Sůl moře

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299441/sul-more-i7c-299441.jpg 4.7690

Salt to the Sea (2016)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, CooBoo

amaenium
12. listopadu

Když jsem o knize poprvé slyšela, tak jsem byla zvědavá a lákala mě. Bohužel mi kniha byla nadhodnocena. Jako taková nebyla špatná, četla se poměrně dobře, líbilo se mi, jak jsou členěné kapitoly - po různých postavách, ale zároveň mě - alespoň ze začátku - rozčilovalo, jak jsou krátké. Postavy, až na Alfreda, mi přišli sympatické - nejvíce Emílie - a příběh byl (hlavně ke konci) i napínavý. Ovšem vadilo mi, že příběh byl psát tak... prostě. Přesně nevím, jak mám ten pocit vyjádřit, ale čekala jsem od tohohle tématu, této knihy, když mi byla popisována, trošku větší hloubku. Ale jsem ráda, že jsem ji přečetla, jelikož jsem jako i jiní, o potopení lodi a takové katastrofě nevěděla.

hanis2806
09. listopadu

Skvělá kniha, přečetla jsem jedním dechem. Napínavá od začátku do konce. Člověk kvůli této knize nejde spát, nemůže... musí zjistit jak se děj bude dál vyvíjet...

alena4154
07. listopadu

Výborná kniha. Napětí od začátku až do konce.

Dmjouuu
06. listopadu

Trochu netradičně pojatá kniha, která hezky vykresluje beznadějné situace za války. O tragédii lodě W.G. jsem dosud neslyšel, i proto jsem moc rád, že jsem tuto kniho přečetl. 3 a 1/2 hvězdičky

pajaroh
04. listopadu

K označení bestseller přistupuji vždy opatrně, název zaručuje dobrou reklamu, nikoliv dobrou knihu. Navíc, americká autorka líčící události války v Evropě... Ale ano, Sůl moře je opravdu dobrá kniha, rozvíjející děj dokáže přes krátké kapitoly vtáhnou a zaujmout čtenáře, pohled na strastiplnou cestu na pevnině, na lodi i v moři a události z pohledu různých osob na pozadí válečné katastrofy nenechá vydechnout. Je neuvěřitelné, jak málo toho lidé o lodi Wilhelm Gustloff a jí podobných vědí.

Pettinka
03. listopadu

Po dlouhédobě kniha, co mi sedla a vyloženě jsem jí "zhltla". Doporučuju!!
Btw. Asi jsem hloupá, ale úplně mi uteklo, kdo je Clara Christensenová, která psala dopis Florianovi na konci knížky. Díky za odpověd;)

Markéta137

No, nebylo to špatné, dozvěděla jsem se zase něco nového, zajímavého, ale nečetlo se mi to dobře. Rozčilovaly mě ty krátké věty a kapitoly a tak nějak mi to celé přišlo napsané jen na efekt.

AgnessN.R.

Ruta Sepetys opět nezklamala. Úžasný a smutný příběh, který chytne za srdce. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila a nejvíce Emílii. S tou jsem nejvíce soucítila- panebože 15 let a když si vezmu kolik tak mladých dívek tehdy postihla tak nechutná věc.... A ta věc na konci ta mi utrhla kus srdce. I Joana s Florianem byli super a myslím, že je autorka dobře vystihla. A nakonec Alfred a Hannelore. Lore byla odvážná dívka ale Alfred. Neměla jsem ho moc ráda, až do té doby než mi došlo, že se prostě narodil v blbé době, na špatném místě, kde mu všichni vtloukali do hlavy svoji pravdu, která ho prostě dost ovlivnila.
Je pravda že o lodi WG jsem nikdy před touhle knihou neslyšela, což je dost zvláštní. No ale teď o ní vím a všem doporučuji si přečit tuto knihu

