Příběh služebnice

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356084/pribeh-sluzebnice-YMR-356084.jpg 4829

The Handmaid's Tale (1985)

Vydáno:, Argo

vejik
13. prosince

Ke knize mě přivedl stejnojmenný seriál.
Je děsivé, jak reálně příběh působí. Běhá mi mráz po zádech, jen si pomyslím, že by stačilo málo a nechali bychom se lehce zmanipulovat podobným režimem. Stačí jedna vůdči osobnost, které podlehnou masy postrádající schopnost kritického myšlení, a jsme všichni v háji...

Tyrkysová
13. prosince

Dystopická vize možná ne tak moc daleké budoucnosti. Kastovní společnost, v níž byl zájem celku povýšen nad práva jednotlivců. Nadčasový román Margaret Atwood má své mušky (zejména v hloubce vyprávění, které situaci často jen naznačí), ale vzhledem k poselství, které nese, rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji i seriál, jenž vám částečně odpoví na otázky, které po přečtení budete mít :)
4,5/5*

Paulika
13. prosince

Knihu bych spise oznacil jako roman pro zeny nebo spise horor pro zeny. Pro me, pro muze, to bylo k uzoufani nudne. Byl jsem nalakan na antiutopisticky roman, ale moc me to zklamalo. Nebyt poslednich kapitol Historickych poznamek a jiste kapitoly o popisu prevratu, tak bych dal asi jenom jednu hvezdu. Prehrsel vylevu citovych pohnutek, snad nekonecno prirovnani, reminiscenci a pribeh temer tuctovy. Autorka sesbirala snad celou sbirku nocnich mur a obav, co se muze zenam prihodit a vetkala je do tohoto zdlouhaveho a rozvlacneho pribehu. Knihu jsem poslouchal jako nezkracenou audioknihu a podarilo se mi u toho nekolikrat usnout; jako ukolebavka je to skvele. Trochu me dostala jista nelogicnost, v kapitole Historicka poznamka se mluvi o rekonstrukci iPadu od Applu a ten vznikl nekdy kolem roku 2010 a pritom puvodni kniha je z roku 1985, tak to autorce za predvidavost kloubouk dolu ;-)

loudomar
12. prosince

Trochu scifi, které však nemusí být tak daleko od pravdy. Autorka rozhodně předběhla svou dobu. Kniha byla poměrně čtivá, žádné zbytečné průtahy. Jen mě mrzí ten konec. Člověk by čekal, že bude ještě druhý díl a ke konci knihy se opravdu toužíte dozvědět jaký osud hlavní hrdinku potažmo její rodinu potká. Nic z toho nám ovšem autorka nedopřála a já myslím, že je to škoda.

adela2230
08. prosince

Kniha je velmi poutavá, člověk chvílemi ani neví, zda je to pravda či fikce. Sice jsem zvolila obrácený postup, nejdřív seriál a pak kniha, ale i tak jsem s knihou velmi spokojená.

Chalupice
07. prosince

Jsem neskonale vděčná za to, ze jsem se rozhodla pro knihu a až pak možná pro shlédnutí seriálu a ne naopak.
Moje první kniha s touto tematikou.
Nadšeně jsem hltala každý řádek a i když bytostně nenávidím prology a epilogy, zde má vše svůj význam a důvod.
Úžasné předmluva, neskutečný závěr, i když jsem asi 2 dny rozdychavala ten ničenbny pocit frustrace.
Musím reagovat na komentáře, které kritizují, ze v první půlce knihy se nic neděje - já v tom vidím mistrně zobrazeny ten pocit prázdnoty, nádherne vykresleny pocity, bez emocí, bez života. O to šlo.
Za mě jedna špica!

