Sůl moře

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299441/sul-more-i7c-299441.jpg 4.7739

Salt to the Sea (2016)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, CooBoo

Doubravka1975
předevčírem

Krásný, ale i smutný příběh, opět jsem plná emocí. Líbilo se mi lehké propojení s knihou V šedých tónech a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco z historie operaci Hannibal, potopení lodi Wilhelm Gustloff a Jantarové komnatě. Doporučuji! Dočteno v pátek a celou sobotu jsem myslela na Emilii a Joanu a Floriana a prostě na všechny....

Lena63

Skvělá knih, přečteno za jedno odpoledne. Nemohla jsem se odtrhnout.

Veronicess

Toto je jedna z tých kníh, o ktorej zostanete premýšľať ešte dlho potom, ako dočítate poslednú stránku. Príbeh bol krásny a citlivý, ale zároveň aj drsný a desivý. Po prečítaní som bola plná emócií. Nemohla som zabrániť slzám.

hnilda3

Kniha mě velmi zaujala. Sice vypadá, že má hodně stránek, ale vzhledem k tomu, jak jsou řešené kapitoly (kdy některé kapitoly měly jednu větu :-) ) byla vlastně docela kratičká. Byla však psaná opravdu zajímavě, jen ten konec mi přišel, že měl až moc rychlý spád.

dadako

O tragedii jsem již něco málo slyšel a byl jsem zvědav jak to autorka pojme. Ze začátku mě překvapilo jak je kniha psaná ich formou z pohledu čtyř lidí. Rychle jsem si na to zvykl a pak už se nedokázal odrhnout. Co se mi moc líbilo, bylo propojení alá King s knihou V šedých tónech.

spursfan

Je to zajímavá kniha. Hltal jsem každé slovo a obracel stránky jako na běžícím pásu. Kniha nutí k zamyšlení nad hrůzami války a samotnou strašlivou událostí kterou popisuje. Autorka si dala spoustu práce s historickými přesnostmi, což dodává příběhu opravdovost. Je to silný příběh a rozhodně doporučuji k přečtení :-)

Markéta:)
29.12.2017

Skvělá kniha, za mě rozhodně lepší než V šedých tónech. Příběh se odehrává na pozadí historické události, o které bych bohužel bez této knihy nevěděla.

Jarisko2
16.12.2017

Krásná a dle mého mínění velmi dobrá kniha, asi nejlepší, co jsem letos četl.

jeduna
16.12.2017

jo. tohle by se melo lidem pripominat porad. pokud si nechcete primo precist Snyderovy Krvave zeme, zkuste Sul more. je to napsano... rekla bych vstricne. mozna az moc. vina je lovec! verim, ze pak otevrete alespon wikipedii

slunicko1958
13.12.2017

Přečetla jsem, byl to zážitek. Přiznávám se, že jsem nikdy jsem o potopení lodi WG neslyšela. Ale oni Rusové mají ještě hodně hříchů, o kterých se neví nebo nemluví...
V podvědomí uvažuji, jestli se mi víc líbila tato nebo V šedých tónech. Nějak se mi nedaří tento "problém" vyřešit, obě jsou povedené, smutné i optimistické. Doporučuji.

Paulett199
28.11.2017

Dobrý námět, ale velmi povrchní zpracování. V příběhu je několik nelogičností-to by se dalo odpustit- ale tím, jaký autorka zvolila styl, ten příběh zdegradovala na plochou, jednorázovou záležitost. Škoda nevyužitého potenciálu.

amaenium
12.11.2017

Když jsem o knize poprvé slyšela, tak jsem byla zvědavá a lákala mě. Bohužel mi kniha byla nadhodnocena. Jako taková nebyla špatná, četla se poměrně dobře, líbilo se mi, jak jsou členěné kapitoly - po různých postavách, ale zároveň mě - alespoň ze začátku - rozčilovalo, jak jsou krátké. Postavy, až na Alfreda, mi přišli sympatické - nejvíce Emílie - a příběh byl (hlavně ke konci) i napínavý. Ovšem vadilo mi, že příběh byl psát tak... prostě. Přesně nevím, jak mám ten pocit vyjádřit, ale čekala jsem od tohohle tématu, této knihy, když mi byla popisována, trošku větší hloubku. Ale jsem ráda, že jsem ji přečetla, jelikož jsem jako i jiní, o potopení lodi a takové katastrofě nevěděla.

hanis2806
09.11.2017

Skvělá kniha, přečetla jsem jedním dechem. Napínavá od začátku do konce. Člověk kvůli této knize nejde spát, nemůže... musí zjistit jak se děj bude dál vyvíjet...

alena4154
07.11.2017

Výborná kniha. Napětí od začátku až do konce.

