Atómové návyky

Atómové návyky https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418125/bmid_atomove-navyky-M78-418125.png 4 708 124

Atómové návyky ponúkajú overený návod, ako sa každý deň zlepšiť o jedno percento bez ohľadu na svoje ciele. Popredný svetový odborník na tvorbu návykov James Clear odhaľuje praktické stratégie, ktoré vás do detailov naučia, ako si dokonale osvojiť drobné prejavy správania, ktoré vedú k pozoruhodným výsledkom. Ak vám padne zaťažko meniť návyky, problém nie je vo vás, ale v systéme, ktorý ste si vybrali. Neopakujete zlozvyky preto, že sa nechcete zmeniť, ale preto, že ste si na zmenu zvolili nesprávny systém. Nestúpate na úroveň svojich cieľov, klesáte na úroveň svojich systémov. S Atómovými návykmi získate plán, ktorý vám pomôže vystúpiť na novú úroveň. James Clear dokáže rozložiť komplikované témy na jednoduché prejavy správania, ktoré sa dajú okamžite zaviesť do každodenného života a práce. Čerpá z biológie, psychológie a neurovied, aby vytvoril zrozumiteľnú príručku o tom, ako docieliť, aby ste dobré návyky vnímali ako nevyhnutné a zlé ako nemožné. Čitateľov inšpiruje a pobaví aj pravdivými príbehmi zlatých olympijských medailistov, oceňovaných umelcov, úspešných podnikateľov, život zachraňujúcich lekárov a hviezdnych komikov, ktorí sa pomocou umenia malých návykov vyšvihli na vrchol svojej profesie. Atómové návyky zmenia spôsob, akým uvažujete o pokroku, a poskytnú vám nástroje a techniky, aby ste sa dokázali posunúť vyššie – či už ste športovec a chcete vyhrať preteky, líder, ktorý túži zoptimalizovať svoj podnik, alebo jednotlivec, ktorý by chcel skončiť s fajčením, schudnúť, zbaviť sa stresu či dosiahnuť trvalý úspech.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Atomic habits , 2018

eliska5154
16.12.2021 5 z 5

Zajímavá kniha, stojí za přečtění.

Bustedka
25.11.2021 5 z 5

Nějaká ta předsevzetí měl asi každý z nás. Vždycky jsem chtěla mít jasně organizované a naplánované činnosti. Nedělám si iluze, že mi to nějaká knížka zaručí, ale člověk většinou rád čte o tom, co by chtěl a co ho zajímá. A tohle bylo super, ostatně jako každá Melvilovka.
Při čtení si několikrát řeknete "to je přece jasné", ale ono není na škodu si zopakovat a přečíst zas z jiného pohledu. A některé rady byly fakt pecka.

záškodník
14.11.2021 3 z 5

Stručně sepsaný návod k disciplíně. Autor skrz experimenty z mnoha vědeckých disciplín tvrdí, že to, oč bychom se měli jako kompetentní a cílevědomé bytosti snažit, je ne držet v hlavě "sen", neboť to naši budoucnost tvaruje příliš lineárně, nýbrž systém, který skrz rutinu a zvyky otevírá dveře, o kterých v současnosti nemáme tušení. Budoucnost jedince je často tvarována a zcela závislá na jednotlivých událostech (výhra v loterii, přijmutí do nové práce po několika pokusech u jiných šéfů, seznámení se s dívkou v baru která se později stane vaší ženou atd...)
Autor také zdůrazňuje roli konzistence a vytrvalosti (argumentuje způsobem - "každý den o procento lepší než den předešlý).
Faktem zůstává, že osobně jsem si z této knihy nic převratného neodnesl. Cílová skupina této knihy je skupina nekompetentních, nedisciplinovaných, prokrastinujících jedinců, kterým chybí kapka sebekontroly.

Paulika
13.11.2021 3 z 5

Pár zajímavých podnětů a postřehů, o kterých člověk ví a dá si to logicky v hlavě dohromady, až si přečte knihu, ale jinak mi to přišlo takové zdlouhavé a ne zase tak převratné, jak jsem očekával. Velikost očekávání je přímo úměrná velikosti zklamání. I to je poznatek z této knihy a můj pocit z této přeceněné knihy.

Pe3ček
09.11.2021 5 z 5

Hodně dobrá knížka. Rady lze snadno uvést do praxe, je to pochopitelné, jasné a výstižné. Hodně se mi líbilo shrnutí na konci každé kapitoly, které opakuje nejdůležitější myšlenky.

