Sůl moře

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299441/sul-more-i7c-299441.jpg 4.7824
Originální název:

Salt to the Sea (2016)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, CooBoo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (243)

Přidat komentář
Lusien
20. března

Zážitek.Vydrzet na zacatku nez si zvyknete na stridani deju, ktere pozdeji do sebe krasne zapadnou.Pribeh napinavy az do konce, kdy nevite, jak to skutecne dopadne.Konec je prekvapujici.A souhlasim tady s nekym , ze i me nevadilo, ze pasaze Alfreda byly kratke.To byl ale blbec;)Supr cetba.Ma to svih.

HDosoudilová
20. března

Nemůžu jinak, ale tato autorka píše skvěle. Před lety jsem od ní četla knihu V šedých tonech ale moc se mi líbila. tato kniha mě lákala hlavně tím, že jsem o této tragédii nikdy předtím neslyšela. A přitom by se o této části naší historie mělo mluvit pořád, aby lidé nezapomněli. Příběh je zase o něco jiný než jsem zvyklá ale opět mě nesmírně dostal. I přesto, že jsem ze začátku měla problém s orientací v postavách, četlo se mi to více než dobře.

Jizi
19. března

To, co napíšu, bude znít jako naprostý paradox, ale kniha se četla snad až moc dobře. A rychle. Než jsem se stihla vzpamatovat, než mě stihla víc a hlouběji poznamenat, byl konec. A ten je skutečně velmi silný. Vícehlasost ulehčuje čtení, odlehčuje dopad jednotlivých, tragických událostí a osudů krutě poznamenaných výplodem toho nejhoršího v člověku - touhou bojovat, zabíjet, válčit. Tragédie doprovázející operaci Hannibal jsou jen jedním ze střípků nepředstavitelných hrůz, jež slepené dohromady stvořily monstrum druhé světové války. Je to kniha důležitá, je to kniha ve své výpovědní hodnotě významná. Naděje, že se třeba jednou lidstvo poučí z vlastních chyb, totiž umírá poslední.

kedlis
17. března

Přeskakování z pohledu do pohledu dalo knize svižnost, ale ubralo to možnost se pořádně ponořit do příběhu - alespoň mně to tak připadalo. Kdyby byly pohledy o něco delší mohla bych více soucítit s hrdiny, jedině u Alfreda mi délka vyhovovala. I tak mě posledních pár stránek naprosto dostalo, i když asi úplně nejvíc to byly poznámky autorky a překvapilo mě jak velikou práci si dala se sehnáním přesných údajů, škoda že jsem to v knize nijak zvlášť nepostřehla.

genie
12. března

Pozadí tragické události je vlastně skutečně jen v pozadí celkového dění. Dobře (rozuměj "rychle") se to četlo, ale nemělo to moc hloubku. Asi bych si čtení rozmyslela, kdybych věděla, že hlavním hrdinům bude mezi 15 a 21 roky. Spíš styl YA ...

Zdenas5
03. března

Kniha se mi líbila, o některých událostech jsme se v dějepise neučili, takže i poučná.

Dominika21
23. února

Nádherná kniha, zpracováním podobná stejně výjimečné knize V šedých tónech.
Kniha mě naprosto pohltila, mnohdy jsem potlačovala slzy nad hrůzami, které se odehráli a nad vším, čeho jsou lidé schopni. Stydím se, že jsem se dozvěděla o tragédii takového rozsahu až nyní - tím více je ve mě umocňován obdiv k autorce. Knihu doporučuji všem, ať už o lodi jménem Wilhelm Gustloff slyšeli, či ne - tato kniha za přečtení bezpochyby stojí.

zlinissi
22. února

Kniha mne zaujala moc - jak neotřelým podáním děje z různých úhlů, tak po obsahové a faktické stránce... jako spoustu ostatních přede mnou mne přiměla si dohledat další informace a k zamyšlení se nad válečnou situací v celé (a nejen centrální) Evropě.

