Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1439/dynastie-coleovych-ranhojic-kxK-1439.jpg 4.71258

Dynastie Coleových (1.)

The Physician (1988)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Rozmarýna Rozm

Velmi dobře napsaná kniha. Krásný příběh a hlavně se mi líbila ta část v Persii. Překvapilo mě, že v Persii byla medicína v té době na vyšší úrovni než v Evropě. Mám ráda knihy, kde autor před napsáním nastuduje historii a pak mě svou knihou donutí najít si historická fakta. Strašně mě překvapilo, že už kolem roku 1000 se operoval úspěšně šedý zákal. Pátrala jsem tedy v Kronice medicíny a zjistila jsem, že už v prvním století v letech 25-35 se tato operace úspěšně prováděla. Což si vůbec neumím za tehdejších podmínek představit - nejen operaci, ale i to, že operovaní nedostali do oka infekci. Takže pro mě podnětná kniha, která vede i k rozšíření všeobecného přehledu a takové knihy mám ráda.

Ohniva

Krásná dojemná kniha. Velmi čtivě napsaný příběh a během četby jsem obdivovala přehled jaký autor měl, že dokázal vše do detailů popisovat a člověk si to tak snadno dokázal představit..
Ještě se podívám na film, ale je mi jasné, že se to s knihou nebude dát srovnávat.

Grety

Po delší době jsem si knihu přečetla znovu a musím říct, že se mi líbila snad víc než poprvé. Mám ráda knihy z lékařského prostředí a historie, pro mě TOP.

makke

Skvělé. Výborné reálie, perfektní jazyk a navíc se to opravdu příjemně čte.

Pergola

Knihy Noaha Gordona mám velmi ráda. Je čtivý, velmi lidský a laskavý. Situace dokáže vysvětlit a prostředí zmapovat takovým způsobem, že se čtenář nachází uprostřed dění, pohlcen emocemi a prostředím. Ranhojiče mám ze všech tří knížek o rodu Coleů-lékařů nejraději a myslím si, že je nejlepší.

jejeja

Knihu jsem si koupila, protože jsem viděla film, který se mi moc líbil. Naštěstí následoval tradiční postup a to ten, že kniha je (jako většinou) ještě mnohem lepší než film :-) Chápu, že filmový scénárista musí vzít z knihy jen část, protože je velmi omezen časem, ale tady Vám kniha nabídne mnohem složitější a rozsáhlejší příběh. Opět jsem se utvrdila v tom, že středověk je doba, kdy bych opravdu žít nechtěla, život nesmírně drsný a tvrdý, bez ohledu na to, jestli jste dítě nebo dospělý muž. Moc mě bavilo Robyho dospívání u ranhojiče, jeho proměna v lékaře i popisování jiných kultur. Určitě se ke knize vrátím, protože to množství informací se nedá pobrat hned napoprvé.

BlaniVan

Velice poutavá kniha. Po dlouhé době zase dílo co jsem přečetla jedním dechem. Asi dám zase jednou šanci historickým románům... ;-)

JanaPav

Tato kniha mi byla vřele doporučena a když jsem si přečetla anotaci i vysoká hodnocení, hodně jsem od ní očekávala - a možná právě proto mě nakonec spíš zklamala. Především jsem postrádala nějakou hloubku příběhu, většinou se jednalo spíše o pouhý popis událostí a chvílemi byl děj zbytečně zdlouhavý a nezajímavý. Abych byla upřímná, kniha mě začala trochu bavit až ve chvíli, kdy byl hlavní hrdina přijat na lékařskou fakultu v Persii. Do té doby jsem měla mnohokrát chuť knihu odložit. A i samotný hlavní hrdina mi byl zpočátku nesympatický, získal si mě až postupem času. Krom toho jsem také očekávala, že bude v příběhu více zobrazována perská kultura a nebo i samotný slavný Avicenna (Ibn Síná). Něco málo z tehdejších (na tu dobu skvělých) místních lékařských praktik v knize sice bylo nastíněno, ale i tak jsem čekala víc... Konec příběhu, kdy se hlavní hrdina usadil, mi přišel už jako z jiné knihy, ale ne že by se mi nelíbil, naopak... Škoda však, že už byl popsán vyloženě letem-světem, klidně tam mohlo být mnohem víc z Robertovy vlastní lékařské praxe... Když to shrnu, určitě bych zestručnila první třetinu děje, Robertovo dětství a ranou dospělost, i to putování. Více bych se zaměřila na Persii a posléze i na Robertovo vykovánání lékařské praxe i na jeho pozdější rodinný život. Takhle bych si to přála, samozřejmě je to jen můj subjektivní názor.

