Sůl moře

od:


KoupitKoupit eknihu

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299441/sul-more-i7c-299441.jpg 4.71128
Orig. název:

Salt to the Sea (2016)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, CooBoo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (327)

Přidat komentář
pavlinka0250
včera

Naprosto excelentní kniha !
Jednoznačných 5 *. Škoda, že nejde dát jednou tolik.

jahlina
13. listopadu

Silný příběh o velké námořní tragédii, která se udála na konci druhé světové války. Stojí za to si přečíst.

Ráčkajda
11. listopadu

Moje druhá kniha od autorky a jsem nadšená. Vyhovovaly mi krátké kapitoly a vyprávění z pohledu čtyř postav. Rozhodně stojí za přečtení i z historického hlediska.

brabofka
09. listopadu

bravurně postavený příběh. Je až s podivem, že o této části historie se nic moc neví. Skvěle vykreslené postavy a jejich osudy. Četla jsem i knihu v Šedých tónech, a myslím, že autorka má nastavený standard který hravě udržuje. Příběh je čtivý i díky krátkým kapitolám, které se věnují vždy dané postavě zvlášť a přeci se všechny postavy skvěle prolínají. Za mě perfektních 5*.

nicole1990
06. listopadu

hodně smutná knížka určitě si přečtu i další knížky od autorky :-)

veronika5179
04. listopadu

Na začátek přiznám, že se mi kniha nečetla zrovna lehce...K postavám je obtížné si vytvořit nějaké pouto, vše je popsáno docela stroze a neosobně, ale přesto vás zajímá, jak se věci nakonec vyvinou. Nejvíce mne bavil Alfred a Emilie, nejvíc jsem se trápila s Joannou a Florianem...I přes to jsem moc ráda, že jsem po knize sáhla a dozvěděla se tak o velké tragické události, která mi byla spíše neznámá.

SweetCake
04. listopadu

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Příběhy postav jsou výborně propracované a dojemné. Zaujal mě neobvyklý způsob psaní, kde se střídají čtyři hlavní postavy, všichny mají svůj životní příběh a nakonec se jejich životy propletou. Kdyby nebylo této knihy, nikdy bych se nejspíše nedozvěděla o hrůzném osudu lodě Wilhelm Gustloff a to je hrozné. Proč se o téhle tragédii příliš nemluví, když na této lodi zemřelo mnohem více lidí než na Titanicu?..

jittik
03. listopadu

Nádherné...
Neváhejte se čtením, je to opravdu silný a krásný příběh.
Nelze ani napsat víc, to prostě musíte přečíst.

Morgainne
31. října

Když jsem knížku dočetla, musela jsem dlouho přemýšlet, jak to, že se o takové tragédii vůbec neví. Jak je možné, že o Titanicu se píší knihy, točí hollywoodské velkofilmy, a o potopení lodi Gustloff, kde zahynulo pětkrát více lidí, čtu poprvé v životě. A pak mi to došlo - Titanic byl od začátku prezentován jako nepotopitelná loď, pro první třídu bylo nachystané luxusní vybavení, cestovala s ním společenská smetánka své doby... kdežto na Gustloffu byli uprchlíci před válkou, bezejmenní lidé, zřejmě byla katastrofa považovaná za součást války, možná pak zafungovala i nějaká (sovětská?) propaganda, aby se o tom moc nevědělo.
I když to není úplně příjemné téma, kniha se četla moc dobře, líbila se mi forma krátkých kapitol z pohledu čtyř různých postav. Příběh, kdy celá nesourodá skupinka putuje do přístavu, dobře ukazuje charaktery jednotlivých postav i to, že většina lidí nebyla jen dobrá nebo špatná a že oběťmi války nebyli jen vojáci na frontě, vězni v lágrech, ale i úplně obyčejní lidé.
Jsem moc ráda, že jsem se díky výzvě ke knize dostala.

gigi77
28. října

Pohltí vaši pozornost a nepustí. V zápětí pohltí i mysl, a to na dlouho. Tolika utrpení nevinných pro titěrné malichernosti mocných.
Podobných příběhu je nekonečně mnoho, těžko je interpretovat. Tato autorka to umí skvěle.

