Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Tyranie: 20 lekcí z 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341832/mid_tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-FxP-341832.jpg 4 708 161

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Paseka , Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century , 2017

Pablo70
27.03.2022 4 z 5

Dost už tu bylo řečeno těmi, co brožuru přečetli. Myslím, že autor je dost erudovaný, aby mohl psát o tom, jak čelit tyranii (viz jeho Krvavé země). „Tyranie“ je jen takový agitační výcuc před US volbami, na druhé straně ji máte hned přečtenou. O Putinovi se tam píše také a vy si uvědomíte, proč Trump na začátku tažení na Ukrajinu prohlásil: „Putin je génius.“ Jediný evropský Churchill teď sedí v napolo obleženém Kyjevě a Putin si svými prebendami v ropných a podobných společnostech zajistil výhodnou pozici pro rozšíření svého impéria. Snad by stálo za to, aby někdo napsal podobnou knihu o tom, jak jsme mu v tom pomohli. Jestliže jste jako já prožili úpadek komunismu, určitě si uděláte analogii s tím, jak to nyní vypadá v EU a USA. „Na konci svého života musím říct, že mě nejvíc zklamal Západ,“ prohlásil můj kamarád. Přečtěte si o tyranii a hledejte cestu k pravým hodnotám! Třeba už pan Snyder píše knihu, jak čelit současnosti.

Akana
21.03.2022 4 z 5

Užitečná příručka k osvěžení občanské odpovědnosti, nic víc, nic míň. Americký kontext a protitrumpovské zacílení jsou zřetelné, ale to myslím ničemu nepřekáží. Problémy, na které Snyder reaguje, nejsou bohužel spojeny s jednou érou.

Ales.BD
18.03.2022 4 z 5

Kniha proti Trumpovi, který už šel od válu, určená americkému publiku. Záměrně stručná a vynechávající kontext. Ale obsahuje velmi důležité myšlenky a zdůrazňuje osobní odpovědnost každého člověka za to, co se v jeho zemi děje. V podstatě říká "nebuďte tak hloupí jako mnozí před vámi a nenechte se zblbnout". S tím se dá jedině souhlasit.

charlizee
15.03.2022 5 z 5

Velmi aktuální kniha, nad jejímiž tématy by se každý měl (umět) zamyslet.
Historii zasazuje Timothy Snyder do kontextu dnešní doby ve stručných, jasně formulovaných myšlenkách. Je děsivé, co všechno dokázal předpovědět.

Možná vás budou prudit vyloženě americké kapitoly, napsané tak, aby je i (pod)průměrně uvažující voliči Trumpa pochopili, nicméně jich není tolik a k dokreslení současného stavu světové politiky jsou důležité.

roso.mak
08.02.2022 5 z 5

Velmi jasné a stručné sdělení, myšlenky, které by si měl člověk každé ráno zopakovat před zrcadlem. A možná jednou neskončíme tak, že si budeme namáčet rohlík do čaje s nadáváním na situaci, ale včas se osobně zapojíme.

Boženka2
29.01.2022 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Bohužel si myslím, že ti, kterým hrozí některá z popsaných nebezpečí, si to nejsou schopni uvědomit. Tak jako obdivovatelé diktátorů a podporovatelé diktatur, si i dnes mnozí, kteří se nechají ovlivnit neustále opakovanými pravdami, myslí, že jednají správně. Mám na mysli štvaní proti lidem, kteří mají jiný názor na péči o svoje zdraví, nebo každodenní články o hrozbě některých zemí jiným zemím.
Snad to všechno dobře dopadne...

Porlan
16.12.2021 1 z 5

20 lekcí z 20. století. Tento pán si přečetl tenkou příručku "základy nacismu a komunismu" a rozhodl se, že mi udělí lekce z jeho bolístek co mu způsobil Trump a Putin ve 21. století.

oskli
13.12.2021 5 z 5

Od Snydera jsem zatím četla jen Krvavé země, ale tohle rozhodně stálo za přečtení. Ač primárně určeno pro Američany, je kniha opravdu aktuální i pro nás. Akorát z toho při čtení trochu mrazí. Rozhodně bych ji strčila do ruky všem, hlavně všem sledovačům zaručených informačních webů. Ale ti by ji právě neotevřeli. Co kdyby kvůli ní museli změnit na něco názor...

Per-quiee
07.12.2021 5 z 5

Must have v knihovničce pro každého milovníka demokracie.

josefina_silena
25.11.2021 5 z 5

Útlá knížka, kterou lze přečíst za jedno odpoledne. Autor se často opírá fakta z evropské historie, která jsou asi každému vzdělanému českému čtenáři známá, ale jejich připomenutí určitě nikoho neurazí. Líbilo se mi, že lekce byly ucelené a plynule na sebe navazovaly. Bohužel mám dojem, že tohle je přesně jedna z těch knih, která se naprosto mine svým publikem - čtou ji hlavně ti, kteří tohle všechno už vědí a ti, kteří by si knihu měli přečíst, po ni nikdy nesáhnou.

martin9666
07.11.2021 4 z 5

Příliš se vztahuje na zvolení Trumpa a obecně situaci v USA. Většina rad, jak nespadnout do tyranie (absolutní vlády) je však aplikovatelná i u nás.

