Atómové návyky

Atómové návyky ponúkajú overený návod, ako sa každý deň zlepšiť o jedno percento bez ohľadu na svoje ciele. Popredný svetový odborník na tvorbu návykov James Clear odhaľuje praktické stratégie, ktoré vás do detailov naučia, ako si dokonale osvojiť drobné prejavy správania, ktoré vedú k pozoruhodným výsledkom. Ak vám padne zaťažko meniť návyky, problém nie je vo vás, ale v systéme, ktorý ste si vybrali. Neopakujete zlozvyky preto, že sa nechcete zmeniť, ale preto, že ste si na zmenu zvolili nesprávny systém. Nestúpate na úroveň svojich cieľov, klesáte na úroveň svojich systémov. S Atómovými návykmi získate plán, ktorý vám pomôže vystúpiť na novú úroveň. James Clear dokáže rozložiť komplikované témy na jednoduché prejavy správania, ktoré sa dajú okamžite zaviesť do každodenného života a práce. Čerpá z biológie, psychológie a neurovied, aby vytvoril zrozumiteľnú príručku o tom, ako docieliť, aby ste dobré návyky vnímali ako nevyhnutné a zlé ako nemožné. Čitateľov inšpiruje a pobaví aj pravdivými príbehmi zlatých olympijských medailistov, oceňovaných umelcov, úspešných podnikateľov, život zachraňujúcich lekárov a hviezdnych komikov, ktorí sa pomocou umenia malých návykov vyšvihli na vrchol svojej profesie. Atómové návyky zmenia spôsob, akým uvažujete o pokroku, a poskytnú vám nástroje a techniky, aby ste sa dokázali posunúť vyššie – či už ste športovec a chcete vyhrať preteky, líder, ktorý túži zoptimalizovať svoj podnik, alebo jednotlivec, ktorý by chcel skončiť s fajčením, schudnúť, zbaviť sa stresu či dosiahnuť trvalý úspech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418125/big_atomove-navyky-M78-418125.png 4.4429
Literatura světová, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Atomic habits, 2018

Kniha Atómové návyky

slunečnice_
dnes

Mě se kniha líbila, autor je systematický, vše je doplněno tabulkami, grafy, shrnutími. Mnoho věcí se zde opakuje, ale nepřišlo mi to moc rušivé.

PFP
včera

Hodně motivující knížka. Vyhovuje mi, že je autor velmi systematický a snaží se dát čtenáři jasný návod, podle kterého lze pokračovat. Nevěnuje se příliš pocitům a těmto "jemnostem". V zásadě to staví do roviny - "Chceš něco změnit?". "Můžeš, a tady máš manuál". Konec je lehce nezáživný. Ale knížka jako celek stojí za to si ji přečíst.

DendousSKS

"Profesionálové dodržují harmonogram, amatérům do toho vždycky něco přijde. Profesionálové vědí, co je pro ně důležité, a jdou si cílevědomě za svým. Amatéři se nechají svést na scestí naléhavostmi života."

mazlak

Jak se zlepšit, seberozvíjet nebo dosáhnout něčeho zdánlivě nedosažitelného. Tato kniha vás krok za krokem nasměruje tím správným směrem. Je dokonce pravda, že opakování je matka moudrosti. Tady se to od půlky tak hrozně opakuje a jen z lehka rozšiřuje, že mě kniha najednou začalu nudit. Dočíst tuto knihu do konce znamenalo místy opravdu velké přemáhání.

TessieP

Seberozvojové knížky jsou u mě na černé listině, protože jsem z nich většinou spíš naštvaná, než aby mi přinesly něco nového nebo objevného a stejně po nich občas sáhnu, abych sama sebe přesvědčila, že nějaká dobrá přece musí určitě existovat. Tahle knížka mě překvapivě docela potěšila. Jasně, dala by se zkrátit (jako všechny knížky tohoto typu), ale nenašla jsem tam až tolik opakování předchozích myšlenek, jako třeba u Cirkadiálnního kódu nebo klasické "zaručené postupy, které VŽDYCKY fungují". Rady a tipy jsou dobře aplikovatelné, oceňuji i doplňující materiály, které jsou ke stažení i v češtině. Za mě povedené a ráda doporučím i dále, pokud chce někdo nakopnout v tom, nezačínat pořád znovu s nějakým návykem. Sice nakonec zjistíte, že to za vás nikdo neudělá, ale motivaci vám to poskytne :)

Jonna
29.12.2022

Myslela jsem, že si knihu přečtu, jen abych věděla na co další knihy o rozvoji odkazují, ale nakonec se kniha ukázala mnohem více přínosnější, než jsem myslela. I když s některými názory a řešeními plně nesouhlasím, vzala jsem si z této knihy pár zásadních maličkostí, které mě zase trochu posunuly.

martin9666
22.11.2022

Ačkoliv je velká část rad a zásad popsaných v knize trochu "common knowledge" (když chci něco umět, musím to trénovat; sejde z očí, sejde z mysli; dopamin je skvělá droga) tak forma, kterou jsou informace prezentovány, vám pomůže přenést rady do reality. Zároveň kniha obsahuje praktické tipy, na které byste možná časem také došli, ale díky knize nemusíte vynalézat kolo. Stručná shrnutí na konci každé kapitoly jsou velmi praktická a díky nim lze knihu otevřít kdykoliv a osvěžit si popsané zásady. Krátký epilog a praktické dodatky skvěle knihu ukončují. Samozřejmě není každá kapitola skvělá: najde se několik "natahovačů", kde se opravdu nedozvíte něco, co už byste nevěděli ze základní školy. Celkově je však kniha hodně přínosná i pro lidi jako já, který tyto "self-improvement" knihy čte jen z důvodu, abych v nich hledal faktické chyby či nepoužitelné nesmysly, a mohl se smát chudákům, kteří mají tyto knihy jako osobní bible. Tohle sice taky bible není, stojí však za přečtení a především za vyzkoušení tipů a triků, neboť to je to hlavní, co kniha nabízí.