Dmjouuu
06.11.2017

Trochu netradičně pojatá kniha, která hezky vykresluje beznadějné situace za války. O tragédii lodě W.G. jsem dosud neslyšel, i proto jsem moc rád, že jsem tuto kniho přečetl. 3 a 1/2 hvězdičky

pajaroh
04.11.2017

K označení bestseller přistupuji vždy opatrně, název zaručuje dobrou reklamu, nikoliv dobrou knihu. Navíc, americká autorka líčící události války v Evropě... Ale ano, Sůl moře je opravdu dobrá kniha, rozvíjející děj dokáže přes krátké kapitoly vtáhnou a zaujmout čtenáře, pohled na strastiplnou cestu na pevnině, na lodi i v moři a události z pohledu různých osob na pozadí válečné katastrofy nenechá vydechnout. Je neuvěřitelné, jak málo toho lidé o lodi Wilhelm Gustloff a jí podobných vědí.

Pettinka
03.11.2017

Po dlouhédobě kniha, co mi sedla a vyloženě jsem jí "zhltla". Doporučuju!!
Btw. Asi jsem hloupá, ale úplně mi uteklo, kdo je Clara Christensenová, která psala dopis Florianovi na konci knížky. Díky za odpověd;)

Markéta137
26.10.2017

No, nebylo to špatné, dozvěděla jsem se zase něco nového, zajímavého, ale nečetlo se mi to dobře. Rozčilovaly mě ty krátké věty a kapitoly a tak nějak mi to celé přišlo napsané jen na efekt.

AgnessN.R.
21.10.2017

Ruta Sepetys opět nezklamala. Úžasný a smutný příběh, který chytne za srdce. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila a nejvíce Emílii. S tou jsem nejvíce soucítila- panebože 15 let a když si vezmu kolik tak mladých dívek tehdy postihla tak nechutná věc.... A ta věc na konci ta mi utrhla kus srdce. I Joana s Florianem byli super a myslím, že je autorka dobře vystihla. A nakonec Alfred a Hannelore. Lore byla odvážná dívka ale Alfred. Neměla jsem ho moc ráda, až do té doby než mi došlo, že se prostě narodil v blbé době, na špatném místě, kde mu všichni vtloukali do hlavy svoji pravdu, která ho prostě dost ovlivnila.
Je pravda že o lodi WG jsem nikdy před touhle knihou neslyšela, což je dost zvláštní. No ale teď o ní vím a všem doporučuji si přečit tuto knihu

Mischellin
19.10.2017

Zajímavá kniha. Příšerná a přitom krásná. Jsem zvyklá číst hodně drsné věci, takže nějaké brutality mě spíš na tom příběhu uchvátí, ale tohle bylo jěště k tomu emočně a psychicky náročné...
Hned jsem si zamilovala všechny (teda skoro všechny) hlavní postavy a byly pro mě skvělými vypravěči celého drsně pravdivého příběhu. Hltala jsem stránky celé noci jako závislák na heroinu, a na konec knížky jsem skoro neviděla přes závoj slz a halucinací způsobených probdělou nocí...
Rozhodně doporučuju :3

orinka3
11.10.2017

Strašná a krásná kniha. A tak sugestivně napsaná, že se při četbě začne člověku svírat srdce tísní. Jako pramínky řeky se tu slévají jednotlivé osudy hrdinů příběhu. Každý má v sobě tragédii. Až se spojí ve větší řeku, unášejí i čtenáře vstříc neodvratnému osudu. Když dojde k tragickému závěru, plně se odhalí duše každého, s kterým jsme prožili pouť až ke konci. Kdo byl nejstatečnější? To se nedá jen tak snadno říci. Ale ten odporný Alfréd, ten byl postupně čím dál nesnesitelnější a čím dál tím víc se projevovala jeho zpupnost, pomatenost a krutost. Tomu jedinému přeju jeho konec. Jinak se budu hodně těžko dostávat z dojmu, který ve mě kniha zanechala. I překlad na tom má velkou zásluhu. Sekané kapitoly mi vůbec nevadily. Stejně, jako hudební skladba - svou strohostí gradovaly a zvyšovaly napětí. Příběh by si zasluhoval hvězdiček mnohem víc.

enguyen
10.10.2017

Doporucuji. Vsichni znaji Titanic,ale tento pribeh o jedne zajimave lodi zna malokdo.