ArwenAragorn
27. října

Sůl moře je kniha, na kterou se nezapomíná. Je to velice silný příběh, čtivý a dojemný, nadchl mě. Fandila jsem všem hrdinům knihy (až na pomýleného Alfreda) a prožívala jsem s nimi všechna utrpení i krátké okamžiky radosti. Jsem také vděčná za to, že jsem se dozvěděla o katastrofě lodi Wilhelm Gustloff, informace o ní jsem si hned vyhledala na internetu.

marara
26. října

I k této knize jsem se dostala náhodou, když jsem hledala tematiku moře do čtenářské výzvy. Sice jsem si ji tam nakonec nedala, ale román mě nadchl. Knih s válečnou tematikou jsem četla mnoho, ale tato byla o dost jiná. Jednak je vypravěčů několik, jednak to jsou dospívající a děti, často jsou hrdiny Němci, někdy nacisté, jindy ti, kteří se k nim přidat nechtěli. Dlouho si budu pamatovat hrůzy z cesty, kterou hrdinové absolvovali do přístavu. O potopení lodi Gustloff jsem asi nikdy neslyšela, přitom je to tragédie srovnatelná s Titanikem. Ale asi se ztratila v dalších tragédiích, které válka přinesla.

Corly
25. října

Jedna z nejkrásnějších....
Úplně mně těch 350 stránek uteklo a pohltilo, jak je čtivá, napínavá, silná a přitom lehce a kouzelně psaná o těžkých osudech úžasných lidí ( až na toho poděsa Alfreda :-) ) ...přesně jak se píše v úvodu, dodává naději a sílu do života...

ujunka
22. října

Nevěděla jsem o katastrofě na lodi W. GUSTLOFF a díky čtenářské výzvě a následně této knize, jsem o něco vzdělanější.
Děj ubíhá rychle, kapitoly jsou krátké, celkově čtivá kniha. Přečtěte si.

Evaho73
16. října

Ďalší zo silných príbehov zachytavajúci zverstvá páchané počas druhej sv. vojny, ktorý je napísaný jednoduchým jazykom, bez pátosu a zbytočného tlačenia na city čitateľa.
Dej príbehu odohrávajúci sa na konci druhej sv. vojny v zničenom Prusku, kde sa mnoho utečencov pokúšalo zachrániť svoj život únikom na nemeckej nacistickej lodi Wilhelm Gustloff, je síce vymyslený, ale je vsadený do pravých historických udalostí a podložený mnohými výpoveďami priamych účastníkov, ktorí prežili túto veľkú vojnovú tragédiu.
Kniha je napísaná spôsom, ktorý naozaj dokáže zaujať a sprostredkovať iba tie najdôležitejšie informácie. Osobne ma to po prečítaní knihy nútilo vyhľadávať ďalšie faktá o nemeckej lodi Wilhelm Gustloff alebo Jantárovej komnate, ktoré by som si za iných okolnosti nezisťovala.
Preto podľa mňa autorka vyniká majstrovským spôsobom, ktorým čitateľom svoje príhy sprostredkúva.
Jej cieľová skupina čitateľov sú predovšetkým mladí ľudia, tak ako väčšina jej hlavných postáv. Aj z tejto knihy je cítiť jedno autorkine veľké posolstvo, že zverstvá počas druhej sv. vojny boli páchané na obidvoch stranách, ale vždy na to najviac doplácali iba nejnevinnejšie obete ako DETI, zranení, hendikepovaní alebo starí ľudia... Poučme sa !!!

123987
13. října

Neotrely nápad, ktery byl dotazen do konce

Kíťovec
12. října

Ta kniha v mém nitru zanechala stopu tak hlubokou, jak jen málo knih. Je to silný příběh. O tématu druhé světové války jsem přečetla mnohé, ale o takové katastrofě čtu poprvé. Vřele doporučuji, leč může se stát, že po přečtení nebudete moci smutkem usnout ... tak jako já.

