Příběh služebnice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 3.92003
Série:

Příběh služebnice / Príbeh služobníčky 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Handmaid's Tale, 1985


více info...
Nahrávám...

Komentáře (599)

Kniha Příběh služebnice

espesita
včera

Rozhodně to není oddechové čtení. Vyvolává to spíš pocity tísně a nejistoty. Člověk si na jednu stranu říká, že něco takového ani není možné, že by lidé přece nedovolili, aby se režim prakticky ze dne na den tak zásadně změnil. Ale ono to možné je a ukazuje nám to bohužel i naše vlastní historie. Stačí pár skutečně zapálených jedinců, kteří dokáží nové myšlenky dobře prodat.
Příběh měl jistě své mezery, čekala jsem, že se dozvím víc o tom, jak se to všechno přihodilo a kdo za tím vlastně stál, ale na druhou stranu, měl příběh vyprávě jen to, co vypravěčka věděla. Je tedy zřejmé, že tohle nevěděla, což jako žena ani neměla.

momo01
předevčírem

[Audiokniha] Vize světa, kde ženy jsou jen reprodukčním orgánem, kterého se lze bez rozmyslu, slitování a svědomí zbavit, na mě působila znepokojivě.
Vyprávění jako takové se mnou nerezonovalo tolik jako 1984 a moc se toho v něm neděje. Ale chápu, že jde hlavně o atmosféru a ta byla dostatečně tíživá. Podtrhovalo to několik momentů, které na mě silně zapůsobily (například nedovolené hry Scrabble). Na druhou stranu trochu mi vadilo, jak jednorozměrní byli muži a nerozumím, proč se ženy (a jejich muži) nebránili. Co rozhodně můžu doporučit je audioverze, která je naprosto skvěle načtená Zuzanou Kajnarovou.


cameronova
12. června

Hodnotím jako audioknihu a ta byla především díky skvělému načtení velmi podmanivá a pro mě ani trochu nudná. Jen jsem asi moc nepochopila ten závěrečný cimrmanovský seminář...

Mooneylan
08. června

Seriál jsem neviděla, ale sáhla jsem po knize. Miluju post apocalyptickou tématiku a tahle kniha byla jasná volba. I když je vyprávění takové rozvleklé a chybí mi vykreslení vícera detailů fungování společnosti, líbí se mi vnitřní pochody hrdinky a přemýšlení o vlastní existenci v režimu, který natolik omezuje svobodu.

čef
05. června

TV seriál natočený podle této knihy jsem vbrzku opustil v zásadě proto, že sci-fi nějak nemusím. Knihu jsem si však přečetl celou, ovšem bez mučení přiznávám, že pouze rychločtením. Nebavilo mne neustále opakované popisování jasných okolností a prostředí. Samotný příběh je příliš triviální a ideologie radikálního feminismu (jak chudinky ženy trpí pod útlakem mužů) je přehnaně zdůrazňovaná. Debilní, pro blbce vysvětlující a znovu vše opakující závěr ještě tuhle šarádu (asi nechtěně) znovu podtrhl. Holky, dejte si na ty hrozné kluky bacha!

puczmeloun
01. června

Do knížky jsem se pustil společně se seriálem. Tedy abych byl přesný - poté, co mi v seriálu některé věci neseděly a některé věci chyběly. Pokud jde o první skupinu, tu kniha o dost zmenšila. V seriálu totiž tvůrci něco přeskakují, něco přidávají, některé věci nelogicky dělají jiné postavy než mají a pak se člověk diví motivaci. To si kniha drží... Pokud jde ale o druhou skupinu, tu kniha jen rozšiřuje. Ano, chápu, že jde o výpověď jedné jediné osoby, která má své vlastní motivace a svůj přístup k věci (a musí se brát s jistou mírou kritického myšlení - a ano vím, že jde o fikci - jak uvádí závěrečná "přednáška" po příběhu...), přesto mi v knize chybí spousta informací a na mysl se mi dere spousta ALE. Jak může být Gileád udržitelný, když je založen na otrokyních a otrocích (služebnice, Kolonie...)? Kde se budou lidi brát, až dojdou náboženské skupiny/LGBT/političtí vězni atd.? Kde se pak budou brát samotné služebnice? Jasně, tisíce lidí bude stále možné brát do kolonií (vzpomeňme na ruské Gulagy, kde dostatek vězňů "nikdy" nechyběl...), ale služebnice už se jednoduše nenaberou z nenáboženských rodin/studentek/bývalých pracujících žen atd. Nemluvě o tom, jak takováhle společnost může být udržitelná z pohledu potravin, technologií atd. Kdo na tom maká? Jsou nějaké další skupiny lidí, o kterých se v knize nedozvíme? Kde vůbec nový režim nabral tolik vlastních vojáků (andělů, ochránců, očí...), když šlo fakt o nové lidí? Kam zmizela US army? Kdo vůbec ten stát vede? Je to jen kolektivní? Nikde není o žádném vůdci ani slovo, natož propaganda... A co teprve otázka toho, jak je možné, že se USA zhroutily tak neuvěřitelně rychle, prakticky z hodiny na hodinu. Velké teroristické útoky a najednou moc vlastní pár lidí, co si dělá politicky co chce? Divné... (O to divnější je to ještě v seriálu, kde je to ještě o trochu rychlejší než v knize...)

Každopádně příběh je psaný zajímavě, po Aréně smrti (Hunger games) další knížka, kde se mi líbí ženský přístup k vyprávění. A tady je opravdu hodně vidět... O to víc v knize, než v seriálu. Hlavní postavě je dávána veškerá pozornost, její psychika je víc drcena Gileádem a ustupuje mu a oproti seriálu je taky méně samostatná/emancipovaná/plná touhy po odplatě. Distopie, jak má být...

Chou
24. května

Přečteno. Na tuto knihu jsem se chystala už více než rok. Několikrát jsem ji rozečetla a pak zase odložila. Nebyla tak špatná, ale styl psaní autorky mi moc nevyhovuje. Skákání v příběhu do minulosti a zase zpátky. Ale kniha Slepý vrah byla horší

dominika8192
23. května

Ze začátku mě to fakt hodně bavilo, ale zhruba od půlky jsem začala přeskakovat pasáže. Ty filozofické úvahy mě prostě znudily, akce téměř žádná. Já prostě na ten antiutopický svět nejsem a nebaví mě o něm číst. Ale když už je ten seriál, řekla jsem si, musí to asi mít něco do sebe. Jako jo, námět hodně dobrý, leč celkem nevyužitý.

1 ...