Sapiens: Stručné dějiny lidstva

SAPIENS – STRUČNÉ DĚJINY LIDSTVA sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice. "Proč se z knihy SAPIENS Yuvala Harariho okamžitě stal mezinárodní bestseller? Je to jednoduché: odpovídá na nejzásadnější otázky historie i moderního světa a čte se jedním dechem. Nemůžete se od ní odtrhnout!" (Jared Diamond, nositel Pulitzerovy ceny, autor knih Osudy lidských společností, Kolaps a The World until Yesterday)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399330/big_sapiens-strucne-dejidy-lidstva-tHz-399330.jpg 4.41057
Literatura naučná, Filozofie, Historie

Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind, 2011

Kniha Sapiens: Stručné dějiny lidstva

Rav3n
včera

Harari je pro mě velice nadějný.
Nicméně v této knize nebylo mnoho pro mě nových informací, autora ale určitě neopustím.

sabina5156

Já myslím, že autor knihy si na počátku vytvořil osnovu, a začal tím, co je faktické a nemá na to ucelený pohled. Jakmile se dostáváme do nitra lidského příběhu, začíná nám autor předkládat ve větší míře vlastní teorie a myšlenky o tom, co formovalo lidstvo do podoby, v jaké jej známe dnes. Některé jeho poznámky či teorie jsou skutečně zajímavé a podnětné k jakékoli diskuzi. Jiné pokulhávají na jeho přílišné zaujatosti nějakým konkrétním tématem. Dostáváme se postupně do komplexnějšího obrazu autora o lidstvu a jeho původu. Kniha nám nabízí pohled na uměle vytvořené iluze, kterých se lidstvo uměle drží, nabízí nám pohled na naše zákony i naší potřebu "věřit". Kniha je místy poněkud nepřehledná, některé vzorce jeho teorií se opakují ale svědčí to spíše o autorově zaujatosti. Každopádně, za realizací podobného počinu stojí jistě neuvěřitelná práce, nejen na knize samotné ale také na ukotvenosti vlastních názorů. Doporučuji minimálně jako zdroj velmi podmětných myšlenek a úvah. Jako jinou alternativu podstaty této knihy doporučuji také film "Pozemšťan".

FoxFox

Velice zajímavé a poučné čtení. Nejvíce se mi líbila první část, která pojednávala o nejranějším období člověka. Není to žádná jednohubka, ale kniha k zamyšlení. Za sebe doporučuji.

jelad

Svět jako imaginární řád, jenž v chodu udržuje důvěra v zákony, lidská práva nebo třeba peníze. Obrovský mýtus, ve kterém společnost v současnosti žije, ale jen koresponduje s tím, jak lidé vykreslují vlastní minulost.
Zatímco hrdý člověk - vrchol potravního řetězce a nejinteligentnější tvor na planetě - mluví o zemědělské revoluci jako o průlomovému přechodu od lovců a sběračů ke kultivovanější formě živobytí. Harari to vidí jinak. Zemědělskou revoluci vykresluje jako největší podvod v dějinách lidstva, kdy člověk sice dokázal uživit daleko více jedinců vlastního druhu, zato v mnohem horších podmínkách. Pšenice si domestikovala nás, ne my ji.
Podle autora knihy měli pravěcí lovci a sběrači například mnohem víc volného času a svobody - zatímco zemědělci dřeli do úmoru, aby většina výsledné úrody stejně skončila v rukou vládnoucí šlechty.
Lidé postupně ztratili instinkty - už neumí vystopovat šelmu ani vytáhnout jed z uštknutí hadem. Zatímco pravěcí lovci a sběrači byli těmi nejobratnějšími a nejerudovanějšími lidmi v dějinách, zemědělskou revolucí vznikly “rezervace pro blbce”. Přežil skoro každý - a k dřívější formě bytí kvůli obrovskému demografickému boomu - již nebylo možné se navrátit.
Kromě toho, že se člověk stal obětí vlastních tužeb po blahobytu, představuje homo sapiens i největšího vraha v historii planety Země. Nejenže způsobil první velkou etnickou čistku v dějinách, když z obavy před konkurencí (podobenstvím i odlišností) doslova smetl z povrchu země neandrtálce, ale navíc rozeběhl dramatické vymírání dalších zvířecích druhů. Dvoumetrákový klokan, nelétavý pták dvakrát větší než dnešní pštros, ještěrky jako draci nebo dvouapůltunový vombat byli přitom původními obyvateli Austrálie, kam člověk vkročil před 45 tisíci lety z Afriky nejdříve. Na potravním žebříčku byl homo sapiens někde uprostřed. Jakmile ale vykonal svou první “zámořskou cestu”, stal se člověk nejnebezpečnějším savcem, na Zemi. “Putující tlupy sapiens byly nejdůležitější ale i nejničivější silou, která se kdy v živočišné říši objevila. První rozmach lidského druhu vedl k největší a nejrychlejší ekologické katastrofě, jaká kdy živočišnou říši postihla.” zdůrazňuje v knize Harari. Za pár tisíc let tak v Austrálii celá magefauna vymizela. Z dvaceti čtyř druhů australských zvířat vážících nad 50 kilogramů přežil pouze jeden. Stejná osud postihl i fauny v Americe, na Novém Zélandu - nebo třeba mamuty.
"Kdyby se homo sapiens k protinožcům nevydal, jistě by dnes v Austrálii žili lvi, vačnatci, diprotodoni i velcí klokani.”
Většinu z toho člověk stihl ještě v době, než ovládal písmo, vynalezl kolo nebo kovové nástroje.
V důsledku smrti jiných druhů se člověk dostal k tolik opěvovanému materiálnímu bohatství, které nás chrání před hladem a nemocemi. Kromě nenávratného vyhubení celých rodových skupin ale člověk konal i na úkor laboratorních zvířat, dobytka a drůbeže. “Miliardy zvířat prošly továrnami na maso, jejichž krutost nemá v dějinách obdoby. Uznáme-li jen zlomek z protestů obhájců práv zvířat, dojedeme k závěru, že průmyslové zemědělství je největší zločin v dějinách.”
Je neoddiskutovatelné, stejně jako popisuje například Elizabeth Kolbert v knize Šesté vymírání, že homo sapiens je nadmíru plevelnatý a zničující druh. Navzdory jeho vyvražďování a znečišťování planety (nebo spíše díky tomu), se však daří jiným, dnes opovrhovaným druhům - krysám a švábům - jež se postupně vyvíjejí a stávají se stále inteligentnějšími.
“Za 65 milionů let možná zhodnotí inteligentní krysy devastaci způsobenou člověkem a pocítí podobnou vděčnost jako my, když si připomeneme dávný meteorit, jenž ukončil nadvládu dinosaurů a vytvořil podmínky, z nichž jsme vzešli.”

