Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1439/big_ranhojic-arj-1439.png 4.71892

Dynastie Coleových 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Physician, 1986

Kniha Ranhojič

mystery103

Jedna z knih, u kterých jsem litovala, že končí. Je úžasná.

boxas

Historický román o době a místech, o nichž nic moc nevím, takže jsem se ráda nechala poučit.
Soužití mezi křesťany, židy a muslimy mělo vždy svoje úskalí, ale středověká Evropa a Persie, tam byly tyto vztahy extrémně napjaté. Právě proto postavil autor Noah Gordon celou knihu na přátelství mezi třemi studenty medicíny, z nichž sice každý patří k jiné víře, ale jejich úsilí pomáhat nemocným je spojuje. Toto přátelství vzniklo v těžkých časech moru, kdy smrt byla všudypřítomná, ale kdy si mohli navzájem pomáhat přežít. Přátele rozdělila až smrt, které se bohužel žádným medicínským zákrokem zabránit nedalo.
I když je to kniha obsáhlá, nevadilo mi to ani v nejmenším a rozhodně jsem se při čtení osudů Roberta Jeremyho Colea nenudila.

slunicko1958

Čtení tohoto románu bylo pro mě nádherný zážitek. Sice jsem toto dílo četla poměrně dlouho, ale nikdy jsem se nenudila. Knížka je napsaná čtivým stylem, je to radost!

Občas jsem měla pocit, že děj probíhá v současnosti. Uvědomila jsem si, že ač žijeme v 21. století, pořád pochybujeme o nejmodernějších vědeckých způsobech léčby resp. prevence a raději věříme přihlouplým mastičkářům. V závěru románu se ukázalo, že ony pohanské a bezbožné země jsou vědecky mnohem vyspělejší než "moderní" křesťanské státy.

Oceňuji také informace o zvycích a tradicích v zemích s odlišnou kulturou. Prostě jsem moc spokojená.

Louisareading

Knihu mám moc ráda, film byl pro mě strašný zážitek, to snad radši ani nepokoušejte, pokud máte tuhle knihu rádi, jako já. Je to o krásách a strastech života, o putování. Smutné, hořké, ale i krásné. Doporučuji, je to ten typ románu, který se většinou zalíbí všem.

Netopýr_5

Poslech audioknihy byl příjemný. Obsahově mne děj knihy nejen překvapil svým napětím a zajímavým příběhem, ale i poučil o kultuře, kterou vůbec neznám. Knihu vnímám i jako "naučnou" v oblasti lékařství, náboženství a zeměpisu. Autor mne tímto dílem motivuje k přečtení jeho dalších. Celkově tleskám a dávám 5 hvězdiček.

archivářka115

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Velice se mi líbila. Zajímavě popsané studium lékařství v 11. století

Maraiser

Viděl jsem film. Nebyl špatný, ale úplně na větvi jsem z něj nebyl.
Zkusil jsem knihu a vřele doporučuji. S filmem to moc společného nemá, čte se to jedním dechem. Skvělý popis tehdejší doby, reálií.

zaz
28.12.2021

Dobrodružství, historie, poučení, napětí. Nejen v jedenáctém století je úctyhodná touha lékaře , stále se vzdělávat v oboru a stálý zájem o uzdravění pacienta. Moc doporučuji i neminout tuto pozoruhodnou knihu.