Malýmedvěd
07.10.2021 4 z 5

Zajímavá fakta a přitom, je to tak logické, žádná revoluce, jen dobře poskládáno pár dobrých a drobných věcí, pár malých krůčků a ve výsledku máte dobrý život a překonanou velkou vzdálenost. Knížka není asi pro většinu čtenářů objevná, ale je střídmá, nevnucující se, opřená o argumenty a názory potvrzující.

rencovav
02.10.2021 4 z 5

Hodně dobrá kniha. Nevím, čím se liší od jiných motivačních knih, možná právě tím, že není tak úplně motivační. Nenahlíží na určité činnosti jako na špatné a na jiné jako na dobré. Prostě jen vysvětluje, jak fungují návyky a jak to fungování využít ve vlastní prospěch, ať už návyk chceme vybudovat nebo se ho zbavit.
Hvězdička dolů za místy divný překlad.

pat4157
29.07.2021 5 z 5

Když profesor lékařské psychologie, klinický psycholog a psychoterapeut (v jednom) Radek Ptáček v jednom svých rozhovorů zmínil tuto knihu, hned jsem sáhla do své knihovny (neb jsem už intuitivně nějakou dobu před tím věděla, že tuto knihu prostě potřebuji mít) a knihu si přečetla. Upřímně, nemám ráda intelektuální žvásty protkané odbornými termíny, že tomu nerozumí nikdo, snad jen členové Menzy. Ale tato kniha byla prostě super. Vše jednoduše popsáno, spousta příběhů, návod jak a co krůček po krůčku. A hlavně žádný slib, že ten zpropadený pekáč buchet budete mít do 2 měsíců, firmu vybudujete od základů do roka a pak už budete jen užívat miliony. Jen opravdu reálný návod, jak se k něčemu dopracovat, žádná kouzla.
Takže pokud něco chcete a chcete pro to něco udělat, přečtěte si tuto knihu.
Vždy se přečtených knih zbavuji, abych si udělala v knihovně místo pro další, ale tentokrát jsem ji vrátila na své místo. Mám spoustu vypsaných myšlenek, snad vše podstatné, ale nevím nevím, jestli se knihy chci hned zbavit. Uvidím.

pavel9410
25.07.2021 5 z 5

Cetl jsem v originale. Neni to jenom o navycich, ale i obecne o tom, jak si veci usporadat. Par dobrych napadu jsem si vzal. Treba zacit aspon s 2ma minutami. Nebo retezeni navyku. Vizualizace. Ze nejde jenom o ten navyk samotny, ale o to, jakym chci byt clovekem. Ze mit cil (zabehnout maraton, mit na ucte milion, …) muze byt kontraproduktivni, protoze co potom?
Jeden z navyku, ktere mam je po precteni knizky jit na databazi knih a tam si ji zaznamenat. Vcera vecer (kdyz jsem tuhle docetl), tak jsem na to hned sel - a ouha, neslo mi se prihlasit pres ggl. Hnedle je videt jedna poucka z knizky v praxi - ze to musi byt lehke a co nejvic zautomatizovane.
Ale zpatky ke knizce - obcas mne tam stvalo to opakovani se dokola, ale vzhledem k tomu, ze je to kniha o navycich, ktere se opakovanim utuzuji, tak to nakonec dava smysl. Co fakt ocenuji, ze v tom nejsou jenom motivacni kecy, ale i spousta praktickych prikladu.

Ashi
04.07.2021 5 z 5

Jasné body jak na nové návyky - přehledně a jednoduše. Ano, to je to, co v životě rozlišuje úspěšné od neúspěšných.

Petrush
31.05.2021 2 z 5

Psychologicko-filozofická motivační knížka na téma, jak si vybudovat nové návyky nebo se zbavit těch starých a vytrvat v tom. Je přehledně členěná, obsahuje obrázky, tabulky, grafy, příběhy úspěšných, citáty slavných a řadu konkrétních rad (upravit prostředí, nesoustředit se primárně na cíl, připojit nový návyk k již stávajícímu, racionalizovat, odměňovat se, vyhýbat se lákadlům, zkrátit nový návyk na dvě minuty, hlídat si rozhodnutí v klíčových okamžicích, zaznamenat provedení návyku, vybírat si obtížnost úkolů "tak akorát" a mnoho dalšího). Zajímavé byly také např. kapitoly o identitě, genech, nudě. Ale čtivá mi nepřišla a (k mému velkému překvapení) mi vlastně nic převratně zajímavého nebo užitečného nepřinesla. Možná, že kdybych ji nečetla jen tak pro zajímavost, ale s konkrétním cílem vybudovat si nový návyk nebo se nějakého zbavit, možná by mi přišla přínosnější.

elenai
18.05.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala, když o ní mluvila ve svém videu Margit Slimáková v souvislosti se zdravým stravováním. Při nejbližší příležitosti jsem se do ní pustila a musím uznat, že Margita se zase trefila do černého. Atomové návyky napsal člověk dle mého výjimečný, který má světu zcela jistě co sdělit. Věřím tomu, že mu kniha dala opravdu hodně práce. Je srozumitelná, má hlavu a patu, a dokáže člověka opravdu vybudit k činu. Jen mám trošku pocit, že některé aktivity budou v našem českém prostředí obtížněji aplikovatelné. Nechci příliš prozrazovat, o co jde. Podtitul knihy vám řekne docela dost sám o sobě. Doporučuju si při čtení dělat poznámky, které pak můžete implementovat na svůj životní styl.