Mischellin

Zajímavá kniha. Příšerná a přitom krásná. Jsem zvyklá číst hodně drsné věci, takže nějaké brutality mě spíš na tom příběhu uchvátí, ale tohle bylo jěště k tomu emočně a psychicky náročné...
Hned jsem si zamilovala všechny (teda skoro všechny) hlavní postavy a byly pro mě skvělými vypravěči celého drsně pravdivého příběhu. Hltala jsem stránky celé noci jako závislák na heroinu, a na konec knížky jsem skoro neviděla přes závoj slz a halucinací způsobených probdělou nocí...
Rozhodně doporučuju :3

orinka3

Strašná a krásná kniha. A tak sugestivně napsaná, že se při četbě začne člověku svírat srdce tísní. Jako pramínky řeky se tu slévají jednotlivé osudy hrdinů příběhu. Každý má v sobě tragédii. Až se spojí ve větší řeku, unášejí i čtenáře vstříc neodvratnému osudu. Když dojde k tragickému závěru, plně se odhalí duše každého, s kterým jsme prožili pouť až ke konci. Kdo byl nejstatečnější? To se nedá jen tak snadno říci. Ale ten odporný Alfréd, ten byl postupně čím dál nesnesitelnější a čím dál tím víc se projevovala jeho zpupnost, pomatenost a krutost. Tomu jedinému přeju jeho konec. Jinak se budu hodně těžko dostávat z dojmu, který ve mě kniha zanechala. I překlad na tom má velkou zásluhu. Sekané kapitoly mi vůbec nevadily. Stejně, jako hudební skladba - svou strohostí gradovaly a zvyšovaly napětí. Příběh by si zasluhoval hvězdiček mnohem víc.

enguyen

Doporucuji. Vsichni znaji Titanic,ale tento pribeh o jedne zajimave lodi zna malokdo.

Arsi

Skvěle napsaná kniha. Přečíst si jí, je jedna z možností, jak se dozvědět něco více z historie. Myslím si, že o tragédii, jako bylo potopení lodi Wilhelm Gustloff, zas tak moc lidí neví. Je důležité znát i tyto hrůzy, které generace před námi prožily. Rozhodně doporučuji přečíst. Ruta Sepetys opět nezklamala.

Veronika248

Uz jsem od ni prevetla vsechny knizky ... Klobouk dolu ... Je uzasne ze pise o vecech o kterych se nemluvi a pritom je dulezite o nich vedet

roman9739

Pravda, hrůzy jakékoliv války nejsou úplně můj šálek kávy, ale knížka je to skvělá, i když trošičku poplatná současnému tlaku na styl psaní románů.

bara1447

Myslím, že je opravdu smutné, že o této tragédii spousty lidí (včetně mě, do dnešního dne) vůbec neví. Skvěle napsaná knížka, četla se velmi rychle díky krátkým kapitolám.

denyjanostik

Rozcitala jsem na dvakrát, protože jsem ze začátku vůbec nechapala a přišlo mi to hrozne. Ale naopak. Kniha je výborná. Doporucuji vydržet prvních par kapitol a pak vás dej chytne! Obzvláště poslední třetina knihy je vážně úžasná.

Leenah

Tak trochu jiná kniha o druhé světové válce. Ačkoli vypadá, že je dlouhá, přečetla jsem ji během čtyř večerů. Čte se opravdu rychle, určitě i díky délce jednotlivých kapitol. Navíc pohled čtyř různých postav přidával ději na zajímavosti a nechtělo se mi knihu odkládat, když už byla "nakousnutá" nějaká situace (chtěla jsem rychle přečíst, jak to vnímal nějaký další člověk). Sůl moře je smutným dokladem toho, jak se válka dotkla mladých lidí a zároveň toho, jak jsou lidé určováni tím, v jaké rodině se narodí a v čem jsou vychováváni (viz. Alfred, který člověku automaticky přijde odporný, ale zároveň musí vnímat, že on prostě dělal to, co považoval za správné a co odpovídalo i jeho mentální úrovni). Také se mi líbilo postupné odhalování života postav, stále bylo co rozkrývat, a to je dělalo zajímavějšími. Možná mi trochu zbytečná připadala milostná linka, ale ději a smyslu knihy to nijak neuškodilo. Knížku budu doporučovat dál, protože jak napsala autorka: "Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili."

