rodiny se postupně pořád víc prolínají, ale od začátku víme, že se jejich odlišné světy střetnou a povede to ke katastrofě…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/349492/ohnicky-vsude-kolem-bTy-349492.jpg 4.6380
Vydáno · Odeon

Little Fires Everywhere · 2017

Kniha Ohníčky všude kolem

lištička123
předevčírem

Knížka mě příjemně překvapila. Byla kvělá. Ještě nějakou chvíli po přečtení jsem o postavách vní muselapřemýšlet. Byla příjemná, dobře se četla, děj byl zajímavý. Většinatu byla o knížce napsána a já s tím souhlasím. Opravdu stojí za přečtení.

TomTomis

Tak tahle kniha mě od autorky nadchla snad ještě víc. Ponoření do nitra postav tohoto románu mi nedává i po čase, kdy tohle píši, spát. Stále se mi vynořují některé obrazy, co ve mně autorka vyčarovala. Kniha plná postav, ke kterým jsem si tu snadno, tu obtížněji hledal cestu. Kniha stojí za přečtení. Škoda, že od autorky se hned tak další knihy asi nedočkáme.

Jordyz

Autorka v obou svých knihách krásně ukazuje to, jak je důležitá vlastní cesta každého. Jak nás všechny formuje rodina, zážitky, setkání.... Krásný pohled do duší každé z postav. Při letmém seznámení můžeme kohokoli lehce odsoudit za chování, názory atp., ale když poznáme jeho celou životní cestu, pochopíme. Mrzí mě, že autorka má pouze dvě knihy. Řadím mezi oblíbené.

Ann1307

První knihou, kterou jsem letos přečetla bylo Vše, co jsme si nikdy neřekli od Celeste Ng. A bylo to úžasný!
Zamilovala jsem se do syrovosti postav. Jak moc ten příběh byl skutečný a jak moc jsem ho prožívala s hrdiny knihy. A teď to bylo stejné. Jsem z Ohníčků paf.

Nedokážu jednoduše popsat dějovou linku knihy, protože jednoduchá není. Je to poměrně komplikované. Autorka vypráví příběh a pak se najednou přestane věnovat hlavní dějové linii a ukáže nám minulost postav a jak se dostaly tam, kde teď jsou. A to je naprosto úžasný.

Hlavními hrdiny jsou rodina Richardsonových a potom Mia a její dcera Pearl Warrenovy.
Příběhy těchto dvou rodin jsou doplněny o osudy dalších postav a díky tomu, že můžeme každého chvíli sledovat samostatně, jak co vnímá, co zásadního se mu přihodilo, je příběh neuvěřitelně propracovaný a plastický.

Přiznávám, že s knihou jsem se trochu i trápila. Obvykle jsem schopná necelých 400 stran přečíst za pár dní a Ohníčky mi trvaly týden. Je to ale tím, že to zkrátka není jednohubka, člověk se nad příběhem zamýšlí a potřebuje si čas od času odpočinout od tak intenzivního zážitku.

Knihu můžu jen doporučit!
5⭐/5⭐
Knihy od Celeste Ng jsou moje nejoblíbenější Odeonky a doufám, že brzy vyjde nějaká další. Hned si pro ni poběžím. ❤

laeela

Aktualni temata, dynamictejsi nez Vse co jsme si nikdy nerekli. Presto je v pribehu tolik rovin, ze pro me bylo Vse co jsme si nikdy nerekli kompaktnejsi a zasahlo me hloubeji. I tak knizku rozhodne doporucuji.

MonikaS4

Skvělá kniha, jedna z mých favoritů. Hezky rozebrán vztah matka-dítě. Donutí čtenáře zamyslet se nad tématem. Čte se sama.

Chesterton

Trochu Amerika očima asijského přistěhovalce ??
Nečetla se mi úplně dobře pro určitou neuspořádanost či spíše přesycenost tématy ?
Ústřední protipól Elena Mia mi trochu zanikl v etickém problému adopce, který mě drásal nejvíc. Nedokázala bych se soudit o dítě, o které se hlásí biologická matka. Nejvíc mi proto z příběhu vystoupil křehký dar mateřství, který si nelze vynutit, stejně jako právo na dítě.
Hledání jemné pravdivosti v obtížných lidských tématech ?? Hledání a nenalézání ?
Elena byla mým protikladem stejně jako v něčem Mia, ale ta mi byla bližší. S Elenou jsem měla pouze soucit, Mia byla postavou, se kterou se v závěru, uzavírá kruh příběhu, snad směrem k naději. Fotografie ponechané rodině jsou stejně symbolické až hluboké jako motiv ohně. Řešení panenek u soudu až děsivé. Autorka má šanci propsat se k hodně dobrým knihám. Zatím toho chce hodně říct, ale nedokáže třídit ku prospěchu vyznění příběhu.
Díky Milary za doporučení ☀️

VONÍ DOMOVEM, NAPADLO MIU ZNIČEHONIC, JAKO BY DOMOV VŮBEC NEBYLO MÍSTO, ALE ODJAKŽIVA TO BYLA TAHLE OSŮBKA, KTEROU VOZILA S SEBOU.

Rade

Další kniha autorky o vztazích, rodině, generačních problémech, nepochopení, či naopak sdílení. A o mateřské lásce ve všech podobách. První půlka knihy naprosto strhující, pak už se mi zdálo, že doposud neutrálně podané příběhy nabývají podobu jakési morality. Vzdání se dítěte, adopce, potraty, problematika náhradních matek…, trošku mi přišlo, že je toho na malé ploše směstnáno příliš. Nicméně: skvělý jazyk, působivá a výstižná přirovnání, žádné odbočky, v detailech je toto čtení docela lahůdka.
Plus za překlad.
Prvotina autorky (Vše, co jsme si nikdy neřekli) mě zasáhla o něco víc.

Pozn.: Doporučuji se projít – prostřednictvím Google maps – po ulicích Shaker Heights. Je to docela výstižná ilustrace k četbě…

TIP: Máte rádi Databázi knih?

USA (Spojené státy americké) manželství rodina adopce mateřství důvěra manipulace komunikace (verbální), dorozumívání dospívání americká literatura

Celeste Ng
americká, 1980