OnlineMalýmedvěd

Winterbergova poslední cestaWinterbergova poslední cestaJaroslav Rudiš

Líbilo se mi to. Přinutí to čtenáře zamyslet se nad naším vztahem ke smrti, o našem vztahu k dějinám o roli historických událostí a osobnostní a technologií na náš stávající svět. Dobře se to čte, člověk se dozví spoustu věcí bokem jako "bonus". Jazyk krásně tvaruje postavy i náladu. Až do Záhřebu jsem byl nadšen, ale konec to podle mne pokazil. Vím, že to je otázkou vkusu, ale pokud by to končilo "snově" nebo "šíleně" nebo Kafkovsky "absurdně", tak by to tomu prospělo mnohem víc, než takový konec jaký byl zvolen, který je podle mne filmově líbivý.

dnes

Cestou OrlaCestou OrlaHonza 12

Je to opravdové motivační čtení, kam se hrabou všechny návody "jak se stát lepším". Tady je vidět síla vůle, síla ducha a síla vytrvalého úsilí. Je vidět, že stojí o něco usilovat, nic se nestane samo a přes noc, ale pokud tomu svému úsilí dám poctivě každý den trochu, tak po malých krocích mohu ujít velkou vzdálenost. Honza ušel, uběhl obrazně i doslova mnoho ultra. Klobouk dolů a když má člověk, jako je Honza, velkou urputnost a k tomu zdravý a veselý náhled na svět, tak všechny ty nezdary, mínusy, protivenství zapadnou v prachu cesty a zjeví se něco jako štěstí. V celku je vidět i pokora vděčnost, za vše co svět a lidé přináší. Takže se opakuji, tuhle knihu bychom neměli číst abychom věděli něco o ultra běhu, ale měli bychom ji čít, abychom věděli jak se dá/má žít.

Rosemary má děťátkoRosemary má děťátkoIra Levin

Výborně řemeslně zpracovaný horor. Nemusí téct krve po kolena, stačí malé náznaky a bojíte se i tak a možná i více. Někde jsem slyšel, že hrdinka je ukázkou duševní nemoci, snad schizofrenie, no nevím, já jsem to v tom neviděl. Ale knížka si určitě zaslouží titul "klasika" ve svém žánru.

22.10.2021

Homo Deus - Stručné dějiny zítřkaHomo Deus - Stručné dějiny zítřkaYuval Noah Harari

Dobrá kniha, která vede k zamyšlení a tím se mi líbí. Ano je to trochu mix ode všeho trochu, je to občas zbytečně radikální, nebo černé, to je jedno, ale kvůli tomu, že to vidím trochu jinak, to ještě nezatratím. Jsou tam otázky které je dobře, že je někdo zvedá a pokládá. Zároveň je to ploché a mělké, aby se to dalo číst a prodat i v Americe.

22.10.2021

TerrorTerrorDan Simmons

Moc pěkně zpracované. Na kulisách skutečné události rozehrané velké lidské drama. Drama, kde postavy jsou mistrně uchopené včetně jejich psychologie i jejich vývoje. Drama o lidské touze žít(přežít), o touze pokračovat(nevzdávat se), o touze bojovat (za sebe i za myšlenku), o puzení pomáhat (nebo škodit). To vše okořeněné o trochu nadpřirozena. Moc se mi líbilo, jak detailně měl autor nastudovaná známá fakta a jak kniha vlastně docela hodně dokumentuje co se stalo. Výborně řemeslně zpracované, napínavé, že vás to nutí pokračovat a i přes mnoho stran se to dobře čte.

08.10.2021

Myšlením k bohatstvíMyšlením k bohatstvíNapoleon Hill

Jako když se kdysi prodával Herbalive. Tolik řečí, tolik slibů, ale nic zatím. Je to obsahově dost prázdné. Nelíbilo se mi ani zpracování, které se tváří jako odhalování tajemství, ale jen klouže po povrchu. Škoda času a peněz.

07.10.2021

Atómové návykyAtómové návykyJames Clear

Zajímavá fakta a přitom, je to tak logické, žádná revoluce, jen dobře poskládáno pár dobrých a drobných věcí, pár malých krůčků a ve výsledku máte dobrý život a překonanou velkou vzdálenost. Knížka není asi pro většinu čtenářů objevná, ale je střídmá, nevnucující se, opřená o argumenty a názory potvrzující.