HaniSebi
06.05.2021 4 z 5

Knihy se vždy snažím hodnotit v rámci žánru, protože si nemyslím, že má logiku porovnávat například tuto knihu s Harry Potterem. Co se tedy týče tématu seberozvoje, tato kniha si podle mě 4* zaslouží. Když jsem slyšela všechny ty nadšené ohlasy, které v zahraničí sklidila, musela jsem si jí koupit. A nelituji, nejsem zklamaná. Nicméně jde hodně o přístup. Pokud tuto knihu otevíráte se slovy "no tak se ukaž, změň mě", pak si myslím, že číst ji je vyloženě ztráta času. Pokud jste ochotní něco změnit a vynaložit aspoň malinkou snahu, pak si v knížce můžete něco najít.
Oceňuji, jak dobře je napsaná, nenudila mě. Ačkoli to není knížka, kterou bych přečetla na jeden zátah, nemusela jsem se do čtení nijak nutit. Když se to tak vezme, James Clear nepřišel s ničím závratně novým, ale tím jak vše hezky vysvětluje, uspořádává, prokládá poznámkami ze svého života i ze života slavných lidí, si získal mojí pozornost. Také neslibuje závratné změny, které přijdou samy od sebe prostě po přečtení knihy. Klidně se přiznám, že všechno, co jsem si přečetla, nevyužiji (a popravdě si už všechno ani nepamatuji), ale svoje jsem si vzala a uvidím, jestli si svůj dobrý návyk vybuduji.

sarka45
21.04.2021 4 z 5

Určitě velice přínosná a efektivní kniha, plná jednoduchých rad, které lze docela jednoduše zakomponovat do běžného života. Rady se zde neopakují, jak bývá u takových knih běžné, ani zde není příliš "omáčky". Doporučuji každému, kdo se chce někam posunout.

tarasnica
04.04.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších tematických knih. Člověku se pár informací uloží v paměti a změní život. Doporučuji.

iveta3689
26.03.2021 4 z 5

Dobré potřehy, uplatnitelné. Bez zbytečné omáčky, napsané čtivě.

Karimah
20.03.2021 5 z 5

Jedna z mála knih o seberozvoji, kterou má smysl si přečíst.

Lilda
18.03.2021 5 z 5

Přesně. Kniha shrnující všechny věci, které člověk ví a při četbě si říká: ,,Proč to nedělám?”. Bylo to pro mne přínosné a určitě potřebuji udělat reflexi pro svůj život. Co zkusit a přijmout za své.

petaSk
07.03.2021 4 z 5

Před pár lety jsem četla knihu Konec prokrastinace, která se zabývala stejnou oblastí: návyky. Publikace od Petra Ludwiga byla stručná, plná obrázků a výstižná. A stejně jako Atomové návyky to byl soubor doporučení, které autoři sesbírali. Atomové návyky jsou taky skvělou knihou, prostou na balast, kterým se podobné příručky jen hemží. Každá kapitola se zabývá jedním nástrojem k budování návyku. Vysvětluje souvislost s lidským chování a motivací, a jak s nimi daný nástroj funguje. Je zde více informací i celkových metodik, než v Konci prokrastinace. Přesto se Atomové návyky četly lehce a jsou snadno pochopitelné. Je dobré si ale kapitoly dávkovat a zavádět do vlastního života. Cítím ale, že po knize je třeba sahat častěji, jak tomu u podobných knih bývá. Protože to, jestli věci fungují, nepoznáte z přečtení.
Atomové návyky doporučuju. Hodně informací z nich pro mě nebyly novinkou a dávno je využívám, přesto jsem zde našla i spoustu nových poznatků. Za mě jsou Atomové návyky jednou z nejlepších knih z oblasti osobního rozvoje.

Janek
25.02.2021 3 z 5

Knížka jistě nabízí funkční návod ke změně, ale nepřináší nic moc nového. Zdá se mi, že jde jen o přežvýkání a zjednodušení toho, co už napsali jiní. Evidentně neuškodí občas si připomenout a zopakovat samotné základy.

rozvoj osobnosti, osobní rozvoj populárně-naučné publikace

Autorovy knížky

James Clear