Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1439/dynastie-coleovych-ranhojic-kxK-1439.jpg 4.71063

Dynastie Coleových (1.)

The Physician (1988)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

roman.muller

Výborná kniha! Vůbec jsem se nedokázal od ní odpoutat. Každý den jsem se těšil, až si zase večer přečtu další část tohoto skvělého příběhu. Nejvíce se mi líbil Robyho charakter a jeho touha stát se lékařem, aby mohl pomáhat lidem. Kdybych nemusel vstávat do práce, tak ji přečtu na jeden zátah. Doporučuji!

zpevSusannah

Nemám slov! Za mě naprosto skvělá kniha. Každou otočenou stránkou se ve mně mísily protichudné pocity - srdceryvná lidskost se zlobou, láska s nenávistí, odvaha s zbabělstvím, pocit štěstí se smutkem a pochopení s nevěřícným kroutením hlavou...
Do toho všeho má člověk možnost náhlednout na počáteční rozvoj lékařství, pokusit se pochopit jednotlivá náboženská uvědomění.
Už dlouho jsem v ruce nedržela takovýto knížní poklad! Mám pocit, že životní příběh Roberta mě jen tak nepustí...

meluzena

Výborná knížka. Sice tlustá bichle, ale čte se jako nic (asi jako Egypťan Sinuhet).
Navíc Roby je houževnatý klaďas, takže se s ním člověk rád ztotožní :-)
(jen to množství perských jmen bylo nad moje síly a občas jsem se ztrácela, o kom že jde právě řeč...)

Kniha líčí příběh Angličana Robyho, který to neměl v životě lehké, ale nikdy se nevzdal.
Praxe ranhojiče a silná touha stát se lékařem jej zavede až do daleké Persie, kde aby mohl studovat, musí předstírat, že je Žid, za což riskuje trest smrti jak od muslimů, tak od křesťanů. Ale postupně se ukazuje, že to zdaleka nebyla jediná možnost, jak rychle sejít z tohoto světa...

Poník

Úžasná kniha, která je i po sedmi stech stranách stále neuvěřitelně čtivá. Je také plná zajímavých a neuvěřitelných faktů, jak o umění tamějších lékařů, tak o životě lidu na přelomu druhého tisíciletí.

Skvělá kniha jak pro někoho, kdo má právě z tohoto období psát test, tak i pro někoho, koho prostě jen zajímá historie lékařství.

Nešlo se odtrhnout.

tinka1974

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Poutavý příběh, díky němuž jsem se dozvěděla sposty nových informací. Robert byl úžasný člověk, který našel své poslání a přes všechny nástrahy si za ním dokázal jít. To je obdivuhodné. i když má připraveno pár knih, musím si udělat nějakou pauzu od čtení, protože mi bude chvíli trvat, než všechno vstřebám a dokážu příběh opustit

ivusse

Knihu hodnotím velmi kladně, čtivá, poutavá... příběh jsem prožívala, fandila Robertovi... Persie, zákony, náboženství... prolíná se to i se současnou situací... spoustu podobností...

Gabba99

Moc pěkná kniha, mám ráda knihy s lékařskou tématikou a tady se mi tak trochu spojila s historií a počátky lékařství. Krásně popsané scenérie, zápletka, film jsem viděla až po přečtení a nebyl špatný , ale kniha je už díky detailům a většímu rozvinutí příběhu mnohem lepší.

Maanna

Většinou dobře odvyprávěný příběh s řadou zajímavých informací podaných tak, že i naprostý laik z nich něco má. Občas je ale kniha trochu nevyvážená. Některé části jsou trochu natahované a jindy jsem zase měla pocit, že se autor prostě jen chce rychle dostat z bodu A do bodu B a i postavy se v těchto částech stávaly ploššími. Ale jako celek se mi kniha líbila, jen jsem asi neměla štěstí na překlad, místy mě trochu rušil a občas byla, myslím, přehozena jména - závodí-li Robert s Karímem na velbloudech a vyhraje Mirdinův velbloud, je to malinko matoucí...

Sova15

Krásná kniha, plná historických a náboženských náhledů, které poučili. Přitom velmi čtivá. V podstatě nešla odložit. Hlavnímu hrdinovi musíte fandit celou dobu. Kdysi jsem viděla film, který se mi moc líbil, po přečtení jsem si půjčila znovu. Je tam spousta věcí jinak, i když je také krásný. Ale kniha je kniha....

hajrys

Přečteno před časem jedním dechem. Skvělá kniha a příběh.

jimbow

Mimořádný historický román, který by nikoho neměl odradit svým rozsahem. Skvělé čtení od začátku do konce. Hlavně v závěru jsem získával dojem, že celý příběh může vlastně skončit i tragicky, protože 11. století bylo kruté, bez slitování. Naštěstí Robertova touha i naděje v rozvíjení skutečné lékařské vědy přežila do dalších generací. V knize je krásně ukázáno, jak byl v té době tento rozvoj brzděn jak vzdálenostmi mezi národy, tak jejich omezeností kulturní i náboženskou.

MonikaHos

Geniální! Hlavní postava, kterou si prostě nejde neoblíbit a perfektně vykreslené prostředí.

AlčaVaca

Kniha mě naprosto odsunula od každodenních povinností a kdyby měla dalších 600 stran, rozhodně neomrzí!

Kerberos

Podle mě nejlepší Gordon,židovství ,lékařství,exotika a ještě krásně zfilmováno.

Mercatino

Ze začátku docela nuda, ale jakmile dorazil do Ishafánu tak to tempo nabralo takové obrátky, že jsem ty dojmy a emoce nestíhal zpracovávat. Závěr byl důstojným zakončením, které mě naplnilo hlubokým vnitřním mírem a pocitem, že se zavřením knihy se ve mě něco muselo změnit.

