Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Myšlením k bohatství Myšlením k bohatství Napoleon Hill

Jako když se kdysi prodával Herbalive. Tolik řečí, tolik slibů, ale nic zatím. Je to obsahově dost prázdné. Nelíbilo se mi ani zpracování, které se tváří jako odhalování tajemství, ale jen klouže po povrchu. Škoda času a peněz.

07.10.2021 2 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Zajímavá fakta a přitom, je to tak logické, žádná revoluce, jen dobře poskládáno pár dobrých a drobných věcí, pár malých krůčků a ve výsledku máte dobrý život a překonanou velkou vzdálenost. Knížka není asi pro většinu čtenářů objevná, ale je střídmá, nevnucující se, opřená o argumenty a názory potvrzující.

07.10.2021 4 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Výborná kniha, která má zajímavý styl, kdy na nespisovný jazyk si musíte zvyknout, ale rychle pochopíte, proč autor a překladatel použili tento styl a jak výborně to kreslí atmosféru prostředí. Skvělá knížka co se týká sdělení, nebo výpovědi o době, ale hlavně výpovědi o nás lidech. O lidské touze jít dál, o lidské naději, že bude líp, o lidské odolnosti snést tolik ran a zkoušek. Je to mistrovský kousek a stojí za přečtení a označení klasika.

05.10.2021 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Jsem uchvácen. To je kniha o životě. Příběh plný naděje, ale i bolesti a také plný obyčejných věcí, stejně tak jako naše životy. Je na nás co si vezmeme, co si zapamatujeme a s čím budeme na konci odcházet. Nádherná atmosféra, styl vyprávění, který mi seděl.

28.09.2021 5 z 5

Tenká červená linie Tenká červená linie James Jones

Líčení války do posledního detailu. Pohled z několika úhlů. Popisy dlouhé, nepřikrášlované, náhledy do myšlení i motivace. Místy možná surové, ale asi to je ten benefit této knihy. Čtenář to všechno vidí a může si udělat svůj úsudek. Za mne "válka je svinstvo" drtí všechny a brousí charaktery.

28.09.2021 4 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Nádherná povídka o síle lidského ducha, o síle, která může být i zničující.

28.09.2021 4 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

Nádherná kniha. Způsob jakým je příběh vyprávěn, je bravurní, plný lidskosti a lehkosti, velmi snadno se to čte a zároveň Vás to drží u děje. Přitom s žádnou postav se většina z nás nesžije (náboženská sekta, eko teroristé), není tam žádný klasický hrdina, jsou to všechno lidé tak trochu z jiného těsta. Autor to umí podat tak, že vás ty postavy zajímají a cítíte s nimi. Přitom kniha ukazuje, že to jsou lidé jako my, že touží po lásce, po přátelství a hledají smysl života a vy těm postavám vlastně rozumíte. A vlastně ten příběh by se mohl stát každému z nás.

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Krátké, jednoduché a "dostupné" i pro zlenivělé čtenáře. Je dobře, že se taková fakta připomínají a je dobře, že takové knihy vznikají. Měly by se i číst. Jen se bojím, že takové knihy čtou ti, kdo už to vědí a ti co by je číst měli, o nich ani netuší.

26.01.2021 4 z 5

Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem Tony Judt

Výborná kniha, plná zajímavých myšlenek. Stydím se, že jsem o Tony Judtovi slyšel poprvé až teď. Výborně vedený rozhovor, kde i tazatel je prvotřídní znalec a má přehled a umí argumentovat. Je dobré se na svět kouknout očima někoho jiného a zkusit "to" pochopit i jinak než se nabízí v masmédiích. Spousta pohledů byla pro mne nových a spustě názorů jsem musel dát za pravdu.

26.01.2021 5 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Klasika do výzvy. Nejenom, že neurazí, ale vysloveně potěší. Klobouk dolů za překlad.

26.01.2021 5 z 5

Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém Chování: Biologie člověka v dobrém i ve zlém Robert Morris Sapolsky

Výborná kniha. Doporučuji. Zároveň je to tedy těžké čtení. Já sám jsem spoustu věcí musel dostudovat. Na přečtení jsem potřeboval mnoho času, ale určitě to stálo za to. Jak ten vynaložený čas, tak to úsilí s tím spojené. Knihu jsem nejdříve koupil elektronicky (nabízí ji jen v pdf) ale v 6 palcové čtečce to číst nešlo, pořídil jsem si tedy papírový výtisk, který něco váží a na cesty ho asi nevezmete, ale knihu doporučuji právě v tištěné podobě, kde se mnohem lépe listuje a vrací a přeskakuje mezi odkazy.
Kniha pro mne byla velikým přínosem a mnoho věcí pro mne bylo objevných.

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Mě se to líbilo, moderní detektivka zasazená do staré doby. Výborné oddechové čtení. Ano cca poslední třetinu už čtenář "tuší" ale o to víc se na ten konec těšíte. Oceňuji lehký a vytříbený jazyk vyprávění.