Razič
24.10.2021 5 z 5

Primárně je to napsaný pro američany, ale za přečtení to rozhodně stojí.

Hellboy
11.10.2021 4 z 5

29/2021 Super stručné pojednání, či spíše návod, manuál pro život, obsahuje 20 lekcí, které nám poskytlo 20. století a jež nám mohou pomoci se zorientovat v nástrahách současnosti. V kratičkých jedno- či dvoustránkových kapitolách nás autor seznamuje s tím, co předcházelo nebo jak probíhaly takové katastrofální kapitoly 20. století, jako byl nástup Hitlera, genocida, stalinský teror, ale také vítězný únor v Československu či období normalizace, a co si z toho můžeme vzít v situaci, kdy Trump vítězí. Právě posledně jmenovanou věc beru jako největší mínus knihy - text je cílený výhradně na americké čtenáře, primárně zřejmě na Trumpovy nepříliš bystré voliče, což na neamerického čtenáře může působit poněkud otravně. Možná i proto je text tak jednoduchý a stručný. Kdo ví. A kromě toho Trump už je fuč, takže se nemůžu ubránit pocitu, že kniha prošla datem spotřeby a nyní je na výhoz. Ale na druhou stranu, když odhlédneme od těchto výhrad, tak univerzální pravdy, které Snyder předává (Varuj se státu jedné strany, Přijmi zodpovědnost za podobu světa, Přispívej na dobrou věc...) mají trvalejší platnost a čtenář sám si je může vztáhnout i na něco jiného, než Trumpa. Českého čtenáře nemůže nezaujmout, že autor zde píše, že považuje Václava Havla za nejvýznamnějšího představitele disentu 70. let.

janka2000
04.09.2021 4 z 5

Velmi krátká kniha o 20 filozoficko-historicko-politických úvahách, které jako ostatně ve všech knihách od Snydera bojují nebo nás navádějí k boji za demokracii, za rovnost a proti tyranii. Je to pokládání historických událostí do přehledu tak, abychom viděla, co lze dělat, co věci ovlivnilo a co tvoří dějiny i dnes.
Docela zajímavé i pro neameričany, pro něž je to primárně psané.

andrewd
12.07.2021 5 z 5

Opravdu hodně dobrá kniha, která vám ukazuje, jak tenká a snadno odstranitelná je hranice mezi demokracií a autoritářským režimem. Při čtení si uvědomíte očividné paralely mezi událostmi 20. století a událostmi dnešních dnů. Knížka je psaná primárně pro Američany, a tak odkazuje místy na americkou politickou situaci v roce 2017, ale je úplně stejně aktuální i pro nás v ČR v roce 2021. Ano, máte ji přečtenou za chvilku, protože je psaná velmi jednoduše a stručně a chápu, že tohle každému nemusí vyhovovat. I tak myslím, že knížka vám toho předá fakt hodně. Jen se trochu obávám, že ti, kterým by toho předala nejvíc a kteří by si ji měli přečíst povinně, si ji nikdy nepřečtou.

ujira
29.06.2021 5 z 5

Zajímavá učebnicová kniha, kterou bych doporučila všem studentům, možná i žákům II.stupně zařadit do osnov ZSV. Myslím, že pravidla vyslovená v této knize nás mohou uchránit od opakování historických chyb. Např. kapitola o ovlivňování názorů médií a důležitosti číst knihy, či o udržování sociálních kontaktů a přátelství.

PaveI
20.04.2021 2 z 5

Příliš stručné, na americkou veřejnost cílené a silně zjednodušené rady, se kterými lze velice snadno polemizovat paradoxně i díky příkladům ze starších Snyderových knih.

misantroop
13.04.2021 5 z 5

Jedna z knih k zamyšlení, které by si měl přečíst každý. A co více, o uvedených aktuálních myšlenkách by se mělo diskutovat a měly by tvořit základ společenské diskuze.
Teď jak zařídit aby myšlení nahradilo sledování Vyměn manželek a čtení neozdrojovaných manipulativních zpráv?

Amolein
10.04.2021 5 z 5

Kniha psaná na obranu demokracie. Jednoduché, ale velmi poučné čtení. Hledá souvislosti a podobnosti mezi tím, jak jsme ztratili demokracii v Evropě ve 20. století, a tím, jak Amerika (potažmo svět) ztrácí demokracii nyní. Ano, kniha je určena Američanům, ale vlastně přímo na ně se zaměřuje jen několik kapitol.

Určitě doporučuji přečíst. Budete vidět víc souvislostí v tom, co se děje v politice dnes. Mě osobně to jen utvrzuje v obavách, že demokracii pomalu ztrácíme. Bohužel si tuto knihu mohu přidat k celé řadě dalších knih, které vidí budoucnost (/současnost) "nevesele", pokud se lidé nezmění a nezačnou aktivně vystupovat na obranu demokracie a svobody.

Blahorodi
19.03.2021 5 z 5

Jo, tohle by si měl přečíst každý, kdo to chce myslet s demokracií vážně. Ona je demokracie docela fuška a sama… sama není nic, záleží na lidech. Líbí se mi, jak jsou myšlenky zhuštěné, stručné, žádné dlouhé rozepisování.