SMichal

Nejlepší kniha od Gordona

Yui-chan

Tato kniha se mi velice líbila. Přestože jí celá série začíná, četla jsem ji až jako poslední. Čekala jsem až na to uzraji a budu schopná pobrat náboženství a podobné věci, které byly v knize popisovány. A udělala jsem dobře, protože dříve bych nebyla schopná ocenit informace a příběhy, které autor vyprávěl. Přestože jsem věděla, že rod Coleů bude i nadále pokračovat, ta hrozba vyzrazení, která se nad hlavním hrdinou neustále vznášela, vytvářela skvělou atmosféru. Oceňuji popis změny chlapce v muže, popis životních stylů v různých náboženstvích i různých částech světa, obdivuji s jakou podrobností autor popsal, co se tenkrát považovalo za účinné při léčbě nemocí. Postavy v knize si člověk snadno oblíbil, přestože neoplývali pouze dobrými charakterovými rysy. Naopak, je to udělalo lidštějšími a podle mého názoru tak mohly mnohem lépe přilnout čtenáři k srdci. Velice děkuji za čas, který jsem mohla nad knihou strávit. A ač mě to samotnou překvapilo, ke konci jsem si přála, aby byla kniha ještě o něco delší.

kacaabba

Ve skutečnosti 4,5 hvězdiček. Gordon není v mých očích tím nejlepším vypravěčem, který dokáže strhnout, užasnout, leč jeho příběh o lékaři z Anglie byl velmi zajímavý. Jedna věc mne opakovaně rušila a vůbec mi do historického románu nesedla: podrobné líčení milostných erotických scén. Spíš to ukazuje něco o spisovatelovi, než že by to pozvedlo vlastní příběh...

Enthik

Objektivně bych Ranhojiče hodnotil jako epické dílo, úžasný a kvalitně napsaný román. Subjektivně jsem byl šokovaný, jak mě atmosféra, kterou Gordon vytvořil, naprosto pohltila a já cítil všechny vlny emocí spojené s tvrdým středověkem.
Gordon je zatraceně dobrý....

surikata246

Strhující děj,výborná knih.

cca

Film jsem neviděla, takže nemohu porovnat, zda je kniha lepší nebo horší, ale každopádně mě nadchla. Po nějaké době zase něco, co mě donutilo přečíst jedním dechem. Strhující příběh, který je, alepoň dle mého názoru, atraktivní pro velké množství čtenářů.

Bobina74

Tak tohle určitě ano. Je to už nějaký ten pátek co jsem tuto knihu četla, ale na rozdíl od ostatních knih u této si stále pamatuji o čem byla a můj zasněný výraz na tváři kdykoli ji někde vidím mluví za vše. A pak následuje intenzivní přesvědčování ostatních zúčastněných, že si ji rozhodně musí přečíst, protože neznám nikoho komu by se nelíbila.
P.s. : dávám ji na můj soukromý piedestal knížek z lékařského prostředí....

LenkaD444

Právě jsem knihu dočetla. Super čtivé. Během čtení jsem zhlédla film, ale knih se mi líbila více.

Kristyna_M64

Strhujici pribeh.

hanakm

Tahle kniha patří mezi moje vůbec nejoblíbenější. Přišel jsem k ní až poté, co jsem viděl v kinech film a zamiloval jsem se do dálného východu. Knihu rozhodně můžu doporučit i pro lidi, kteří jako já napřed viděli film, protože děj se liší a je tam spousta pasáží, které se do filmu nevlezly.