Arsi
09.10.2017

Skvěle napsaná kniha. Přečíst si jí, je jedna z možností, jak se dozvědět něco více z historie. Myslím si, že o tragédii, jako bylo potopení lodi Wilhelm Gustloff, zas tak moc lidí neví. Je důležité znát i tyto hrůzy, které generace před námi prožily. Rozhodně doporučuji přečíst. Ruta Sepetys opět nezklamala.

Veronika248
06.10.2017

Uz jsem od ni prevetla vsechny knizky ... Klobouk dolu ... Je uzasne ze pise o vecech o kterych se nemluvi a pritom je dulezite o nich vedet

roman9739
05.10.2017

Pravda, hrůzy jakékoliv války nejsou úplně můj šálek kávy, ale knížka je to skvělá, i když trošičku poplatná současnému tlaku na styl psaní románů.

bara1447
04.10.2017

Myslím, že je opravdu smutné, že o této tragédii spousty lidí (včetně mě, do dnešního dne) vůbec neví. Skvěle napsaná knížka, četla se velmi rychle díky krátkým kapitolám.

denyjanostik
28.09.2017

Rozcitala jsem na dvakrát, protože jsem ze začátku vůbec nechapala a přišlo mi to hrozne. Ale naopak. Kniha je výborná. Doporucuji vydržet prvních par kapitol a pak vás dej chytne! Obzvláště poslední třetina knihy je vážně úžasná.

Leenah
27.09.2017

Tak trochu jiná kniha o druhé světové válce. Ačkoli vypadá, že je dlouhá, přečetla jsem ji během čtyř večerů. Čte se opravdu rychle, určitě i díky délce jednotlivých kapitol. Navíc pohled čtyř různých postav přidával ději na zajímavosti a nechtělo se mi knihu odkládat, když už byla "nakousnutá" nějaká situace (chtěla jsem rychle přečíst, jak to vnímal nějaký další člověk). Sůl moře je smutným dokladem toho, jak se válka dotkla mladých lidí a zároveň toho, jak jsou lidé určováni tím, v jaké rodině se narodí a v čem jsou vychováváni (viz. Alfred, který člověku automaticky přijde odporný, ale zároveň musí vnímat, že on prostě dělal to, co považoval za správné a co odpovídalo i jeho mentální úrovni). Také se mi líbilo postupné odhalování života postav, stále bylo co rozkrývat, a to je dělalo zajímavějšími. Možná mi trochu zbytečná připadala milostná linka, ale ději a smyslu knihy to nijak neuškodilo. Knížku budu doporučovat dál, protože jak napsala autorka: "Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili."

Elen telemna
25.09.2017

Já nemám co dodat. Ruta je snad nejlepší spisovatelka, kterou znám. Její knihy jsou krásné a smutné. Obsahují spoustu myšlenek a úvah, které mě donutily upřímně se zamyslet. Sůl moře je jen důkaz toho, že přestože je na světě mnoho trápení a smutku, vždy máme důvod, proč se nevzdávat a bojovat. Máme pro co žít. Život našich hrdinů je krutý a nemilosrdný, avšak i oni našli něco nebo někoho, kdo jim poskytl oporu. ,,Život smrti plivl do obličeje." Zoufalství bylo poraženo nadějí. A nenávist, zloba a hněv byly poraženy tou nejmocnější zbraní, láskou.

Quantenera
24.09.2017

Na tuto knihu jen tak nezapomenu. Ruta krásně popsala charakter postav a také se mi velmi líbil dodatek knihy, kde se můžeme dočíst, že autorka studovala historii okolo potopení lodě W. Gustlofa několik let, než začala psát Sůl moře.
Vyprávění čtyř mladých lidí, které shodou okolností svede osud dohromady a každý hrdina má své tajemství, které postupem času odhaluje je velmi strhující a nutí se čtenáře zamyslet nad hrůzami druhé světové války a to nejen ze strany nacistů!!!