Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341832/big_tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-FxP-341832.jpg 4.3616
Literatura světová, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Paseka, Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century, 2017

Kniha Tyranie: 20 lekcí z 20. století

katy238

Tenká jasně červená knížka autora Timothyho Snydera Tyranie: 20 lekcí z 20. století je návodem i inspirací do dnešních dnů. Autor knihu napsal ještě za doby prezidentování Donalda Trumpa a mnoho kritiky je věnováno hlavně jemu, zdaleka všechen prostor však ne. Podíváte se do historie a budete sledovat žáby, jak se pomalu vaří ve vodě tyranie napříč dějinami minulého století po celé Evropě. Každá lekce je však mimo temné připomínky také optimistickým návodem k tomu, aby se dnes podobné věci nemohly opakovat nebo aby to alespoň neměli roztoužení diktátoři tak jednoduché. Jedná se o nadčasové čtení pramenící ze smutných zkušeností našich dějin, ale doporučuji jej každému, kdo s otevřenou myslí chce udělat něco více pro naši svobodu.

sabina5156

Velice povrchní popis událostí století minulého. Jednoduchá kniha, která má spíše povzbudit potencionální budoucího intelektuála k rozvoji myšlenek ohledně našeho světa. Je to ale stále velice povrchní zdroj informací, který nic podstatného neříká. Čte se snadno a rychle a doporučuji především dětem a...podobně.

TheMelorry
09.11.2022

Jednoznačně zajímavá, byť velmi krátká, publikace, která stojí za pozornost. Autor předkládá 20 lekcí/rad jak nahlížet na současnou situaci pomocí událostí z minulosti, jak si z nich vzít příklad a pochopit je. Jistým způsobem je ale na čtenáře kladena nutnost znát jednotlivé dějiné události, které jsou předkládány. Bez nich aktualizace nebude možná.
Celkově bych knihu shrnula jako zajímavou a v něčem poučnou. Líbily se mi také zmínky o událostech v ČSR.

mahdal
08.11.2022

Velmi zajímavá analýza tyranie v průběhu lidské existence. Provokativní byly komparace různých režimů (ať už demokratických, či jen hrající se na demokracii). Dech beroucí kapitolou byla problematika Ruska a jejího diktátora; autor tuto publikaci vydal v roce 2017 (kdy se tento diktátor už snažil o mocenské machinace), přesto však tyto poznámky nabírají v dnešním kontextu jiných rozměrů.

Doporučuji!

MacGuffin
18.05.2022

V každé ze svých knih dává Timothy Snyder publiku mnoho lekcí o příčinách, způsobech a důsledcích úpadku demokracie v jakékoli době, ale jen v knize Tyranie 20 lekcí z 20. století jich dává přesně tolik a tak rychle. Víkendoví i těkaví čtenáři s prázdnými diářem a demokratickou myslí prahnoucími po jejich zaplnění jsou na správné stopě. Pokud ji na ni autor skutečně navedl. P.S. To je zpráva o jejím smyslu, ne o samotné anorektické knize.

absolutmachal
07.05.2022

Tuhle Snyderovu tenkou knihu beru jako učebnici, učebnici průběhu ztrácení svobody. Nebo jako checklist, který by měl mít u sebe každý, kdo usiluje o svobodnou společnost, a řídit se podle něj. Vůbec nevadí, že je to takhle stručné. Je to naopak přednost. Musí to být kdykoliv k dispozici. Když přijde nějaký fašista a začne společnost měnit podle fašistických kuchařek. Tohle je protijed. Skvěle napsaný protijed.

smazenaryba
06.05.2022

Človek by možno povedal, no čo, veď to sú samozrejmé veci. Nič nové som sa nedozvedel. A predsa, keď sa pozrieme čo sa dnes deje, aké zvláštne figúrky sa stávajú populárne a akými postojmi sa snažia zaujať, nuž, zdá sa, že to samozrejmé veci ani zďaleka nie sú. Dobre nieje, to veru nie. Ale ľudia si neuvedomujú, čo všetko ešte môžu stratiť. A ako odznelo v knihe, stačí málo a niet cesty späť.

Pablo70
27.03.2022

Dost už tu bylo řečeno těmi, co brožuru přečetli. Myslím, že autor je dost erudovaný, aby mohl psát o tom, jak čelit tyranii (viz jeho Krvavé země). „Tyranie“ je jen takový agitační výcuc před US volbami, na druhé straně ji máte hned přečtenou. O Putinovi se tam píše také a vy si uvědomíte, proč Trump na začátku tažení na Ukrajinu prohlásil: „Putin je génius.“ Jediný evropský Churchill teď sedí v napolo obleženém Kyjevě a Putin si svými prebendami v ropných a podobných společnostech zajistil výhodnou pozici pro rozšíření svého impéria. Snad by stálo za to, aby někdo napsal podobnou knihu o tom, jak jsme mu v tom pomohli. Jestliže jste jako já prožili úpadek komunismu, určitě si uděláte analogii s tím, jak to nyní vypadá v EU a USA. „Na konci svého života musím říct, že mě nejvíc zklamal Západ,“ prohlásil můj kamarád. Přečtěte si o tyranii a hledejte cestu k pravým hodnotám! Třeba už pan Snyder píše knihu, jak čelit současnosti.

Vladař
Vladař