ZbyňaB

Úžasná kniha, podle které byl natočen krásný film. Obojí stojí za Váš čas. Doporučuji všem, kdo se rádi octnou v čase dalece vzdáleném.

kopretina001

Knihu jsem četla dřív, než jsem viděla film a je skvělá. určitě lepší než film. Vřele doporučuji.

PavlínaAlžběta

Knihu jsem četla na můj vkus velmi dlouho a měla ji půjčenou z knihovny. Tlustá kniha se zajímavým poučným dějem výborně propracovaným, který vtáhne do děje a celého putování s hrdiny, i když čtení je poutavé, některá místa mě zlehka nudila právě v tom dokonalém popisování, hlavně mě odrazovala ta tloušťka knihy. Každopádně dočteno a tento příběh je pěkným počtením se skvělým námětem, kde se člověk dozví zajímavosti ze světa "lékařství" a léčení jako takového, včetně historie.

Terry.89

Na knihu mě nalákal fim, který už jsem viděla několikrát a naprosto mě okouzlil. Nejspiš právě proto, že jsem tolik uchvácena filmem, který je v mnoha ohledech od děje knihy odlišný, mě samotná kniha tolik nenadchla. První částí jsem se musela doslova prokousat. Jakmile Robert započal své putování konečně se mi podařilo se doopravdy začíst. Přesto pro mě zůstává jedničkou film, i když přečtení knihy samozřejmě nelituji.

janik08

Po shlédnutí filmu jsem ji musela přečíst. A nezklamala. Patří mezi mé srdcovky ke kterým se budu vracet.

karel0684

Tuhle knihu jsem poprvé četl už v roce 1996. A byla skvělá. Podruhé jsme se k ní vrátil po shlédnutí filmu. Mnoho zajímavých informací o historii lékařství.

druzickaster

Když jsem zahlédl v TV kousek filmu tak jsem hned mrkl na Databázi knih zda existuje kniha. Kniha existovala a dokonce byla i v mé oblíbené knihovně a tak jsem měl hned postaráno o pár dní pěkných zážitků.
Noah Gordon se historického díla zhostil výborně a poutavě popsal život malého sirotka, který uměl o svůj život a kousek místa na slunci bojovat velmi statečně a nutno podotknout, že život v 11. století nebyl žádná procházka růžovou zahradou.
O to víc se mi líbila i filozofická rovina, autor nám naprosto jasně a věrohodně nastínil, že náboženský fanatismus ať v jednom, druhém nebo třetím směru je velmi škodlivý a kontraproduktivní. Na druhou stranu jsem se setkali s lidmi ač bohabojnými tak neustále s dobrým srdcem a zdravým selským rozumem.
Na závěr snad jen, ten kousek filmu co jsem viděl byl pěkně ošizená a hodně upravená verze této báječné knihy, takže můžu doporučit hlavně knihu.

Rea1307

Nejsem zrovna blázen do historických románů, ale tenhle mi připadal opravdu povedený. Líbilo se mi ranhojičovo cestování, při kterém byla zmíněna i naše země. Je to sice rozsáhlý román, ale je tak dobře napsaný, že ani nestihnete sledovat, jak vám mizí stránky před očima.

Bella1
31.12.2017

Ranhojiče jsem četla opakovaně. Je to opravdu strhující román, který čtenáře nejen pobaví, ale v mnoha směrech i poučí, nejen o historii, ale i o středověkém lékařství. Nejdůležitější je ale motiv lidskosti, lásky k lidem i sebeobětování.

jiri77
29.12.2017

Kniha mě bavila a rozšířila trochu mé obzory o lékařství a náboženství 11 století. Skvělé popsané prostředí příběhu ,hlavně Persii a Londýn jsem viděl přímo před očima.

Makůvka991
04.12.2017

Nádherná kniha, kterou prostě musíte číst a číst... a pak je vám líto, že už je konec.

sugrata
24.11.2017

Hezky napsaná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout.