Příběh služebnice

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356084/pribeh-sluzebnice-YMR-356084.jpg 4771

The Handmaid's Tale (1985)

Vydáno:, Argo

lapagerie
včera

Takovou budoucnost bych jako žena opravdu mít nechtěla. Fredova a další služebnice jsou sice chráněné, ale ve skutečnosti vlastně vězněné. Vyprávění Fredovy nahání husí kůži, trochu mi to připomínalo Orwelovo 1984. Zaujal mě konec - přednáška. Celé knize to dalo obrovskou uvěřitenost. Nechtěla bych se něčeho takového dožít.

roman9276
včera

Za mě teda průměr. Seriál úplně žeru, má celkově skvělou atmošku a u každýho dílu si div neuhryžu nehty. Ale bohužel knížka je nedotažená, nemastná, neslaná a bez shlédnutí seroše vám asi nebude dávat úplně smysl. Hrozně se skáče v časech, Offred mi tady není tak sympatická jako ta seriálová, vlastně nic novýho se ani nedozvíte a závěr je takovej prapodivnej.

Dáma s hrnstjm
předevčírem

V mnohém děsivá, v mnohém poutavá kniha, která nesedne každému. Jinak bude nahlížet čtenářka-matka, jinak svobodná dívka, úplně jinak muž... Jako nejzajímavější aspekt hodnotím to, že šlo o první generaci v novém režimu, což nebývá v tomto žánru časté a velmi to podněcovalo moji fantazii. Také se mi líbila komunikace se čtenářem/posluchačem, postupné dávkování vzpomínek a různých náznaků. Konec příběhu není jednoznačný, ale vzhledem k tomu, co se dočteme na konci knihy v rámci historických souvislostí, to vlastně vůbec nevadí.
Jediná věc, kterou na Gileádu vyloženě oceňuji, byla absence plastů: jdete koupit kuře, zabalí vám ho do voskovaného papíru a zavážou provázkem. Žádná polystyrenová vanička s plastovou fólií, která bude na skládce strašit dalších 500 let, ne-li déle... Zajímavý detail z doby vzniku románu, kdy plastová katastrofa nebyla zdaleka tak veliká, jako dnes. To jen tak k zamyšlení...

Silwinka87

Knížka je napsaná dobře,má dobrou atmosféru,četla se jedním dechem.Ale ten konec?Jako vážně?
Jdu si stáhnout seriál,jsem na něj hodně zvědavá..Knížka ně nijak neuchvátila.

cat5

Knihu jsem četla po shlédnutí dvou řad seriálu, který si mě hrozně získal a díl za dílem mi stále více bral dech. Kniha je vlastně prakticky totéž jako první série, jen v psané podobě. Četlo se to prakticky samo, byla to dost slušná depka a napětí z toho jen sálalo. Ale nemohu dát 5*, jelikož seriál je prostě udělán ještě o malinko lépe a knize v žádném případě nedělá ostudu-naopak ji povznáší a krásně do sebe vše zapadá. Co se týká otevřeného konce v knize, tak ten mi vůbec nevadil, naopak všemu dodal další punc tajemna a historické poznámky na úplném konci se mi líbily snad nejvíce. Na druhou stranu oceňuji, že seriál nás nenechal tápat v nejistotě. Autorku obdivuji už jen za to, že ji tohle všechno vůbec napadlo. Jsem ráda, že knihu vlastním.

kedlis

Sice jsem se neztrácela mezi dějem v přítomnosti a vzpomínáním na minulost, ale za to jsem se občas ztrácela v přímé řeči protože autorka nepoužila uvozovky. V knize je dost nevyřešených věcí ohledně fungování celé společnosti.
Kniha se nečetla špatně, ale něco jí prostě chybí.

tereza5060

Upřímně nejsem z knihy nadšená. Sáhla jsem po ní až potom, co jsem shlédla obě série seriálu přes jeden víkend a nemohla jsem se dočkat, až se dočtu více podrobností o životě služebnic, nic takového se však bohužel nestalo.June mi místy lezla vážně krkem, Selena nesympatická, nezajímavá stará babka (narozdíl od seriálového ztvárnění), Fred jakbysmet.Teta Lydie je také mnohem zajímavější a propracovanější v seriále. Konec naprostý výsměch pro všechny, co se chtěli dozvědět více, zdá se, že měla autorka v plánu pokračovat, což se nestalo. Body dávám za námět a atmosféru.

veronika8042

K této knize jsem se dostala až po shlédnutí seriálu, takže jsem od toho očekávala hodně. Celou knihu jsem přečetla neuvěřitelně rychle, ale tak moc jsem se těšila na konec, až to bylo neskutečné. Nejspis jsem od toho čekala asi mnoho, jelikož po přečtení této knihy mi zůstalo plno nezodpovezenych otázek.. Měla jsem v hlavě chaos, tolik jsem se toho chtěla dozvědět a ono nic.. Mrazivé samozřejmě je, jak je tato kniha stará a jak dokázala "předpovědět" budoucnost.. Jsem ráda a šťastná za svůj život, protože tohle je moc..

Arsi007

Ten konec ne! Proste ne! Celou knihu se tesite, jak to dopadne, mate milion otazek, na ktere chcete znat odpoved a pak prijde tohle? Pokud vezmu v potaz to, jak dlouho autorka na pribehu pracovala, nedokazu se ubranit dojmu, ze nemela dost predstavivosti, aby pribeh radne ukoncila. Jen doufam, ze serial bude mit zakonceni jine, protoze jinak bude prumerny divak asi pekne vytoceny.

Icequeen

Príbeh sa vžerie pod kožu viac ženským čitateľkám, pretože ešte aj v dnešných časoch chápeme, aké to je, keď sa podaktorí muži snažia rozhodovať o našich telách, ignorovať naše názory a v niektorých prípadoch nás považujú za menejcenné živočíchy. Ak sa pridá ten pôvodca všemožného zla na svete, ignorancie a stredovekého zmýšľania, večný nástroj na manipuláciu más – náboženstvo, podobná hrozba sa nezdá byť až tak nereálnou. Seriál ma zasiahol s väčšou silou, ale tá ťažkotonážna depresia a beznádej je prítomná aj v knihe. Pre tých, ktorí majú aspoň prvú sériu za sebou, bude kniha niečo ako „V predchádzajúcich častiach ste videli“.

Metla

"Příběh služebnice" mě šoupnul do víru emocí a zbavil slov. Opravdu nevím, co napsat k této sugestivně podané, prapodivné totalitě, jak vyjádřit záplavu dojmů. Jde o velmi ponuré a zvláštně nostalgické čtení, ve kterém je nouze o naději v lepší zítřky. Vzpomínky na obyčejný život předtím (než na území USA náhle vznikl Gilead s jeho šílenými pravidly) působí, jako když hustou mlhou pronikne sluneční paprsek... rychle se však ztratí v bezútěšné šedi a zanechá vypravěčku v odevzdaném stavu - bez víry v budoucnost. Děj je na vedlejší koleji, tady hrají prim pocity a neveselé přemítání na různá témata osobního i globálnějšího rázu.
Kniha mi svým stylem přišla určená spíše pro ženy, tím však nevylučuji její schopnost zaujmout muže - tomu svému bych ji ovšem nedala, chcípnul by nudou už před dvacátou stránkou. Já se myšlenek na "Příběh služebnice" asi hned tak nezbavím, několik pasáží mě sice neoslovilo a konec je na můj vkus otevřený až příliš, nicméně pátou hvězdičku dát musím. Za sílu poselství a varování.

madem

Mrzí mě rychlý konec. Chci pokračování. Chci vědět, co bude dál. Protože knížka vtáhne rychle do děje. Hrdinku s každou vzpomínkou z minulosti více a více litujete a pak to skončí. Chci vědět, jak dopadne. Holt musím kouknout na seriál.

Cisuna

Otevřený konec? Vážně? Celou dobu jsem hltala řádky, abych věděla, jak to dopadne a závěr teda zklamání. Nesnáším otevřené konce. Dle předchozích recenzí mrknu i na seriál.

deirdre

Prvá antiutópia, ktorá sa mi naozaj páčila (pokiaľ to možno tak povedať vzhľadom k deju). Je napísaná nádherným jazykom a krásne vystihuje ženskú dušu v jej mnohých podobách. A to v extrémne nepriateľskom a krutom prostredí, do ktorého je dej knihy zasadený. Táto kniha stojí za opätovné čítanie a hlbší rozbor.

Bulba

Přečteno na základě kladné recenze v XB1. Ze začátku jsem si musel zvyknout na styl vyprávění, tak od třetiny jsem se začetl a příběh mě zaujal. Konec, i když je otevřený, se mi líbil. Jen se mi vznik popisovaného režimu zdá dnes dost málo pravděpodbný, i když možná situace ve světě byla před 33 lety, kdy kniha vznikla, poněkud jiná.

imhotepcz

Tato kniha nemá ani začátek ani jasný konec. Seriál je o mnoho lepší. Bylo mi divné, jak z jedné knihy udělali hned několik seriálový řad. Poté co jsem si přečetl tuto knihu, Už se tolik nedivím.
Seriál je o mnoho lepší, tam se totiž aspoň něco děje.
Díky absenci konce, který si vlastně může každý vyložit po svém, může vzniknout hned několik dalších knih, které ovšem nikdy nevznikly, a nekonečné množství seriálových řad. Nevím asi tato kniha není určená pro muže, já ji příliš nepochopil, je tam spousta planých keců, které mi přišly tak nějak navíc, chtěl by tam vůbec nemusely být. celkově mě tato kniha zklamala.
Vůbec nechápu jak tato kniha může mít tak dobré hodnocení.

Sammy

Seriál jsem neviděla, nechtěla jsem a stále nechci, ale něco od Margaret Atwood jsem si chtěla přečíst už od školy, tak mi to přišlo jako dobrá volba, když se o tom všude mluví. Četlo se to snadno a rychle a chvílemi jsem se nemohla odrhnout. Nicméně mě velmi zklamal konec, který byl otevřený a to já nerada.

Mruskulka

Tak jako většina tady, jsem pro tuto knihu sáhla z důvodu shlédnutí seriálu. Pouze jednou se mi stalo, že se mi film/seriál líbil více jak kniha, nyní je to podruhé. Kniha vůbec není špatná, líbí se mi, jak je napsána, vůbec mi přeskakování ve vyprávění nevadilo. Jen mi tam chybělo nějaké ztotožnění se s hlavní hrdinkou, vůbec ve mě nevyvolala emoce, jako například lítost či radost. Konec se mi líbil, jiné zakončení by mohlo téhle knize uškodit

Illaa

Jak jsem byla na knihu zvědavá, tak se bohužel dostavilo spíše zklamání. Trochu mi přišlo, že se autorka snažila čerpat z myšlenek Orwellova prvotřídního utopického románu 1984, Příběh služebnice byla bohužel jen průměrná napodobenina.

makacek

Zajímavé a poutavě napsáno. Možná je to tím jak všichni vychvalující seriál (neviděla jsem), ale čekala jsem více. Jako vidina budoucnosti hrozně, ale ukazuje kam až může společnost zajít.

daza.dt

Nejsem fanoušek tohoto žánru, po knize jsme sáhla až díky seriálu. Rozhodně nelituji. Knížka se četla rychle, dobře, ale závěr knihy je pro mě nečekaně useknutý, nedokončený. Možná příprava pro další pokračování. Uvidíme.

kikies

Jak málo stačí k tak děsivé změně... Nebudu se rozplývat nad tím, jak skvělé čtení to bylo, rovnou přiznávám, že nejsem příliš velkým příznivcem tohoto žánru, obzvláště motá-li se děj kolem politiky a "církve", má očekávání klesají. Ale rozhodně to bylo čtivé, svým způsobem napínavé a znepokojivé... A moc ráda se kouknu i na seriál, protože ten námět si určitě zaslouží pokračování, dokončení nebo hlubší rozpracování? Ani nevím, co z toho mi tam chybělo, ale text to ozvláštnilo a mě to zaujalo, takže byl-li to záměr, zadařilo se! :-)

bibi.r

Tohle bylo hodně silné čtení, i když mnoho zůstalo skryto mezi řádky.

EngliTer

Nebavilo mě to, useknutý konec, čtenář si musí většinu věcí sám domyslet .... Takové nemastné, neslané ...

Luucie

Na knihu jsem narazila až po seriálu, takže mi to docela uškodilo, už jen to, že jsem celý text četla hlasem Ofred (už jen to jméno – Ofred, Fredova), takže mi to přišlo unylé a táhlé.
Ano, tématicky hodně silná kniha, ani si nechci představovat v tomto žít, místy hodně surově vyprávěná.

Ale do háje, může mi někdo (klidně do zprávy) vysvětlit ten konec?

SalvorHardin

Klérofašistický totalitný režimu vládne v USA. Prišiel k moci vďaka dômyselne narafičenému štátnemu prevratu, pri ktorom bol spáchaný atentát na prezidenta. Pozastavila sa platnosť Ústavy a vyhlásilo sa stanné právo, ktoré nikdy neskončilo. Vina sa premyslene hodila na islamských teroristov, s ktorými sa novovznikajúci režim krvavo vysporiadal. Za formujúcim sa režimom sa skrývajú presbyteriánski náboženskí fanatici, ktorí chcú návrat k tradičným hodnotám a tieto „tradičné hodnoty“ budú presadzovať stoj čo stoj, za každú cenu, bez ohľadu na ľudské obete.

Danuše7

Jsem z ní trochu rozpačitá, asi to není můj šálek písmen.

Grety

Příběh, bez úvodu a konce, kde si má čtenář všechno domyslet. Nic pro mě, nicméně k zamyšlení, zda se lidstvo může vydat tímto směrem dobrý.

JanaŠ.051

Vynikajúce!

AniS1

Při čtení jsem si říkala, ať už je konec. Nemohla jsem vydržet ten tlak, který byl na všechny vyvíjen. Realičnost celého příběhu atmosféru podtrhovala a nepustila mě, dokud jsem knihu nepřečetla.
Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakou knihu takhle hltala. Přesto jsem čekala něco jiného. Příběh Offred, které vám bude moc líto, je bezesporu moc silný, ale i názorově rozporuplný. Bylo moc těžké uvěřit, že se něco takového, vyvedeného do takových extrémů, může skutečně odehrát a ona je to pravda. Může se to stát.
(více v mojí externí recenzi)

antiutopie zfilmováno kanadská literatura náboženský fanatismus klerofašismus ženy patriarchát

Margaret Atwood

Margaret Atwood