Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem

Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nacházejí krvavé země. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Povědomí o událostech třicátých a čtyřicátých let na území dnešního Polska, Ukrajiny, Běloruska a pobaltských států sice sílí, stále jsou to však jednotlivé události: ukrajinský hladomor po stalinské kolektivizaci, Katyň nebo tzv. konečné řešení židovské otázky. Širokoúhlý záběr Timothyho Snydera je v dějinách daného území novinkou. Sled katastrof, které se tudy prohnaly, nelze vysvětlit na základě jednotlivostí ani dějin jednotlivých národů, nýbrž jedině ze zvláštního postavení těchto zemí v Evropě, z jeho historických příčin, z motivů dvou totalitních ideologií, ze záměrů a metod dvou diktátorů a jejich vzájemných souvislostí. Krvavé země jsou tak první syntetickou monografií, která postihuje v celku souhru těchto nešťastných okolností, jejímž důsledkem byla největší demografická a humanitární katastrofa, jakou kdy člověk v lidských dějinách způsobil. Kniha vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/176769/krvave-zeme-evropa-mezi-hitlerem-a--nZL-176769.jpg 4.8242
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Paseka, Prostor

Bloodlands: Europe between Hitler and Stalin, 2010

Kniha Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem

Greenfingers
včera

Hluboce se skláním před autorem, který dokázal přesvědčivě a přitom nesmírně poutavě vylíčit historické události třicátých a čtyřicátých let 20.století odehrávající se na území těžce zkoušeném jak Stalinovým hladomorem a násilnými čistkami, tak Hitlerovou okupací a vším, co s ní souviselo.
Timothy Snyder přistupuje k problematice nezaujatě, s důsledností vědce-historika, který vychází především z doložitelných faktů. V této souvislosti oceňuji zejména skvělé odzdrojování knihy (jenom uvedení všech pramenů představuje téměř pětinu rozsahu knihy). Jednotlivé odkazy mohou sloužit k dalšímu podrobnějšímu studiu tohoto tématu.
I když se o něj zajímám již delší dobu, přesto mi kniha přinesla spoustu nových důležitých informací. A nejenom to: zároveň mě utvrdila v mém názoru, že znalost relativně nedávné historie může člověka jednak náležitě poučit a jednak správně usměrnit při hodnocení událostí současných. Já osobně jsem si poučení z této knihy vzal a se závěry autora plně souzním.
Doporučuji všem, kteří ještě stále bláhově věří ve spasitelskou roli Stalina ve 2.světové válce. Pro zubožené obyvatele "krvavých zemí" bylo osvobození od Hitlera a jeho zvěrstev pouze začátkem další poroby.

heavy66

„Chtěla bych je všechny jejich jmény oslovit, ale seznam zabavili, kde ta jména vzít!“
Verš z básně Requiem Anny Achmatovové, ruské básnířky, o anonymitě obětí stalinských represí, mě zaujal hned na začátku knihy.
Ale dál jsem četl dlouho, hodně dlouho, s přestávkami, abych dokázal vstřebat statistiku milionů vyhnaných, vyhladovělých, zastřelených, zplynovaných, pohřbených v masových hrobech pro šílenství dvou mužů a jejich zločinných režimů
Teprve po přečtení pochopíte ten obrovský rozsah výmyslů a lží o historii 20. století, kterými nás ve škole krmili až do roku 1989.
A také jasné důkazy o východoevropském antisemitismu, na který by většina zdejších zemí chtěla zapomenout, a Polsko si dokonce udělalo vlastní zákon s trestní odpovědností pro každého, kdo by chtěl polský antisemitismus připomínat.
Můžete myslet dialekticky a tvrdit, že „situace je tím lepší, čím horší se zdá být navenek“, ale pravdu trvale umlčet nelze.
Zatímco adorování nacismu a Adolfa Hitlera je trestné ve většině zemí Evropy, Stalina a komunismus je možno oslavovat beztrestně, a to je nebezpečné! Národ, který se nepoučí z vlastní historie, je odsouzen prožít ji znovu.

jan7940

Impozantní dílo.