Elen telemna

Já nemám co dodat. Ruta je snad nejlepší spisovatelka, kterou znám. Její knihy jsou krásné a smutné. Obsahují spoustu myšlenek a úvah, které mě donutily upřímně se zamyslet. Sůl moře je jen důkaz toho, že přestože je na světě mnoho trápení a smutku, vždy máme důvod, proč se nevzdávat a bojovat. Máme pro co žít. Život našich hrdinů je krutý a nemilosrdný, avšak i oni našli něco nebo někoho, kdo jim poskytl oporu. ,,Život smrti plivl do obličeje." Zoufalství bylo poraženo nadějí. A nenávist, zloba a hněv byly poraženy tou nejmocnější zbraní, láskou.

Quantenera

Na tuto knihu jen tak nezapomenu. Ruta krásně popsala charakter postav a také se mi velmi líbil dodatek knihy, kde se můžeme dočíst, že autorka studovala historii okolo potopení lodě W. Gustlofa několik let, než začala psát Sůl moře.
Vyprávění čtyř mladých lidí, které shodou okolností svede osud dohromady a každý hrdina má své tajemství, které postupem času odhaluje je velmi strhující a nutí se čtenáře zamyslet nad hrůzami druhé světové války a to nejen ze strany nacistů!!!

Kekik

"Krásné je," opáčil stařec, "že porazila celou tuhle válku. Viděla jsi to cestou, ---, všude samý zmar. Jen se podívej, co se děje na molu. Horečné zoufalství. Rusové jsou za rohem." Popošel blíž a pokynul směrem k dítěti. "A uprostřed toho všeho plivl život smrti do obličeje. Musíme jí najít botičky."
Sůl moře, příběh lidí, kteří během války prožili hrůzy. Jednou z nich je i potopení lodi Wilhelm Gustloff.
Krátké kapitoli, čtyři různé pohledy-vypravěči. Knížka obsahuje mnoho bolesti, mnoho smrti, mnoho lásky, mnoho zoufalství, mnoho naděje, mnoho nenávisti, hladu, zimy, mnoho doufání. A jedno veliké moře. Modlila jsem se, aby to přežili, plakala jsem, když...
Ruta Sepetysová je mistrině v psaní knih s tématikou jako je V šedých tónech a Sůl moře. Příběhy mě pohltily, naprosto odrovnaly. Tohle nejsou knihy, na které po přečtení hned zapomenu.
Joana (sestřenice Liny), Florian, Emilia, švec, malý tulák, Ingrid, obryně Eva, doktor Richter a statisíce dalších. Na Vás nezapomenu.

Alethea_k

Kdyby byla kniha zfilmovaná, předpokládám, že by se stala minimálně stejně tak populární jako Titanic.
Z každého slova sálá vědomí, že si autorka s příběhem dala práci a vše promyslela do posledního detailu. Nemyslím si ale, že kniha je prvotně určena mladším. Samozřejmě - děj musí být založen na jednodušších prvcích jako strach a láska, aby byl každý schopen fakta zkousnout, nicméně v jednoduchosti je krása. A uvěřit se dá každému slovu. Jsem poměrně pomalý čtenář, ale tady mi strany ubíhaly pod rukama a já se dostala na konec za několik hodin nepřetržité četby.
Troufám si říct, že Sůl moře je jednou z knih, které bych směle označila jako Povinná četba pro budoucí (a již současné) generace.

Dousabel

Přesně jak psala autorky, je pozoruhodné, že o této události mnoho lidí neslyšelo a já jsem k nim bohužel patřila. Není potřeba to nějak více rozebírat, vše bylo napsáno v komentářích níže, jen je škoda, že se toto dílo nedočkalo zfilmování, místo toho slavného Titanicu.

