Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1439/dynastie-coleovych-ranhojic-kxK-1439.jpg 4.71323

Dynastie Coleových (1.)

The Physician (1986)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Petra878
28. listopadu

Dobry den, kniha je nadherna. Pribeh je dechberouci. Zfilmovani mi pripada jako uplne jiny pribeh.... tolik veci a postav je od sameho zacatku vymysleno, zprehazeno a “smontovano” na uplne jine postavy oproti knize..... skoda.....

Film hodnotim kladne diky obsazeni.... ale jinak to proste neni Ten Ranhojic..... ;-((

Torey
28. listopadu

Nádhera!

alekis
19. listopadu

Velkolepá kniha, hodně rozsáhlý příběh. Od začátku až do konce spousta informací, které jsem od doby přečtení bohužel už zapomněla, snad si to zopakuju. Film se nedá s knihou porovnat, ani jsem ho pořádně neviděla, není to ono. Na dlouhé zimní večery a noci je to román nadmíru vhodný.

jfialova
12. listopadu

Poutavá kniha, dobře se čte.

Honey19

Tohle mě absolutně nebavilo, dočetla jsem jen cca do půlky.

helenkan

Skvělá knížka,která vás naprosto pohltí. Doporučuji.

alef

Je to už delší dobu (vlastně dost dlouho) co jsem četla knihy Noaha Gordona, Ranhojič a Šaman (ze série Dynastie Coleových vyprávějící o lékařské rodině díky níž „pocestujete“ napříč stoletími a celým širým světem), před časem se mi dostaly znovu do rukou, a tak jsem si je půjčila a znovu se vrátila na krátkou exkurzi ...

... s Ranhojičem do 11. století, do doby, kdy v zaostalé Evropě (nekulturní a temné Anglii, kde nad životem a smrtí vládne dost nemilosrdně církev), po pádu Římské říše surovém a nehostinném prostředí, ve kterém můžete v podstatě na veškerou, do té doby známou antickou lékařskou vědu, zapomenout, a kde zajišťovali jedinou „lékařskou péči“ potulní léčitelé a ranhojiči (bradýři, vlastně holiči, kterým se ostrá břitva občas hodila nejen na holení, ale taky k občasnému uříznutí patřičné části těla, která nesla známky nemoci, či jiného poškození a bez které se dalo žít, tedy, pokud jste daný zákrok přežili :-). Takže, veškeré v té době dostupné lékařské poznatky musíte hledat o dost dál na východ, skoro by se dalo říct na druhém konci světa (alespoň pro lidi té doby to tak jistě bylo), musíte totiž zavítat daleko na střední východ, do Persie, do tehdejšího centra rozkvětu a bohatství, a taky smyslnosti a rozmařilosti, protože právě tady se koncentrovalo také veškeré tehdy dostupné vědění, a kde vládla (díky osvícenému panovníkovi) vstřícnost k získávání nových poznatků a tedy i k rozvoji lékařství. Kde jinde byste pak chtěli hledat zakladatele moderní medicíny Avicenu, než právě tady, v centru všeho dění. Pro našeho hrdinu, Roba, je to splněný sen, učit se od mistra lékařského vědění ... pro nás, čtenáře, možnost prožít zajímavý, dobrodružný a napínavý výlet, zdroj poučení o válce a náboženském fanatismu (neodpustím si říct ... aktuální i dnes), a v neposlední řadě, možnost nahlédnout „pod ruce“ největším léčitelům tehdejší doby :-).

PS: ... romantické duše si také přijdou na své ... mezi řádky objevíte samozřejmě i příběh o lásce, touláte se přeci smyslným orientem :-) ... takže přeji poučné čtení i příjemné snění :-).

Tedyla

Skvělá a poutavá knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem.

Killingjoke

Jako většina zdejších komentujících jsem jako první viděl výbornou filmovou adaptaci, kterou osobně považuji za asi nejlepší historický film posledních dvaceti let. Musím ale říct, že knížka je, asi nepřekvapivě, lepší a příběhově mnohem košatější... Píše se 11. století a mladý sirotek Rob Cole se dostává do učení potulného ranhojiče, tajně však sní o profesi doktora. Tento sen jej neochvějně přivede k vykonání daleké a nebezpečné cesty až do srdce perské říše, aby se zde učil od věhlasného lékaře a filozofa Ibn Síny... Ranhojič je mnohovrstevnatá a rozmáchlá historická freska, ve které se střetává stále dost zaostalá středověká Evropa - jejíž stagnace započala pádem Římské říše - s kulturou a vědomostmi Blízkého a Středního východu, který měl už v té době za sebou několik tisíciletí duchovního a vědeckého rozvoje. Často je střed velmi tvrdý a Rob nezřídka musí čelit svému strachu a samotné smrti... Noah Gordon píše velmi čtivou formou a historické kulisy či exotičnost perského prostředí dokáže strhnout i ty, kteří se podobně jako já o lékařskou tématiku příliš nezajímají. Nádherný historický román!

tezka_vazka

Skvělá a poučná kniha. Stojí za to si ji přečíst!

vera.brazd

úžasná kniha

n.ezn.amy

Skvělá kniha o chlapci, který má velkou touhu stát se lékařem. Velmi se mi líbila atmosféra knihy, kdy autor podle mě hodně reálně vykreslil atmosféru té doby, krásnou anglickou a skotskou přírodu a kruté putování přes Evropu až do Persie. V knize se skrývá velké moudro a to, že obliba a sympatie od vládců bývají dosti vrtkavé.

