Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem ekniha

Kniha v dialogické formě mapuje dějiny moderních politických idejí a představ o vládě a spravedlnosti, jak je chápali liberální, socialističtí, komunističtí, nacionalističtí a fašističtí intelektuálové od konce 19. století až do počátku 21. století. Zároveň se jedná o intelektuální životopis historika a esejisty Tonyho Judta. A v neposlední řadě pak o hledání pravdy, o možnostech společenské obrody, jakož i o morálních selháních i povinnostech intelektuálů v politice. Každá kapitola je tvořena biografickou a historickou částí. Kniha tak prochází údobími Judtova intelektuálního života i nejvýznamnějšími momenty politického myšlení 20. století, jako je otázka holokaustu, sionismus a jeho evropské zdroje, anglický izolacionismus a francouzský univerzalismus, marxismus a jeho svody, fašismus a antifašismus, renesance liberalismu ve východní Evropě či sociální plánování v Evropě a v USA. Oba účastníci rozhovoru mají blízký vztah k východní Evropě. Timothy Snyder je mj. autorem knihy Krvavé země, která zachycuje stalinský i nacistický teror ve východoevropských zemích, a Tony Judt udržoval živé kontakty s polskými a českými disidenty a sám se naučil česky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/196533/big_intelektual-ve-dvacatem-stoleti-196533.jpg 4.676
Literatura naučná, Sociologie, společnost

Vydáno: (ekniha), Prostor

Thinking The Twentieth Century, 2012

Kniha Intelektuál ve dvacátém století: Rozhovor Timothyho Snydera s Tonym Judtem

pungoš

Myslím si, že tento rozhovor se velmi vydařil. Pro všechny, kteří se zajímají o 20. století je tato kniha, respektive rozhovor, povinnost mít doma. Považuji za skvělý tah to, že Tony Judt tam na začátcích všech kapitolách vypráví o svém životě a my tak můžeme zjistit, co je zač a proč má tyto názory.
Musím říci, že v některých pasážích jsem se ztrácel, neboť takové znalosti jako mají Timothy Snyder a Tony Judt nemám. Ale snažil jsem se :) A dozvěděl jsem se spoustu informací.
Takže závěrem. DOPORUČUJI!

kuruteku

Kdo by to byl řekl, že číst rozhovor dvou historiků o životě a díle a názorech jednoho z nich může být zajímavé? Ale od čtenáře to vyžaduje víc než jen číst - musí i znát, pro mne byla novinkou část o fašistických intelektuálech v Rumunsku, i když to není "můj šálek kávy" a dodnes jsem nějak nepobral hlavní myšlenku tohoto směru. Ale pohled na vývoj a rozpor mezi "socialismem" (sociální demokracií) a "komunismem" (pro mne navždy stalinismem) byl zajímavý, stejně pohled zevnitř na sionismus přímo v Izraeli (četl jsem Exodus a Koestlera, ale tento pohled (míněno Judtův) mi chyběl).
Rozhodně nejpřínosnější byla pasáž o výuce dějepisu, kdy se ukazuje, že abychom vnímali význam kroků v dějinách, musíme znát jejich běh, tedy učit v souvislostech, ne vytrhávat období (moje profesionální učitelská deformace, ač nejsem dějepisář).
Že je Timothy Snyder zajímavý autor, jsem zjistil z jeho Krvavých a jiných zemí, kronik Polska, Litvy, Běloruska, Ukrajiny, ... Ale že tu byl před ním nějaký Tony Judt, je pro mne překvapení a asi Poválečnou Evropu začnu hledat.
Jenom mi pořád vrtá hlavou, proč se ve společnosti nedokážeme domluvit, shodnout, hledat a nacházet řešení. Ale asi máme každý jiné životní zkušenosti, jiné plány, jiné představy, jiné sny. Tak aspoň na chvilku tu byl ten hezký sen.

Camelot
16.08.2021

Když jsem kdysi četl „Intelektuály“ Paula Johnsona, pociťoval jsem jisté zklamání a nenaplněné očekávání, které jsem logicky u tohoto autora měl. Snad tato skutečnost mne přiměla, abych se pokusil „spravit si chuť“ a sáhl po titulu nejen s podobným názvem, ale i s podobným obsahem, který je dílem dvou - pro středoevropský region významných historiků -, a sice Tonyho Judta a Timothyho Snydera. První z nich bohužel zemřel na ALS krátce po dokončení knihy.
Zatímco od Snydera už jsem něco četl, Judtovy knihy na mne v mojí knihovně zatím čekají. Tuto knihu tedy mohu vnímat jako úvod do díla T. Judta. A nechtěný záměr se ukázal jako prozíravý. „Intelektuál“ obsahuje hodně autobiografických textů a sebereflexí T. Judta a mnohé z jeho knih dostávají tímto zarámováním zajímavé kontury.
Je to dobrá kniha. Je produktem dvou pozoruhodných mozků – intelektuálů -, a přesto postrádá akademickou nudnost a je velmi čtivá. Prolínají se v ní osobní vzpomínky s komentáři pracovního života a předmětu činnosti obou historiků, kterými jsou dějiny 20. století s velkým důrazem na dějiny Střední a Východní Evropy. Poznamenal jsem si v ní několik desítek míst, ke kterým se vyplatí vracet a opakovaně o nich přemýšlet.
Z názvu lze usoudit, že velká pozornost je věnována vlivu intelektuálů na politiku a veřejné dění s důrazem na levicové intelektuály a liberály (osobní poznámka: obě skupiny nás v poslední době rozhodně nezahlcují nadějemi, pokud vůbec přistoupíme na myšlenku, že intelektuálové s výrazným vlivem na veřejné dění se ještě vyskytují). To, že je pozornost věnována právě této skupině intelektuálů je – viděno optikou autorů – důsledkem nacismu a fašismu, vůči němuž se mnohé osobnosti velmi výrazně vymezovaly.
Knihu vřele doporučuji všem, kdo se zajímají o moderní dějiny a historické souvislosti přítomnosti.
A teď konečně hurá na „Poválečnou Evropu“, „Zapomenuté 20. století“ a další…

Greenfingers
18.07.2021

Kniha představuje názory dvou známých osobností na dějinné události 20.století a také seznamuje s jejich postoji vůči kolegům historikům (intelektuálům) napříč politickým spektrem. Zajímavé čtení, které rozšířilo mé "obzory".

Malýmedvěd
26.01.2021

Výborná kniha, plná zajímavých myšlenek. Stydím se, že jsem o Tony Judtovi slyšel poprvé až teď. Výborně vedený rozhovor, kde i tazatel je prvotřídní znalec a má přehled a umí argumentovat. Je dobré se na svět kouknout očima někoho jiného a zkusit "to" pochopit i jinak než se nabízí v masmédiích. Spousta pohledů byla pro mne nových a spustě názorů jsem musel dát za pravdu.

DědaMráz
25.01.2021

Výtečná kniha inspirativního rozhovoru.

ZuzanaK.
09.06.2020

Kniha plná úžasných myšlenek, postřehů, vhledů a informací.
Trochu mi vadila jen forma otázek, ze kterých snad až příliš sršel, jakkoli oprávněný, obdiv T. Snydera k T. Judtovi. I přesto kniha, kterou můžete přečíst několikrát a vždy si odnesete něco nového.

L_Into
03.01.2020

Skvělá kniha. Četla jsem ji před lety a stále na ni vzpomínám. Určitě se k ní vrátím, bohatší o životní zkušenosti si ji zase jinak vychutnám....