Květ
19. února

Knížka nám nastíní rok 1945, konec války a jednu z největších námořních tragédií v dějinách. Čtyři lidé, čtyři příběhy. Tři z nich jsou váleční uprchlíci, čtvrtý voják SS, všichni hledají spásu v lodi Wilhelm Gustloff. Román na velice smutné téma je dobře napsaný, čtivý díky krátkým kapitolám a střídavému vyprávění. Nicméně tento styl mi trochu bránil ponořit se víc do děje a to je škoda. Rozhodně si zaslouží pozornost.

Malýmedvěd
16. února

Za mne velmi dobrá kniha. Hned z mnoha pohledů. Dobře se to čte, i když téma je těžké, chmurné a plné bolesti. Beletristická forma se zajímavým příběhem je pro čtenáře dobře stravitelná. Díky tomu, že Sepetysová nastudovala mnoho pramenů a s mnoha lidmi mluvila, má kniha hodnotu i dokumentární a může být i jakýmsi okénkem do historie. Ideální kniha pro dnešní generace, které válku nezažily. Kniha výborně ukazuje hrůzu válečného kafemlýnku, který semele úplně každého. Protože se to opravdu lehce čte, mohla by to být dobrá povinná školní četba. Kniha je výborně promyšlená a vystavěná tak, že věci do sebe zapadají, jak skládačka. Když jsem objevil propojení na Šedé tony, tak jsem ocenil tu promyšlenost ještě víc. Postavy jsou dobře vybrané a výborně vykreslené. S Emilií jsem soucítil a litoval jí, Joanu jsem obdivoval pro její lidskost a obětavost a touhu pomáhat, Florianovi jsem fandil, protože si uvědomil a procitl co je sytém zač, no a Alfred to je mistrně zpracovaná postava (člověk neví zda ho má litovat jako oběť, nebo nenávidět jako sociopata, postava, která je pěšák na šachovnici s minimální silou, ale postava, která přesto dokáže ovlivňovat dění okolo v dobrém i špatném směru). Kniha mě donutila jeden večer strávit s Youtube u Wikipedie a poslouchat dostupná svědectví pamětníků a zjistit si další informace jak o Prusku, o lodi, o jantarové komnatě o konci války.

rysavas
15. února

O této námořní katastrofě jsem vůbec neměla ponětí, o to víc, jsem hltala každou další stránku. Navíc člověka to nutí si pak dohledávat další informace na internetu. Je to příběh z děsivé doby a neméně děsivé je i to, jak tragédie takového rozsahu dovede být ututlána a to natolik, že o ní dnes téměř nikdo neví.
Normálně bych dala 5 hvězdiček, ale nakonec jsem jednu ubrala za kapitoly o Alfredovi (nějak mi neseděly ty jeho fiktivní dopisy Hannelore)

vikaa
14. února

"Je pošetilé se domnívat že jsme mocnější než moře nebo nebe."

Další kniha od geniální autorky, která mě naprosto pohltila. Ze začátku jsem si musela zvykat na kratičké kapitoly, ale nakonec jsem knihu dočítala do tří hodin v noci. O ztroskotání lodi Wilhelm Gustloff jsem nic nevěděla a o Jantarové komnatě velmi málo, některé informace se ještě pokusím dohledat na internetu. Líbilo se mi, jak autorka propojila skutečné události s fikcí. Moji oblíbenou postavou byla Emilia - silná žena, či spíše ještě dívka, která se snažila vyrovnat s těžkými ranami osudu a za pomoci Rytíře se jí to nakonec podařilo. Největší záporák byl bezesporu zbabělý Alfred, na němž jsem neshledávala od začátku vůbec nic lidského, přestože i on byl jen produktem svojí doby.
Podle mého názoru kniha nedosahuje kvalit autorčiny prvotiny V šedých tónech, ale rozhodně zaujme všechny milovníky silných příběhů z nepříliš vzdálené historie.

