Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1439/dynastie-coleovych-ranhojic-kxK-1439.jpg 4.71209
Série:

Dynastie Coleových (1.)

Originální název:

The Physician (1988)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (237)

Přidat komentář
surikata246
19. března

Strhující děj,výborná knih.

cca
19. března

Film jsem neviděla, takže nemohu porovnat, zda je kniha lepší nebo horší, ale každopádně mě nadchla. Po nějaké době zase něco, co mě donutilo přečíst jedním dechem. Strhující příběh, který je, alepoň dle mého názoru, atraktivní pro velké množství čtenářů.

Bobina74
17. března

Tak tohle určitě ano. Je to už nějaký ten pátek co jsem tuto knihu četla, ale na rozdíl od ostatních knih u této si stále pamatuji o čem byla a můj zasněný výraz na tváři kdykoli ji někde vidím mluví za vše. A pak následuje intenzivní přesvědčování ostatních zúčastněných, že si ji rozhodně musí přečíst, protože neznám nikoho komu by se nelíbila.
P.s. : dávám ji na můj soukromý piedestal knížek z lékařského prostředí....

LenkaD444
12. března

Právě jsem knihu dočetla. Super čtivé. Během čtení jsem zhlédla film, ale knih se mi líbila více.

Kristyna_M64
07. března

Strhujici pribeh.

hanakm
17. února

Tahle kniha patří mezi moje vůbec nejoblíbenější. Přišel jsem k ní až poté, co jsem viděl v kinech film a zamiloval jsem se do dálného východu. Knihu rozhodně můžu doporučit i pro lidi, kteří jako já napřed viděli film, protože děj se liší a je tam spousta pasáží, které se do filmu nevlezly.

ZbyňaB
08. února

Úžasná kniha, podle které byl natočen krásný film. Obojí stojí za Váš čas. Doporučuji všem, kdo se rádi octnou v čase dalece vzdáleném.

kopretina001
06. února

Knihu jsem četla dřív, než jsem viděla film a je skvělá. určitě lepší než film. Vřele doporučuji.

PavlínaAlžběta
26. ledna

Knihu jsem četla na můj vkus velmi dlouho a měla ji půjčenou z knihovny. Tlustá kniha se zajímavým poučným dějem výborně propracovaným, který vtáhne do děje a celého putování s hrdiny, i když čtení je poutavé, některá místa mě zlehka nudila právě v tom dokonalém popisování, hlavně mě odrazovala ta tloušťka knihy. Každopádně dočteno a tento příběh je pěkným počtením se skvělým námětem, kde se člověk dozví zajímavosti ze světa "lékařství" a léčení jako takového, včetně historie.

Terry.89
25. ledna

Na knihu mě nalákal fim, který už jsem viděla několikrát a naprosto mě okouzlil. Nejspiš právě proto, že jsem tolik uchvácena filmem, který je v mnoha ohledech od děje knihy odlišný, mě samotná kniha tolik nenadchla. První částí jsem se musela doslova prokousat. Jakmile Robert započal své putování konečně se mi podařilo se doopravdy začíst. Přesto pro mě zůstává jedničkou film, i když přečtení knihy samozřejmě nelituji.

janik08
23. ledna

Po shlédnutí filmu jsem ji musela přečíst. A nezklamala. Patří mezi mé srdcovky ke kterým se budu vracet.

karel0684
16. ledna

Tuhle knihu jsem poprvé četl už v roce 1996. A byla skvělá. Podruhé jsme se k ní vrátil po shlédnutí filmu. Mnoho zajímavých informací o historii lékařství.

druzickaster
16. ledna

Když jsem zahlédl v TV kousek filmu tak jsem hned mrkl na Databázi knih zda existuje kniha. Kniha existovala a dokonce byla i v mé oblíbené knihovně a tak jsem měl hned postaráno o pár dní pěkných zážitků.
Noah Gordon se historického díla zhostil výborně a poutavě popsal život malého sirotka, který uměl o svůj život a kousek místa na slunci bojovat velmi statečně a nutno podotknout, že život v 11. století nebyl žádná procházka růžovou zahradou.
O to víc se mi líbila i filozofická rovina, autor nám naprosto jasně a věrohodně nastínil, že náboženský fanatismus ať v jednom, druhém nebo třetím směru je velmi škodlivý a kontraproduktivní. Na druhou stranu jsem se setkali s lidmi ač bohabojnými tak neustále s dobrým srdcem a zdravým selským rozumem.
Na závěr snad jen, ten kousek filmu co jsem viděl byl pěkně ošizená a hodně upravená verze této báječné knihy, takže můžu doporučit hlavně knihu.

Rea1307
04. ledna

Nejsem zrovna blázen do historických románů, ale tenhle mi připadal opravdu povedený. Líbilo se mi ranhojičovo cestování, při kterém byla zmíněna i naše země. Je to sice rozsáhlý román, ale je tak dobře napsaný, že ani nestihnete sledovat, jak vám mizí stránky před očima.