EatYellowSnow
12.12.2022

Naděje tlouštíků na další zázračnou dietu

Halíře dělají talíře, tak lze shrnout víceméně celý merit téhle novodobé self-help bible pro lidi, kteří uvěří naději, že sprominutím slabší charakter lze vycpat a podepřít až fašistickou sebeoptimalizací osobnosti.

Úvodem je třeba upřesnit, že návyky a cíle, kterými James Clear celou dobu operuje, jsou zhruba na úrovni člověka s bouřící krizí středního věku a obřím komplexem méněcennosti: denně chodit do fitka, pak dělat mindfulness cvičení na jógové podložce, urputně bojovat s "prokrastinací", publikovat svůj blogpost a utěšeně rozšiřovat svůj mailing list v naději, že štěstí už je blízko - 1st world problems...

Mezi příklady této optimalizace, které autor uvádí, je třeba sekundant/asistent, který vám několikrát týdně změní hesla k sociálním sítím či smlouva s vlastním trenérem, která bude finančně penalizovat vaše absence. Vkrádá se pak otázka, jestli byste skutečně chtěli být (či žít s-) člověkem, který spolu s Jamesem Clearem celý život každý měsíc poctivě bilancuje nad Excelem, nakolik v uplynulém období splnil své závazky na sebezlepšování, meditaci, poznávání nových zemí a cvičení, odměňuje se dárečky za každou hodinu kytary a jehož Twitter denně v sedm automaticky odesílá ponižující status, aby se autor donutil včas vstávat a smazat ho. Vážně je tohle ten kýžený stav a osobnost, kterou se je žádoucí stát? Připomíná to příručku na hubnutí skrze bulimii či podvázání žaludku - ano, nějaký efekt se zjevně dostaví, ale skutečně je toto celostní a udržitelné řešení? Kdo by hledal mezi žádoucími návyky například zdravý životní balanc a spokojenou uměřenost, cestu k nějakému hlubšímu sebepoznání a dobrou komunikaci, schopnost naslouchat nebo být dobrým přítelem, rodičem a partnerem, bude zklamán, stejně jako více introspektivní typy a nedejbože ženy, mezi jejichž vzory nepatří olympijští atleti, investoři a Warren Buffet.

Problémem také je, že úzkostně obsedantní typy, které jsou hnané k úspěchu svou úporností a workoholismem, opravdu nepotřebují 300-stránkovou knihu, aby jim tento typ osobnosti uměle navodila: to potřebují sprominutím lenoši, kterým koncentrace i systematičnost 40 let utíkala mezi prsty, protože je zkrátka nemají ve vínku, a nyní se na Atomové návyky upínají jako tlouštík na další zázračnou dietu. I proto kniha způsobila takový rozruch a stala se mezinárodním bestsellerem: dává takový smysl, protože pouze pojmenovává a formuluje široce všem podvědomě známé principy, které jaksi všichni užíváme už od dětství a bráníme se jim zuby nehty. Zjištění, že k osvojení si hry na flétnu, tenisu či francouzštiny potřebujete drobnou častou každodenní práci, ponoření se do toho a získání zájmu o věc, je stěží revoluční, pouze vám někdo formuluje to, co na vás všichni pedagogové, lektoři i trenéři marně aplikovali dvacet let a nezafungovalo to dosud - proč by mělo nyní?

Zároveň si kniha v mnoha místech naprosto odporuje: celá první polovina hlásá, že cestou k úspěšné a konzistentní rutinně je hlavně plná sebeidentifikace s tímto životním stylem a ponoření se do jeho náplně, v závěru pak naopak přichází důrazné varování, že identifikujete-li se příliš s nějakým životním stylem (sportovec, kuchař, spisovatel...), po krachu nebo konci téhle etapy to pro vás bude naprosto zničující a nejlépe je mít "úplně fluidní a povrchní identitu". Tak jak tedy?

Knížka nepřináší víceméně nic nového, nějakou osobitou tezi či vlastní výzkum, a jde pouze o čtivý a celkem zdařilý kompilát několika starších prací, který je vydatně "amerikanizovaný" zaměřením na výkon, peníze a cvičení, četnými citáty a příměry ze sportu či byznysu a grafickými přílohami. Ústřední motivy jsou vyloženy víceméně v prvních třech čtyřech kapitolách, zbytek je nekonečná repetice ilustrovaná podivně naroubovanými citáty Senecy či Tao Te Ťing (?!), které navozují dojem, že autor podle vlastních zásad neúnavné repetice i píše knihy. Doporučil bych jí spíše lidem, kteří čtou úplně první knížku tohoto typu.