07.10.2021

Hrozny hněvuHrozny hněvuJohn Steinbeck

Výborná kniha, která má zajímavý styl, kdy na nespisovný jazyk si musíte zvyknout, ale rychle pochopíte, proč autor a překladatel použili tento styl a jak výborně to kreslí atmosféru prostředí. Skvělá knížka co se týká sdělení, nebo výpovědi o době, ale hlavně výpovědi o nás lidech. O lidské touze jít dál, o lidské naději, že bude líp, o lidské odolnosti snést tolik ran a zkoušek. Je to mistrovský kousek a stojí za přečtení a označení klasika.

05.10.2021

Láska za časů choleryLáska za časů choleryGabriel García Márquez

Jsem uchvácen. To je kniha o životě. Příběh plný naděje, ale i bolesti a také plný obyčejných věcí, stejně tak jako naše životy. Je na nás co si vezmeme, co si zapamatujeme a s čím budeme na konci odcházet. Nádherná atmosféra, styl vyprávění, který mi seděl.

28.09.2021

Tenká červená linieTenká červená linieJames Jones

Líčení války do posledního detailu. Pohled z několika úhlů. Popisy dlouhé, nepřikrášlované, náhledy do myšlení i motivace. Místy možná surové, ale asi to je ten benefit této knihy. Čtenář to všechno vidí a může si udělat svůj úsudek. Za mne "válka je svinstvo" drtí všechny a brousí charaktery.

Šachová novelaŠachová novelaStefan Zweig

Nádherná povídka o síle lidského ducha, o síle, která může být i zničující.

Dobývání nebeDobývání nebePaolo Giordano

Nádherná kniha. Způsob jakým je příběh vyprávěn, je bravurní, plný lidskosti a lehkosti, velmi snadno se to čte a zároveň Vás to drží u děje. Přitom s žádnou postav se většina z nás nesžije (náboženská sekta, eko teroristé), není tam žádný klasický hrdina, jsou to všechno lidé tak trochu z jiného těsta. Autor to umí podat tak, že vás ty postavy zajímají a cítíte s nimi. Přitom kniha ukazuje, že to jsou lidé jako my, že touží po lásce, po přátelství a hledají smysl života a vy těm postavám vlastně rozumíte. A vlastně ten příběh by se mohl stát každému z nás.

Tyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTimothy Snyder

Krátké, jednoduché a "dostupné" i pro zlenivělé čtenáře. Je dobře, že se taková fakta připomínají a je dobře, že takové knihy vznikají. Měly by se i číst. Jen se bojím, že takové knihy čtou ti, kdo už to vědí a ti co by je číst měli, o nich ani netuší.

26.01.2021

Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym JudtemIntelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym JudtemTony Judt

Výborná kniha, plná zajímavých myšlenek. Stydím se, že jsem o Tony Judtovi slyšel poprvé až teď. Výborně vedený rozhovor, kde i tazatel je prvotřídní znalec a má přehled a umí argumentovat. Je dobré se na svět kouknout očima někoho jiného a zkusit "to" pochopit i jinak než se nabízí v masmédiích. Spousta pohledů byla pro mne nových a spustě názorů jsem musel dát za pravdu.

26.01.2021

Večer tříkrálový aneb Cokoli chceteVečer tříkrálový aneb Cokoli chceteWilliam Shakespeare

Klasika do výzvy. Nejenom, že neurazí, ale vysloveně potěší. Klobouk dolů za překlad.

26.01.2021

Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlémChování: Biologie člověka v dobrém i ve zlémRobert Morris Sapolsky

Výborná kniha. Doporučuji. Zároveň je to tedy těžké čtení. Já sám jsem spoustu věcí musel dostudovat. Na přečtení jsem potřeboval mnoho času, ale určitě to stálo za to. Jak ten vynaložený čas, tak to úsilí s tím spojené. Knihu jsem nejdříve koupil elektronicky (nabízí ji jen v pdf) ale v 6 palcové čtečce to číst nešlo, pořídil jsem si tedy papírový výtisk, který něco váží a na cesty ho asi nevezmete, ale knihu doporučuji právě v tištěné podobě, kde se mnohem lépe listuje a vrací a přeskakuje mezi odkazy.
Kniha pro mne byla velikým přínosem a mnoho věcí pro mne bylo objevných.