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Chválím za tuto knihu. Dobře se čte a dětem má co nabídnout. Jsme rád, že se takové "obyčejné" knihy stále píší. Logika v příběhu trochu pokulhává, ale napínavost a tajemnost je tam stále. Jedničku a dvojku jsem dceři předčítal, trojku jsem si po vánocích od ní půjčil a jako jednohubku večer dal. Ani dospělého čténáře to neurazí.

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Moderní zpracovaní se mi moc líbilo. Ta předloha je skvělá a tahle úprava rozhodně nezaostává. Převedení středověké brutality do moderních doby, je samo o sobě oříšek, ale výsledek je skoro uvěřitelný. Je to plnotučná tragédie, v mnoha rovinách, mnoha postav a mnoha příběhů. Postavy (a to nejenom ty hlavní) jsou výborně zpracované, plastické, mnohabarevné, zajímavé a vzhledem k tématu tragické. Čtení zanechá spoustu otázek, které jsou prostě nadčasové. Co s lidmi dělá moc? Jak se lidé manipulují? Jakou roli/smysl má čest? Jaký smysl/cíl má život? Jaký účel/smysl má úspěch/postavení?

03.08.2020 4 z 5

Hrůza. Kniha mi byla doporučena a vychválena. Vím proč se líbila, je tam napínavá a zajímavá zápletka, jsou tam intriky, je tam pohádková láska, je tam exotické prostředí. Ten styl mi ale opravdu nesedl. Když pominu, že vypravěč umí úplně vše od stavby hrobek, paláců, lodí, vozů, nábytku, strojů, zbraní přes malířství, sochařství, šperkařství, ovládá dar literáta, kartografa, umí chemii, zná lékařské účinky bylin, umí léčit a operovat, rodit, umí vycvičit zvířata, je drezér nejen koní, umí vykládat sny a věštit budoucnost, je vychovatelem vysokých šlechticů a královských potomků a je také rádcem faraóna (zná dějiny a vyzná se v politice) a hlavního generála (zná vojenskou taktiku a strategii). Když tohle všechno skousnu jako literární licenci a nebo třeba jako pohádku, tak mě opravdu dorazily ty používané slovní obraty. Jako např když v přímé řeči je použita nadávka přirovnávající soupeře k praseti bradavičnatému, upozorňuji, že zoologické třídění tady nemáme ani 300 let. Stejně tak vodopády označovali jako katarakty až Řekové a takových věcí je tam tuna a úpěl jsem skoro pořád. Mě se tato kniha nelíbila a rozhodně ji dále nedoporučuji.

03.08.2020 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi dobrá a povedená kniha. Atmosféra té doby na vás dýchne a vy máte pocit, že jste tam s nimi. Vyprávění je zajímavé plné zajímavých osudů, ale i místních a dobových informací, které vás obohatí. Moc se mi líbila práce s jazykem. Kontrast postav a jejich vztahu k okolí, k náboženství, k politice, k lidským vztahům, k práci to dává té knize další rozměr a protože je uchopen a zaznamenán bravurně, dává knize nadčasovost a dovolím si tvrdit i dlouhodobější kvalitu. Tipuji, že se z té knihy jednou stane klasika, alespoň bych jí to moc přál.

03.08.2020 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Povinná četba na střední, ke které jsem se dostal až při korona karanténě. Příběhy od A do Z, kvalitou od slabých až po zajímavé. Celkový dojem byl dobrý a jako oddechová četba staršího ražení naprosto dostačující. Na pročištění hlavy si ji vytáhnout z knihovny a dva tři příběhy si přečíst, naprosto ideální.j

10.07.2020 3 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Je to dobrá kniha a pozná se to podle toho, že i po tolika letech se to dá číst a to i když to má tolik stránek. Na druhou stranu dnešní pohled na svět je jiný a i forma, jak o tomto světě píšeme a uvažujeme se také změnila. Takže si dovolím tvrdit, že pro široké čtenářské obecenstvo už to není. Přesto uznání a velká pochvala za překlad.

10.07.2020 3 z 5

Výborná kniha. Doporučuji. Libí se mi když se dávají věci do souvislostí, když se pro tvrzení dávají důkazy a argumenty, líbí se mi, když se o vývodech myšlenek debatuje a polemizuje. Kniha má obrovský potenciál a může pomoci lépe chápat náš svět a může pomoci lépe se orientovat ve světě, kterému nerozumíme.

10.07.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Atwoodová je výborná vypravěčka. Příběh jsem zhltl na pár posezení. Forma (ne)svobody a útisku nás děsí a nutí přemýšlet, stejně tak téma role pohlaví a role náboženství je zde naznačena tak, že Vám to nedá se v duchu neptat na zásadní otázky. V tom, že nám lidem v blahobytu a pohodlí, ukazuje to, co přehlížíme, v tom vidím veliké poselství této knihy.

10.07.2020 4 z 5