akamasu

četl jsem lepší

mi-380
13.12.2019

Čím větší národy, tím (v případě, že propadnou masové hysterii, fanatismu, diktatuře) horší účinky, a to nejen na okolní země, ale i na vlastní obyvatelstvo. Autor nás nemilosrdně zasypává statistikami i příklady strašlivých zvěrstev a masakrů, kterých se dopouštěli Rusové a Němci, jako by se předháněli v krutosti a množství obětí. Po přečtení se můj pohled na Poláky, Ukrajince, obyvatele Pobaltí, Bělorusy, dost změnil. Mám pro ně mnohem víc pochopení. Pro to, co jejich předkové museli v minulém století vytrpět, pro ty milióny zbytečných obětí, které jim způsobil komunismus a fašismus, pro těžce získanou historickou zkušenost. Jejich nobilita a inteligence byla Rusy a Němci zcela zdecimována. Dokonce mám určité pochopení i pro armádu generála Vlasova, pro naivní vstřícnost k Němcům na začátku okupace, pro diktátora Lukašenka, který se obratným lavírováním snaží držet Rusy od těla, pro vstřícnost Poláků k přítomnosti americké armády.
Rakousko-Uhersko – jenom díky starému obřímu mocnářství jsme se nestali součástí těchto krvavých zemí.
Popravy bez soudů, vraždění zajatců, únosy, vyhlazovací tábory, záměrně vyvolaný hladomor, mučení. Milióny zabitých Ukrajinců, Poláků, a hlavně Židů - tady šlo o pokus o likvidaci celého národa. Nejdřív jsou mistři vraždění Stalin a jeho Rusové. Hitler a jeho Němci s vyhlazovacími tábory je ale časem překonávají. Po válce zase pokračují ve fyzické likvidaci vnitřních odpůrců Rusové, což se okrajově projevilo i u nás, měli nás na dosah.
Nabarvené ptáče jsem nečetl ani neviděl, zatím jsem nenašel odvahu, fakta zaznamenaná v této knize mi stačí.
100 % (aktuálně 233 hodnocení s průměrem 95 %).

Sovětské sčítání lidu z roku 1937 zaznamenalo o osm milionů občanů méně, než se předpokládalo: většinu tohoto úbytku tvořily oběti hladomoru na sovětské Ukrajině, v sovětském Kazachstánu a sovětském Rusku... Stalin tyto výsledky před lidem zatajil a odpovědné demografy nechal popravit.

Do konce roku 1938 vyhubil SSSR z etnických pohnutek asi tisíckrát víc osob než nacistické Německo. Ve skutečnosti Sověti pozabíjeli do dané chvíle mnohem víc Židů než nacisté. Židé sice nebyli v hledáčku žádné z akcí vedených proti národnostním menšinám, nicméně za Velkého teroru umírali po tisících stejně jako při hladomoru na sovětské Ukrajině. Neumírali proto, že byli Židé, ale prostě z toho důvodu, že byli občany Sovětského Svazu.
...
Během Varšavského povstání bylo zabito víc Poláků, než kolik zemřelo Japonců po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki.

MildeZ
30.10.2019

Jako audiokniha a musím celé zpracování pochválit. Jinak kniha samotná jedna smutnější věc, než druhá a z těch cifer mrtvých, umučených...atd. mi šla kolikrát až hlava kolem...

ondra2
27.05.2019

Nejspíše lze informace v knize podané nalézt i v jiných publikacích, kladem knihy je ale souběžný popis zvěrstev nacistů a sovětské mašinérie. V počtu zabitých pak převahu nad SSSR dosáhlo Německo až během války. Zajímavý je pak rozbor čísel obětí a s tím související snaha zvýraznit množství obětí za války v okruhu nežidovského obyvatelstva dotčené oblasti oproti těm židovským a stejně tak obětí války oproti obětem ukrajinského hladomoru, aby došlo k posílení "mučednické" pozice Ruska a upozadění vraždění a hladovění ve třicátých letech. Nepěkné čtení, které lze ale jen doporučit.

Vesmich
16.05.2019

Stejně, jako po četbě Divokých labutí nemůže čtenář už nikdy pohlížet na Číňany i s jejich zvláštními nápady přehnaně kriticky, tak po přečtení Krvavých zemí, nelze, než se hodně jinak dívat na Ukrajince a Poláky. Timothy Snyder tím svým nemilosrdným způsobem a stylem přesným, jako když vyšívá, popisuje a vypráví příběh, který jsme zvyklí posluchat v jiné podobě. U mě se mu rozhodně daří ten uložený příběh přepsat a pokaždé mě přiměje pocítit jistou vděčnost, že jsem se nenarodila tam, ale tady. Je to tvrdé a syrové, nicméně se mi to dařilo číst v celku a nevkládat mezi jednotlivé kapitoly týden, abych to vůbec byla schopná ustát, jako se mi to dělo kdysi u Laskavých bohyní.