ČarostřelecČarostřelecJan Horníček

Mě se to líbilo, moderní detektivka zasazená do staré doby. Výborné oddechové čtení. Ano cca poslední třetinu už čtenář "tuší" ale o to víc se na ten konec těšíte. Oceňuji lehký a vytříbený jazyk vyprávění.

Bílá komnataBílá komnataVojtěch Matocha

Chválím za tuto knihu. Dobře se čte a dětem má co nabídnout. Jsme rád, že se takové "obyčejné" knihy stále píší. Logika v příběhu trochu pokulhává, ale napínavost a tajemnost je tam stále. Jedničku a dvojku jsem dceři předčítal, trojku jsem si po vánocích od ní půjčil a jako jednohubku večer dal. Ani dospělého čténáře to neurazí.

MacbethMacbethJo Nesbø

Moderní zpracovaní se mi moc líbilo. Ta předloha je skvělá a tahle úprava rozhodně nezaostává. Převedení středověké brutality do moderních doby, je samo o sobě oříšek, ale výsledek je skoro uvěřitelný. Je to plnotučná tragédie, v mnoha rovinách, mnoha postav a mnoha příběhů. Postavy (a to nejenom ty hlavní) jsou výborně zpracované, plastické, mnohabarevné, zajímavé a vzhledem k tématu tragické. Čtení zanechá spoustu otázek, které jsou prostě nadčasové. Co s lidmi dělá moc? Jak se lidé manipulují? Jakou roli/smysl má čest? Jaký smysl/cíl má život? Jaký účel/smysl má úspěch/postavení?

Řeka bohůŘeka bohůWilbur Smith

Hrůza. Kniha mi byla doporučena a vychválena. Vím proč se líbila, je tam napínavá a zajímavá zápletka, jsou tam intriky, je tam pohádková láska, je tam exotické prostředí. Ten styl mi ale opravdu nesedl. Když pominu, že vypravěč umí úplně vše od stavby hrobek, paláců, lodí, vozů, nábytku, strojů, zbraní přes malířství, sochařství, šperkařství, ovládá dar literáta, kartografa, umí chemii, zná lékařské účinky bylin, umí léčit a operovat, rodit, umí vycvičit zvířata, je drezér nejen koní, umí vykládat sny a věštit budoucnost, je vychovatelem vysokých šlechticů a královských potomků a je také rádcem faraóna (zná dějiny a vyzná se v politice) a hlavního generála (zná vojenskou taktiku a strategii). Když tohle všechno skousnu jako literární licenci a nebo třeba jako pohádku, tak mě opravdu dorazily ty používané slovní obraty. Jako např když v přímé řeči je použita nadávka přirovnávající soupeře k praseti bradavičnatému, upozorňuji, že zoologické třídění tady nemáme ani 300 let. Stejně tak vodopády označovali jako katarakty až Řekové a takových věcí je tam tuna a úpěl jsem skoro pořád. Mě se tato kniha nelíbila a rozhodně ji dále nedoporučuji.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Velmi dobrá a povedená kniha. Atmosféra té doby na vás dýchne a vy máte pocit, že jste tam s nimi. Vyprávění je zajímavé plné zajímavých osudů, ale i místních a dobových informací, které vás obohatí. Moc se mi líbila práce s jazykem. Kontrast postav a jejich vztahu k okolí, k náboženství, k politice, k lidským vztahům, k práci to dává té knize další rozměr a protože je uchopen a zaznamenán bravurně, dává knize nadčasovost a dovolím si tvrdit i dlouhodobější kvalitu. Tipuji, že se z té knihy jednou stane klasika, alespoň bych jí to moc přál.

