Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341832/tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-FxP-341832.jpg 4.3320
Literatura naučná, Historie
Vydáno · Paseka, Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century · 2017

Kniha Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Jennkie

Stručné. Jasné. Výstižné. - V podstatě jsou to rady pro každodenní život, nejen pro život občana a voliče. Tohle by se mělo tesat do kamene.

marara

Velmi zajímavé čtení. Jak jsem se tady někde dočetla, kniha by opravdu mohla sloužit jako učebnice pro středoškoláky. Obsahuje varování před situacemi v nichž se pozvolna, nepozorovaně rozpouští demokracie a zvrhává se v tyranii. Řadu těchto varovných momentů bohužel zažíváme i my Češi, netýká se to jen vzdálených zemí jako je Rusko nebo USA. Týká se to i nás.

Marta08

I když je kniha psaná převážně pro amerického čtenáře, samotné "lekce" jsou dobře srozumitelné a doporučení jsou uplatnitelná i v českém prostředí.

vakkets

Kniha je určená spíše americkému čtenáři, tomu odpovídá stručnost textu, na druhou stranu vyzdvihuji srozumitelnost sdělení, že každý se může zasadit o fungování demokracie a čerpat poučení z historie v konkrétních situacích každodenního života.

petbrab

Nemohu se zbavit dojmu, že tito přední intelektuálové doby rozdělují společnost stejně jako ti, které si berou na paškál jenom proto, že se jejich názory neslučují.
Zde je celá kniha psána jako obecné poučení, ale zjevně míří na Trumpa.
Plus za to, že zmiňuje, že ubylo přímých rozhovorů lidí mezi sebou a spoléhá se jen na internet.

slunicko1958

Zajímavá kniha. Četla jsem ji se zájmem a zaujetím. Myslím si, že bychom se neměli tomuto druhu literatury vyhýbat. Mnohým politikům se totiž daří nás občany opakováním lží a různých trapných obstrukcí a schválností tak otupit, že jsme z jejich "politiky" otráveni a už ani nevnímáme, jak se kolem nás prvky demokracie vytrácejí.
Američan T. Snyder často pochopitelně odkazuje na "svého" prezidenta, ale my Češi se taky nemáme čím chlubit. O to více mě potěšilo, že se autor tak často vrací k myšlenkám Václava Havla.
Ve školách museli začít s výukou čtenářské gramotnosti a finanční gramotnosti. Je nejvyšší čas zahájit výuku politické gramotnosti. Vhodnou učebnici jsem právě dočetla.

jiri77
20. červenceodpad!

Kniha ve které se autor tváří ,jak je mírumilovný a přitom v knize nenápadně rozděluje společnost. Takže ,když má někdo jiný názor je podle autora tyran nebo podporuje totalitu,nebezpečné nálepkování.
Jasně podle autora je Trump zrůda a vše dělá špatně ,hold někdo pořád nedokáže skousnou porážku ve volbách.
Srovnávání s nesrovnatelným.
Jediné s čím jsem v knize souhlasil, že by se mělo více číst a nespoléhat na zprávy z televize a internetu.
(Jen tak pod čarou,nejsem sympatizant Trupa ani Putina)

mistrkarbanu

Přední historik a intelektuál dává rady, jak se zachovat ve světě, kde: ,,Sice to není pravda, ale mohla by být." Ze strany Zemana, Foldynů a Okamurů čelíme relativizaci pravdy a hodnot.Spějeme pomalu autoritářství. Zde jsou praktické rady, co může každý jednotlivec dělat. Výborně se doplňuje s jeho teoretickou knihou Cesta k nesvobodě.