Sapiens - Stručné dějiny lidstva

SAPIENS – STRUČNÉ DĚJINY LIDSTVA sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice. "Proč se z knihy SAPIENS Yuvala Harariho okamžitě stal mezinárodní bestseller? Je to jednoduché: odpovídá na nejzásadnější otázky historie i moderního světa a čte se jedním dechem. Nemůžete se od ní odtrhnout!" (Jared Diamond, nositel Pulitzerovy ceny, autor knih Osudy lidských společností, Kolaps a The World until Yesterday)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399330/big_sapiens-strucne-dejidy-lidstva-tHz-399330.jpg 4.5845
Literatura naučná, Filozofie, Historie

Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind, 2011

Kniha Sapiens - Stručné dějiny lidstva

čef
předevčírem

Kniha se nezabývá systematicky takovými jednotlivosti, jako jsou králové, císaři, říše. Spíše filosoficky probírá zlomové události umožňujícími další vývoj lidské rasy. Argumenty a vývody jsou mnohdy překvapující, ale s dokonalou vnitřní logikou, bohužel však také někdy dost nudnou. Také se zabývá možnými trendy budoucnosti, ale sympaticky přiznává, že všechno bude pravděpodobně jinak. Vcelku náročné čtení, které však není k zahození, ale především k zamyšlení a inspiraci.

ujira
13. listopadu

Odbornou stránku nehodnotím, nicméně je to podnětné čtení až na poslední část, to pro homo sapiens nevyznívá moc nadějně.

tygřík2
12. listopadu

Jestli se směsici vybraných faktů, dohadů a zbožných přání určité ideologie říká historie, to teda nevím. Občas jsem se musela smát jeho vývodům, jindy mě autor svým neotřelým pohledem na věc přinutil k přemýšlení. A to poslední oceňuji na téhle rozvernosti asi nejvíc.

MarkCarter
08. listopadu

Kniha má 4 časti. Začiatok je výborný, mal som problém odtrhnúť sa od čítania. Hovorí o počiatkoch ľudstva. Obsahuje množstvo faktov, ale je písaná ľahko stráviteľnou formou príbehu. Práve vďaka príbehom som sa dozvedel súvislosti danej doby, vďaka ktorým si získané vedomosti zapamätám na dlhšie.

Tretia časť (zjednotenie ľudstva) už trochu stráca tempo. Nájdu sa v nej aj časti - hlavne o náboženstve, kde s autorom nesúhlasím. Svoje názory na náboženstvo prezentuje ako fakty, ale pritom táto časť obsahuje najmenej referencii a teda overiteľných faktov. Keby sa v tejto časti autor viac venoval faktom, bolo by to kratšie, údernejšie a hodnotnejšie.

Štvrtá časť zasahuje do našej doby, dokonca až do budúcnosti a tým je obsiahnutá celá história človeka.

Ak by som hodnotil iba prvú polovicu, tak by to bola jedna z najlepších vedecko-populárnych kníh aké som čítal. Ako celok je to “len” veľmi dobrá kniha.

martin9666
07. listopadu

Celkem nenáročné, pro laika pochopitelné. přidává několik zdrojů k tvrzením. Dává průřez celým vývojem lidstva se všemi hlavními činiteli - biologická evoluce, sociologie, náboženství, ekonomie

ropyzz
02. listopadu

Tato kniha splnila všechny má očekávání a přinesla ještě něco navíc! Doporučuji a těším se na další knihy od autora.

klaraskolkova

Yuval Noah Harari a první díl trilogie o historii, současnosti a budoucnosti lidstva. Většinou témat knihy jsem byla nadšená, kniha nabízí pohled na témata, o kterých (alespoň průměrně vnímavý a všímavý) člověk bezděčně a intuitivně přemýšlí, zde jsou myšlenky rozvedeny do detailů a poskytují novou perspektivu. Z celé trilogie hodnotím právě první knihu nejvýš (i proto, že v dalších dvou dílech se některé myšlenky často opakují a už nejsou tak svěží, překvapivé). Bylo zajímavé a paradoxní se do knihy začíst právě v době začínající světové pandemie, protože například o tom, že lidstvo dokázalo vyhubit celosvětové epidemie, se Harari také zmiňuje...

Hellboy

27/2021 Podnětná, inspirativní kniha, která mi v některých ohledech pootevřela oči, občas přinesla něco zcela nového nebo alespoň pomohla zasadit mně již známé věci do kontextu. Autor se na ploše pouhých 500 stran pokusil představit některé naprosto zásadní kapitoly lidských dějin, od vzniku života, nástupu druhu Homo, přechodu od sběračů a lovců k zemědelcům, přes průmyslovou a vědeckou revoluci, až k otázkám ideologií, nacismu, komunismu, zřízení jako je kapitalismus či imperialismus, až po otázku hledání lidského štěstí a výhledu do budoucna - to není málo, že? Nelze se proto divit, že občas sahá ke značně zjednodušujícímu výkladu, ale budiž mu ke cti, že si to velmi dobře uvědomuje a pracuje s tím. Nikdy netvrdí, že něco je nějak. Vždy zůstává striktně neutrální a pouze popisuje, jak různí vědci přistupovali k různým problémům a otázkám. Občas popisuje naprosté triviality (5 současných lodí pojme tolik nákladu jako vešekré obchodní loďstvo, které existovalo v 16. století). Občas je až moc pozitivní, nahlíží věci moc optimisticky, z pohledu bílého muže. Zmiňuje problémy, kterým čelí ženy, jako kdyby patřily pouze minulosti a v tuto chvíli žádná diskriminace neexistovala. Nicméně oceňuji, že klade velký důraz na to, jaké utrpení přináší člověk zvířatům, a že zmiňuje ekologické problémy jako jednu z největších hrozeb. Vím, že jsou lidi, kteří tuto knihu hejtují, ale ačkoliv si uvědomuju její limity, tak ji považuji v její ucelenosti za velmi přínosnou.

Vladař
Vladař