Cesta k nesvobodě

Cesta k nesvobodě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406966/bmid_cesta-k-nesvobode-C2e-406966.jpg 4 325 91

Liberální demokracie není absolutním vítězem studené války a ohlášený konec dějin se nekoná. Vladimir Putin se opevnil ve své mocenské pozici a fašistické představy o potřebě pevné ruky začínají ve světě opět rezonovat. Rusko vede kybernetickou válku v Evropě a Spojených státech, využívá svých nových spojenců mezi nacionalisty, radikály a oligarchy, aby snižovalo důvěryhodnost demokratických institucí. Výsledkem současného trendu jsou brexit, Donald Trump, všeobecný vzestup populismu a čím dál patrnější zranitelnost západní společnosti. Na základě velkoryse pojatého výzkumu a prostřednictvím událostí poslední doby v Rusku, na Ukrajině, v USA i v Evropě ukazuje Snyder podstatu hrozícího nebezpečí. Pomáhá porozumět, proč jsou tradiční politické ctnosti prospěšné a kterou z nabízených možností bychom si měli zvolit: rovnost, nebo oligarchii, individualitu, nebo totalitu, pravdu, nebo lež. Ohromující svědectví o vzestupu autoritářství jde hlouběji než novinové titulky a nabízí nám cestu ven ze všeobecné nejistoty.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Paseka , Prostor

The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America , 2018

Steew
18.08.2019 4 z 5

Začátek mi přišel hodně těžký na strávení, vůbec jsem nevěděl co čtu, postupně jsem se v tom naštěstí začal orientovat. Knihu vřele doporučuji všem, kteří se o danou problematiku zajímají okrajově, ale i těm, kteří o tom něco málo už ví. Osobně jsem byl překvapen jakou mravenčí prací rusové ovlivnili volby v USA. Nevěřím, že je Trump agentem nastrčeným rusy nebo že vše děla na popud Putina. Ovšem věřím, že peníze z Ruska na splacení jeho dluhů a pro financování prezidentské kampaně mu nesmrděly...

Edit: Musím souhlasit s pár komentáři níže, že se rozhodně nejedná o objektivní text. O kritice Obamy či Clintnové nezavadíte a je jasně patrné, na čí straně stojí.

B4LU
03.08.2019 4 z 5

Knihu jsem si opatřil ve snaze porozumět tomu, odkud se všechny ty současné politické změny berou.
Cesta nabízí srozumitelné, logicky znějící vysvětlení, které má oporu ve světových událostech. Není to čtení pozitivní, ale působivé ano. Po této stránce kniha má očekávání splnila.
Hloupé ale je, že knihu naprosto nelze doporučit někomu pod vlivem (ruské) propagandy, aby si zkusil porovnat souvislosti, a to proto, že autor naprosto neskrývá, které straně fandí. Prohlášeními typu "odmítnutím EU Rusko zavrhlo právo a blahobyt" se kniha naprosto zbytečně shazuje do role propagandistického pamfletu.

mistrkarbanu
15.07.2019 4 z 5

Brilantní rozbor dějin posledních let podložený fakty a řádně ozdrojovaný. Díky této knize pochopíte, proč se současné Rusko chová tak, jak se chová. Bohužel do tohoto kontextu mrazivě zasadíte i dění v ČR. Žel bohu to chápe jen málo lidí, čemu vlastně čelíme.
Poslední kapitola obsáhle pojednávala o situaci v USA. Zde bych autorovi vytkl přílišnou zaujatost (Trump hrůza - Clintnová čistota a nevinnost), stejně jako pomíjení problematických menšin v USA, které jsou vykreslovány kladně (minimálně nezáporně), ačkoliv se s nimi pojí násilí, drogy a další problémy. Rusko podporovalo Trumpa a chtělo ho, nicméně si nemyslím, že zařídilo jeho zvolení a už vůbec ne, že Trump je agent, který jedná v zájmu Moskvy. Rusko chtělo někoho, kdo bude rozeštvávat, ale nelze se ztotožnit s tezí, že skrze Trumpa ovládlo USA. Jinak knihu rozhodně doporučuji.