Bolomsson
12. února

Styl zpracování knihy v podobě krátkých kapitol z pohledu hlavních hrdinů působí možná originálně, ale dle mého tento styl vyprávění knize velice uškodil. Svým způsobem ji degradoval a odváděl mě od hlubšího ponoření se do děje. Částečně se také nemohu zbavit dojmu, že autorka zvolila tento styl psaní a rozvržení v knize tak trochu i záměrně, aby se nejednalo o příliš útlou knihu. Prázdných stránek s mnohdy jedním krátkým odstavcem je v knize více, než by bylo zdrávo....působilo to na mě opravdu divně, místy až úsměvně. O to rychleji se kniha četla a člověk tak měl pocit, že dané stránky čte doslova s rychlostí světla:-).
Špatná kniha to rozhodně není, ale je to uspěchané, bez hloubky a o samotné katastrofě lodi Wilhelm Gustloff se toho člověk moc nedoví. Osobně jsem spíše zklamán a toto vysoce hodnocené dílo (86. nejlépe hodnocená kniha v databázi knih) ve mě vyvolalo spíše rozporuplné pocity, než kýžený a očekávaný "wow efekt". Mé hodnocení 70%

alexis818
11. února

Velmi smutná kniha.Dobře napsaná,krátké kapitoly,které děj strhujícím způsobem podbarvily.O této hrozné tragedii jsem dosud nic nevěděla,což si myslím,že je škoda.Lidé by tyto skutečnosti znát měli.Velmi doporučuji.

dom.ini
11. února

Opravdu tragický příběh z období války, o kterém se podle mě moc neví. Tedy já jsem o této události předtím asi nikdy neslyšela. Je poznat, že je kniha určena pro mladší čtenáře, ale díky tomu se velmi dobře čte a vůbec jí to neubírá na vážnosti. K svižnému čtení přispívají i velmi krátké kapitoly, což se mi moc líbilo. Knížku určitě doporučuji i lidem, kteří stejě jako já běžně nevyhledávají knihy s válečnou tematikou.

Renatecka
10. února

Smutný příběh. Alfred se mi celou dobu přímo hnusil.

Venny345
09. února

Jedním slovem NÁDHERA!
Dlouho už mě takhle zadny pribeh nepohltil. Opět mě to donutilo, zamyslet se nad tragédiemi druhé světové války.
Moc se mi líbilo, to jak autorka knihu psala že čtyř rozmanitých úhlů pohledu. Vše do sebe hezky zapadalo. Jsem úplně v nostalgii a pribeh ve mne nechal urcitou stopu. Určitě si knihu přečtu ještě jednou. Těším se na další autorčina díla.
NÁDHERA!

prochajda
07. února

Páni, to byla jízda. Zase kniha na kterou se nedá zapomenout.
Nádherně napsaný a velmi čtivý příběh, i když smyšlený, podložený historií z konce 2.sv.války.
"Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili."

Marekh
04. února

Kniha se mi líbila. Pokud bych měl srovnat knihu V šedých tónech a tuto knihu, tato kniha byla o něco slabší, ale jinak se četla dobře. Líbila se mi myšlenka vyprávění z různých úhlů pohledů jednotlivých hlavních postav.

Oceňuji, že si autorka dala práci s prostudováním materiálů a návštěvou příslušných míst.

Terata
04. února

Příběh je temný, smutný a čte se špatně (ohledně zvoleného téma), ale jinak je kniha hezky napsaná.

jaja10
03. února

Pro mě nádherně napsaná kniha zasazena do nepěkného období.
Jemné a drsné zároveň, kniha která ve mně určitě zanechá dojem na dlouhou dobu.

evelýny
26. ledna

Vina je lovec - Osud je lovec - Hanba je lovec - Strach je lovec
Stránku za stránkou, kapilu za kapitolou jsou pomalu sbírány střípečky příběhů, aby z nich trpělivý a pozorný čtenář mohl na konci knihy sestavit konečnou mozaiku se společným jmenovatelem Wilhelm Gustloff.
,,Zrovna když si myslíš, že ti válka vzala všechno, co jsi měl rád, někoho potkáš a uvědomíš si, že pořád máš co dát."
,,A uprostřed toho všeho plivl život smrti do obličeje".