Matysek79

Krásné, chtěla jsem si půjčit Šamana, knihovnice mi doporučila začít Ranhojičem. A jsem moc ráda, že jsem knihu přečetla

Beet67

Před několika lety jsem viděla filmové zpracování, chvíli poté jsem knihu i četla. Tehdy jsem byla o hodně mladší a děj knihy si tolik nepamatuji. Proto jsem knihu opět otevřela teď po letech (i když bych se měla spíše věnovat četbě). Přečetla jsem ji na jeden nádech. Opravdu mne bavila, i když některé scény se mi zdály býti zbytečné a též knihou provázejí dlouhé popisy, kdy se vždy trochu nudím. Problémem je, že film není jako kniha, což mě vždy rozčílí. Ale kniha je srdcovka a určitě si ji zase přečtu.

Placi

Když jsem před několika lety viděl filmovou adaptaci Ranhojiče, děj mě opravdu zasáhl a velmi zaujal. Posléze jsem zjistil, že jde jako většinou o filmové zpracování knižního románu, tedy musel jsem si knihu přečíst.

Námět je prostý. Chlapec ze středověké Anglie zatouží po poznání a medicínském umění, aby mohl pomáhat lidem, neboť vědomostí o léčení je bídně málo. Po zvládnutých základech péče o lidi, které získal od potulného bradýře-ranhojiče, se vydává do daleké Persie, aby mohl studovat u skvělého ibn Siny, skutečné historické postavy.

Kniha je moc krásná. Ukazuje nesmyslná náboženská nařízení, zákazy a pověry, které Robert Cole překonává, ale ne vždy překonat jdou. Je to kniha o přátelství a lásce k učenosti.

Film je zakončen poněkud hollywoodsky a od knihy se tedy liší v řadě bodů, ale myšlenka zůstává. Přečtěte si knihu a pusťte si i film!

Zuziiik

Já asi nemám slov. Tahle kniha mne dost oslovila a ještě teď se v myšlenkách vracím do Persie. Hodně mne to zasáhlo, je to nádherná kniha, která stojí za přečtení, za každou myšlenku, za ty slzy, které se mi párkrát spustily i za to začtení, které vám ztěžuje a značně prodlužuje cestu do práce.........

whiolet

Skvěle napsaná knížka,které by však neuškodilo mít o sto stránek méně. Robert za svůj život stihl více věcí než jiní za tři životy, a díky tomu je tato kniha tak kouzelná.

niki-chan

První část příběhu je nudná a odrazující, ale když se jí člověk prokouše, najde dobrý a zajímavý příběh o léčení, cizích zemí a kulturách a o tom, jak je někdy nezbytné stát se někým jiným. Místy se ovšem vyskytují trochu prapodivné náhody, což ubírá příběhu na sympatiích. Celkově tři a půl *.

Dominika13

Ranhojič je opravdu hutný příběh. Úžasné popisy krajiny, života ve středověku, kočovného i rodinného světa, studia medicíny. Kniha, při které jsem šla s dějem, byla jsem hned jednou a hned druhou postavou, mluvila jsem s nimi, léčila je, obdivovala Persii. Kniha skvělá pro dobrodruhy!

zdenaR

Opět musím konstatovat, že kniha je lepší než film.
Doporučuji i další romány od autora :-)))

Rozmarýna Rozm

Velmi dobře napsaná kniha. Krásný příběh a hlavně se mi líbila ta část v Persii. Překvapilo mě, že v Persii byla medicína v té době na vyšší úrovni než v Evropě. Mám ráda knihy, kde autor před napsáním nastuduje historii a pak mě svou knihou donutí najít si historická fakta. Strašně mě překvapilo, že už kolem roku 1000 se operoval úspěšně šedý zákal. Pátrala jsem tedy v Kronice medicíny a zjistila jsem, že už v prvním století v letech 25-35 se tato operace úspěšně prováděla. Což si vůbec neumím za tehdejších podmínek představit - nejen operaci, ale i to, že operovaní nedostali do oka infekci. Takže pro mě podnětná kniha, která vede i k rozšíření všeobecného přehledu a takové knihy mám ráda.