DekameronDekameronGiovanni Boccaccio

Povinná četba na střední, ke které jsem se dostal až při korona karanténě. Příběhy od A do Z, kvalitou od slabých až po zajímavé. Celkový dojem byl dobrý a jako oddechová četba staršího ražení naprosto dostačující. Na pročištění hlavy si ji vytáhnout z knihovny a dva tři příběhy si přečíst, naprosto ideální.j

Božská komedieBožská komedieDante Alighieri

Je to dobrá kniha a pozná se to podle toho, že i po tolika letech se to dá číst a to i když to má tolik stránek. Na druhou stranu dnešní pohled na svět je jiný a i forma, jak o tomto světě píšeme a uvažujeme se také změnila. Takže si dovolím tvrdit, že pro široké čtenářské obecenstvo už to není. Přesto uznání a velká pochvala za překlad.

10.07.2020

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Výborná kniha. Doporučuji. Libí se mi když se dávají věci do souvislostí, když se pro tvrzení dávají důkazy a argumenty, líbí se mi, když se o vývodech myšlenek debatuje a polemizuje. Kniha má obrovský potenciál a může pomoci lépe chápat náš svět a může pomoci lépe se orientovat ve světě, kterému nerozumíme.

Příběh služebnicePříběh služebniceMargaret Atwood

Atwoodová je výborná vypravěčka. Příběh jsem zhltl na pár posezení. Forma (ne)svobody a útisku nás děsí a nutí přemýšlet, stejně tak téma role pohlaví a role náboženství je zde naznačena tak, že Vám to nedá se v duchu neptat na zásadní otázky. V tom, že nám lidem v blahobytu a pohodlí, ukazuje to, co přehlížíme, v tom vidím veliké poselství této knihy.

10.07.2020

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Backman tentokrát zkusil jít víc do veselohry a komedie. To se mu podařilo a u knihy jsem se smál a odpočinul jsem si. Děj je vlastně situační komedie, která by se reálně asi nikdy nestala. Nebyl by to ale Backman, kdy by do toho zase nevložil city a emoce a moudra, takže rukopis se prostě nezapře. Místy mi to přišlo lehce natahované a uměle nafukované, proto 4*.

04.06.2020

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Kniha je velmi lidská. Pomůže nám koukat na druhé jinak, než přes šablony, klišé a škatulky. Chtě nechtě si čtenář uvědomí, že každý jsme ňáký a že Země je dost veliká pro všechny. Velmi mne překvapilo, kolik moudrosti se u takových "individuí" našlo. Jasně bláboly se najdou také, ale důležité, že ten kdo hledá v lidech to lepší, může na těchto lidech najít spoustu dobrého a může je mít rád i když jsou z jiného těsta.

04.06.2020

Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

Měl jsem pocit, že čtu jeden nekončící řetěz utrpení a krutostí. Uznávám, že jsou tam i místa kde se k chlapci chovají pěkně, ale zcela to zapadne v tom blátě všude okolo. Celkové vyznění je trýznivé, někdo v tom prý vidí naději, já jsem viděl jen smutek a obžalobu lidí. Vím, že takové věci bohužel děly, ale že by se to všechno stalo jednomu dítěti? Rozhodně je to příběh pro silné nátury. Na druhou stranu si myslím, že je dobře, že taková kniha existuje, protože už jenom ta polemika, kterou zvedá, má svojí přidanou hodnotu pro lidi, kteří přemýšlejí.

28.05.2020

Kam se poděl můj sýr?Kam se poděl můj sýr?Spencer Johnson

Tak jako ano, je to pravda, ale udělat z toho knihu? To jako vážně? Navíc ta nechutná agitka po americku na začátku, je skoro stejně dlouhá jako bajka samotná.

28.05.2020

Ekonomie dobra a zlaEkonomie dobra a zlaTomáš Sedláček

Chcete přemýšlet, chcete polemizovat, chcete si klást otázky? Tak tato kniha je pro Vás jako dělaná. Mě se moc líbila, mnoho jsem se dozvěděl, donutila mne spoustu další věcí dohledat, načíst. Autor dává do souvislostí věci, které ne každého napadnou a otvírá nová okna pro podlehly z jiných úhlů. Většinou je nestranný a nenutí čtenářovi svůj pohled na věc, nebo pokud výjimečně ano, tak svůj výklad podává s pokorou a nebere se za vykladače pravd, což velmi cením.