Krab1ce
07. prosince

Vítejte v hlavě hrdinky, kterou co měsíc znásilňuje starý dědek (i když ona se to slovo na "z" zdráhá používat, vždyť přece měla možnost volby!), ale přesto jí při pohledu na jiného (mladšího a hezčího) chlapa padají kalhotky. V hlavě matky, kterou odtrhli od její malé dcerky, a ona přitom většinu času myslí na hadry (a mladé, hezké chlapy). Vítejte v totalitarismu, který převzal otěže takřka přes noc, protože vláda se nechala příhodně během jediného dne vystřílet a armáda s policií se vypařily do vzduchu; v totalitarismu, který za pouhé tři roky vládne celému rozlehlému USA pevnou rukou. V totalitarismu, který řídí muži, aniž by sami byli s chodem věcí spokojeni, v totalitarismu, jemuž předcházely války (kdesi v Tramtárii), hromadění radioaktivního odpadu (kdesi v Tramtárii) a neplodnost (proto jsou nyní plodné rebelující ženy odesílány kamsi do Tramtárie uklízet radioaktivní odpad). To celé je zabalené do nadbytku dutých přirovnání, jež se člověku záhy začnou zajídat, a občas až směšně působících úvahách o sebevraždě, kdy hlavní hrdinka z nudy kouká po místnosti a zvažuje své možnosti.
Celkově mi to přišlo nemastné neslané a kapku naivní, snažící se šokovat; skoro se až divím, že jsem to dočetla. Konec je pak kapitola sama pro sebe; pokouší se vypadat otevřeně, přístupný různým interpretacím, ve skutečnosti ale spíš působí jako úniková vrátka - jako by autorka sama nevěděla, jak příběh zakončit. Kapitola z budoucnosti pak byla naprosto zbytečná, moc toho neosvětlila.
Hvězda za (třebaže mizerně zpracované) téma a Scrabble.

petra5588
04. prosince

"Je opravdu k neuvěření, na co všechno si lidé dokážou zvyknout..." Takhle věta mi asi v hlavě bude znít ještě dlouho. Nedokážu si ani představit, jak bych na nástup totalitního režimu reagovala, co bych dělala. A pevně doufám, že takové dilema ani nikdy řešit nebudu, na druhou stranu si uvědomuji, že lidstvo se z vlastních chyb poučit neumí... Strašidelné.

Anemy
26. listopadu

Do knížky jsme se popravdě pustila z důvodu nedočkavosti na pokračování další série seriálu. To, jak to bude dál jsem se bohužel nedozvěděla, protože už první série seriálu knížku o kotel předbíhá a rozvíjí.
Kdybych se oprostila od seriálu, tak knížka pořád super, zhltla jsem jí za dva večery a přeskakování v čase mi rozhodně nevadilo. Konec mě zklamal hlavně proto, že už to skončilo :-) ...ale i tak - to, co v knížce bylo, je více než dostačující k zamyšlení se nad naším neudržitelným způsobem života a pro někoho přehnaný scénář, se mi v dílčích aspektech nezdá až tak nereálný...
"Better never means better for everyone..."

anna0480
22. listopadu

Kniha mi trochu připomínala 451 stupňů Fahrenheita nebo 1984 od Orwella, hlavně tím, že jde v obou případech o příběhy, které by se klidně mohly stát, ve všech zmíněných knihách jde o antiutopii, ze které běhá mráz po zádech.
A moje celkové dojmy z knihy; Myslím, že by se s daným tématem dalo mnohem líp pracovat. Je to skvělý námět, který byl podle mě zbytečně promrhán. V první polovině knížky jsem se nemohla úplně začíst a přišlo mi to trochu jako nuda. Vypravěčka zde popisuje činnosti bez jakýchkoliv emocí, jakoby bez zájmu. Občas jsou tyto záznamy protnuty retrospekcí, návratem do minulosti, kdy byl svět ještě v pořádku. Vzpomíná na tak běžné činnosti, jako bylo třeba placení kartou, možnost volby, milovaní se svým mužem, na oblečení, které tenkrát ženy mohly nosit, na řízení auta, procházky.
Druhá část knížky, asi tak od 150 strany (celkově má kniha asi 320 stran) mě začala bavit a přečetla jsem ji téměř na jeden zátah. Konečně se začalo něco dít, konečně vznikla nějaká zápletka. Čekala jsem možná ještě trochu víc, možná i trochu jiný konec, ale celkově jde o příběh, nad kterým budu ještě nějaký ten čas přemýšlet.