Kattie
15.06.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem zas četla do ranních hodin. Snyderovy knihy by opravdu měly být povinnou četbou. Těším se na další. I když z toho, o čem se v nich píše moc radost nemám. Výtku mám v tom, že Snyder staví Američany do role obětí, zatímco to samé kritizuje na Rusku. Některé jeho věty jsou také manipulativní a vychází ze silného zaujetí a nejsou tak objektivní, jak by být mohly. Nicméně to chce vzít si od všeho trochu a té literatury si přečíst prostě víc od různých autorů. Kniha je dobře ozdrojována, takže se dá dále pátrat a přemýšlet, co je pravda a co nikoli. Nikdo mu nemůže upřít, že se dá v naší zemi najít spoustu toho, o čem se v knize píše a je třeba si na to dávat pozor, což samozřejmě neznamená oslepnout vůči západu a bez myšlení přijímat jeho pravdy.

jezekk
09.06.2019 4 z 5

Rozhodně důležitá kniha. Současné (putinovské) Rusko je revizionistická a imperialistická země, která ohrožuje poválečné evropské mírové uspořádání. Autor ukazuje, proč tomu tak je.

sika444
05.06.2019 5 z 5

Kdykoli se podívám na zprávy, potvrzuje se to, o čem Snyder píše. A je velmi trudné setkávat se pouze s lidmi, kteří o knize nemají ani tušení.

bubka
11.05.2019

hu, to jsem se lekla.... Putin pod postelí, ještě, že za dveřmi na něj číhá prapor AZOV.... zkrátka je to čtení nesmyslné a lživé, ale napínavé.

na druhé straně je obdivuhodné jaké zklamání vyvolává nenaplnění naprostého nesmyslu liberálního pohledu na svět a život, tedy že historie skončila a už všechno pofrčí, jak podle nich má. Nepředpokládám, že by si to myslel ještě někdo další, kromě zpálených liberálů, kteří, zdá se, uznávají jen jedno autoritářství, to americké a to bez ohledu na to, kolik škody napáchalo, myslím, že svět je v pořádku, žije, vyvíjí se, a vývoj je to, co kniha neuznává a nelíbí se jí. No ale to je život, neustálá změna a vývoj.

iz67
11.05.2019 5 z 5

Naprosto klíčová kniha pro pochopení toho, co se dnes (2019) na západě deje. Povinná četba.

bulat
20.01.2019 5 z 5

Neveselá kniha o tom, ako Rusko vyváža svoje autokratické a despotické myšlienky do (zatiaľ) slobodného sveta. A ako im ten liberálny a demokratický svet ochotne a naivne podlieha. Zrejme sme sa za uplynulé desaťročia slobody až príliš nabažili a radi by sme (znovu) okúsili, ako chutí bič a nevoľnictvo. Avšak až to zistíme, už nebude cesty späť.

lentolog
31.10.2018 4 z 5

O podivuhodnom víťazstve deštruktívnej ruskej politickej fikcie na Ukrajine, v USA a rozoberaní EÚ. Založené na faktoch a ich dôslednej interpretácii. Čerstvý dejepis (posledné desaťročie).

JanaŠ.051
22.10.2018 5 z 5

“Demokracii by prospelo, keby sa koncepty ,spravodajstva’, ,žurnalistiky’, a ,informovania’ podarilo obhájiť aj na internete. V konečnom dôsledku však sloboda závisí od schopnosti občanov rozlišovať medzi pravdou a tým, čo chcú počuť. Autoritárstvo nenastupuje preto, že by ľudia po ňom zatúžili, ale preto, že strácajú schopnosť odlišovať fakty od želaní.”