Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1439/dynastie-coleovych-ranhojic-kxK-1439.jpg 4.71153

Dynastie Coleových (1.)

The Physician (1988)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Makůvka991
04. prosince

Nádherná kniha, kterou prostě musíte číst a číst... a pak je vám líto, že už je konec.

sugrata
24. listopadu

Hezky napsaná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

ferda16
24. listopadu

Úžasná knížka. Napínavá, plná zajímavých informací o lékařství i době a zvycích. Moc mě bavila.

anavi2009
24. listopadu

Tak do půlky kniha odsýpala a bylo to zajímavý, napínavý a tak.. Cca od str. 300 jsem se začala nudit, přemlouvala se do čtení. Dala jsem ještě 50 stran a pak si pustila film. Musím přiznat, že jsem usnula přesně ve stejném okamžiku, kdy mě začala nudit kniha, takže moc nevím, jak se k tomu postavit. Konec jsem stihla, ale vývoj některých postav byl jiný než v knize, takže vlastně nevím, jak to dopadlo, ale ani mě to nemrzí.

Calinda
19. listopadu

Na knihu jsem se těšila, mám ráda rozsáhlé romány, bohužel, nedočetla jsem. Knížka mě musí chytnout, na její čtení se musím vyloženě těšit, tohle ale nebyl ten případ. Možná jsem vzdala moc brzo, nevím (blížila jsem se k půlce), ale pro mě prostě nuda, historické romány mám také ráda, ale 11. století je na mě asi už hodně vzdálená minulost. Nebudu hodnotit, zda je kniha dobrá či ne (asi určitě dobrá, když má tolik kladných hodnocení), ale můj šálek kávy to není.

kaja77
08. listopadu

Prostě můj šálek kávy.bavilo mne to ohromně a jako bonus jsem si rozšířila obzory.

marli58
02. listopadu

Chytila mě od první stránky a nepustila do poslední. Syrový popis středověku, různé způsoby primitivního léčení, cestování s karavanami... Ty úžasné zážitky z knihy nejde v pár řádcích ani popsat. Překvapila mě zmínka o putování karavany přes Čechy a konkrétně přes Brno. V té chvíli jsem litovala, že není v knize mapka s vyznačením měst a zemí, kterými karavana s Robertem Colem procházela na cestě z Anglie do Isfahánu v Persii. Můžu jen doporučit.

JarunkaP

Úžasná kniha, skvělé vyprávění, četla jsem i další Šaman a Doktorka ,ale tahle je nejlepší. Pak mi přišel do ruky film a i když je trochu jiný (který film není) tak i ten je myslím fajn a kdo viděl film ať si přečte knihu je skvělá.

MirijamFrankl

Tato kniha mne naprosto dostala! Moc se mi líbil různorodý děj, příjemný a rozsochatý jazyk. Zaujaly mne také hluboké a trojrozměrné postavy, každá tak lidská, tak skutečná. Hodně jsem se toho dozvěděla a udělala si celkový přehled o historii medicíny a vztazích mezi jednotlivými náboženstvími a vědou. Je pozoruhodné, jakým vývojem společnost od dob a Roberta Cola prošla. Velice doporučuji, báječná záležitost.

noemus

Knihu bych si asi sám nekoupil, ale dostal jsem ji před mnoha lety k Vánocům a tak jsem si ji přečetl a divil jsem se jak mne vtáhla do děje. Příběh má tempo a až do konce knihy se nebudete nudit. Na film, který vznikl mnohem později jsem se těšil a i když je v některých ohledech jiný než kniha, tak mne nezklamal. Každému kdo viděl a film a nečetl knihu, pak doporučuji ať si knihu přečte, nebude litovat.

ddkk

Ranhojič - film je úžasný, kniha - jak se zdá, ještě lepší. Jdu do toho!

Mindy

Nádherná kniha, jedna z nejlepších, které jsem četla

Sonik1974

Pěkné. Zajímavý příběh, až příliš idylický vzhledem k tomu, že se odehrává ve středověku. Hlavní hrdina měl anděla strážného. Čekala jsem víc historie.

Ifanka

Noah Gordon je druhý Mika Waltari. Od Egypťana Sinuheta jsem nečetla podobný kvalitní historický román, který prostě nemůžete odložit ;)

Knihomlok2015

Mám ráda ten film a budu mít ráda i tuhle knihu, ale už navždy to pro mě budou dvě naprosto odlišná díla. (jediné, čeho lituju je ten iritující filmový přebal:-(

myelka

Výborná kniha, perfektně napsaná, nemohla jsem se odpoutat, i v práci v noční službě, raději než spánek, jsem četla. Ještě z mého pohledu, jako lékaře současnosti, měla kniha další podtext, ty počátky medicíny, to zkoumání a neznalost lidského těla. Fascinující byla Robertova touha a lačnost po vzdělání, zatímco nyní už je to jen povrchní potřeba, protože prostě musíme mít nějakou školu...V průběhu knihy jsem toužila prožít něco podobného na studiích, ale to už je pasé...

Petroff

Perfektní výpravný román, notně zprasený filmovým zpracováním. Ale to je osud nejednoho díla.