Aleen
21. listopadu

Audiokniha ve velmi sugestivním podání. Vzhledem k předchozím zkušenostem s paní Atwoodovou, si myslím, že i čtení by se mi líbilo stejně, jako poslouchání.
K příběhu: nabízí mnoho podnětných myšlenek k fungování společnosti v současném uspořádání. Velmi módní a oblíbené téma udržitelnosti a směřování takovéhoto stavu. Jako většina jejích kolegyň a kolegů nabízí možnost, kterým směrem by se mohl vývoj zvrátit, pokud tento trend nezměníme.
Líbí se mi, že hrdinka nikdy neztrácí naději, ani v těch nejtěžších okamžicích, ale zároveň nebojuje prohrané bitvy. Je taková zenová žena:-))

Blue
19. listopadu

Dobré, ale poněkud méně záživné. Dovětek (autorčin) posouvá hodnocení o půl hězdičky nahoru.

marketakraketak
17. listopadu

Čtení zajímavé, ale byla jsem dost ovlivněna seriálem,který mě na knihu navnadil. Upřímně nevím, jaké pocity bych měla bez předešlého vlivu. Kniha popisuje dobře vše,co se děje, ale za sebe přiznávám, že herecké výkony se mi dostaly pod kůži a jako čerstvá matka jsem skoro každý díl obrečela a ten pocit,který vyvolávalo čtení už nebyl tak silný....

Zuziiik
14. listopadu

Ani nevím, co napsat.....číst to měsíc po přečtení 1984 byla chyba......přeskakování mezi současností a vzpomínkami mi ani nevadilo, ale co je neuvěřitelné je to, že žena, která měla dítě v "normální" době je stále ještě plodná v době, kterou popisuje, jako kdyby už to bylo 20 let.....je moc krátký čas na to, aby se nová společnost utvořila.......je to neuvěřitelné a občas mi to připadá jako boj proti feminismu

Nofar197
11. listopadu

Vcara jsem knihu docetla v originale. Desiva vize.

whiolet
10. listopadu

"Přála bych si,aby tento příběh byl ucelenější" říká ke konci Fredova a já jí musím dát za pravdu.
Chvílemi mi opravdu vadil styl jakým autorka přeskakuje mezi vzpomínkami a realitou, na druhou stranu po dočtení knihy mi došlo, že o to víc, to byl pro mě silnější zážitek.
Jinak jde vidět, že autorka čerpala z příběhů žen, které při druhé světové válce, byly vyčleněny,aby rodily árijské děti.

Tesset
10. listopadu

Kniha určitě předběhla svou dobu. Příběh je sice dost zvláštně vyprávěn, ale má sílu. Občas mi to vyprávění přišlo zmatené a dala bych přednost "klasickému" vyprávění. Celkem mě mrzí ten konec, ale tak i ten má své kouzlo. Určitě mrknu i na seriál, je to celkem možná budoucnost, která může nastat.

Ifchee
10. listopadu

Výborný nápad - stále aktuální. Seriál mnohem lepší :-)

Ignis
05. listopadu

Je to působivé čtení a rozhodně jsem ráda, že jsem si to díky čtenářské výzvě konečně přečetla. Měla jsem to v plánu už dlouho, ale pořád jsem to odkládala, tak konečně na to došlo a rozhodně to za to stálo.

Lotka
04. listopadu

Zajímavý námět, poutavé, ale něco tomu chybělo. Příběh mi připadal trochu nedotažený, povrchní, málo propracovaný.

