Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Jaká byla cesta, kterou až dosud urazil slabý a nevýznamný tvor, který před dvěma miliony let v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své bratrance rodu Homo a ovládl planetu? Umožnila mu zvítězit nelítostná krutost nebo schopnost vzájemné spolupráce? Harari s velkou erudicí i odvážnou představivostí líčí paradox tvora, který se vydal mimo hranice svých biologických parametrů. Jeho kolektivní vlastnosti umožnily spolupráci stále rozsáhlejších lidských skupin a po kognitivní revoluci před 70 000 lety přišly další dějinné zlomy – objevy zemědělství, peněz, společenského kultu, impéria, peněžního úvěru i víry v budoucnost. Co čeká lidstvo dál? Mají dějiny směr, jak naznačuje globální obchod a hromadné technologie? Kam nás zavede závratný vývoj posledních desetiletí? Autor podává provokativní hypotézy na zneklidňující otázky vyplývající z proměn přírody, psychiky, rodiny i společnosti. Opravdu žijeme šťastněji než kdysi? Co bude třeba obětovat kvůli blahobytu? Jsme před branami ráje, nebo pekla? Nadějeplný příběh má temné kontury a paradoxní odpovědi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231135/sapiens-uchvatny-i-udesny-pribeh-li-231135.jpg 4.5519
Literatura faktu, Filozofie, Historie
Vydáno, Leda, Rozmluvy

Sapiens: A Brief History of Humankind, 2011

Kniha Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva

Sobolosh

Filozofické, historické, sociologické, velmi široký záběr, neotřelé pohledy, překvapivé dedukce a přitom velmi čtivé. Jistě inspirující.

ijacek.007

Krásná kniha plná nadhledu a faktu o životě člověka na planetě zemi.

spencer

Kniha mi úplně vyrazila dech. Teď už rozumím tomu, proč o ní všichni básní.
Vše v knize je podáno velmi poutavě a zajímavě. Autor mě donutil více přemýšlet nad zásadními otázkami lidstva a to se mi moc líbilo. Nezbývá mi nic, než jen doporučit:)

DuchDoby

Jako jo, jde to. Některé myšlenky jsou sice velmi pokrokové a přitažené za vlasy, ale celkově jde o zajímavou knihu.

Dejvid

Takhle bych si představoval výuku dějepisu. Fakta, ale v souvislostech. Ne povídání o izolovaných událostech, ale tok událostí, které se navzájem ovlivňovali. Za mě to je opravdu výborná kniha, mnohé své (zastaralé) znalosti jsem si "přepsal" - například hned v úvodní kapitola o rodu Homo nebo následující o zemědělské revoluci, kde je velice zajímavá myšlenka o tom, jak si nás pšenice zotročila :-) Možná jenom ten konec mi přišel takový zbytečně pesimistický a obecně snahy o predikci budoucnosti většinou nebývají moc úspěšné.

Zentao
17. červenceodpad!

Rychle jsem prolétl očima pár kapitol a vyhodnotil jsem, že je to slátanina patřící svou úrovní k videím "strašlivá pravda o penězích". Doporučuji zahrát si místo toho jednu z počítačových her Civilizace. O přelomových bodech ve vývoji lidstva a jejich následcích se toho člověk dozví mnohem více i tam.

netopýr088

myšlienkový konštrukt nie je pravdou ani nesmie byť za ňu považovaný, k rovnakým záverom dôjdem s kamarátmi pri debatách o ničom, ale nebudem to písať a vydávať. Najlepší na tejto knihe bol koniec, nie preto, že by sa tam niečo vysvetlilo, ale že to bol koniec.

Malýmedvěd

Výborná kniha. Doporučuji. Libí se mi když se dávají věci do souvislostí, když se pro tvrzení dávají důkazy a argumenty, líbí se mi, když se o vývodech myšlenek debatuje a polemizuje. Kniha má obrovský potenciál a může pomoci lépe chápat náš svět a může pomoci lépe se orientovat ve světě, kterému nerozumíme.