Paulus.1987

Po historických románech nesahám příliš často, ale když jsem tu u Ranhojiče viděl tak skvělé hodnocení a velkou spoustu nadšených komentářů, nedokázal jsem odolat.
Románu se nedá moc co vytknout - rozsáhlý, ale přesto skvěle čtivý příběh, touha hlavního hrdiny po vědění omezovaná náboženskými dogmaty, špinavá středověká Anglie, v mnoha směrech vyspělá Persie... Jednoduše skvělé a zajímavé.
Přesto si neodpustím menší kritiku. Jediné, co mi na knize vadilo, byly detailní popisy erotických scén, které se mi poněkud barvily do "odstínů šedi" a do historického románu mi moc nezapadaly. Možná budu za puritána, ale myslím si, že kdyby autor tyto scény jen taktně naznačil a zbytek nechal na čtenářově fantazii, kvalita románu by se tím rozhodně nijak nesnížila.

Melein

Úžasně čtivá kniha. Ráda se k ní opět někdy vrátím.

Luciskaurb

Nádherná kniha, super příběh a moc dobře se četla. Za mě je to TOP.

roman.muller

Výborná kniha! Vůbec jsem se nedokázal od ní odpoutat. Každý den jsem se těšil, až si zase večer přečtu další část tohoto skvělého příběhu. Nejvíce se mi líbil Robyho charakter a jeho touha stát se lékařem, aby mohl pomáhat lidem. Kdybych nemusel vstávat do práce, tak ji přečtu na jeden zátah. Doporučuji!

zpevSusannah

Nemám slov! Za mě naprosto skvělá kniha. Každou otočenou stránkou se ve mně mísily protichudné pocity - srdceryvná lidskost se zlobou, láska s nenávistí, odvaha s zbabělstvím, pocit štěstí se smutkem a pochopení s nevěřícným kroutením hlavou...
Do toho všeho má člověk možnost náhlednout na počáteční rozvoj lékařství, pokusit se pochopit jednotlivá náboženská uvědomění.
Už dlouho jsem v ruce nedržela takovýto knížní poklad! Mám pocit, že životní příběh Roberta mě jen tak nepustí...

meluzena

Výborná knížka. Sice tlustá bichle, ale čte se jako nic (asi jako Egypťan Sinuhet).
Navíc Roby je houževnatý klaďas, takže se s ním člověk rád ztotožní :-)
(jen to množství perských jmen bylo nad moje síly a občas jsem se ztrácela, o kom že jde právě řeč...)

Kniha líčí příběh Angličana Robyho, který to neměl v životě lehké, ale nikdy se nevzdal.
Praxe ranhojiče a silná touha stát se lékařem jej zavede až do daleké Persie, kde aby mohl studovat, musí předstírat, že je Žid, za což riskuje trest smrti jak od muslimů, tak od křesťanů. Ale postupně se ukazuje, že to zdaleka nebyla jediná možnost, jak rychle sejít z tohoto světa...

Poník

Úžasná kniha, která je i po sedmi stech stranách stále neuvěřitelně čtivá. Je také plná zajímavých a neuvěřitelných faktů, jak o umění tamějších lékařů, tak o životě lidu na přelomu druhého tisíciletí.

Skvělá kniha jak pro někoho, kdo má právě z tohoto období psát test, tak i pro někoho, koho prostě jen zajímá historie lékařství.

Nešlo se odtrhnout.

tinka1974

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Poutavý příběh, díky němuž jsem se dozvěděla sposty nových informací. Robert byl úžasný člověk, který našel své poslání a přes všechny nástrahy si za ním dokázal jít. To je obdivuhodné. i když má připraveno pár knih, musím si udělat nějakou pauzu od čtení, protože mi bude chvíli trvat, než všechno vstřebám a dokážu příběh opustit

ivusse

Knihu hodnotím velmi kladně, čtivá, poutavá... příběh jsem prožívala, fandila Robertovi... Persie, zákony, náboženství... prolíná se to i se současnou situací... spoustu podobností...

Gabba99

Moc pěkná kniha, mám ráda knihy s lékařskou tématikou a tady se mi tak trochu spojila s historií a počátky lékařství. Krásně popsané scenérie, zápletka, film jsem viděla až po přečtení a nebyl špatný , ale kniha je už díky detailům a většímu rozvinutí příběhu mnohem lepší.

Maanna

Většinou dobře odvyprávěný příběh s řadou zajímavých informací podaných tak, že i naprostý laik z nich něco má. Občas je ale kniha trochu nevyvážená. Některé části jsou trochu natahované a jindy jsem zase měla pocit, že se autor prostě jen chce rychle dostat z bodu A do bodu B a i postavy se v těchto částech stávaly ploššími. Ale jako celek se mi kniha líbila, jen jsem asi neměla štěstí na překlad, místy mě trochu rušil a občas byla, myslím, přehozena jména - závodí-li Robert s Karímem na velbloudech a vyhraje Mirdinův velbloud, je to malinko matoucí...

Sova15

Krásná kniha, plná historických a náboženských náhledů, které poučili. Přitom velmi čtivá. V podstatě nešla odložit. Hlavnímu hrdinovi musíte fandit celou dobu. Kdysi jsem viděla film, který se mi moc líbil, po přečtení jsem si půjčila znovu. Je tam spousta věcí jinak, i když je také krásný. Ale kniha je kniha....

hajrys

Přečteno před časem jedním dechem. Skvělá kniha a příběh.