Paulus.1987

Už dlouho se mi nestalo, že bych dokázal polovinu 350 stránkové knihy přečíst za jedno odpoledne. Román je neuvěřitelně strhující - jednak kvůli ději, který má spád, a také díky krátkým kapitolám, ve kterých se vypravěči/hlavní hrdinové střídají.
Podle mého názoru nemá smysl uvažovat nad tím, jestli je tento román lepší nebo horší než V šedých tónech. Oba romány jsou skvělé, každý z nich vypráví trochu o něčem jiném, ale jedno téma mají společné - neskutečné lidské utrpení způsobované jinými lidmi.
Přemýšlím, co mě vlastně vede k tomu takové knihy číst. Zřejmě v koutku duše cítím jakýsi morální dluh vůči těm lidem, kteří byli nuceni popisované hrůzy prožít. Občas není špatné si něco takového přečíst, aby člověk zůstal nohama na zemi. Třeba knihu jako je právě tahle.

Azmodan

Ze začátku mě to moc nebavilo. Četl jsem to po Laskavých bohyních a tam člověku na struny hrají úplně jiní hudebníci než tu, takže mě kniha trošku nudila. Nicméně se z toho vyklubal (bohužel až na pár posledních stránkách) zajímavý příběh. V podstatě mě bavil až úplný závěr. Ale prokousat se k němu dá, kniha je čtivá a rychle "odsejpá". Knihu můžu doporučit, i když "V šedých ténech" mě zaujalo víc.

Rade

Utrpení války z pohledů civilistů až na dřeň. Zranění, smrt, roztržení rodin, ztracené děti, zoufalství…. Ruta Sepetys umí chytnout za srdce. A i když je tam trochu té romantiky i lásky, v tom válečném utrpení to opravdu není přeslazené.
Velké plus za pohled na trochu neznámé dějinné události - potopení lodi Wilhelm Gustloff a zejména na válku na východní frontě; pro nás je ve 2.světové válce celkem jasné, kdo jsou ti kladní a kdo záporní, ale pro Poláky, Litevce, Lotyše, byla hrůza z obou stran – z jedné strany Hitler, z druhé Stalin, a oba dravci…
Autorce litevského původu fandím, trochu nadržuju, a tak i přes ten konec napsaný tak trochu na city (nakonec proč ne, je to kniha), přidávám navíc tu poslední hvězdičku.

Mikejla19

Krásná a zároveň smutná kniha se silným příběhem, je opravdu hrozné, že se takové věci děly.. Knížka mě zaujala hned na první straně, jsem ráda, že jsem ji četla a určitě se k ní ještě vrátím.

Voluta852

Za mě je kniha jedna z nejlepších. Když jsem ji měla ve škole na referát z četby, tak jsem se ještě další den potýkala s tím, že mi ostatní naznačovali, že jsem sadista, protože čtu knihy plné zoufalství. Jako...co na to říct, někteří absolutně nechápou, že se to dělo a myslí si, že Hitler a Stalin spolu soupeřili o moc a zbytek lidí to vůbec nezajímalo a v klidu si na louce trhali kytičky. Vy, co si to myslíte, tak byste si to měli přečíst určitě a neodsuzovat ostatní!!!

AllyKumari

Ruta Sepetysová vypráví příběhy, které jsou především velmi lidské. Stejně jako ve své první knize i zde ukazuje hrůzu války v pohledu často zanedbávaného - těch, kteří nechtěli nic, jen žít, kterým vůbec nešlo o ideologii ani o krásnou představu vlasti. Na jednu stranu nic nepřikrášluje, na druhou stranu nic nepřehání. Míra děsu, kterou její příběh popisuje, je přesto ohromující. Ne, tohle není příjemné a pohodové čtení. Ale je to jedna z knih, které bych klidně doporučila jako povinnou školní četbu.

ledaver

Tahle kniha je něco neskutečného. Myslela jsem si, že to bude další průměrná historická kniha, akorát s větším mediálním popraskem. Velký omyl. Tenhle příběh si mediální pozornost 100% zaslouží. Pokud pochybujete, okamžitě přestaňte a knihu si kupte. Nikdy nebudete litovat.

betys6914

Velmi silná kniha se skvěle napsanými postavami a příběhem. Jen tedy nechápu proč se řadí mezi YA, podle mě normální světová/válečná beletrie