V konečné mozaice několik kamínků chybí. Jak ráda bych tam doplnila aspoň ten růžový.
Ach Emílie... Konečně jsi zase doma. A poprvé po dlouhé době se ničeho nebojíš.

Šla kačenka podle vody,
napila se horké vody,
kde voděnka crčí,
tam zobáček strčí.

Zajímavost: Místo, kde se nachází vrak lodi, je označené jako válečný památník a námořní hřbitov. Nachází se v polských vodách a v námořních mapách nese označení ,,překážka č. 73".

Vikos
26. ledna

Knížka úžasná a pořádně smutná. Bezvadně popisuje depresivní a nešťastnou atmosféru 2. světový války.

Terry.89
25. ledna

Vloni jsem četla knihu V šedých tónech, která je naprosto úžasná, oproti tomu mi Sůl moře přišla o dost slabší, což je velká škoda. Příběh byl sice vyprávěn z pohledu mladých lidí, kteří se však chovali mnohem dětinštěji, než by odpovídalo věku, který jim autorka přisoudila. Navíc mi vcelku vadilo jejich vyjadřování, který mi přišlo přiliš moderní a k příběhu dost nevhodné. Přesto je kniha plná emocí a svým osobitým stylem ukazuje čtenáři další z mnoha tvaří 2. sv. války. Mimochodem postava Alfreda mě po celý příběh strašlivě vytáčela a nepochybuji o tom, že se téhdy mezi lidmi, ať už civilisty nebo vojáky našlo mnoho takových sebestředných namyšlených fanatiků, kteří by si zasloužili minimálně takový osud, jaký mu připravila autorka ve své knize. Ale chudinky Emilie mi bylo nesmírně líto.

kilometr
24. ledna

Potopení Gustloffa je největší námořní tragédie,a přesto o něm svět nic neví....jenže tímto přihlouplým příběhem se asi sotva co změní.Postava Alfreda je nedůstojná příběhu.Bída se tu setkala s vypravěčskou nouzí.10%.

marta14
20. ledna

Páni! Tohle je úžasná kniha, která rozhodně stojí za přečtení. O potopení téhle lodi jsem nikdy neslyšela, proto jsem ráda, že o ní po přečtení této knihy vím. A taky jsem si toho i hodně vyhledala. Osudy lidí jsou hrozné. Nevěděla jsem, jak se při čtení této knihy mám cítit. Ještě teď mi utkvěla v paměti a vím, že na toto budu ještě dlouho myslet. Rozhodně vám tuto knihu doporučuji.

Doubravka1975
15. ledna

Krásný, ale i smutný příběh, opět jsem plná emocí. Líbilo se mi lehké propojení s knihou V šedých tónech a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco z historie operaci Hannibal, potopení lodi Wilhelm Gustloff a Jantarové komnatě. Doporučuji! Dočteno v pátek a celou sobotu jsem myslela na Emilii a Joanu a Floriana a prostě na všechny....

Lena63
14. ledna

Skvělá knih, přečteno za jedno odpoledne. Nemohla jsem se odtrhnout.

Veronicess
10. ledna

Toto je jedna z tých kníh, o ktorej zostanete premýšľať ešte dlho potom, ako dočítate poslednú stránku. Príbeh bol krásny a citlivý, ale zároveň aj drsný a desivý. Po prečítaní som bola plná emócií. Nemohla som zabrániť slzám.

hnilda3
05. ledna

Kniha mě velmi zaujala. Sice vypadá, že má hodně stránek, ale vzhledem k tomu, jak jsou řešené kapitoly (kdy některé kapitoly měly jednu větu :-) ) byla vlastně docela kratičká. Byla však psaná opravdu zajímavě, jen ten konec mi přišel, že měl až moc rychlý spád.