Rawen616
03. listopadu

Divnoknížka. Je psána zvláštním způsobem, a trochu mi tam vadilo to neustálé ohromné množství přirovnání. Dalším problémem je, že se v knize něco začne dít až někdy od půlky aby to (pozor na spoilery) skončilo víceméně otevřeným koncem. Osobně jsem měl hrozný problém s uvěřitelností celého toho světa. Přišel mi hrozně radikální na to, v jak krátkém čase vznikl a chopil se moci. Hrdinka byla mladá třicetiletá žena, která si pamatovala "normální" Ameriku 80.let, studia na vysoké atd. a najednou tu máme svět plný občanských válek, toxických skládek a společnost je rozkastovaná jako z Orwella bez knih, hudby a čehokoliv dalšího, kde jsou skoro všichni neplodní, až na otrokyně které slouží k rození dětí. Jak by proboha tohle mohlo fungovat na uzemí jako je USA? A co zbytek světa? V knize je zmíněna turistická výprava kde jsou i ženy oblečené vyzývavě, tedy normálně. Proč je tam ten superuzavřený totalitní režim pouští a takhle oblečené? Odkud byly a jak to tam funguje? Je tam podobných podivností plno. Umím si to představit v rámci nějaké početné lokální sekty ale takhle? Totalitní režimy mívají rychlý nástup, ale většinou existuje mnoho náznaků a akcí které jejich příchod předznamenávají a ještě dlouhá léta po jejich nástupu trvá než dojde k uplné změně myšlení a kultury.U Orwella ta záhadnost režimu dávala smysl, neboť tam bylo ničení minulosti jedním z nosných témat. Tady té uvěřitelnosti nepomohl ani epilog v podobě vědecké přednášky o životě a době hlavní hrdinky(vyjde najevo, že kniha je vlastně její deník nalezený v daleké budoucosti). No a opravdu se tam skoro nic neděje, je to spíš kniha o pocitech v divném světě. Slabé tři hvězdy, takže dvě.

Ali_xy
01. listopadu

Těžko vystihnout pocity z této knihy. Jde o nesmírně zajímavou myšlenku nově uspořádané společnosti, kterou lze shrnout jako takový eklekticismus dřívějších typů diktatur, ovšem ani tentokrát neprovedené do absolutní dokonalosti. Příběh je trochu ponurý, avšak zajímavý a originální. Jestliže se některým nelíbil závěr, uznávám, byl trochu nestandardní, ale právě kvůli tomu mi přišel o něco uvěřitelnější, než příběh vysvětlený do největších detailů.

sarka45

Poslouchala jsem jako audioknihu. Interpretace dobrá, ale tohle vůbec nebyl můj šálek kávy. Myšlenka zajímavá, ale provedení mě nebavilo. Nic se tam nedělo, jen se velice podrobně popisovaly rutinní činnosti služebnic, místy drobně oživené vsuvkami vzpomínek na minulost, ze kterých jsme se postupně dozvídali, co se vlastně stalo. Závěr byl také zvláštní. Prostě se mi to moc nelíbilo, doposlouchala jsem jen z disciplinovanosti a už jsem se těšila, až to budu mít za sebou.

Simikik

Autorka knihy se snaží vystihnout dobu temna, kterou svět ještě nezažil. Popisuje situaci v USA, kdy se v důsledku lidských chyb přestanou rodit děti. Ženy jsou zoufalé, muži se chopí svých autoritářských "biblických" mocí. Moc v knize je založena na dvou verších z Bible. Musím říct, že s tímhle si autorka pohrála moc hezky. Líbí se mi způsob, kterým se snaží ukázat, že vytrhování z kontextu není cesta, kterou bychom se měli nechat vést. Zaujal mě i způsob přechodu z normálního života do života pod područí druhých, vymývání mozků a nastolení nových pořádků. Hlavní hrdinka, asi June, nás provádí svými myšlenkami a světem, který se zkazil, ale pro někoho se zdá být lepší. Konec knihy mě tedy nemile překvapil, ale myslím si, že je to spíše mým ovlivněním seriálem, který jsem viděla před četbou.