Ohniva

Krásná dojemná kniha. Velmi čtivě napsaný příběh a během četby jsem obdivovala přehled jaký autor měl, že dokázal vše do detailů popisovat a člověk si to tak snadno dokázal představit..
Ještě se podívám na film, ale je mi jasné, že se to s knihou nebude dát srovnávat.

Grety

Po delší době jsem si knihu přečetla znovu a musím říct, že se mi líbila snad víc než poprvé. Mám ráda knihy z lékařského prostředí a historie, pro mě TOP.

makke

Skvělé. Výborné reálie, perfektní jazyk a navíc se to opravdu příjemně čte.

Pergola

Knihy Noaha Gordona mám velmi ráda. Je čtivý, velmi lidský a laskavý. Situace dokáže vysvětlit a prostředí zmapovat takovým způsobem, že se čtenář nachází uprostřed dění, pohlcen emocemi a prostředím. Ranhojiče mám ze všech tří knížek o rodu Coleů-lékařů nejraději a myslím si, že je nejlepší.

jejeja

Knihu jsem si koupila, protože jsem viděla film, který se mi moc líbil. Naštěstí následoval tradiční postup a to ten, že kniha je (jako většinou) ještě mnohem lepší než film :-) Chápu, že filmový scénárista musí vzít z knihy jen část, protože je velmi omezen časem, ale tady Vám kniha nabídne mnohem složitější a rozsáhlejší příběh. Opět jsem se utvrdila v tom, že středověk je doba, kdy bych opravdu žít nechtěla, život nesmírně drsný a tvrdý, bez ohledu na to, jestli jste dítě nebo dospělý muž. Moc mě bavilo Robyho dospívání u ranhojiče, jeho proměna v lékaře i popisování jiných kultur. Určitě se ke knize vrátím, protože to množství informací se nedá pobrat hned napoprvé.

BlaniVan

Velice poutavá kniha. Po dlouhé době zase dílo co jsem přečetla jedním dechem. Asi dám zase jednou šanci historickým románům... ;-)

JanaPav

Tato kniha mi byla vřele doporučena a když jsem si přečetla anotaci i vysoká hodnocení, hodně jsem od ní očekávala - a možná právě proto mě nakonec spíš zklamala. Především jsem postrádala nějakou hloubku příběhu, většinou se jednalo spíše o pouhý popis událostí a chvílemi byl děj zbytečně zdlouhavý a nezajímavý. Abych byla upřímná, kniha mě začala trochu bavit až ve chvíli, kdy byl hlavní hrdina přijat na lékařskou fakultu v Persii. Do té doby jsem měla mnohokrát chuť knihu odložit. A i samotný hlavní hrdina mi byl zpočátku nesympatický, získal si mě až postupem času. Krom toho jsem také očekávala, že bude v příběhu více zobrazována perská kultura a nebo i samotný slavný Avicenna (Ibn Síná). Něco málo z tehdejších (na tu dobu skvělých) místních lékařských praktik v knize sice bylo nastíněno, ale i tak jsem čekala víc... Konec příběhu, kdy se hlavní hrdina usadil, mi přišel už jako z jiné knihy, ale ne že by se mi nelíbil, naopak... Škoda však, že už byl popsán vyloženě letem-světem, klidně tam mohlo být mnohem víc z Robertovy vlastní lékařské praxe... Když to shrnu, určitě bych zestručnila první třetinu děje, Robertovo dětství a ranou dospělost, i to putování. Více bych se zaměřila na Persii a posléze i na Robertovo vykovánání lékařské praxe i na jeho pozdější rodinný život. Takhle bych si to přála, samozřejmě je to jen můj subjektivní názor.

SMichal

Nejlepší kniha od Gordona

Yui-chan

Tato kniha se mi velice líbila. Přestože jí celá série začíná, četla jsem ji až jako poslední. Čekala jsem až na to uzraji a budu schopná pobrat náboženství a podobné věci, které byly v knize popisovány. A udělala jsem dobře, protože dříve bych nebyla schopná ocenit informace a příběhy, které autor vyprávěl. Přestože jsem věděla, že rod Coleů bude i nadále pokračovat, ta hrozba vyzrazení, která se nad hlavním hrdinou neustále vznášela, vytvářela skvělou atmosféru. Oceňuji popis změny chlapce v muže, popis životních stylů v různých náboženstvích i různých částech světa, obdivuji s jakou podrobností autor popsal, co se tenkrát považovalo za účinné při léčbě nemocí. Postavy v knize si člověk snadno oblíbil, přestože neoplývali pouze dobrými charakterovými rysy. Naopak, je to udělalo lidštějšími a podle mého názoru tak mohly mnohem lépe přilnout čtenáři k srdci. Velice děkuji za čas, který jsem mohla nad knihou strávit. A ač mě to samotnou překvapilo, ke konci jsem si přála, aby byla kniha ještě o něco delší.