+ závod chatir, kde zavodník běžel podle mě snad 100 km, tak byl skvělý a měl jsem chuť hned potom si zaběhat
+ líbilo se mi vylévaní vařícího oleje do otevřených ran, to bylo super

- roztahaná,

- hrdina se choval i po vystudování jedné z nejlepších škol tehdejšího světa jako blbec

Shui-Xian

Když u knihy trpím - v noci nespím ze strachu o postavy, přes den myslím na jejich situaci a spřádám představy, jak by mohl příběh pokračovat - je to dobrá četba. S Ranhojičem jsem se natrápila mimořádně. Nejen pro tu poutavost a napínavost děje, ale i pro autentickou atmosféru a bohaté myšlenky. Gordon si dal neobyčejně záležet, aby mohl čtenář nasát esenci doby a míst, postaral se o to, aby ožili nezapomenutelní hrdinové a dojem z četby zůstával dlouho silný.
Těšilo mě sledovat ty vydřené úspěchy a radovat se z každé Robertovy radosti v tom marastu drsné reality. Zamilovala jsem si jeho blízké a obdivovala jejich odhodlanost v cestě za touhami, posláním. Fascinovala mě sama medicínská praxe té doby. Není víc, co bych ještě mohla od Ranhojiče očekávat.

akdar72

Krásná kniha, moje již třetí od Gordona. Je to skvělý vypravěč a moc se těším na druhý díl.

TerezV52

Kniha se četla velmi dobře.

p.svatka

Naprosto perfektní. Dlouhé, ale vůbec jsem se nenudila. Klidně bych mohla pokračovat a číst, jakým směrem se budou ubírat děti hlavního hrdiny. Doporučuji.

szusanne

Historicky bohatá, velice napínavá kniha, která strhne čtenáře a provede ho po světě počátků lékařské vědy a životem jednoho sirotka, který svou touhou po poznání prohrává i vyhrává.

Acamar

Obsáhlý epický příběh z pro mne méně obvyklého období...také se neubráním srovnávání se Sinuhetem. Čte se báječně, je asi více soustředěný na příběh a psán přímočařejším jazykem, bez nějakých zbytečných odboček.
Sinuhet ve mně zanechal asi silnější dojem, díky až někdy lehce zvláštnímu mystickému jazyku, díky přesahům do světa náboženství starého Egypta, jejich rituálů...je takový sofistikovanější, ale i náročnější na čtenáře.
Ale ranhojič se mi také líbil moc, přestože je psán jednudušeji, rozhodně nejde o "plytkou" knihu. Autor má opravdu dar popsat plasticky a věrohodně hlavní postavy, jejich emoce a vzájemné vztahy (jen malá výtka - postavy svou psychikou na mne působí příliš moderně na tu dobu) a jako bonus se člověk dozví spoustu zajímavostí o dané době a světě středověkého léčitelství.

sioux

Moje setkání s Ranhojičem bylo kouskované. Začal jsem to číst na doporučení kamaráda a po osmdesáti stránkách mě to přestalo bavit. Pořád jen jezdili po tom anglickém venkově a bylo to pořád stejný. Pak jsem se k tomu asi po roce vrátil, protože jsem tady na databázi pořád četl, jak je to úžasné, tak jsem tomu chtěl dát druhou šanci. Pokračoval jsem tedy a asi po 300 stránkách přestal, protože mě to nebavilo. Pořád jeli s karavanou a nic se tam moc nedělo a bylo to pořád stejný. No asi po měsíci jsem si řekl, tak už to jen prolistuji, prostě to není kniha pro mě. Ale zrovna v tu chvíli skončilo to nudné putování a začal opravdový příběh, kde byli kladní i záporní hrdinové a bylo to super.

Janapek

Vynikající kniha, od které se těžko odchází :-).

Stuart6

Geniální, čtivé, lidské a dojemné dílo. Výborná kniha.

Torrnet

Skvělá knížka, i když může svou tloušťkou odrazovat, určitě stojí za to si ji přečíst. Čte se sama a je téměř nemožné ji odložit. Po přečtení jsem si pustila i film, který je celkem dobrý, ale za svou předlohou pokulhává.

lukino41

Po přečtení prvních pár stránek mě kniha tak strhla, že s výjimkou spaní jsem jí přečetl jedním dechem. Děj hlavní postavy byl natolik neobyčejný, že na prosťounkém konci se mi chtělo řvát, že to mělo skončit jinak a že některá z mých oblíbených postav mohla žít a nemusela umírat. Ale v podstatě jsem spokojen a rád, že jsem si knihu přečetl, protože za to stála.

gvaldin

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Poutavý a neopakovatelný dej, který vás do děje vtáhne. Doporučuji všem věkovým kategoriím.

Boženka2

Krásná kniha, autor je úžasný vypravěč, dokázal věrohodně vykreslit vzdálené časy a spoustu lidských charakterů a osudů.

milena8281

úžasná kniha. Četla se velmi dobře, děj má spád a je velmi napínavý. Hrdinovi jsem fandila až do konce. Příběh o lidském odhodlání a vytrvalosti, hledání vlastní cesty a statečnosti. Film jsem neviděla, ale určitě se na něj podívám.

JaKa1974

Krásná kniha o počátcích zdravotnictví. Byl to opravdu nelehký boj pro člověka, který chtěl zachraňovat lidi, současně se nechtěl dostat do rozporu s tehdejšími zákony a náboženstvím a kterému šlo neustále o život. Viděla jsem i stejnojmenný film, je taky krásný, stojí za shlédnutí, i když se s knihou trochu rozchází, ale to asi každý film natočený podle knižní předlohy.