smazenaryba
08.10.2022

Harari si na jednu knihu zobral príliš veľké sústo. História ľudstva totižto nieje niečo, čo by sa dalo zhustiť do jednej knihy. Výsledok je obrovský mišmaš. Chvíľu sa hrá na historika, chvíľu na prognostika, chvíľami fantazíruje, ba miestami sa so svojimi teóriami blíži k úrovni pána Danikena. Nedá sa uprieť, že v knihe sú zaujímavé postrehy, ktoré ľudstvo opomína, či lepšie, zatvára pred nimi oči, no ako celok je to veľmi zaujatá zbierka poloprávd, špekulácií a faktov vytrhnutých zo širšieho kontextu. Lepšie spravíte, ak si k jednotlivými témam prečítate samostatné knihy, ako napríklad aj tu spomínané Bohatstvo národov, či O pôvode druhov. Alebo si prečítajte toho Danikena.

harrym
06.10.2022

Jsem asi v půlce a jsem krapet rozladěn. Je to takové povrchní plácání od jedno k druhému.

pauele
28.09.2022

Pragmatickosť s akou autor prechádza dejinami a snaží sa načrtnúť budúcnosť je až desivá (hlavne pokiaľ uvažuje o budúcnosti v kontexte minulosti). Odpočúvané ako audiokniha. Následne putovala do knižnice aj v papierovej podobe.

r0st4
10.10.2022

Přiznám se, že jsem si docela dlouho lámal hlavu, jak knihu vlastně zhodnotit. Harari je výborný vypravěč, kterému se (obzvlášť v první třetině knihy) daří velmi poutavě popisovat evoluci lidstva a to za využití chytrých i vtipných přirovnání, která člověka normálně nenapadnou. Čím víc se však blíží k současnosti, tím víc je patrné, že tu něco úplně nesedí a zhruba kolem poloviny knížky se z prostého sesumírování definitivně stává možná až příliš okaté "co si o vývoji lidstva myslí Harari".

Příměry najednou už nejsou tak trefné, objevuje spousta fabulací a člověk najednou zjišťuje, že musí při čtení dávat extrémní pozor a prakticky všechno podrobovat kritickému myšlení. Tato nutnost vlastního myšlení je na jednu stranu extrémně příjemnou perličkou, avšak na té druhé si troufám tvrdit, že to nebylo úplně autorovým záměrem.

Sečteno, podtrženo velmi zajímavá kniha, kterou je ale třeba zpochybňovat na každé stránce a nebrat ji jako čistě faktografickou publikaci. Což upřímně doufám, že dělají v případě Harariho rad i všichni ti vysocí státníci, jež s ním údajně rádi konzultují různá témata :)

Vladař
Vladař