Vilma232
06. října

Skutečná katastrofa, o které jsem doposud nevěděla. A na jejím pozadí příběhy nešťastných uprchlíků. Útěk před válkou a smrtí, který spojí naprosto nesourodou skupinu lidí. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

Arwen777
01. října

Dobrý příběh, velmi čtivý, těžký stejně jako ostatní knihy Ruty Sepetys. Ale je dobře, že někdo píše o takových událostech a připomíná nám, kteří žijeme v blahobytu, že by to tak být nemuselo a že by se něco takového už nikdy nemělo stát. Vždy mě udivuje, že o této části historie prakticky nic nevím, jak dobře se jim podařilo o tom mlčet... Kniha V šedých tónech se mi líbila víc, ale i Sůl moře si rozhodně přečtěte!

Ewilka
27. září

Nádhera. Čtivý příběh, který Vás donutí k zamyšlení nad obětavostí a láskou, ale zároveň ukáže krutost a mrazivost. Posledních několik stran jsem ani nedýchala. Ze začátku jsem se sice musela zorientovat, kdo je kdo, ale pak už to šlo samo. Díky více pohledům vidíme, jaké má kdo hodnoty. Určitě knížku doporučuji. Až mi z ní běhal mráz po zádech.

Zuziiik
27. září

Příběhy lidi, které si zamilujete, na pozadí katastrofy, o které se příliš nemluví ....krásná kniha

Vejtluc
25. září

Silný příběh! Skvěle napsaná a díky rozvržení kapitol podle děje jednotlivých osob se rychle čte.

kulatina
24. září

Krásný příběh z války prožitý skupinkou mladých lidí na pozadí skutečné události. Kniha vás naplní nejen napínavým dějem, ale také historickymi fakty o jedné velkolepé události. Po přečtení jsem celou událost ještě studovala přes wikipedii, žasnu, co vsechno autorka absolvovala, než sedla ke psaní, a já jen chválím a chválím, a knihu zařazuji mezi poklady. :-)

TerkaBohacova
16. září

Silná a dojemná knížka. Četla jsem ji dvakrát a v obou případech mě strašně dojala. Wilhelm Gustloff je katastrofa, o které by si měl každý přečíst. Ruta Sepetys tragédii dokázala úžasně podat a já se díky ní začala zajímat jak o tuto největší mořeplaveckou katastrofu, tak o Jantarovou komnatu. Tuto knihu (a další dvě knihy od Ruty Sepetys) rozhodně doporučuju.

Lily-fairy
15. září

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Vypráví o té části historie, o které se nemluví, a to je dobře. Na konci neuroní slzu jen kámen.

ibs
10. září

vynikajuce citanie, rychly pribeh, styri rozne pohlady na udalosti, velmi fajn, asi sa k nej nevratim, ale pocit zanechala:)

"My, kteri jsme prezili, nejsme ti pravi svedkove. Jedinymi majiteli nevyslovne pravdy jsou ti utopeni, mrtvi a zmizeli."

Latté
09. září

Tragédie, která by neměla být zapomenuta. Vkládám odkaz na rozhovor s Jindřichem Böhmem, vrakovým potápěčem, díky kterému jsem se o této události dozvěděla.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/216411058090305/

Peace
09. září

"Dělala z nás válka zrůdy, nebo jen probouzela zlo, jež v nás už tak dřímalo?"

Kniha s hodně silným tématem, o kterém většina z nás neměla před jeho přečtením ani potuchy, což je o to děsivější.
Autorce patří veliký dík, že píše o tématu, které by mělo být rozhodně čteno a šířeno do podvědomí lidí.

Petruš999
03. září

Skutečná tragická událost podaná nevšedním vyprávěním čtyř hlavních hrdinů. Jedním slovem strhující!

Maanna
30. srpna

Ruta Sepetys mě vždy dokáže zcela vtáhnout do příběhu. Střídání úhlů pohledu a subjektivní pohled jen posilují pocit, že je člověk přímo svědkem tragických událostí. Všechny postavy mají za sebou prožité hrůzy a další se na ně valí. Nemají čas příliš se hroutit, protože bojují o své životy i životy těch, na kterých jim záleží. Líbí se mi, že u Ruty Sepetys není prostor na sentiment. Z postav mě nejvíc oslovila Emilia a její osud. Alfred je prostě opravdu slizký a u Floriana a Joany je možná romantická linka trochu na škodu životnosti postav, protože překrývá ostatní aspekty jejich chování. To ale nic nemění na tom, že se mi kniha opravdu hodně líbila.