Cesta k nesvobodě

Liberální demokracie není absolutním vítězem studené války a ohlášený konec dějin se nekoná. Vladimir Putin se opevnil ve své mocenské pozici a fašistické představy o potřebě pevné ruky začínají ve světě opět rezonovat. Rusko vede kybernetickou válku v Evropě a Spojených státech, využívá svých nových spojenců mezi nacionalisty, radikály a oligarchy, aby snižovalo důvěryhodnost demokratických institucí. Výsledkem současného trendu jsou brexit, Donald Trump, všeobecný vzestup populismu a čím dál patrnější zranitelnost západní společnosti. Na základě velkoryse pojatého výzkumu a prostřednictvím událostí poslední doby v Rusku, na Ukrajině, v USA i v Evropě ukazuje Snyder podstatu hrozícího nebezpečí. Pomáhá porozumět, proč jsou tradiční politické ctnosti prospěšné a kterou z nabízených možností bychom si měli zvolit: rovnost, nebo oligarchii, individualitu, nebo totalitu, pravdu, nebo lež. Ohromující svědectví o vzestupu autoritářství jde hlouběji než novinové titulky a nabízí nám cestu ven ze všeobecné nejistoty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406966/big_cesta-k-nesvobode-C2e-406966.jpg 4.4180
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Paseka, Prostor

The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America, 2018

Kniha Cesta k nesvobodě

Yorika

Po přečtení této knihy, se už nikdy nebudu na internetové diskuze dívat tak jako dřív. Kniha doslova otevírá oči a člověk si dává věci do souvislosti tak, jak by ho předtím ani nenapadlo. A přitom se to zdá tak jasné.
Jen se potvrzuje, proč je dnešní globální svět tak propojený a proč se nás věci, které se odehrávají těsně vedle nás, dotýkají stejně jako ty za oceánem.
Výborná kniha.

Kopta

Kniha je docela paradoxní, jelikož její podtitul se nese v duchu Ruska, Evropy a Ameriky, přičemž dvoum jmenovaným je věnováno asi deset stránek z celé knížky. Je to prostě o Rusku. A proč ne? Bylo to evidentně potřeba. Kniha se dost často odvolává na Iljina, který do té doby je jednou neznámou, ale po přečtení, byste mohli být na něj experti. Což taky je někdy trochu otravné a nějaké pasáže v knize spíše prosvištíte a doufáte v konec. Někdy nahlédnete do historie a zjistíte, jak se věci mají v dějinném kontextu. Na konec kniha přinese dosti zajímavých informací, ale i tak je mnoho částí takových zdlouhavých a nudnějších, což ale musíte i od skoro-odborné literatury čekat. A za mě dobrý.

Petanee

Začíná se mi pomalu rýsovat představa o vánočním dárku pro milovníky sociálních sítí... bohužel, je to celá moje rodina a prakticky všichni koho znám.... no a na to co.... prostě nemám.... budete za blázna, když půjdete proti proudu... na téma včerejší události na Ukrajině, bych doporučil také "Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu".... no nic, jdu si do knihovny pro další kousek od tohoto pána... díky za ty řádky...

Deia

Kniha mi dala veľa nových poznatkov, to nemôžem povedať, že nie. O veľa veciach, ktoré sa diali (či dejú) som nemala ani šajnu. Niektoré kapitoly sa mi veľmi páčili, napríklad tá o anexii Krymu, konečne som sa o tom dozvedela niečo viac a čím viac som o tom čítala, tým horšie mi to prišlo. Opäť toľko utrpenia na oboch stranách, pričom niektorí ruskí vojaci (ktorí tam vlastne ani nikdy neboli, však?) ani nevedeli, za čo bojujú a zomierajú. Tiež kapitoly o kybernetickej vojne a o podpore Trumpa mi prišli skvelé, takisto aj časti o tom, ako to v Rusku vlastne funguje. Čo sa mi na knihe ale naozaj nepáčilo, boli na môj vkus časté filozofické vsuvky, v ktorých som sa občas naozaj strácala. Niektoré pojmy, ako politika večnosti a podobne som asi úplne nepochopila do konca knihy, celkovo mi to občas prišlo príliš abstraktné a čítalo sa mi to veľmi ťažko. Napriek tomu som veľmi rada, že som sa ku knihe dostala a určite ju odporúčam prečítať, dozvedela som sa toho naozaj veľa a časom sa chystám prečítať aj ďalšie autorove knihy.