petgona

Nemozem povedat, ze by sa mi to vobec nepacilo, ale cakala som podstatne viac, podla toho, aky je okolo toho osial. Podla mna tam bolo prilus malo akcie a vela vaty. Ano, je mi jasne, ze toto dielo sa zameriava na postavenie zeny v spolocnosti a autorka sa asi aj preto, prvom rade zameriavala na dusu hrdinky a jej utrpenie, ale mala som z toho skor pocit akejsi neuplnosti ci prazdnoty.

lapagerie

Takovou budoucnost bych jako žena opravdu mít nechtěla. Fredova a další služebnice jsou sice chráněné, ale ve skutečnosti vlastně vězněné. Vyprávění Fredovy nahání husí kůži, trochu mi to připomínalo Orwelovo 1984. Zaujal mě konec - přednáška. Celé knize to dalo obrovskou uvěřitenost. Nechtěla bych se něčeho takového dožít.

roman9276

Za mě teda průměr. Seriál úplně žeru, má celkově skvělou atmošku a u každýho dílu si div neuhryžu nehty. Ale bohužel knížka je nedotažená, nemastná, neslaná a bez shlédnutí seroše vám asi nebude dávat úplně smysl. Hrozně se skáče v časech, Offred mi tady není tak sympatická jako ta seriálová, vlastně nic novýho se ani nedozvíte a závěr je takovej prapodivnej.

Dáma s hrnstjm

V mnohém děsivá, v mnohém poutavá kniha, která nesedne každému. Jinak bude nahlížet čtenářka-matka, jinak svobodná dívka, úplně jinak muž... Jako nejzajímavější aspekt hodnotím to, že šlo o první generaci v novém režimu, což nebývá v tomto žánru časté a velmi to podněcovalo moji fantazii. Také se mi líbila komunikace se čtenářem/posluchačem, postupné dávkování vzpomínek a různých náznaků. Konec příběhu není jednoznačný, ale vzhledem k tomu, co se dočteme na konci knihy v rámci historických souvislostí, to vlastně vůbec nevadí.
Jediná věc, kterou na Gileádu vyloženě oceňuji, byla absence plastů: jdete koupit kuře, zabalí vám ho do voskovaného papíru a zavážou provázkem. Žádná polystyrenová vanička s plastovou fólií, která bude na skládce strašit dalších 500 let, ne-li déle... Zajímavý detail z doby vzniku románu, kdy plastová katastrofa nebyla zdaleka tak veliká, jako dnes. To jen tak k zamyšlení...

Silwinka87

Knížka je napsaná dobře,má dobrou atmosféru,četla se jedním dechem.Ale ten konec?Jako vážně?
Jdu si stáhnout seriál,jsem na něj hodně zvědavá..Knížka ně nijak neuchvátila.

cat5

Knihu jsem četla po shlédnutí dvou řad seriálu, který si mě hrozně získal a díl za dílem mi stále více bral dech. Kniha je vlastně prakticky totéž jako první série, jen v psané podobě. Četlo se to prakticky samo, byla to dost slušná depka a napětí z toho jen sálalo. Ale nemohu dát 5*, jelikož seriál je prostě udělán ještě o malinko lépe a knize v žádném případě nedělá ostudu-naopak ji povznáší a krásně do sebe vše zapadá. Co se týká otevřeného konce v knize, tak ten mi vůbec nevadil, naopak všemu dodal další punc tajemna a historické poznámky na úplném konci se mi líbily snad nejvíce. Na druhou stranu oceňuji, že seriál nás nenechal tápat v nejistotě. Autorku obdivuji už jen za to, že ji tohle všechno vůbec napadlo. Jsem ráda, že knihu vlastním.