Bella1
31.12.2017

Ranhojiče jsem četla opakovaně. Je to opravdu strhující román, který čtenáře nejen pobaví, ale v mnoha směrech i poučí, nejen o historii, ale i o středověkém lékařství. Nejdůležitější je ale motiv lidskosti, lásky k lidem i sebeobětování.

jiri77
29.12.2017

Kniha mě bavila a rozšířila trochu mé obzory o lékařství a náboženství 11 století. Skvělé popsané prostředí příběhu ,hlavně Persii a Londýn jsem viděl přímo před očima.

Makůvka991
04.12.2017

Nádherná kniha, kterou prostě musíte číst a číst... a pak je vám líto, že už je konec.

sugrata
24.11.2017

Hezky napsaná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

ferda16
24.11.2017

Úžasná knížka. Napínavá, plná zajímavých informací o lékařství i době a zvycích. Moc mě bavila.

anavi2009
24.11.2017

Tak do půlky kniha odsýpala a bylo to zajímavý, napínavý a tak.. Cca od str. 300 jsem se začala nudit, přemlouvala se do čtení. Dala jsem ještě 50 stran a pak si pustila film. Musím přiznat, že jsem usnula přesně ve stejném okamžiku, kdy mě začala nudit kniha, takže moc nevím, jak se k tomu postavit. Konec jsem stihla, ale vývoj některých postav byl jiný než v knize, takže vlastně nevím, jak to dopadlo, ale ani mě to nemrzí.

Calinda
19.11.2017

Na knihu jsem se těšila, mám ráda rozsáhlé romány, bohužel, nedočetla jsem. Knížka mě musí chytnout, na její čtení se musím vyloženě těšit, tohle ale nebyl ten případ. Možná jsem vzdala moc brzo, nevím (blížila jsem se k půlce), ale pro mě prostě nuda, historické romány mám také ráda, ale 11. století je na mě asi už hodně vzdálená minulost. Nebudu hodnotit, zda je kniha dobrá či ne (asi určitě dobrá, když má tolik kladných hodnocení), ale můj šálek kávy to není.

kaja77
08.11.2017

Prostě můj šálek kávy.bavilo mne to ohromně a jako bonus jsem si rozšířila obzory.

marli58
02.11.2017

Chytila mě od první stránky a nepustila do poslední. Syrový popis středověku, různé způsoby primitivního léčení, cestování s karavanami... Ty úžasné zážitky z knihy nejde v pár řádcích ani popsat. Překvapila mě zmínka o putování karavany přes Čechy a konkrétně přes Brno. V té chvíli jsem litovala, že není v knize mapka s vyznačením měst a zemí, kterými karavana s Robertem Colem procházela na cestě z Anglie do Isfahánu v Persii. Můžu jen doporučit.

JarunkaP
30.10.2017

Úžasná kniha, skvělé vyprávění, četla jsem i další Šaman a Doktorka ,ale tahle je nejlepší. Pak mi přišel do ruky film a i když je trochu jiný (který film není) tak i ten je myslím fajn a kdo viděl film ať si přečte knihu je skvělá.

MirijamFrankl
28.10.2017

Tato kniha mne naprosto dostala! Moc se mi líbil různorodý děj, příjemný a rozsochatý jazyk. Zaujaly mne také hluboké a trojrozměrné postavy, každá tak lidská, tak skutečná. Hodně jsem se toho dozvěděla a udělala si celkový přehled o historii medicíny a vztazích mezi jednotlivými náboženstvími a vědou. Je pozoruhodné, jakým vývojem společnost od dob a Roberta Cola prošla. Velice doporučuji, báječná záležitost.

noemus
21.10.2017

Knihu bych si asi sám nekoupil, ale dostal jsem ji před mnoha lety k Vánocům a tak jsem si ji přečetl a divil jsem se jak mne vtáhla do děje. Příběh má tempo a až do konce knihy se nebudete nudit. Na film, který vznikl mnohem později jsem se těšil a i když je v některých ohledech jiný než kniha, tak mne nezklamal. Každému kdo viděl a film a nečetl knihu, pak doporučuji ať si knihu přečte, nebude litovat.

ddkk
03.10.2017

Ranhojič - film je úžasný, kniha - jak se zdá, ještě lepší. Jdu do toho!

Mindy
02.10.2017

Nádherná kniha, jedna z nejlepších, které jsem četla

Sonik1974
02.10.2017

Pěkné. Zajímavý příběh, až příliš idylický vzhledem k tomu, že se odehrává ve středověku. Hlavní hrdina měl anděla strážného. Čekala jsem víc historie.

Ifanka
30.09.2017

Noah Gordon je druhý Mika Waltari. Od Egypťana Sinuheta jsem nečetla podobný kvalitní historický román, který prostě nemůžete odložit ;)