LenkaKT

Synder je prostě skvělý a měl by se stát povinnou četbou na školách. Velmi čtivé, poctivé, dokonale zdrojované a podané v souvislostech. Myslím, že přečtu od autora úplně všechno.

ujira

Díky tomuto autorovi získávám jiný náhled na současné evropské a světové dění, zákulisí a funkci médií a vliv kyberútoků na výsledky voleb a znovu se mi potvrzuje Ruska je třeba se bát.

XbookwormX

Je to Snyder, takže kdo ví, ten zná. Já můžu jenom říct ..."Lidé (tohle) čtěte a bděte!"
Kdybys jenom tušil, Timothy, kde bude tvůj obsah o tři roky později. Kdybys jenom tušil, že to co si vykreslil v černých barvách, je dneska v odstínu Vantablack.
Popis oficiální party Nočních vlků je děsivej, jenom o tom čtete, na vlastní kůži bych to snad ani zažít nechtěl. Trochu mi to evokuje Norimberk... bubny, píšťaly, zástavy a dupot okovanejch bot. Tady ještě spojený s tůrováním motorů a odporným zvukem skřípající kůže těch jejich vest.
Každej lokální trouba, kterej nás vidí v široký náruči ruskýho medvěda, protože tam podle něj patříme, si může na Ruzyni vyzvednout v Aeroflotu jednosměrnou letenku směr Šeremeťjevo a Foldynu se Zemanem a spol. vzít s sebou.
Na margo Trumpa se toho už moc říct nedá, to je vlastně jenom produkt ruský trollí farmy pod taktovkou Putinova aparátu.
Jenom je zajimavý číst, jak Trump nenávidí a brojí proti médiím a vlastním tajným službám. Co mi to jenom připomíná...

gladya

Čtení je to zajímavé a poučné, přiznám se, že třeba Iljina jsem neznala. O konceptu nevyhnutelnosti a věčnosti by se dalo zajímavě diskutovat. S některými tezemi se dá i polemizovat (např, národní státy), ale to je u takové knížky asi v pořádku.
Je asi nesporné, že se Rusové chytili příležitosti bojovat v hybridní válce a využili této poměrně dostupné možnosti ovlivňovat dění, všude kde to jde. Co mě zaráží je, jak jsou úspěšní. A kladu si otázku, co s tím. No, četla jsem i Alvarovou a je mi jasné, že vůči chytré manipulaci asi nejsme úplně imunní nikdo. Snyder je jasně vymezen proti Trumpovi, Možná to dává najevo až moc. Jenže podle mě je pro Rusy ještě důležitější než konkrétně osoba Trumpa to, že USA jsou tak rozeštvané. Jistě, Trump svou úlohu z pohledu Rusů sehrál a asi ještě hraje dobře.

A pak je tady druhá a podle mě zásadní věc, kterou Snyder řeší především v poslední kapitole. Jaké společenské a sociální procesy nahrávají tomu, že lidé tak snadno podléhají nepravdám a polopravdám. To je podle mého názoru ještě důležitější a tady je i řešení. Nejen Rusové za to všechno můžou, podívejme se i domů (Snyder do USA, my k nám). Jednoduchá řešení a cílení na emoce fungují, zvlášť na lidi nespokojené, frustrované, méně vzdělané a s absencí kritického myšlení. Jenže pozor, vzdělání a inteligence a ani to kritické myšlení nemusí stačit. Takže veselé to není.
Já jdu alespoň předplatným podpořit dobrou žurnalistiku.